PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : akü mü bitti? gitmeniz mi lazım? pazar mı? buyrun okuyun

tan21
19.Mart.2007, 00:58
bu gün aküm bitti bir kaç gündür tekliyodu zaten bana haber verircesine ... üç gün önce şarj ettirdim ama yine boşaldı ve su akıtmaya başladı bu bize verilen fabrika çıkışlı akülerde kuru deniyor ama suyu akü sadece kapakları kitlenmiş neyse ...
başladım bir motor aramaya marş basmıyordu dd 250 B9 RR um ölece duruyordu akü ile şarj lazımdı ben alsancaktaydım şanslı sayılırım dedim hemen motorcu aradım yani motor üstündeki birini ama kör istedi bir göz allah verdi iki göz hesabına motor eğitimcisi bir arkadaş buldum ... ya dedi iktirerek çalışır merak etme dedi ya otomatik marş dedik kick marşı yok çalışmaz bak gel dedi anlattı buyrun burdan yankın.......

1. motora bin tüm ışıkları kapa kontağı çevir ve boş vitese al ..
2.debriyaj çekikken yavaşça motorla ayak yardımıyla hızlan /hava soğuksa yada motor soğuksa jigle de çek
3.yeterince hızlanınca sağ ayağınla 2. vitese al debriyajı bırakıp motor üstünde sertçe zıpla gaz aç
4. veeeeeeeee bormmmm bormmm bromm bormmm
5 motor çalışıyor ... ;)

efet nasıl oluyor bu yemeğin tarifi hadi canım sende olurmu ? zincir gerilimi ve manuel ateşleme yapmış oluyorsunuz teknik açıdan hayali kick pedalı üstünde atlamanız zıplamanız oluyo ... inanmayan hemen denesin ..

akümü değiştiricem yarın.... yeni akü aldım 12 w 6 amper sulu akü (MUTLU akü ) 40 ytl

okan
19.Mart.2007, 01:05
ii ya işte kardeşim.. bunun adı vurdurma oluyo .. herkeşler yapabilir .. arabalardada yapıyolar .. ben motordada yapıyom... :)

yasinsubay
19.Mart.2007, 01:15
Kısa adı vurdurma ben sıkca yapıyorum hemde super yapıyorum karizma yerlerde tabi :cheesy:

infinitedreams
19.Mart.2007, 01:55
Kısa adı vurdurma ben sıkca yapıyorum hemde super yapıyorum karizma yerlerde tabi :cheesy:Taksim'de bir kafe'den çıkar çıkmaz motoruna bakıp da "harbiden iyiymiş be makinen" diyen arkadaşına, o kadar insanın içinde "o zaman bir zahmet itiversene" demenin ezikliğini bilirim ben de. Hala vurdurmaktan nefret ediyorum.
:)

lordskeldan
19.Mart.2007, 03:43
bilgi için teşekkürler
bende bi ara bööle çalıştırdım
sonra akü tekrar şarja gitti
şimdi yine çalışmıyor :(
marşa basıyorum tkrrrrrrrrrt
başka ses yok bu sanırım akü ölü
siz ne dersiniz???

aidikurt
19.Mart.2007, 11:59
Kısa adı vurdurma ben sıkca yapıyorum hemde super yapıyorum karizma yerlerde tabi :cheesy:
en son vurdurma yaptıgında görmüştüm dostum nerdeyse bi hafta bacağın ağrıdı :)

aidikurt
19.Mart.2007, 12:00
bilgi için teşekkürler
bende bi ara bööle çalıştırdım
sonra akü tekrar şarja gitti
şimdi yine çalışmıyor :(
marşa basıyorum tkrrrrrrrrrt
başka ses yok bu sanırım akü ölü
siz ne dersiniz???
hiç kasma kardeşim al bir yeni akü derdin bitsin senin akü ölmüşte ağlayanı yok :)

Kino
19.Mart.2007, 12:17
allah kimseye vurdurtmasın dostlarım
işte boşuna dememişler düşenin dostu olmaz
düşene birde sen vur

ne olmuş yani RR nin zaten aküden yana bir sorunu varki çalışmıyor birde siz vuruyorsunuz gariban RR ye

aslında anarya giderken daha güzel çakar motor :mrgreen:

