PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vibrasyon...

emrahkucukgirgin
18.Mart.2007, 21:14
Beyler Biliyorsunuz ilk defa manuel şanzmanlı bir motor kullandım.

Ali ustanın ordan çıktım ve ver elini Maslak. Gayet de rahat kullandım. 1-2 dk kadar zorlandım o kadar.

Neyse. Düne kadar vibrasyonla ilgili duyduklarımı anlamazdım. Neden insanlar bu kadar rahatsız oluyorlar derdim.

Haklılarmış.

İnsanın ayağını gıcık eden bir titreşim. Ama yürüyen aksamdan değil. Yüksek hızda değil, yüksek devirde çıkıyor.

Motor açılmamış diye mi? yoksa normal mi? Sizler ne diyorsunuz.

Ayarla ilgili birşey mi?

Bu paraya bu kadar mı yoksa...

Shadow da baktık yok öyle birşey...

madasret
18.Mart.2007, 22:04
ben heralde bu paraya bu kadardır diye kabullendim.

emrahkucukgirgin
18.Mart.2007, 22:18
Dün serviste Babaadam'la tanıştım. Motor açıldıkça vibrasyonun azaldığından bahsetti. Sizde de oldu mu?

Bi de kompresörde daha çok oluyor. Side de aynı mı?

aidikurt
18.Mart.2007, 22:28
ya vibrosyon bende zamanla azaldı başka regallerde kullandım bazılarında nerdeyse yok denecek kadar az.Zamanla anlarsın.Ama hiçvibrasyon olmamasınıda bekleme biraz daha elden geçirip bakımlarını yapınca dahada azalır.

okan
18.Mart.2007, 22:56
Dün serviste Babaadam'la tanıştım. Motor açıldıkça vibrasyonun azaldığından bahsetti. Sizde de oldu mu?

Bi de kompresörde daha çok oluyor. Side de aynı mı? emrah kardeşim vibrasyon zamanla azalacaktır hiç kafanı takma .. motoruda ilk 500 km defazla sıkıştırma.. tüm ayarların bakımda gözden geçtikten sonra rahatlarsın..

emrahkucukgirgin
18.Mart.2007, 23:43
Bendeki vibrasyon adamın keyfini kaçıracak kadar çok ama ya...

En kötü ihtimalle fuar günü bir denersiniz...

okan
18.Mart.2007, 23:46
sübap ayarları çok sıkıdır ondan yapar büyük bi ihtimalle .. dedim ya ayarlar için erken biras bindikten soora herşey hallolur.. sonsuza dek sürmez...sen şimdi konforlu scooterden indin bu sana titreşimli gelebilir...ama şunu söölim en az titreyen motorlardan birisi de bizim ragaller...

aslanburclu
19.Mart.2007, 01:06
ya ne titremesi hem zırıldıyor hem vibrasyonlu gaz verdikçe harlıyor

bide kardeşim benimki bunun üstüne takırdıyor bide takırtı sesini dinle...... banada bildir.

emrahkucukgirgin
19.Mart.2007, 01:43
Ah işte o takırtıdan bende de var... Bak bunu unutmuştum. Bazı devirlerde tıkırtı oluyor ama sertçe.. devir yükselince geçiyor...

aslanburclu
19.Mart.2007, 01:57
eyvah emrahım tekrar servise bu işi kapat ben yarın veya öbürgün servisin başına atacam ne halleri varsa görsünler
valla ben hala takur tukur gdiyom

deep-impact
19.Mart.2007, 03:08
vallaha bu takırtılrın sebebi gevşek civatalar olabilir dikkat.

emrahkucukgirgin
19.Mart.2007, 10:28
c.tesi ye kadar takırdarım. ctesi atarım :-)

emrahss
19.Mart.2007, 10:28
Bende vibrasyon çok çok azaldı.

Kino
19.Mart.2007, 10:45
emrah dostum sen bu motoru almadan önce binip bir tur atmadın mı?

yani aldığında da varmıydı vibrasyon yoksa bakıma boyaya girdi bir takım olayları yaptıktan sonramı olustu bu vibrasyonve takırtı tukurtu

okan motor bildiğim kadar 500km coktan gecti yani 1600 mü 2600 km demi neydi galiba dolayı ile o süreyi gecirmiş.

ben başka motora binmediğim icin benim RR de varmı yokmu bilemiyorum :? varsa da öyle kabullenmişim başka motorlara binsem mukayese ederim ama en son 30 sene önce binmiştim :?

müslüm baba
19.Mart.2007, 10:58
Motorun hayırlı olsun, bu vibrasyon olayını sıfıra indiremezsin ama ayağının altı karıncalanıyorsa ciddi vibrasyon var demektir, motorun 3-4 bin Km ye gelince çok azalacak hatta farketmiyeceksin bile ama bunların dışında vibrasyona sebep olan bir kaç şey var,

1- Senkron ayarların bozuktur, bunu anlamak için eline 2 adet beyz kağıt al motoru 2 kağıdıdaekzosların önüne tut rölantıda ve değişik devirlerde başka biri gaz versin, tam gaz da verin sonra kağıtlara bak, ikisindede siyah kurum lekeleri aynı olacaktır eğer aynı değilse senkron ayarın bozuk demektir bu vibrasyon yapar.

2- Bujiler eğer dandik veya taklit bujilerden varsa onlarında ateşlemesi düzenli olmıyacağından yapar,

3- Sibop ayarların bozuksa ki bence ilk 1500 Km de ve 4-5 bin km de mutlaka kontrol edilmesi gerek yapar,

4- Kullandığın benzin bozuksa ondan da yapar,

5- Son olarak lastiklerinde balans varsa oda yolda giderken yapar.

7- Motor kulaklarını tutan saplama ve civatalar gevşekse yine yapar.

Yani seni ancak EMRE Ltd Mustafa Usta paklar. 100 YTL yi cebe koy sabah erkenden git motorun soğusun yapsınlar bütün bakımını bak motor nasıl gidiyormuş gör.

Kino
19.Mart.2007, 11:15
müslüm baba BÜYÜKSÜN .. :cheesy: :cheesy:

bende acilen dediklerini yapıyor ve yaptırıyorum . dediğim gibi ben ne kadar vibrasyon (rahatsız olmuyorum ama) var pek anlamıyorum zaten 1500km geldim bir bakım şart bunlarıda göz önünde bulunduracam bende tşkler

okan
19.Mart.2007, 11:27
olay budur işte müslüm baba ağzına, ellerine sağlık... :)

emrahkucukgirgin
19.Mart.2007, 11:28
Teşekkürler Müslüm Baba.

