PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kontra tekniği ile viraj almak

malikocas
10.Aralık.2007, 02:18
Kontra tekniğini en açık bir biçimde izleyebileceğiniz video :

http://www.bikepics.com/movies/000062/ [4,74 MB]

Bilindiği gibi motosiklet belli bir hızın üzerindeki hızlarda virajlarda yatarak dönmelidir. Motosikleti viraj içerisine doğru yatırmanın en iyi yolu da kontra tekniğini uygulamaktan ibarettir. Motosikletin sürati arttıkça virajı dönebilmesi için daha çok yatırılmalıdır. Bunun için de gittikçe kontra verilmelidir. Kontra vermek demek sola dönüşlerde motoru sola yatırmak amacıyla hıza ve yatış açısına göre gerektiği kadar olmak koşulu ile sol elciği nazikçe ileri doğru itmektir. Sağa dönüşlerde de sağ elciği nazikçe gerektiği kadar ileri doğru itmek demektir. Yani gittikçe gidonu ''düz doğrultu''ya yaklaştırmak demektir. Bu ''düz doğrultu'' teriminden anlaşılması gereken şudur : Motosikleti park halinde ve dik olarak düşünün, bu sırada ön teker tam karşıya bakıyor iken arka tekerin işaret ettiği doğrultuya doğru bakar, işte bu doğrultuya ''düz doğrultu'' diyebiliriz.

Dönüşlerde viraj içine doğru yattıkça gidon gittikçe yatma tarafındaki el ile ileri doğru ileri itilmeye başlanır, böylece motosiklet arka lastiğin viraj dışına doğru savrulmaya başlamak üzere olduğu noktaya kadar yatırılabilir, tam bu noktada yani arka tekerin savrulmaya başlamak üzere olduğu noktada bu sırada gidon henüz tam iki tekerin işaret ettiği ''düz doğrultu''yu gösterir. Eğer arka teker dışa doğru savrulmaya başlarsa işte tam bu anda kontra vermeye devam edilir ve bu anda artık motosikletin ön tekeri, ''düz doğrultu'' ile viraj dışı yöne doğru olmak üzere belli bir açı yapmaya başlar ve ön teker viraj dışına doğru bakmaya başlar, savrulmanın şiddeti arttıkça kontra vermeye devam edilir, motor hız kesip (aktif fren ile değil, kendiliğinden hız kesip) toparlandıkça da kontra geri alınmaya başlar. Kontra geri alındıkça da motor yer düzlemine dik hale gelme eğilimine girer. Arka tekerin savrulması şiddetli ise kontra tekniği ile birlikte ayak koyma metodu da uygulanmak zorundadır. Buna göre virajın iç tarafındaki bacak ileriye doğru uzatılarak düşmemek için ayak tabanının topuk tarafı yere gerektiği ölçüde nazikçe dokundurulur, bu şekilde yerden destek alınır. Bu teknik motokrosçular tarafından daima kullanılır.

Demek ki kontrada gidonun iki önemli pozisyon şekli vardır :

1-Motosiklet virajda yatarak dönerken arka teker spin atmaya (savrulmaya) başlamamışsa bu sırada hız arttıkça ve motosiklet yatırıldıkça, viraj içine bakan gidonun en fazla ''düz doğrultuya'' gelmesine kadar verilen kontralar.
2-Daha ileri düzeyde kontra: Arka teker spin atmaya (savrulmaya) başladığı andan itibaren, gidonun ''düz doğrultu''dan viraj dışına doğru bakmasını sağlayan kontralar. (Videoda bu görülüyor).