Agresusss mevzuu derin gel buraaa

tan21
21.Mart.2007, 12:31
mutlu akü 12 w 6 amper aldım sulu bir akü ve çok ucuz 1 sene garantili 40 ytl

lordskeldan
21.Mart.2007, 17:15
evet arkadaşlar akümü aldım alet şimdi tık demiyor
ama ebatlarda biraz problem çıktı kapak tam kapanmıyor :oops:

okan
21.Mart.2007, 19:04
evet arkadaşlar akümü aldım alet şimdi tık demiyor
ama ebatlarda biraz problem çıktı kapak tam kapanmıyor :oops: aslında aynı boy akü bulabilirdin .... niye almadın ... amperimi yüksek ondanmı büyük .... :?:

lordskeldan
21.Mart.2007, 19:15
buyutlar aynı sayılır
bende anlamadım kutup yerleri biraz farklıydı
neyse bakcazz artık :mrgreen:

carvalho
21.Mart.2007, 20:07
Tan 21, 6 amper düşük değil mi? Bizim aküler 9 amper.. Gerçi çok farkedeceğini zannetmem ama standardı bu değil :?

Swort
21.Mart.2007, 21:47
amperi yuksek aku alsak bir zararı olurmu arkadaşalr???

carvalho
21.Mart.2007, 21:52
Bu konuda daha ehil arkadaşlar ve ağabeyler daha net yanıt verir ama, benim bildiğim yüksek amperli aküleri şarj etmede mevcut şarj dinamomuzun yetersiz kalması gibi bir sonuç doğabiliyor. Yani aküyü tam şarj edememe durumu oluşabiliyor.

aidikurt
22.Mart.2007, 00:12
amperi yuksek aku alsak bir zararı olurmu arkadaşalr???
arkadaşlar yüksek alabilirsiniz problem olmaz

Swort
22.Mart.2007, 12:48
yuksek amperli akuların ampulleri aydınlatma oranları nedir bilginiz varmı acaba?

Kino
23.Mart.2007, 12:02
ya arkadaşlar akünüz mü bittimi ?,
motorunuzu vurdurmak mı istiyorsunuz ; ahanda çözümü sizlere

http://upload7.postimage.org/339646/motor04.jpg (http://upload7.postimage.org/339646/photo_hosting.html)

emrahss
23.Mart.2007, 12:25
nereden buluyon baba bunları? :D

okan
23.Mart.2007, 12:47
kino baba, bu bayanlardan karşıma çıkacaanı bilsem her zaman hiç akü neyin kullanmasdım falla billa... :mrgreen: :mrgreen:

Kino
23.Mart.2007, 13:19
sizler sorun söyleyin ; ben çözüm önerim :mrgreen:

ama gercek çözümler müslüm baba da ve yaşar komutanda ... :cheesy:

müslüm baba
23.Mart.2007, 14:04
Ben bu akü işinden birşey anlamadım, motorların çinden gelen orjinal akülerini susuz akü diyorlar, yani bütün servislerde ustalar bu akülere su konmaz dediler, bende elektrik bilgimle aküleri inceledim ve bu akülerin aslında sulu olduğuna karar verdim, kendi akümün açmak yasak dedikleri kapağını açıp içine bildiğiniz çeşme suyunu şırıngayla koydum AMA SUYU KOYARKEN DİKKATLİ OLMAK GEREK ASLA AKÜNÜN İÇİNİ SU DOLDURMAMAK LAZIM ben su koyarken içine bakarak koydum suyu görünce kestim yani peteklerin üzerine belli belirsiz su geldi o kadar, ve bir senedir 14bin km yol yaptım aküm hala orjinal akü, hatta bozuk denen bir aküyede aynı işlemi yaptım o aküde hala arkadaşın motorunda canavar gibi çalışıyor, şimdi gel bu işin içinden çık.

Gelelim motosikletin şarj meselesine daha öncede anlattım, bizim motorlarda alternatör dinamo yani şarj dinamosu yok, bunun yerine kısaca manyato dediğimiz bir sistem var bunun faydası motorun aküsü sökük bile olsa iterek çalışmasıdır, yolda akün arıza yapsa bile farları kapatıp istediğin kadar yol yapabilirsin, arkadaşımızda bu yüzden bitik aküyle iterek motoru çalıştırabildi, bu manyatonun dezavantajı ise şarjın yetersiz kalması, eğer motora orjinalin dışında lamba vs bağlarsan şarj yetmez akün bir müddet sonra biter.