Herkese bir Müslüm Baba şart :-)

Kino ben daha önce vitesli kullanmadığım için deneme aşamasında bacanak kullandı. O yok diyor. Dün de kullandı hissetmiyor. Ama sıkı bir bakım şart. Ctesi hallederim inşallah...

müslüm baba
19.Mart.2007, 11:30
Sizlerde sağolun arkadaşlar, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

aslanburclu
19.Mart.2007, 22:56
müslüm abi eline sağlık valla çok güzel yazmışsın

ya bizim motor bloğunun üstünden gelen takırtıya ne diyelim

bak gaza bastıkça her fiteste motor bloğunun her ikisinide üstünden takırtı geliyor
zorlanma bitene kadar

ya her kafadan bises geldi bu servislerin en sonunda fabrikayı aradık götür ali usta halledecek biz ne gerekiyorsada yapacağız dediler . bakalım

ya baba bide bu emre ticaret veya sarıkayalar nasıl oluyorda aynı marka motorları ithal ediyorda aynı marka motorların yetkiliservisliklerini yapmıyorlar bunlar emreve sarıkayalar nasıl R&R ithalatcısı anlamıyorum valla bu işi öğrendikten sonra benim bu R&R kullanıcı camiyasına değil ithalatcılarına servisim ustayım diye diye geçinenlere iyice miğdem bulandı

veya ben garantili regalimi emre ltd mustafa ustaya götürsem garantili yapmazmı ve yaptığı garantili işi R&R satan ithalatcı her R&R firmasından almıyormu

saygılar sunuyor tecrübe ve bilgilerini bekliyorum

emrahkucukgirgin
20.Mart.2007, 11:10
Yaşar abi mesele distribütörlerden olmayabilir.belki aralarında anlaşıp Lifenge deselerki kardeşim biz birbirimizin motorlarını yapacağız, parçaları da işçiliği de senden alacağız. mesele kalmayacak. Bu sektörel ufuk meselesi. Belki de Lifeng kontrolü kaçırmamak için kabul etmiyor bunu.

Şimdi ben bilgisayar aksesuarları satan distiribütör bir firmada ürün müdürü olarak çalışıyorum. Yani üreticilerle direk temasta olan kişiyim. Buna arızalılar yani garanti dahil. Distiliğini yaptığımız markaların en az 2 bazılarının 5 disti var. Müşteri kime getirirse getirsin arızalıyı alır. Üretici firmanın Türkiye bütçesi vardır. Oradan karşılanır. Yani distiye kaçan bişey olmaz.

Ben servis yeteneklerine güvenmediklerinden hiç olmazsa sattığımız motorların servisini garanti edelim düşüncesiyle hareket ederek bu tür bir ortaklığa girmediklerine inanıyorum. Dediğim gibi ufuk meselesi...

müslüm baba
20.Mart.2007, 12:05
müslüm abi eline sağlık valla çok güzel yazmışsın

ya bizim motor bloğunun üstünden gelen takırtıya ne diyelim

bak gaza bastıkça her fiteste motor bloğunun her ikisinide üstünden takırtı geliyor
zorlanma bitene kadar

ya her kafadan bises geldi bu servislerin en sonunda fabrikayı aradık götür ali usta halledecek biz ne gerekiyorsada yapacağız dediler . bakalım

ya baba bide bu emre ticaret veya sarıkayalar nasıl oluyorda aynı marka motorları ithal ediyorda aynı marka motorların yetkiliservisliklerini yapmıyorlar bunlar emreve sarıkayalar nasıl R&R ithalatcısı anlamıyorum valla bu işi öğrendikten sonra benim bu R&R kullanıcı camiyasına değil ithalatcılarına servisim ustayım diye diye geçinenlere iyice miğdem bulandı

veya ben garantili regalimi emre ltd mustafa ustaya götürsem garantili yapmazmı ve yaptığı garantili işi R&R satan ithalatcı her R&R firmasından almıyormu

saygılar sunuyor tecrübe ve bilgilerini bekliyorum

Kardeşim motorunu fazla ellettirme, o gelen seslerin büyük çoğunluğu ekzos içindeki ikinci borudan geliyor, puntalarından kopunca ses başlıyor, öyle enteresanki ekzosun yaptığı bu sesi motorun ekzos dışında başka bir yerinden geliyormuş gibi duyuyorsun metallerin iletkenliği olayından. Kontrol et civataları fanların ayağını fan kanatlarını birşey yoksa duyma bu sesleri.

Distrübütörlük olayına gelince herkes sattığı motordan sorumlu, çinli çok uyanık her gelene distrübütörlük veriyor satabildiği kadar motor satıyor adamların işi bu kafanıza takmayın bu sene bakkalda bile parça bulabileceğiz hemde ucuza.

aslanburclu
20.Mart.2007, 21:12
baba hepsi sağlam üstelik bu sesle birlikte motorda bayılıyor ya bu durumu herhalde yazmadım

Tayfun
21.Mart.2007, 01:05
Şefim senin motor üflüyor olmasın sakın, yada segman kırmış olabilirmi bir ihtimal çünki :|

lunatic
21.Mart.2007, 01:59
O takırtı bende de var. biraz gaz verince bayır yukarı filan takırdıyor. Beni de uyuz ediyo ama titresim yok. 80 'i kısa süre test ettim (daha 700kmlerde olduğu için ) hiç titresim yok. Ama şu takırtı asap bozucu

aslanburclu
21.Mart.2007, 08:45
ya lunatik arkadaşım sen ne diyorsun bıktım bu sesten bide güç düşüğyor valla böyle giderse parçalaıyacağım bu aleti

okan
21.Mart.2007, 11:24
ya lunatik arkadaşım sen ne diyorsun bıktım bu sesten bide güç düşüğyor valla böyle giderse parçalaıyacağım bu aleti gomtanım sizin takırtı dediğini şey herkesin motorunda var .. rampada devirsiz zorlayınca artıyor hatta değilmi.... o sesin motor yapısından kaynaklandığını söyledi benim ustam... iki silindirinde aynı anda hareket etmesi senkronizasyonu bozuyormuş....bu nedenle silindir en üste şiddetli vuruntu yapıyormuş.. dedi ...devirsis kullanma bağırırsa bağırsın hiç bişi olmaz felan diyo sürekli....bende çok sessiz kullanamayı seviyorum ama iyi değil dedi .. senin eski motoruna benzemez bunun sistemi dedi... kendi kendine beygir gücü üretemiyo dedi...muhakkak devirli ve düşük vitesde kullanmam gerektiğini söylüyor.. :? :? :?