Kontra direksiyon tekniği aynı şekilde ralli otomobillerinin sürücüleri tarafından da oldukça sık kullanılan bir tekniktir. Otomobilin motosiklet gibi yatması söz konusu olmadığından onlardaki kontra, ancak otomobilin arka tekerleri spin atmaya (savrulmaya) başladığı anda kullanılır. Aracın arka tekerleri savrulmaya başladığı anda, direksiyona gereken sertlikte gerektiği kadar kontra verilir yani direksiyon dönüş yönünün tersine savrulma yönüne doğru kırılır. Bu tip bir kontrada bütün amaç arka tekerin savrulmasını sönümlemeye çalışmak ve böylece aracın kontrolden çıkmasını önlemek ve aracı toplayarak tekrar yoluna sokmaktır.

ama raptor modellerinde çok daha dikkatli uygulanmalıdır lastikler değişmediyse orjinal lastikleri bildiğim kadarıyla çok sert ve hiç zorlanmaya gelmiyor... ben raptorda da denedim ve güzel sonuç aldım, sınır geçmemek kaydıyla savrulma olmaya başlar başlamaz kontrayı kesmek yerine ayağımı öne doğru mümkün olduğu kadar ileriden topuk kısmıyla sadece bi anlık yere vurmak kaydıyla arka tekerin savrulması kesildi ama çok seri bi şekilde ayak yerden çakilmeli.
uzun yol ve aşırı rüzgar aldığında motor, denemedim ama arka tekerde benzer bi savrulma olmıyacağını düşünüyorum

geçen sabah yağmurlu bi havada ve zemin çakurluyken sıkı bi kaza atlattım teknik kullanımında çok dikkat edilmeli bu nedenle paylaşmak istedim alıntıdır bilgiler...

Tecrübeli ve usta sürücüler tarafından iyi bilinen bir konuyu, motosiklete yeni başlayacak olanlar için acaba yeterince açık bir biçimde tasvir edebildim mi? Edebildiysem ne mutlu.

carvalho
10.Aralık.2007, 02:26
Kontrayı çok güzel ve sade anlatan bir yazı. Teşekkürler...
Aslında aşağı yukarı hepimizin uyguladığı belki ismini bilemediği teknik...

Tayfun
10.Aralık.2007, 02:27
Bizim motorlar bu harekete pek uygun değil, lastiklerimizde elverişli değil, uygun seçilmiş lastikle tam anlamıyla olmasada yapılabilr bizimkilerle...

okan
10.Aralık.2007, 02:30
kırmızı yazıyla yazılanlar krosçuların yaptığı tekniktir..
regallerde çok zor olur ..
zira oturma pozisyonu hem alçak hemde ağırlık merkesinin gerisinde kalıyo...
denenmemesi gerekir...
her zaman şanslı olmayabilirsiniz...

Tayfun
10.Aralık.2007, 03:04
En yakın kaza yapan olarak okanımın sözü dinleneeee :)

okan
10.Aralık.2007, 03:09
En yakın kaza yapan olarak okanımın sözü dinleneeee :)hadi leyynn.. makaracı zaptiye... :mrgreen:

carvalho
10.Aralık.2007, 11:22
Bizim motorlar bu harekete pek uygun değil, lastiklerimizde elverişli değil, uygun seçilmiş lastikle tam anlamıyla olmasada yapılabilr bizimkilerle...

Senin ATV'yle uygulamadığın kesin Tayfunum zaptiyem :)
Ne öyle 4 tekeri kendine benzetmişsin, virajı iki teker döndünüz, iki teker havada :?: :mrgreen: 8)

Tayfun
10.Aralık.2007, 14:31
Sizlere ayıp olmasın diye yaptım yaw :) sonra 4 teker olunca kelebek diyonuz adama, bende 2 teker yaptım işte fenamı oldu hehehehe :D

gençer
10.Aralık.2007, 14:40

Senin ATV'yle uygulamadığın kesin Tayfunum zaptiyem :)
Ne öyle 4 tekeri kendine benzetmişsin, virajı iki teker döndünüz, iki teker havada :?: :mrgreen: 8)

atv sini iki tekere kaldırıp kontra tekniklerini deniyordu heralde.. adama kimse bişey diyemezki niye atv yi iki teker yaptın desen..