Yatan motorların akülerinin gözleri sertleşir o yüzden bu aküleri hızlı şarj etmek gerek.

Topuz
23.Mart.2007, 18:52
arkadaşlar, akü konusunda bir tecrübemi paylaşmak istiyorum.

bir gün marş basıyorum. motor çalışıyor. gideceğim yere gidiyorum. 1-2 saat oyalanıp geri döndüm. motor marş basmıyor. hayret, önceki marşta bayağı güçlü basmıştı. şimdi ne oldu. vurdurarak çalıştırdım. 30 dakika civarı sürdüm ki şarj etsin diye. park ettim. sabah tekrar marş almadı. vurdurarak çalıştırdım. doğru sanayiye elektrikçiye. akü kapağını söktük. bir de ne göreyim. aküye bağlanan kablolar gevşemiş. somunlar neredeyse düşmek üzere. bu nedenle marş bir alıyor bir almıyormuş. bu arada aküyü ölçtük. 8 wolt civarı çıkış veriyordu. 12 volt olması gerekirken. neyse 1 saat civarı şarja bağladık. yerine taktık. düzeldi. şarj için para da ödedim tabiiki. daha önce de marş problemi olmuş.. araba aküsünden ara kablo ile çalıştırmıştım. bu defa internette tarama yaparak bir şarj cihazı almaya karar verdim.

şarj cihazının sektörel ismi redresör imiş. bunların çok profesyonellerinin olduğunu ve çok pahalı olduğunu öğrendim. akü şarjı basit bir konu değilmiş meğer. şarj cihazı ile akü arasında uyum olmalı imiş. bu nedenle şarj cihazının, akü şarj olunca gücü kesen türleri önem arz ediyormuş. bu da bayağı bir para demek oluyor. bu türlerinden buldum ama.. 200 tl + kdv civarı idiler. hatta dijital göstergeli olanları da var. bana böyle profesyonel bir cihaz lazım değildi.

sonunda benim işimi görecek uygun bir şarj cihazı buldum, istanbul da bir firmadan. firma o sıra kampanya yapmış ve bir adet motosiklet aküsünü şarj etmek için diye de özellikle belirtmiş. ama ne gücü otomatik kesen bir devresi var, ne de dijital göstergesi var. banka hesabına para yatırdım ve kargo dahil bana 40 tl civarına mal oldu (gerçi 25 - 30 tl arası da bulunabilir. ancak, kalite durumu da düşünülür her halde). bendeki akü 9 ah .. aldığım cihaz 3,5 a den şarj yapıyordu. internetten araştırma ile 3,5 a ile 9 ah bir aküyü kaç saate şarj ederiz diye hesap yapmaya çalıştım. cihazı aldığım firmayı aradım. yetkili bana akşam tak, sabah çıkar dedi. ancak internetteki araştırmalarım böyle demiyordu. yapılan hesapta ise, cihaz saatte 3,5 amper çıkış veriyor. akü 9 amper. bu da basit olarak şu anlama geliyor : 9 / 3,5 = 2,57 saat. yani 2 saat yaklaşık 40 dakika.. düz hesap 3 saatte bu aküyü bu cihaz şarj eder. 3 saat şarjda tuttum. götürüp motora taktım.. marş basmadı bile. peki neden firma yetkilisinin dediğini yapmadım. internetteki bu konudaki yazılarda deniyor ki, fazla şarj aküyü zamanla bozuyormuş. örneğin sulu akülerde.. fazla şarj suyun buharlaşarak, akü içindeki plaka başlarının açığa çıkmasına neden oluyor ve sonra bu plaka başları ısınma sonucu aşınıyor ve zamanla akünün bozulmasına neden oluyor imiş. ve daha neler neler..