aslanburclu
21.Mart.2007, 20:23
okanım lazım uşağım olmaz öyle şey motor motordur sistemi bellidir çalışma sistem değişikliği olmaz muhakkak bir mühendislık veya hatalı yapım olayı mevcut motor pistonu üste vurmaz vurursa üst bloğu dağıtır atar bu bizim motorlarda komple blok yapımı hatası veya silindir yuva hatası var veya piston ile kolu bağlıyan pimde boşluk var veyada piston eteği silindire vuruyo ve bunuda ithalatcılarda servislerde biliyor işlerine gelmiyor ben yarın dikilitaştaki servise bırakacam parçaları gelince kendimde başında bulunarak ölçe biçe toplatacam ama affedersin asıl hata bizde çin mallarının ne olduğunu bile bile aldık bide kendi kendimize çin mallarının en iyisi diye çıkardık geçelim bunları bence mondial ve kanuninin motorları bizimkilerden daha iyi ya bozuluyo kalıyo yada tıkır tıkır yürüyo bizimkilerde süründürüyo ya bide baksana 2 firma aynı marka aletlerin ithalatcısı olmuş birbirlerinin satmadığı alete servis hizmeti vermiyorlar yaaaa bari regal raptor diye aynı adı kullanmayın biri emre m.siklet desin öbürüde sarıkayalar m.siklet desin anlıyacağın daha neler neler.valla ben ısnarak binmiyorum ama arkadaşlarımı çok sevdimişte onlarla beraber takur tukur gidiyorum

Tayfun
21.Mart.2007, 23:23
Aslanburçlu abimiz senin motoruna bir kere binip şu sesi duymak isterim, benim motordada böyle bir ses vardı rampa çıkarken motor zorlanıyordu ve gerçekten garip bir ses çıkıyordu, sanki boş bir tenekenin içinde seri şekilde birşeyle vuruluyormuş gibi, sonra altan motora sibop ayarına gördüm, sibop ayarından sonra ses kesildi şimdi normal kendi sesiyle gidiyorum, peki sibop ayarı yaptırdın mı hiç?

aidikurt
22.Mart.2007, 00:10
arkadaşlar o takırtı için radyatördeki fanlardan geliyor diyorlar haberiniz ola.

aslanburclu
22.Mart.2007, 00:19
altan motora da bütün ayarları yaptırdım sağolsun tamer bey yarım gün ilgilendi ses biraz azaldı ama büyük ihtimalle piston silindir eteğine vuruyor diye oda onayladı

Tayfun
22.Mart.2007, 00:29
Açtır abi o zaman motoru, etekmi ceketmi çıksın piyasaya, varsa bir kusuru firmaya cümbür cemaat baskı yaparız çamura yatarlarsa eğer ...

aslanburclu
22.Mart.2007, 00:32
bakalım artık yarın yatırcaz malı dikilitaştaki servise bakalım ne yapacaklar ben yine diyorum şase harika görüntü güzel morlar rezalettttttt

okan
22.Mart.2007, 13:37
ulaaaaa.. bak komtanım fandan geliyomuş ..bi de oralara bah....
adminim imparatorum fandan nası gelecek ki o ses.... :? :? :? fanlar zırıltı yapıyolar takırtı yaparmı ki acaba... :?

Tayfun
22.Mart.2007, 14:44
Yok ya fan sesi olduğunu zannetmiyorum, eğer benim duyduğum seste aynı sesse motorla alakalı bir durumdur. Ama benimki s.bop ayarından sonra geçti.

tan21
18.Nisan.2007, 16:31
peki senkron ayarı nasıldır nası yapılır nereye yapılır ?

emrahkucukgirgin
18.Nisan.2007, 17:41
Senkron ayarı iki karbüratörün birbirleriyle eş zamanlı olarak ve aynı basınçta benzin iletmesi için yapılan ayardır. Karbüratörlere bağlanan senkron cihazı ile yapılır. Benim bildiğim Altan motor ve Emre LTD servisi yapıyor. Ben yaptırdım makinenin sesi değişti ve titreşimi azaldı. iki karbüratör farklı çalışırsa aynı anda ateşlenen silindirler de farklı miktarlarda benzin olur ve bu da hem performans kaybına neden olur hem de titreşim yapar. Bizim motorlarda iki silindir eş zamanlı hareket eder. Yani tek silindiri ikiye bölünmüş hali gibi. O nedenle senkron ayarı önemli.

okan
18.Nisan.2007, 18:56
Senkron ayarı iki karbüratörün birbirleriyle eş zamanlı olarak ve aynı basınçta benzin iletmesi için yapılan ayardır. Karbüratörlere bağlanan senkron cihazı ile yapılır. Benim bildiğim Altan motor ve Emre LTD servisi yapıyor. Ben yaptırdım makinenin sesi değişti ve titreşimi azaldı. iki karbüratör farklı çalışırsa aynı anda ateşlenen silindirler de farklı miktarlarda benzin olur ve bu da hem performans kaybına neden olur hem de titreşim yapar. Bizim motorlarda iki silindir eş zamanlı hareket eder. Yani tek silindiri ikiye bölünmüş hali gibi. O nedenle senkron ayarı önemli. emrah emanetini dün gönderdim kardeşim...