''eeee kardeşim ben zabitim; yeri gelir işportacı kovalarım, bu atv denen mereti en dar sokaklardan geçirip, en ustaca, en kıvrak kullanımlarını öğrenmek için, daha iyi hizmet vermek için iki tekere kaldırıp test ettim demezmi?? '' yapma modum adamın görevi yahu ... madem atv vermişler hakkını vermek lazım:::)))) !!!!

hem sonra mod'um adam zabit laf edilirmi tükkanımızı kitler valla..::)))

Tayfun
10.Aralık.2007, 15:02
Zuhahahaha delinin halinden deli anlar yaw, seni yaverim yapıyorum gençer hehehehe :P

Kino
10.Aralık.2007, 15:47
m.ali abisi bak sevgili modum okan neler yazmış nasıl tarif etmiş bu konuyu

http://www.regalraptor.net/forum/viewtopic.php?t=1003&postdays=0&postorder=asc&start=0

zaten kıvırmaca swerving tekniğide bunun gibi bir şey ..

ama Okan moduma kulak vermek gerekkkk 8) 8) 8)

bunu ben herzaman uygularım.. aynı zamanda viraja yatma pozisyonu olarakta kullanılır.. ters gidon hareketi dediğimiz olaydır...
paylaşımın için teşekkürler....

dönmek istediğiniz tarafa doğru direksiyonu iteceksiniz..motor yattıktan soora zaten siz otomatikman dönmek istediğiniz yere dönersiniz...yav harbiden bilmiyonuzmu benmi atlıyom ördek gibi.... :? :? :lol:

yavv zaten accuk dokundumu motor kabak gibi yatıyor....o zaman sürüş de zevkli oluyo.. bu hareketin aynısını dönemeyeceğinizi anladığınız virajın içinde bile yapabiliyosunuz yılan gibi dönersiniz....işte hani diyolar ya ayaklık yere değdi felan bu hareketle başlarsanız değer .....tabi zemine bağlı ...langırt diye yeri öpemeyinde....

heee.. bi de muhakkak surette cruiser motorlarda motoru yatırsanızda ...sürücü olarak yolla olan 90 derecelik açınızı bozmayın....helede ön çatalı uzun modellerde.....bi deneyin çok zevk alacaksınız.....

inci
10.Aralık.2007, 16:05
ben de bu virajlarda yaptığım süper bişey diyodum ;)demek kontra yapıyomuşum :)

okan
10.Aralık.2007, 19:14
ehhheehe..... ömürsünüz örtmenim yaa.... :D

okan
10.Aralık.2007, 19:21

KİNO DEDE senin de bu dikkatine hastayım....esas mod olacak adam sensin bu sitede...konuları çok iyi takip ediyosun ...hafızanda çok iyi....yaşşşaaaa.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

inci
11.Aralık.2007, 00:29
MAŞŞALLAHHHH ADAMA BİDE DEDE DİYON SENDE VARMI BU HAFIZA :mrgreen:

aslanburclu
11.Aralık.2007, 01:04

KİNO DEDE senin de bu dikkatine hastayım....esas mod olacak adam sensin bu sitede...konuları çok iyi takip ediyosun ...hafızanda çok iyi....yaşşşaaaa.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

:oops: :oops: :oops: okan dede demiycen artık sakalına hürmet ŞIHIM deycen kardeşim bak adamcağız deniz aşırı gıda ve ...... dağıtıyor şıhlar böyle yaparmış ne bileyim öyle diyorlar

Kino
11.Aralık.2007, 01:57
haydaaaaa

alemsiniz vallah okanım ,yaşar komutanım ve inci öğretmenim.

yaaa sadece konuları işte elimizden geldiğince takip falan ediyoz hepsi bu haaa tabi lagalugaları o kadar takip etmiyorum ama ehh işteee

e yapalım yaşlılığı ancak böyle örtbas edebiliyorumm :mrgreen: 8) 8)

malikocas
11.Aralık.2007, 23:19
evet bu konunun işlendiğini görmediğim için eklemişdim tekrarlarla topicleri şişirmek istemem elbette,

kino ...uyarınız için teşekkürler .

