PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çalışma Hayatı İle İlgili Mevzuat

foreman
27.Kasım.2007, 14:52
http://www.calisma.gov.tr/mevzuat/mevzuat.htm

malum turkıyede yasıyoruz...
hepımız ınsanız ve bazı haklarımız var...
acaba kacımız bunlardan haberdarız?...
gerek işçi gerekse işveren olarak bu kanunları okuyup haklarımızdan haberdar olmak ıcın
4857 sayılı ıs kanununu okumanızı tavsıye ederım...

umarım hıcbır zaman yargıya gıtmek zorunda kalmayız...
ınsanlar konusa konusa anlasır...

Beatrice
27.Kasım.2007, 15:19
Çok teşekkürler :) Tam ihtiyacım olan şey şu anda

tomyrider
27.Kasım.2007, 16:11
hayırdır foremen bi rahatsızlık mı var işyerinde

foreman
27.Kasım.2007, 16:48

R&R aılesının KANUN ADAMI buradaymıs...
efendım sız buradayken boyle bı konu actıgım ıcın kusura bakmayın. :P
cok sukur benım bı sıkıntım yok zaten bu kanunları yalamıs yutmus bırı olarak bılmeyen arkadaslar faydalansın dıye yazmıstım...

tomyrider
27.Kasım.2007, 17:18

R&R aılesının KANUN ADAMI buradaymıs...
efendım sız buradayken boyle bı konu actıgım ıcın kusura bakmayın. :P
cok sukur benım bı sıkıntım yok zaten bu kanunları yalamıs yutmus bırı olarak bılmeyen arkadaslar faydalansın dıye yazmıstım...estağfurullah dostum tabiiki herkesin bilinçlenmesi gerek bu konularda yeterki sende bi sıkıntı olmasın bu arada geçte olsa ufaklığın doğum gününü kutlarım 8)

foreman
27.Kasım.2007, 17:29
estağfurullah dostum tabiiki herkesin bilinçlenmesi gerek bu konularda yeterki sende bi sıkıntı olmasın bu arada geçte olsa ufaklığın doğum gününü kutlarım 8)

kıbar nazık dusuncelı kardesım.tesekkur ederım...(bu arada ufaklık benım oglum.4 yasına bastı)

senınde bu kanunlara alternatıf olarak eklıye bılecegın bı bılgı varsa cok memnun oluruz.
bu ulke vatandası olarak gercekten kanunlardan ve haklarımızdan bı haberız...

Çok teşekkürler :) Tam ihtiyacım olan şey şu anda

ıhtıyacın oldugunu bıldıgım ıcın paylastım..umarım faydası olur..

RızaHoşgör
27.Kasım.2007, 23:02
yerinde bir paylaşım.teşekkürler

Beatrice
11.Aralık.2007, 18:26

gerek işçi gerekse işveren olarak bu kanunları okuyup haklarımızdan haberdar olmak ıcın

Abi çok çok teşekkür ederim :) Sen bu mesajı yazdıktan sonra hemen avukata gittim. Bir avukat tuttum ve mahkemeye başvurdum. Elimde çalıştığıma dair belgelerim de var ve şahitlerim de var. Yani patron bu kız burda çalışmıyordu diyemez. Aylık maaşımı ispat edemedim. Çünkü muhasebeci kız şahitlik yapmaya çekiniyor. Ama en azından asgari ücret üzerinden değerlendirilecek yani hiç para alamamaktan daha iyi. Eğer kazanırsam (ki konuştuğum herkes kazanırsın diyor) mahkeme masrafrını da karşı taraf ödeyecekmiş. İçim daha rahat. Gerçi mahkeme 6 aydan önce sonuçlanmazmış. Ama en azından kanım yerde kalmıcak :)

Tayfun
11.Aralık.2007, 19:11
İş mahkemelerinde daha kazanan iş veren yok rahat ol şeker sen, ko ver yansın dümbük :)

foreman
11.Aralık.2007, 19:41

Abi çok çok teşekkür ederim :) Sen bu mesajı yazdıktan sonra hemen avukata gittim. Bir avukat tuttum ve mahkemeye başvurdum. Elimde çalıştığıma dair belgelerim de var ve şahitlerim de var. Yani patron bu kız burda çalışmıyordu diyemez. Aylık maaşımı ispat edemedim. Çünkü muhasebeci kız şahitlik yapmaya çekiniyor. Ama en azından asgari ücret üzerinden değerlendirilecek yani hiç para alamamaktan daha iyi. Eğer kazanırsam (ki konuştuğum herkes kazanırsın diyor) mahkeme masrafrını da karşı taraf ödeyecekmiş. İçim daha rahat. Gerçi mahkeme 6 aydan önce sonuçlanmazmış. Ama en azından kanım yerde kalmıcak :)