emrahkucukgirgin
18.Nisan.2007, 19:05
Abi çok teşekkür ederim sana mail attım aldım diye... Hala hesap nonu bekliyorum. Çok teşekkür ederim tekrar.... Ne zaman neye ihtiyacın olursa buradayım

aslanburclu
18.Nisan.2007, 23:14
evet motorum kalktı ayağa hemde nasıl sebebmi evet hemde ne sebeb çin malı işte ama japonlaştırdık ana yatak ve bilyaları olay bitti bu olay yakında hepinizin başına gelecekkk
merak eden özelden gelsin yazayım hepiniz öpüldünüz ....( sarıkayaların garantisi ali ustanın parça çekmede ki gayreti )

lunatic
19.Nisan.2007, 00:44
700 km de iken 80km hızda hiç titreşim yok diyordum. 1300 deyim 60 larda bile titreşim olmaya başladı. Gerçi şu anda sibop veya karbürator problemi hala çözülmüş değil. Belki ayarlanınca düzelir. Bu arada 1 gün içinde debriyajımın birden yukarıda kavramaya başladığını farkettim. Ayarlar sonda ama. Yağı değiştirdikten sonra oldu gibi. Yağ seviyesi maksimumdan çok az altında. Ondan mı acaba diyecem ama alakası olmaması lazım. Bir baskı/balatanın ömrü nekadardır acaba?. Acemilik de vardı tabii.

emrahkucukgirgin
19.Nisan.2007, 11:40
evet motorum kalktı ayağa hemde nasıl sebebmi evet hemde ne sebeb çin malı işte ama japonlaştırdık ana yatak ve bilyaları olay bitti bu olay yakında hepinizin başına gelecekkk
merak eden özelden gelsin yazayım hepiniz öpüldünüz ....( sarıkayaların garantisi ali ustanın parça çekmede ki gayreti )

Yaşar abi nasıl oldu makinen memnun musun? Sesi falan iyi mi? gidişi?

tan21
19.Nisan.2007, 17:45
ya walla bende şu molifolttan sonra bujileride değiştiricem ve bir şey kalıyo senkron ayarı onuda yaptırdımmı nakalım titreşim ne olacak ne biticek ?

aslanburclu
19.Nisan.2007, 19:38

Yaşar abi nasıl oldu makinen memnun musun? Sesi falan iyi mi? gidişi?

valla millet bozuk atıyor ama ali ustaya şu an sarıkayalarla boğuşması ve motoru a dan z ye yeniden toplaması bi harikaydı

motoru yarın alacam bugün zamanım olmadı

emrahkucukgirgin
19.Nisan.2007, 19:43
iyi abi hayırlı olsun. İnşallah çiçek gibi olur. ne boğuşması yaptı ki? Sarıkayalar direnç mi gösteriyor garanti konusunda?

aslanburclu
19.Nisan.2007, 19:46
bazı mlz.yok çekiyor anladığım kadarı ile oda sıfır motorlardan sökün gönderin dedi yanımda kaç kere vede büyük ihtimal öyle oldu

Tayfun
26.Nisan.2007, 23:30
Way be, nedir bu sarıkayaların sıkınıtısı peki, illa mahkemelik mi olmak istiyorlarmış?

aslanburclu
26.Nisan.2007, 23:38
yok be ne mahkemeliği biz arsızlık ediyoz 2006 makinaya 2007 makinanın parçasını istiyoz tabi kaç koldan saldırarak saldıranlardan biride samsundan okan heh heh heeeee ve başardık sağolsunlar gönderdiler :evil:

Tayfun
26.Nisan.2007, 23:45
Ne farkederki komtanım ya, ellerinde yoksa aynısından mecbur üst modelini vermek zorundalar zaten.

uni88
27.Nisan.2007, 13:36
Vibrasyon olayı Çin malı ve daha alt sınıf motorlarda doğaldır. Bunu kabul etmekte fayda var yoksa deli olursunuz ^^. 3-4 tane farklı Regal kullandım hepsinde vibrsayon vardı kiminde fazla kiminde az. En çok şükrettiğim şey ise benim motorda giderken arkadakinin plakasını dikiz aynalarından okuyabiliyorum. Vibrasyon prolemi olanlar ne dediğimi anlamışlardır.
Kaliteli motorların içinde balans mili adında bi mil varmış ve bu adı üstünde pistonlar ve krank hareket ederken oluşan vibrasyonu dengelemeye yarıyormuş.(Güvendiğim bir motor sahibi abimden duymuştum!) Anlaşılacağı üzere bizim motorlarda bu dediğimiz olay yok. Vibrasyonla yaşamayı öğremmemiz gerek arkadaşlar.... :D

madasret
27.Nisan.2007, 22:08
harleylerde de vibrasyon olurmuş diye duymuştum ne kadar kötü kandırıldım bilmiyorum ama :)

Tayfun
28.Nisan.2007, 00:46
6 silindirli honda goldwing de vibrasyon ne kadardır acaba özelliklede yüksek devirlerde :?

okan
28.Nisan.2007, 15:54
büyük motorun vibrasyonuda büyük olur... tecrübeko.......

thoraman
28.Nisan.2007, 15:59
mola yerlerinde tesislerde falan masaj koltukları olurya hani vibrasyonlu böyle millet kendini orlara atar hemen dinlenmeye masaja bizim hepimizin altında var bitane işte daha ne istiyonuz hem mola vermeyede gerek yok giderken yapıyo masaj :cheesy:

aslanburclu
28.Nisan.2007, 20:14
:cheesy: :cheesy: :+1:

cromis
29.Nisan.2007, 03:45
dostum aidikurt un da dedıgı gıbı yuksek hızda gelen zırıltı sesı radyator fanlarından gelıyor.bırde kılometre saatının ıcınden gelme olasılıgındanda bahsedılıyor..

inci
29.Nisan.2007, 11:24
mola yerlerinde tesislerde falan masaj koltukları olurya hani vibrasyonlu böyle millet kendini orlara atar hemen dinlenmeye masaja bizim hepimizin altında var bitane işte daha ne istiyonuz hem mola vermeyede gerek yok giderken yapıyo masaj :cheesy:

evet hemen aklıma bir fikir geldi :cheesy: .. bizde vibrasyonlarımızı değerlendirip para kazanalım :evil: ...10 dakikası 5 lira.... :evil:

uni88
01.Mayıs.2007, 13:14
aidikurt' un dediği gibi radyatör fanı ses yapar bunu yanı sıra kesinlikle radyatör ile radyatör koruma demiri arasına çift taraflı bant falan konursa büyük ölçüde yararı oluyor. Km telinden de ses ggeliyor ama ona nası bir sistem yapmak gerek bilemiyorum. birde su devridaim borularının üstlerindeki spiral şeklindeki tel felaket şekilde ses yapıyor özellikle yüksek devirlerde....