OturanBull ' a da ayrıca teşekkürler o topici de inceledim.

henüz regalime kavuşamadım aldım alalı eski motorumu kullanıyorum bi defa bine bildim ama bu hafta tekrar kullanmaya başlarım umarım, servisden parça bekliyorum malesef ...

o zaman başka sorular ve konularla yine aranızda olucağım sanırım...

Kino
11.Aralık.2007, 23:47
aslında mali topic isimlerinden kaynaklanıyor bu tekrarlar diyecem ama aslında tam tekrar da sayılmaz

sende yararlı topik açmışsın mali

istersen tekrar olsun, bu gibi topikleri tekrardan gündeme getirmek veya yeniden açmakta az buçuk fayda görüyorum her nekadar topiklerin tekrarından forma da şişme olsa bile

boşver takma kafana katılımlarından da vazgeçme

yeni konuları ve soruları kendi şahsıma beklerim yazılarını zevkle takipteyim

8) 8) 8)

malikocas
12.Aralık.2007, 00:38
ilginiz ve takibiniz çok sevindirdi beni üzen başka bi konuda motor_on yazıları hiç okunmamış olması ben çok severek ekliyorum ama geyik muhabetleri daha çok ilgi görüyor sanırım...

bu konuda kimseyi eleştirmek doğru diil ama bende bu tür yazıları eklemek karaı ladım ama faydalı bişiyler bulusam elbette eklşiyeceğim bi kişinin işine bile yarasa öenmlidir...

siteye yeni katıldığımdan herkesi zamnala tanıyıp incelem fırsatı bulucağım ve arkadaşların açtığı konuları kim daha çok neyle alakadar kim hangi konuda daha çok bilgili zamanla ayrımına varacağımı düşünüyorum...

burda sizlerle olmak keyifli ben,im için ejbette ama katılımlarım daha çok irdelenip iki kez düşündükden sonra gerçekleşecek bundan sonra ...

ilginiz ve nazik cevabınız için tekrardan teşekkürler...

yenikoylu_ua
12.Aralık.2007, 23:37
Kardeşim sağlık olsun katılıma devam hepimiz bazen göremiyip ikileyebiliyoruz

inci
13.Aralık.2007, 00:21
ilginiz ve takibiniz çok sevindirdi beni üzen başka bi konuda motor_on yazıları hiç okunmamış olması ben çok severek ekliyorum ama geyik muhabetleri daha çok ilgi görüyor sanırım...

bu konuda kimseyi eleştirmek doğru diil ama bende bu tür yazıları eklemek karaı ladım ama faydalı bişiyler bulusam elbette eklşiyeceğim bi kişinin işine bile yarasa öenmlidir...

siteye yeni katıldığımdan herkesi zamnala tanıyıp incelem fırsatı bulucağım ve arkadaşların açtığı konuları kim daha çok neyle alakadar kim hangi konuda daha çok bilgili zamanla ayrımına varacağımı düşünüyorum...

burda sizlerle olmak keyifli ben,im için ejbette ama katılımlarım daha çok irdelenip iki kez düşündükden sonra gerçekleşecek bundan sonra ...

ilginiz ve nazik cevabınız için tekrardan teşekkürler...

noluyo ki imtihandamıyız :? ...ne yani şimdi her topiğe cevap yazma gibi bir zorunlulukmu var. :? ...ruh halime göre ; bazen konuları takip edip onlarla ilgilenme , bazen de GEYİK yapma gibi bir tercih özgürlüğüm olamaz mı ?
Sen takıl istediğin gibi, canımız isterse yazarız ,istemezse geyik yaparız

MaRaNtZz
13.Aralık.2007, 00:32
Saol hocam...