bizim şarj olmayınca, bir 3 saat daha denedim. böylece 6 saat olmuş oldu. yine olmadı. sonunda, akşam taktım.. sabah çıkardım. 12 saat şarjda kaldı akü. bu arada dc akımı ölçen bir voltmetre ile de aküyü ölçtüm. 12,35 dc volt çıkışı aldım. dedim ki, bu seferde olmadı ise bu bu akü gerçekten bozuldu .. artık şarj cihazı bile işe yaramıyor demektir. götürüp taktım motora. marş öyle basıyor ki.. motor dayanamayıp çalışmak zorunda kaldı. böylece şarj cihazım rüştünü ispat etmiş oldu. ama internetteki hesabın, bizim hesaba uymadığını da anlamış oldum. daha sonra motoru kış nedeniyle kullanamadım. aküyü getirip kaloriferli oda da muhafaza ettim. ara ara götürüp motorun bulunduğu kapalı yerde motoru çalıştırdım.. biraz çalıştırdıktan sonra aküyü tekrar kaloriferli odaya getirdim. ara ara ölçerek bir voltaj kaybı var mı diye de baktım. yok. akü o şarj ile duruyor.

bir hatırlatma yapmak istiyorum. akü şarjı konusunda internette ulaştığım bilgilarin bazıları çok teknik idi. anlamakta zorlandım bile. belki de benim basitçe bulduğum çözüm yanlıştı. mesela.. şarj süresi anlatan bir forumda bu konuda bu bilgiler vardı

http://forum.donanimhaber.com/m_3370147/printable.htm

basit formül:

Zaman(saat)=akü kapasitesi(Ah) / Şarj akımı (A)

ama bu sitede bile benim hesap 2,57 saate denk geliyordu. neyse.. ben denedim.. benim akü bu şartlarda 12 saatte şarj oldu.

bu arada regalin kullanım kitapçığında da aküyü 6 ayda bir şarj ettirin diye yazıyor zaten. akücüler de böyle diyor. bu bakımdan, şarj cihazı almanızı öneriyorum. gerçi bir satıcı bana, yeni akü al, niye şarj cihazına aşağı yukarı aynı parayı veriyorsun demişti. ama şarj cihazı almak daha mantıklı. istanbul gibi şehirlerde bu tür cihazları bulmak çok kolay oluyor. ama ben erzurum dayım. erzurum da bu cihazı bulamadım. belki sizler hem dijital göstergeli hem de akü şarj olunca otomatik güç kesen türünü ucuza bulabilirsiniz.

carvalho
24.Mart.2007, 12:10
Teşekkürler topuz kardeşim...

Hangi internet sitesinden sipariş vermiştin akü şarj cihazı için??

okan
24.Mart.2007, 12:44
topuz kardeşim yazmıyon yazmıyon .. yazdımıda döktürüyon maaşallah... erzurumda motosiklet olayı en fazla 4 ay felan sürer ... ben erzuruma bi kaç sefer gittim soğuk ama hiç dokunmuyor .. rutubet yok... herkes aracının aküsünü akşam olunca evine çıkarıyordu... çok ilginç gelmişti bu olay bana ...sivastada raslamıştım daha sonra bu akü taşıma olayına .. kaloriferli otoparkların haricinde aküler en fazla 3 gece dayanıyormuş....benim gittigim arabada sabah çalışmamıştı kral otelin önünde...
paylaşımların için teşekkürler kardeş.. yanlız bişi sorucam sana...sendede benim gibi düzen hastalığı varmıdır .. hani duvardaki eğri duran bi tablonun gözüne takılması ,simetrik olmayan şeyleri düzeltme isteği gibi...yazdıklarından çıkardım bu sonucu.. ama yanılıyorda olabilirim....yazılarını dikkatle takip ediyorum... klavyene sağlık... :cheesy:

Topuz
26.Mart.2007, 11:26
carvalho; o zaman itibariyle cihazı aldığım firma.. www.ayenelektronik.com idi. üstteki yazıyı yazarken yetersiz yönlendirme olmasın diye bu adresi yazmamaya dikkat ettim. çünkü piyasada bu tarz epey bir model varmış. özellikle izmir, istanbul, bursa, ankara gibi buyük şehirlerde çeşit bulma ihtimali daha fazla. mesela o sıralarda motor sitelerinden bir arkadaş böyle bir cihazı aldığını ve memnuniyetini ifade ediyordu. ben de ona yazmıştım.. nerden aldın diye. o da bana istanbulda ikamet ettiğini ve bu cihazı alım sırasında bir çok model gördüğünü.. kendisinin 25 ytl ye aldığını ve işini de gördüğünü yazmıştı. google üzerinden arama yapılınca; "akü şarj cihazı", "akü şarj redresörü", "redresör", "motosiklet akü şarj cihazı" vb. anahtar kelimeler ile.. bu işler ile uğraşanlar bulunabiliyor. ben de böyle bir arama sonunda bulmuştum.