emrahkucukgirgin
01.Mayıs.2007, 13:46
O spiralerden gelen sese çözüm bulan var mı?

lunatic
02.Mayıs.2007, 23:03
Son olarak karbürator temizletip senkron yaptırdım (göz kararı-saat yok) sipop ayarı yaptırdım. Alet normal çalışıyor ama 700 km deki sıfır titreşim geri gelir zannetmiştim ama malesef. Halla alette bayağı titreşim var. Sizde de öyle mi? Niye rodajda titremeyen alet rodaj bittikten sonra titresin? Gevşek biyerler mi var acaba?

aslanburclu
02.Mayıs.2007, 23:20
ya lunatik kardeşim sen RR den başka hiç makinaya binmedin herhalde altındaki cadillak değil motor motor titreyecekte inleyecekte ve bu makina serisinin en küçüğü 250 cc lik çin işi bişi düşme bu kadar anlayacağın sıpanın üstüne ufak sıpaya bi çuval bişi koy ne olur biliyonmu önce ayaklarından başlayarak sonra bütün vucudu titrerrr anla artıkk.

okan
02.Mayıs.2007, 23:26
ya lunatik kardeşim sen RR den başka hiç makinaya binmedin herhalde altındaki cadillak değil motor motor titreyecekte inleyecekte ve bu makina serisinin en küçüğü 250 cc lik çin işi bişi düşme bu kadar anlayacağın sıpanın üstüne ufak sıpaya bi çuval bişi koy ne olur biliyonmu önce ayaklarından başlayarak sonra bütün vucudu titrerrr anla artıkk.yani gomtanım bravooo. anca bölle bi örnekle anlatılırdı yaniii.. yarıldım burda gülmekten yavvvv... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Tayfun
02.Mayıs.2007, 23:52
Komtanım işini biliyo, yeri geldimi necasetten taharet yapmayı iyi bilir :P

okan
02.Mayıs.2007, 23:55
Komtanım işini biliyo, yeri geldimi necasetten taharet yapmayı iyi bilir :Pseninde kime çektiin belli oldu.... körle yatan şaşı kalkarmışş... :P :P :P

Tayfun
03.Mayıs.2007, 00:11
Hobaaaaaa, gomtanım size kör dio buuuuuuuu :scared:

lunatic
04.Mayıs.2007, 01:48
İyi de altımdaki ne sıpa, aksine 15 beygir, ne de ben çuvalım. Hani baştan titrese anlayacağım ama eskiden 80km/saat hızda bile en ufak titreşim yoktu. Şimdi başladı. İlginç yani. Ama sizde de varsa sorun yok. Demekki normali böye.

aidikurt
04.Mayıs.2007, 10:34
o zaman sen bir servise git senkron ve subap ayarı yaptır.Eğer gene titreşim azalmazsa al eline tornavidayı vidaları iyice sık

emrahkucukgirgin
04.Mayıs.2007, 10:57
Birazda vibrasyon anlayışına bağlı. Mesela ilk başta var olan vibrasyon beni de rahatsız etmişti. bir sibop senkron ayarı yaptırdım. Motoru da bir güzel açtım. şimdi yok gibi geliyor bana vibrasyon. Belki sen binsen var dersin. bu ağrı eşiği gibi bişey...

okan
04.Mayıs.2007, 12:16
Hobaaaaaa, gomtanım size kör dio buuuuuuuu :scared:olm tayfun ... ortalığı karıştırma .. yaşar gomtanım babamısdır ...onun kalbini kırmayalım sakın....

emrah kardeşim sen skutırdan regale geçince çok şikayet etmiştin titreşimden... şimdi alıştın heralde.. aynısı banada olmuştu...o yüzden çok uuraştım ama bi yere kadar kesebiliyosun.. sonuçta V motor olmadığı için titreşim tam olarak kesilemiyo....

emrahkucukgirgin
04.Mayıs.2007, 13:03
Galiba abi ama bariz bir azalma oldu. ilk zaman eşim arkada otururken sağ ayağında anormal titreşim olduğundan şikayet ederdi. şimdi yok diyor...

lunatic
04.Mayıs.2007, 14:36
Senkronu sübabı karbüratörü yeni yaptırdım. Ama vida gevşemesi de olabilir. Bu hafta sonu hepsini elden geçireceğiğm. Ön sağ sinyali kaybediyordum nerdeyse vidası iyice gevşemiş. Yada sipob ayarını iyi yapmadılar. Banna biraz gevşekti dediler. Halbuki hep sıkı çıkmıyormuydu bunlar..

emrahkucukgirgin
04.Mayıs.2007, 14:40
Evet ben de ilk defa gevşeğini duydum... Sen dediğin gibi iyi bir elden geçir motoru, tamamını sık.. Aklından çıksın gevşeklik konusu... Mesela bende bir ses geliyordu önden; radyatörün altında bir parça var; gövdeye sağdan soldan gelen iki ayakla bağlı aşağı doğru boru çıkıyor. onun vidalarınn biri düşmüş ses ondanmış... Takınca kesildi...

MaRaNtZz
06.Mayıs.2007, 22:40
Merhabalar ;
Arkadaşlar bu vibrasonun boyutları hangi seviyede acaba.Ben bu gün ehliyet sürüş dersinde bir Yamaha ybr125 ve ardından Kymco Pulsar / CK 125 kullandım.Tabi motorsiklet ilk kullanan birisi olarak Yamaha'da hiç vibrasyon hissetmedim ama Kymco'daki vibrasyon çok fazla geldi.Ehliyetimi aldığımda sizlerin arasına bir Regal Raptor satın alarak katılmak istiyorum.Fakat bu vibrasyon tahmin ettiğim kadar gözle görülecak kadar varmıdır yada yok olurmu.(Gözle görmekten kastım yakıt deposunun titrediğinin görülmesi)

Tayfun
07.Mayıs.2007, 02:00
Yakıt deposunun titrediğini gözünle görürsen eğer, o motora zaten binme, daha 1 km gitmeden organların yer değiştirir, varsa taş düşürürsün, öyle birşey çalışan bir hiltinin üzerine oturmak gibi birşeydir ya :)

okan
07.Mayıs.2007, 09:35
Yakıt deposunun titrediğini gözünle görürsen eğer, o motora zaten binme, daha 1 km gitmeden organların yer değiştirir, varsa taş düşürürsün, öyle birşey çalışan bir hiltinin üzerine oturmak gibi birşeydir ya :) hehehhe... hiltimi?.. iyi benzetmeydi beaa....hakkaten ya ben deposu titreyen bi motora daha rastlamadım o kadar oluyomu titreme alla alllaa.... :?