bence kazanacagın konusunda kendını fazla heveslendırme...
nıtekım iş verenınde bazı hakları var...O maddelerden bı acıgını yakalarsa emınım uzerıne gelecektır...
aslında iş veren sicilinin bozulmaması adının mahkeme salonlarında agıza alınmaması ıcın genellıkle
mahkemeye basvuran personelı ıle bı sure sonra anlasmaya varmak ıstıyor...
mahkeme suresıne gelınce ; 6 ay cok kısa bır sure.buna ınanma...
bugun arkadaslarımın mahkemesı vardı.
2006 nın kasımında actılar davayı...
ılk durusma 2007 mayıs...
ıkıncı durusma 2007 aralık...
ucuncu durusma 2008 hazıran...bıre bır sahıt oldugum bır durum...
teorıde 6 ay surmez denılen davalar malesef pratıkte 18 ay suruyor...ve sonuc daha bellı degıl...

ne dıyelım Allah gonlune gore versın...
gazan mubarek olsun...

Tayfun
11.Aralık.2007, 21:08
Kesin kazanır, iş mahkemeleri hep işçinin yanındadır çünki.

handojoe
11.Aralık.2007, 21:41
gecikmiş adalet adalet değildir...

zaten orman kanunları bunun için vardır...

en iyi iş hiç iş yapmamaktır ama siz yinede bana aldırmayın...

foreman
11.Aralık.2007, 23:33

adaletın taraflı mı oldugunu soyluyorsun ?

bence bu kadar kesın konusarak ınsanları umutlandırmamalıyız...
bızım arkadaslarda cevrenın gazına gelerek dava actılar...
bugunku durusmada hakım 3.kez 6 ay ılerıye atınca arkadaslarımın yuzunu gormelıydınız...
sonuc: belkı davayı kazanacaklar ama bu kısa surede olmayacak.

handoje nın de dedıgı gıbı: gecikmiş adalet adalet değildir...

Beatrice
12.Aralık.2007, 19:07
Keşke orman kanunlarıyla yaşasak. Gitsem alnının çatından vursam adamı oh be desem rahatlasam :P Şaka bi yana o derece nefret ettim adamdan. Tabi her şakanın içinde bi gerçek bulunurmu bulunur. Ben hapse girince Tayfun bana sigara yollarmı yollar :)

Dewil&Rose
12.Aralık.2007, 23:09
insanlık öldümü yağu anlı çatından vur oooo bizler böyle düşünürsek vay haline tr nin
ama mahkeme sonuçlanmazsa isdediğini düşün söyle ama bence sabırlı ol
adelet herzaman sahlanır kim senin hakkı kimseye kalmaz meraklanma ....

RoS
13.Aralık.2007, 21:39
vala şahsen ben bilmiordum bunlardan hiç birisini beni çalıstıran uygulamadı calıstığım yere sadece gidip geliordum :) sadece git gel calıs saat belli deil ha giriş saatim bellide cıkısım asla belli deil vala sabahlara kadar calıstığımı bile biliorum hele lisedeyken bi de staj yaparken hey gidi gunler hey iyiki kurtuldum ama bben böle haklarımın olduğunu bilmiordum gerci türkiyede kaç iş yeri doğru duzgun bunları uyguluorki :) ekmek parası işte gidip gelioz hep :) gülüom ama benim durum kötü vala :) cok saol foreman abi bilgilendirdiğin için :)

Tayfun
14.Aralık.2007, 18:21

adaletın taraflı mı oldugunu soyluyorsun ?

bence bu kadar kesın konusarak ınsanları umutlandırmamalıyız...
bızım arkadaslarda cevrenın gazına gelerek dava actılar...
bugunku durusmada hakım 3.kez 6 ay ılerıye atınca arkadaslarımın yuzunu gormelıydınız...
sonuc: belkı davayı kazanacaklar ama bu kısa surede olmayacak.

handoje nın de dedıgı gıbı: gecikmiş adalet adalet değildir...