okan
13.Aralık.2007, 01:52
Yavv millet ..
siz viraja nası yatıyonus ben onu merak ediyom..
herkes bi yazsın bakem ya..
kontradan başka türlü yatan varmı.. :?
yoksam kendi kendinize eziyet mi ediyonus motor kullanacam diye... :cry: :? :mrgreen:

aslanburclu
13.Aralık.2007, 01:59
döneceğin istikamete göre ayağını aç kendini geriye doğru kasarak eğil yani buna yatma denirse zaten otamatikman yattığın kadar gidonda dönüyor işte bu kadar sonramı yallah tarlayaaaaaaa :cheesy: :cheesy: :cheesy:

okan
13.Aralık.2007, 02:01
döneceğin istikamete göre ayağını aç kendini geriye doğru kasarak eğil yani buna yatma denirse zaten otamatikman yattığın kadar gidonda dönüyor işte bu kadar sonramı yallah tarlayaaaaaaa :cheesy: :cheesy: :cheesy:ehehehehee...inşallah kaktüs tarlası dildir dede... :mrgreen:

carvalho
13.Aralık.2007, 11:30
Yavv millet ..
yoksam kendi kendinize eziyet mi ediyonus motor kullanacam diye... :cry: :? :mrgreen:

ben viraja yatmadan önce asfaltı iyice bi süzüyorum. bizim afacan belediye olur olmadık yerlerde çiçek sulaması yapıyor, her nedense virajların en keskin yerindeki musluklar çiçeklere değil asfalta dönük oluyor ve vıjjjjjj.... Bi de asfaltta çok toz olabiliyor. Böyle durumlarda fazla eğilip bükülmeden dönüşü tamamlıyorum.

Ama asfalt temizseeee... Viraja girmeden önce yavaşlayıp uygun vitese geçiyorum.motoru yatacağım istikamete yatırıp viraj istikametindeki gidonu itiyorum. Gazı asla kesmiyorum. Viraja hızlı girip dışa doğru savrulduğumu hissettiğimde ise gazı hafif kesip içe doğru alıyorum kendimi...

Aha böyle bişi işte....

Kino
13.Aralık.2007, 15:23
Yavv millet ..

ben viraja geldim mi iniyorum bir ölçüm falan yapıyorum sora asfaltı bir süpürüyorum sonrada motora binip
15 derece yatıyorum ama ben 90 derece olmak kaydı ile yani kazık gibi dönüyorummm :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :!:

okan
13.Aralık.2007, 18:13
Yavv millet ..

ben viraja geldim mi iniyorum bir ölçüm falan yapıyorum sora asfaltı bir süpürüyorum sonrada motora binip
15 derece yatıyorum ama ben 90 derece olmak kaydı ile yani kazık gibi dönüyorummm :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :!:DEDE yarıldım gülmekten yavv...çok deişik bi tekniğin varmış.... :mrgreen:

malikocas
20.Aralık.2007, 19:43
bir haftadır kullanıyorum motoru ve yüksek hızlarda çok sağlam basıyor yere ve kontra tekniğide gayet rahat ve keyifli ama fazla sınırda denemedim şimdilik biraz daha alışunca zemini sınırlarını da zorlıyacağım bakalım...
düşük hızlarda çok da seri kullanılmıyor bu teknik gidonun uzunluğundan diye düşündüm...

sonuç olarak bence bu teknik yatışlar için son derece rahat....

Tayfun
21.Aralık.2007, 02:46
Yavv millet ..

15 derece yatıyorum ama ben 90 derece olmak kaydı ile yani kazık gibi dönüyorummm :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :!:

Kino baba öldürdün beni gülmekten gece gece ya :) kino babam sen viraja geldiğinda zahmet etme sakın, ara beni ben hemen belediyenin süpürge araçlarından gönderir yolu süpürtürüm, değil 90 derece 180 derece bile yatarsın sonra :P