alper_tim
07.Mayıs.2007, 10:32
gel bigün benimkine bin bak titreme nası oluyor
bide servise götürüyon sölüyon vibrasyon çok
biz herşeyi, yaptık başka yapıcak bişi yok die cevap veriyolar
bakalım perşembe bakımdan geri alayımda motoru başka çareler düşüncez artık

okan
07.Mayıs.2007, 10:46
bakalım perşembe bakımdan geri alayımda motoru başka çareler düşüncez artıkolm dooru kullan sende motorunu ...korkudanmı titriyo yoksam nedir yaa.... :P :P

Tayfun
07.Mayıs.2007, 20:15
Rodajında zorladın mı hiç motoru alper?

aslanburclu
07.Mayıs.2007, 20:22

alperim özel timim madem çok titriyo ozaman bütün vidaları sök aralarına pul yerine lastik conta kor :P :P :P motor bu kardeşim titreyecek horluyacak carlıyacak altındaki kadillakmıda yağ gibi kayacak :P :P :P :evil: :evil:

alper_tim
07.Mayıs.2007, 20:27
Rodajında zorladın mı hiç motoru alper?
zorladım ama 500 den sora

aslanburclu
07.Mayıs.2007, 20:29
lastik havalarını 30 a göre kontrol ettttt titremen azalsınn

alper_tim
07.Mayıs.2007, 20:32

alperim özel timim madem çok titriyo ozaman bütün vidaları sök aralarına pul yerine lastik conta kor :P :P :P motor bu kardeşim titreyecek horluyacak carlıyacak altındaki kadillakmıda yağ gibi kayacak :P :P :P :evil: :evil:

walla yapıcaz abi bişiler bakalım bi çıksın da bakımdan
ayrıca yaşar abim benim titremenin lastiklerle alakası yok
motor yapıo bu titremeyi
ve servis artık bişi yapamayacağını söledi

Tayfun
07.Mayıs.2007, 20:53
[/quote]
zorladım ama 500 den sora[/quote]

1000 km zorlamasaydın keşke, ben öyle yaptım melek gibi motorum şimdi.

MaRaNtZz
26.Mayıs.2007, 14:09
Yakıt deposunun titrediğini gözünle görürsen eğer, o motora zaten binme, daha 1 km gitmeden organların yer değiştirir, varsa taş düşürürsün, öyle birşey çalışan bir hiltinin üzerine oturmak gibi birşeydir ya :)

Malesef ki aynen öyle uluyor motordan indiğimde heryerim uyuşmuş bir şekilde titreyerek yürüyorum :)

hehehhe... hiltimi?.. iyi benzetmeydi beaa....hakkaten ya ben deposu titreyen bi motora daha rastlamadım o kadar oluyomu titreme alla alllaa....

Aynen arabalardaki motoru çalıştırmak için marşa bastığınızda motrun ilk hareketindeki titreşim gibi gözle görülen birtitreşim.Fakat bunda benzeri titreşim durmadan devamlı var :)

Tayfun
26.Mayıs.2007, 18:29
Bu motora tek çözüm var oda kendi koltuğunun üzerine kalınca ama yumuşak bir minder koymak lazım, ancak öyle titreşimi kullanan hissetmez, bence koltuğunu modifiye et dostum ;)

okan
26.Mayıs.2007, 19:53
Bu motora tek çözüm var oda kendi koltuğunun üzerine kalınca ama yumuşak bir minder koymak lazım, ancak öyle titreşimi kullanan hissetmez, bence koltuğunu modifiye et dostum ;)Peki koltuğu modifiye etti diyelim... ayaklarını nereye koyacak... :P cebinemi... yoksam havadamı tutacak... :P :P :P :P :P :lol: :lol: :lol: :lol:

MaRaNtZz
26.Mayıs.2007, 22:24
Bu motora tek çözüm var oda kendi koltuğunun üzerine kalınca ama yumuşak bir minder koymak lazım, ancak öyle titreşimi kullanan hissetmez, bence koltuğunu modifiye et dostum ;)

Peki koltuğu modifiye etti diyelim... ayaklarını nereye koyacak... :P cebinemi... yoksam havadamı tutacak... :P :P :P :P :P :lol: :lol: :lol: :lol:

Aslında fena fikir deil olabilir... :lol: :lol: :lol: :cheesy:

agnosi
03.Haziran.2007, 11:13
Görüntü olarak raptor korkunç bir alet fakat hiç binip test etme iimkanım olmadı. honda rebel 250cc ile kıyaslarsak vibrasyon durumu nasıl bu motorlarda.. titreşim hangi hız aralığında beliriyor daha çok. titreşim anormal bir durum değil tüm motorlarda olur ama ölçüsü önemli. yani bu durumda titreşim var yok demektense kıyaslama yapmak daha doğru olur sanırım. hem raptora hem viragoya hem rebele hem keewaye hem kanuniye binen test eden birinin söyleyecekleri sanırım yararlı olacaktır.

bir de izmirde bu motoru satın alabileceğimiz ve aldıktan sonra da bakıma götürebileceğimiz işten harbi anlayan bir yetkili servis ( usta ) var mı?