İş mahkemelerinde daha işverenlerin kazanamadığı bilinen bir gerçektir, bunu hangi işverene sorsanız bile onlarda aynı şeyi söyleyeceklerdir, adalet taraf tutmaz, türkiyede büyük şirketler bile iş kanunlarına harfiyen uymazken tarafli bir cümle bile kullanmak yanlıştır, söyleyin bana hanginiz iş kanunlarına nizami çalışıyorsunuz, türkiyede dava çokluğundan süreç yavaş işler 4 ile 6 ay arası duruşma süreleri vardır. Bizim ülkemizde bu böyle, ya geç olsada hakkımızı ararız yada aziz nesinin dediği gibi koyun oluruz birileri bizi güder :)

Beatrice
23.Şubat.2008, 00:19
MAhkemeye vermiştim çalıştığım yeri. MAhkemeden bir gün önce aradılar. MAhkemeden vazgeçmem halinde paramı verceklerini söylediler ve ben paramı aldım. Aslında sigorta mahkemesine henüz başvurmamıştım ve sigortaya başvurmamam için de para teklif ettiler ama ben zaten hakkımı aldım çok yüzsüzlük yapmaya da gerek yok :) foreman abi teşekkür ederim. Eğerki sen bu yazıyı yazmasaydın ben mahkemeye başvurmayacaktım ve almam gerekipte bana vermedikleri pranın üzerine soğuk bir bardak su içecektim. Çok teşekkürler.

Tayfun
23.Şubat.2008, 00:55
Sana o kadar söyledik ve destek olduk, aldın işte karşılığını ama sonuna kadar gidecektin burcu, sicilleri kirlenmeliydi bence...

Aksu
23.Şubat.2008, 01:44
Beatrice kardeşim
Senin meseleni daha yeni okudum buradan, daha doğrusu Fatih in açtığı bu konuyu yeni farkettim ve okudum. Bir iki tüyo da benden olurdu. Mesela işyerinde fazladan çalışma yaptığın ve işyerinde yediğin yemeğin bile ücrete eklenerek kıdem tazminatı hesabında artı olacağı vs. gibi birtakım mevzuular. Neyse sonuçta olay bir şekilde kapanmış. Geçmiş olsun.

Tayfun
23.Şubat.2008, 01:48
Beatrice kardeşim
Senin meseleni daha yeni okudum buradan, daha doğrusu Fatih in açtığı bu konuyu yeni farkettim ve okudum. Bir iki tüyo da benden olurdu. Mesela işyerinde fazladan çalışma yaptığın ve işyerinde yediğin yemeğin bile ücrete eklenerek kıdem tazminatı hesabında artı olacağı vs. gibi birtakım mevzuular. Neyse sonuçta olay bir şekilde kapanmış. Geçmiş olsun.

Ah aksu baba ah, o kadar söyledim ama dinletemedim, aldığı paranın 2 katını alacaktı yoka, napalım olay kapandı artık...

Aksu
23.Şubat.2008, 01:56
Çalışma Bakanlığı iş müfettişlerinin olağan teftişlerini göre göre artık profesörü olduk sayılır. Adamlar sinekten yağ nasıl çıkar hesabını yapmışlar, sonra da gelip bizim gibi kuralında dürüst çalışan işyerlerini teftiş ediyorlar. sonuç normal çıkıyo tabii ki. Ya gidin işte bir sürü işyeri var. Son günlerin skandalı tersane işçileri, komikliğe bakın, bırakın SSK kaydını adamların işyerleri Maliye ye bile kayıtlı değilmiş, kökten kayıt dışı, Maliye bakanı da köy ağası gibi espriler yapana kadar maliye teşkilatını daha iyi yönlendirsin de sonucu işçinin sırtına binen haksızlıklar biraz olsun engellensin

Beatrice
23.Şubat.2008, 02:00
Kesinlikle haklısınız söylediklerinizde. Olayı uzatmamamın bazı sebepleri var. Ben olayı uzatırdım sicilleri kirlenirdi, sigortaya ceza öderlerdi ancak mahkeme uzayacaktı ve ben paramı çok sonra alacaktm. Ve malesefki şöyle bir durum var parayı bana taksitle verme hakkına sahip e ben napıym 100 100 ödeyince. Şu an paraya ihtiyacım vardı o nedenle kabul ettim. İkinci sebep ise burası küçük yer belki size klasik gelecek ama inanın deli gibi dedikodum dönerdi ve tekrar iş bulmam zorlaşacaktı. şimdi bu adam belediyeyle kaymakamlıkla içli dışlı olan bi adam. yani illaki yarın öbür gün ayak bağı olacaktı bana. olay tertemiz sonuçlandı :) hehe ben yinede çok mutluyum. Paramın tamamını nakit ödedi.