RızaHoşgör
03.Haziran.2007, 11:30
Görüntü olarak raptor korkunç bir alet fakat hiç binip test etme iimkanım olmadı. honda rebel 250cc ile kıyaslarsak vibrasyon durumu nasıl bu motorlarda.. titreşim hangi hız aralığında beliriyor daha çok. titreşim anormal bir durum değil tüm motorlarda olur ama ölçüsü önemli. yani bu durumda titreşim var yok demektense kıyaslama yapmak daha doğru olur sanırım. hem raptora hem viragoya hem rebele hem keewaye hem kanuniye binen test eden birinin söyleyecekleri sanırım yararlı olacaktır.

bir de izmirde bu motoru satın alabileceğimiz ve aldıktan sonra da bakıma götürebileceğimiz işten harbi anlayan bir yetkili servis ( usta ) var mı?alper in motorunda sonun var arkadaş.sanırım onun motoru dışında 100 km den önce vibrasyon hisseden yok.ben 120 dan sonra vibraston hissediyorum.hız arttırdıkça şiddetide artıyor.çözümüde buldum 120 yi geçmiyorum :)

Tayfun
03.Haziran.2007, 23:18
Rodajı iyi yapın, yağ gibi gidersiniz yolda 130'a kadarda yolu var hemde ;)

aslanburclu
03.Haziran.2007, 23:39
arkadaşlar hep yazıyorsunuz yazıyorsunuz yazıyorsunuz ama hiç okumanız yok bakın ufak bir hatırlatma açınız lütfen kullanım klavuzunuzu bakın neler yazıyor neler örneğin yazılan satırlardan bir kaç tanesi

1..... motorun kullanım ömrü 10 yıl ( sonra ister at ister müzelik yap))
2...... 250 cc bile değil
3...... maksimumu taşıma 150 kg.
vede işte sizin vibrosyon konunuza bir son

4........ maxsimum hız..105 km...... işte buraya dikkattttttt maxsimum hız demişler maxsimum bu motorun son yapacağı hız... 105 km......

biz napıyoruz hiç teknik kitabı okumadan vibrasyon diye bağırıyoruz ama 100 km.nin üstünde altında diyen yok demek ki biz motorlarımızın son gücünün üstünde kullanıyoruz ve motorumuzun çırpınışlarına yapmayın basmayın bu kadar bakın çatlıyacam patlıyacağım demesine biz vibrasyon diyoruz .... bakınız yine diyorum bu vibasyon dediğimiz aslında bizim rr.lerin inleyen nameleri ((((( aslında bizim makinalar gerçekten süperrrr gavur yazmış Max.hız 105 ama biz nerdeee 120 den aşağı düşmüyoruz yani kardeşim yok bizim rr.lerde vibrasyon falan basmayın fazla zırlatmayın makinaları bizim rr.ler kim ne derse desin süperrrrrr çin malıu yawwwwww

OnurBerberoglu
04.Haziran.2007, 00:05
arkadaşlar hep yazıyorsunuz yazıyorsunuz yazıyorsunuz ama hiç okumanız yok bakın ufak bir hatırlatma açınız lütfen kullanım klavuzunuzu bakın neler yazıyor neler örneğin yazılan satırlardan bir kaç tanesi

1..... motorun kullanım ömrü 10 yıl ( sonra ister at ister müzelik yap))
2...... 250 cc bile değil
3...... maksimumu taşıma 150 kg.
vede işte sizin vibrosyon konunuza bir son

4........ maxsimum hız..105 km...... işte buraya dikkattttttt maxsimum hız demişler maxsimum bu motorun son yapacağı hız... 105 km......

biz napıyoruz hiç teknik kitabı okumadan vibrasyon diye bağırıyoruz ama 100 km.nin üstünde altında diyen yok demek ki biz motorlarımızın son gücünün üstünde kullanıyoruz ve motorumuzun çırpınışlarına yapmayın basmayın bu kadar bakın çatlıyacam patlıyacağım demesine biz vibrasyon diyoruz .... bakınız yine diyorum bu vibasyon dediğimiz aslında bizim rr.lerin inleyen nameleri ((((( aslında bizim makinalar gerçekten süperrrr gavur yazmış Max.hız 105 ama biz nerdeee 120 den aşağı düşmüyoruz yani kardeşim yok bizim rr.lerde vibrasyon falan basmayın fazla zırlatmayın makinaları bizim rr.ler kim ne derse desin süperrrrrr çin malıu yawwwwww
Katılıyorum arkadaşlar altınızdaki motor chopper/cruiser racing değil.Sürat istiyorsanız gidin racing veya endro alın bir tane hem o zaman vibrasyonda hissetmezsiniz.Bu motorlar keyif motorları .bana kalsa max. sürat 90km olmalı zaten yasada bunu gerektiriyor dimi?bunun üzerindeki sürat zaten vibrasyonla birlikte trafik cezası ve ölümü daha da kötüsü sakat kalmayı getiriyor beraberinde bunu lütfen unutmayalım....

Tayfun
04.Haziran.2007, 01:07
:alkis:

okan
04.Haziran.2007, 09:57
ben çok öncelerden yazmıştım zaten .. sabitleyin 90 km ye dünyayı gezin diye....kurtlarınızıda başka motorlarda dökün .. ben ölle yapıyorum şahsen...

lunatic
04.Haziran.2007, 20:52
walla arkadaşlar kapıdağa giderken son gaz bastım düz yolda 105 yaptı. az meyilli aşağı 110. Dönüşte biraz açıldı galiba ama benim ruh halim izin vermedi. Rüzgar güvenimi kırmıştı biraz 110 a yaklaştım. bassam daha da giderdi ama tırstım. Yani bemim motor normal gidiyo. Titreşim de fazla hissetmedim.

Macgyver
04.Haziran.2007, 23:35
Titreşim ilginç bir konudur bu motorlarda!

motorumun tarihçesinden şöyle biraz mırıldanıyım :D

ilk 500 km titreşim iğrenç ve ben erkekliğimden olacağımı düşünmüştüm :D
500 ila 1500 km arası biraz açılır gibi oldu ama 80 i geçince erkekliğimi tehlikede yine hissediyordum :D
1500 ila 3000 arasıtitreşim sınırı 80 km den 90 km ye çıktı.
3000 ila 5000 km arası 105 ile 110 km ye kadar rahat çıkar oldu.
5000 ila 7000 km arası 120 km ye kadar titreşim rahatsız etmemeye başladı.
Bu km lerde özellikle 3000 km den sonra defalarca 140 km yi gördüm tabii biraz sallamalarda.
Düz yollardada 135 km yi rahatlıkla gördüm.

ancak şunu belirtmeliğim bu motorlar hız motorları deildir benim genellikle kullandığım ortalama km 80 km dir.

Diğer bir yandan 7000 km yi geçtikten sonra motor deişmeye başlıyor.
Mesela şuan ben 13500 kmdeyim bazen yolda giderken 70-80 gibi gittiğimi zannederken gözüm ibreye takıldığında 130 km de gittiğimi farkediyor oluyorum.
Lafı şuraya getireceğim motor öle bir açıldıki ilk günlerdeki titreşim yok oldu gibi %10 lara düştü diyebilirim.
Asıl şimdi tat vermeye başladı diyebilirim. Sıfırdan 130 km ye okadar rahat ve hızlı çıkabiliyorki ve daha gitmek istiyor zorlarsam düz yolda çok daha rahat 140 km yi görebiliyor ancak 130 ile 140 km arası biraz titreşim kendini hissettirir gibi oluyor.