Aksu
23.Şubat.2008, 02:14
Sen yine de tedbirli ol, o adam el altından diğer otel sahiplerini uyandırmıştır. Tabii ki birbirlerine dost gözükselerde sonuçta rakipler ve birinin işine gelmezse diğerine gelir. Dolayısıyla kısmetin biri kapanır biri açılır, patronun bir iki işyeri vardır, diğer tüm işyerleri işçinindir. Ev sahibinin bir evi kiracının bin evi misali.

Beatrice
23.Şubat.2008, 02:38
Gerçekten teşekkür ederim :) Sayenizde herşey bir bir giriyor yoluna

Tayfun
23.Şubat.2008, 02:40
Bende olaya el atıyorum, adamları mahkemeye vermedin diye herkesi seferber edip seni işe aldırmıycam :P nihahahaa :mrgreen:

okan
23.Şubat.2008, 02:43
beatrice bi RR parası alabildinmi barii...hem hayırlı olsun hemde geçmiş olsun diyelim..

Beatrice
23.Şubat.2008, 02:43
Hıh Tayfun sana inat haziranda gümbür gümbür geliorum :) Bu arada bi sır veriimmi ben kaskımı sattım :P

Beatrice
23.Şubat.2008, 02:44
Hayır Okan abi :) bana borçları 900YTL idi mahkeme masraflarıyla beraber 1000 verdiler sadece :)

okan
23.Şubat.2008, 02:53
olsun .. tam techizatlı motor kıyafeti alırsın hiç yoktan iidir..:wink:

Beatrice
23.Şubat.2008, 02:56
:) ohoooo onları alalı çok oldu hemide en güzelini :( Ama kaskı sattım yenisini alıcam :)

Tayfun
23.Şubat.2008, 03:05
Bekliyoruz bakalım haziran ayını ne olacaksa gümbür gümbür :P ha bide aman ha kaskını aldığın ilk gün düşürme hemen ;)

foreman
23.Şubat.2008, 22:42
aslında iş veren sicilinin bozulmaması adının mahkeme salonlarında agıza alınmaması ıcın genellıkle
mahkemeye basvuran personelı ıle bı sure sonra anlasmaya varmak ıstıyor...

ben demıstım demıycem:x

senı tebrık ederım...
umarım yasamının her alanında hep kazanırsın...

Beatrice
24.Şubat.2008, 16:16
:) Sen o yazıları yazmasan ben dava açmayı düşünmüyordum :) Teşekkürler

Tayfun
24.Şubat.2008, 23:01
Eeee parayı aldın, kommisyon olarak ne verecen bakim, aklı aldın ver parasını şimdi :P :P :P

foreman
24.Şubat.2008, 23:06
:p :cheesy: acaba avukatlık ucretı mı alsam...
neydiii...hah sımdı buldum...
toplam kazanılan tazmınattan % 15...:p:p

Eeee parayı aldın, kommisyon olarak ne verecen bakim, aklı aldın ver parasını şimdi :P :P :P

hay aklınla bın yasa...burdan da sana &15 duser artıkım...

Tayfun
24.Şubat.2008, 23:27
Eyvah eyvah %15 banaysa bir okadarda yada fazlası sana düşer, kıza para kalmadı valla :P olsun kalmasın nihahahaha :P :P :P

Beatrice
25.Şubat.2008, 01:38
:):):) hehehe süpersiniz yaa o parayı varya çatır çatır yedim dün akşam yemeğe gittik ailecek belimdeki dikişlerden bi tanesini patlatana kadar dansettim huff varyaaaa 1 haftadır yaptığım hovardalığı ömrü hayatımda yapmamışımdır zaten :P

foreman
25.Şubat.2008, 01:45
waaay...benım parayla alem haaa...
neyse alcamız olsun...hanımla marmarıse gelırsek bı cay ısmarlarsın artıkım...:p:p:p

Beatrice
25.Şubat.2008, 02:01
Ayıp ettin abi :) Siz hele bir gelin buraya nasılda gezdiricem sizi :) Tayfun ne oldu ses yok senden :P

Tayfun
25.Şubat.2008, 02:23
Valla bugün iyi gezdik, mahmurluk çöktü üzerime, sen benim payımı ayır, bi marmaris yaparız artık gurupça bakalım nasıl gezdiriyon :P

Beatrice
25.Şubat.2008, 03:16
Bensiz gezi heee siz görürsünüz hıh :(