GOKHAN
04.Haziran.2007, 23:51
MACGYVER doğru söylüyor arkadaşlar motoryenıyken sıkı olduğu için titreşim yapar km yaptıkca rahatlar ve titreşim azalır . bide motor bağlantı saplamaları gevşekise de titreşim yapar sık sık konturol etmek gerekır kı bu her bın km de yapılmak zorunda.

DONDES
05.Haziran.2007, 17:38
Sevgili Dostlar,

Bazı dostlarımız,bu paraya bukadar motor deyip kendi motorlarını küçümsüyorlar.Size bir örnek vereyim.Suzuki Intruder 250,Honda Shadow 650 modelleri.Bunlara 15-20.000 ytl veriyorsunuz ve beraberinde 80 km üstünde misgibi vibrasyon sahibi oluyorsunuz.Bu makinaları kullananlar söylüyor.Keza,8.500 ytl sayıp Hyousung Comet alıyorsun 4500-5500 devirde(Normal yol sürüş devri-normal hız) Regal Raptördeki titremeyi mumla arıyorsun.
Ayrıca benim eskiden kullandığım Jawa350'de kitapçıkta yazan maksimum hız 120 km olup kendi ibresinde 170 yazar.Ben ve arkadaşlarım km sayacı kırar 170 vurdururduk.Ama siz vibrasyon ne ki zangırdamayı görün.Birkere direksiyon kırılacak sandım.
Sonuç olarak bazı makinaların iyi ve kötü yönleri olabilir ama sınırları zorlamamak lazım.Bu makinalar şehir içinde ve kısa mesafelerde gitmek için çok uygun makinalar.Su soğutmalı olması onu şehir içinde aranılan makina yapar.Üstelik 250 cc olması ekonomiklik sağlar.Bu makinalar yüksek devir,yüksek sürat ve çok uzun yol için tasarlanmış makinalar değil.Kibar,dikkat çekiçi ama güçlü şehir makinaları.Bizim zamanımızda makinalar daha basit ama daha sorunluydu.
Hemen hemen her hafta platin,meksefe ve karbüratör ayarı yaptır.Sıcak havada ayrı ayar,soğuk havada ayrı ayar.İnanın motorculuktan bıkardınız.
Hele o dönemin Planetleri tam bir ömür törpüsüydü.Üstelik motorlar ozamanlar elden marşlı değildi.Çoğunlukla kick-start dediğimiz ayak basma marşlıydı.
Zıpla babam zıpla...çalıştığı yere kadar.
Sonuç olarak motorsikletiniz ucuz bir marka değil.Bugün 5.500 ytl verip alıyorsun.Kolaymı öyle o parayı vermek herkez için.Size şöyle söylüyeyim ben geçen sene 1994 model Renault Flash S arabamı 4.500 ytl'ye sattım.Yani altınızdaki motorlar bir araba parası ediyor.
Japon malı,İtalyan malı veya Çin malı diye ayrım yapanlar kendileri utansınlar.Herkes hissettiği ölçüde motorsiklet sevdalısıdır.Ancak parası ölçüsünde motora biner.Benim cebimde 80.000 EUR param olsa,gider American Chopper'lardan birtane özel yapım alırım.Yada 40.000 USD olsa Harley Davidson alırım.
Sizleri, Regal Raptor veya daha başka model bir motora binmek daha az motorcu yapmaz!!!!!!!!

Hepinize Sevgiler Sunuyorum

Not: Amacım kimseye taş atmak veya kırmak değil.Sadece elinizdeki değerin farkına varmanızı istedim.Motorla ilgili sorunlar hep olacaktır.

carvalho
05.Haziran.2007, 18:14
Sevgili Dondes, o kadar güzel anlatmışsın ki motorcu ruhunu. Elerine, fikrine sağlık demekten başka birşey demek gereksiz.
Japoncu-Almancı (ne demekse) olup da çin malı motor kullananlara vebalı gibi bakan insan grubu öyle çok ki maalesef... Bu insanlar ikiteker ruhunu özümseyememiş kişiler... Bazılarının site adı bile olsa bu...

İkiteker özgürlüktür, ruhtur, gündelik hayatın sıkıcı sarmalından kendini koparıp özgür ruhunu yakalama çabasıdır. Altındaki makinenin ırkı bu ruhu asla şekillendiremez.

Yazılarını daha sık görmek isteriz...

Aksu
05.Haziran.2007, 18:22
Evet Japoncu-Amerikancı-Almancı gibi kendini daha kaliteli motora binmekle daha üstün gördüğünü sananlar aslında bu işten hiç birşey anlamayan sadece kendisi için değil çevresine karşı görüntü için yaşayan zavallı ve boşa yaşayan insanlardır bence. Çin malı olsun onu çok seveyim ve benim zevklerime cevap versin, benim açımdan en kral motor odur. Ama sevemediğim bir motor isterse uzaydan gelsin iletişim olmazsa olmaz. Geçmişte hatırlarsınız adamlar murat 124 lere bir sürü para harcar aksesuar ve hatta ellerinden bez düşmezdi toz kondurmazlardı, bu da ayrı bir sevda. Adam Alman arabasına biner 124 e tepeden bakar ama kendi arabasını bok götürür ondan haberi yok. Kısaca bu iş sevda işi, gerisi hikaye

okan
05.Haziran.2007, 18:37
Dondes kardeşime katılıyorum.. yannız elimizde ki makinaların limitlerinide bilip kullanmak şartıyla....

Macgyver
06.Haziran.2007, 19:59
Bilgilendirme açısından teşekkürler 'Dondes'

Tayfun
13.Haziran.2007, 14:17
Abi bide ağzı olup konuşanlar var, valla motosiklet.net te ön dişliyimi arka dişliyimi değiştirip 160 km, sonradan biraz karbüratörle oynanıp(nasıl yaptıysa artık) 180 km yaptığını iddia ede biri vardı :) böyle insanlara motor diye binmek lazım bence siz ne dersniz :)