Okan; iltifatınıza teşekkür ederim. yazma konusunda detayları biliyorsam, mutlaka yazmak isterim ki, diğer arkadaşlarda o hususlarda soru işareti olmasın. bilmiyor isem yazmam. regaller ilk alındığı yılda, yani 2005 te akü ile ilgili bir çok sorun yaşanmıştı. kullanıcılar arasında o zamanlarda.. şimdiki gibi deneyimli, sorunu anlayabilen yada yorum yapabilen pek yoktu. bu akü sorunu forumlar ve böyle bilgi paylaşımı ile epey aşıldı. mesela şimdi yeni bir regal kullanıcısı düşünün, sorduğu sorulara hemen cevap alabilir bir durumda. çünkü forumlarda epeydir regal kullananlar oldu. Erzurum kışları ve akü ile ilgili yazdığınız doğrudur. bir araba dışarıda çalışmadan 2-3 gün dursa.. çalışacağı anda akü ve amper iyi ise nazlanarak çalışır. elbette motor yağı da iyi durumda ve donmadı ise. genel olarak işi bilenler.. kışın akü yü izocam ile sarıyorlar burda. akü iyi ve her gün araca biniliyor ise, izocam ile sarmayanlar da var. ama her gün binilmiyor ise.. mutlaka günlük olarak o araç bir 5-10 dakika çalıştırılır. tabi çok soğuk günlerde. böyle günlere "zemherir" diyorlar. abi bu günleri gerçekten bölge halkı senede bir kaç gün de olsa yaşar. dışarıda nefes alırken.. burnunuzun içinde buz oluyor. kirpikler de sarkıtlar oluşuyor. öyle soğuk. tabi bu gündüz oluyor. gece saat 2-3 civarları daha kötü. o soğuğu yiyen dışarıda kalan arabanın aküsü ne yapsın. hatta buralarda çoğu arabanın bagajında akü den aktarma kablosu vardır. çalışmaz ise, arabadan arabaya aktarma yapılır. ayrıca böyle günlerde oto elektrikçilerin ve kamyoneti olan nakliyecilerin de işi açılır. sanayiye bol bol çalışmayan araba çekilir.

bildiğim kadarı ile düzen hastalığım filan yok ama, lazım olacak bir şeyleri alma hastalığım var. akü şarj cihazını da bunun için almıştım zaten. kendi işimizi kendimiz halledelim diye. görüşmek üzere.

okan
26.Mart.2007, 15:53
eyvallah kardeşim paylaşımın için teşekkürler....az girip öz yazıyosun foruma...

carvalho
26.Mart.2007, 18:54
Teşekkürler Topuz kardeşim... Sanırım ben de alacağım...

MEHMETONUR
23.Eylül.2007, 15:34
Bu sabah 7 gündür çalışmayan motorumun aküsü boşalmış ve vurdurarak zar zor çalıştırdım. Ben de takviye aletlerinden alacağım bir tane Araştırayım uygun birşey bulursam buraya da yazacağım.

aslanburclu
23.Eylül.2007, 20:07
Bu sabah 7 gündür çalışmayan motorumun aküsü boşalmış ve vurdurarak zar zor çalıştırdım. Ben de takviye aletlerinden alacağım bir tane Araştırayım uygun birşey bulursam buraya da yazacağım.

senin motorunda kesin bi elektrik arızası var koçum bir haftada akü bitmez iyi kaçak kontrolu yaptır ha akünün ömrü bittiyse bişey diyemem

sancezz
23.Eylül.2007, 20:25
yaa dostlar masallah motorumda daha aku sorunu yasamadım 2 hafta yattı bır kere ılk seferınde sıkırt calıstı bence ıkı nedenı var bunun ya akunun omru bıtmıstır yada bıryerde kacaklık kol gezıyordur baska hıcbır nedenı olmaz :| :| :| :| :| :oops:

Kino
23.Eylül.2007, 20:52
dostlar araştırdım sorusturdum akü konusunda karar verdim ve bir tane aldım
ORJİNAL ( çin malı yani) bakımsız ( kuru dedikleri de değil aslında) 30 ytl 12 V - 9 Amp
markasımı valla bilmiyorum...

aküm ömrünü doldurmuş

aslan gibi çalışıyor bakalım nereye kadar ????

yeaks
23.Eylül.2007, 22:55
ya alın bi tane yuasa akü tamam ya bu arada vurdurma o dediğiniz olay yeni bişi deil yani hemen hemen herkes bilir :D

sancezz
23.Eylül.2007, 23:03
dostlar araştırdım sorusturdum akü konusunda karar verdim ve bir tane aldım
ORJİNAL ( çin malı yani) bakımsız ( kuru dedikleri de değil aslında) 30 ytl 12 V - 9 Amp
markasımı valla bilmiyorum...

aküm ömrünü doldurmuş

aslan gibi çalışıyor bakalım nereye kadar ???? kıno babam hadı hayırlısı senı epey goturur yaa su bakımsız akuler yokmu dıyorlar bakıma ıhtıyacı yok bu bızım motorlardakıne alakası yok susuz bırakmayın su bıttı aku bıttı vurdur vurdurabıldıgın kadar ufacık bı aku sorunu yuzunden vurdurmaktan makınaların bı yerlerı kopacak :P :mrgreen: :P :mrgreen: :P :mrgreen: :oops:

MEHMETONUR
24.Eylül.2007, 00:14

senin motorunda kesin bi elektrik arızası var koçum bir haftada akü bitmez iyi kaçak kontrolu yaptır ha akünün ömrü bittiyse bişey diyemem

Vallahi bilemiyorum ki ilk defa oldu. Ağustos'ta tatile gittim 10 gün sonra tek marşta çalıştı. Ama şimdi ?
Yağmur yedi (gerçi branda vardı ama içeri az-çok geçiriyor) acaba yağmurun etkisiyle ayaklık yardımıyla şase vs boşaltmış olabilir mi aküyü?
Bilemiyorum ?

Aksu
24.Eylül.2007, 11:40
Tan 21, 6 amper akü almakla hata etmişsin. Şikayet etme far iyi göstermiyor diye, zaten bizim far camları dandik, ışığı yayıyor ve önünü zor görüyorsun bir de amper düşük akü olunca sana kolay gelsin.
(yeterince hızlanınca sağ ayağınla 2. vitese al debriyajı bırakıp motor üstünde sertçe zıpla gaz aç ) demişsin. Şu sertçe zıplama olayı nasıl oluyo biraz anlat da tecrübemiz artsın.

okan
24.Eylül.2007, 12:12
Aksu baba arkadaş aslında 250 lik motorda bunlara gerek olmadığını bilmediğindne yazmış heralde...ona akıl verendede büyük hacimli motor varmış demekki... büyük hacimli motorlarda vurdurma yapınca kızaklama yapma ihtimali var... (kompresör güçlü olduğundan )ama bizim pırpırlarda ölle bi ihtimal yok.. sadece 2 ye takıp debriyajı bırakmak yeterli zıplama felan gereksiz... :mrgreen:

getto
24.Eylül.2007, 12:27
allah kimseye vurdurtmasın dostlarım
işte boşuna dememişler düşenin dostu olmaz
düşene birde sen vur

ne olmuş yani RR nin zaten aküden yana bir sorunu varki çalışmıyor birde siz vuruyorsunuz gariban RR ye

aslında anarya giderken daha güzel çakar motor :mrgreen:

Agresusss mevzuu derin gel buraaa

hahahah büyüksün abi

yenikoylu_ua
24.Eylül.2007, 12:48
Aksu baba arkadaş aslında 250 lik motorda bunlara gerek olmadığını bilmediğindne yazmış heralde...ona akıl verendede büyük hacimli motor varmış demekki... büyük hacimli motorlarda vurdurma yapınca kızaklama yapma ihtimali var... (kompresör güçlü olduğundan )ama bizim pırpırlarda ölle bi ihtimal yok.. sadece 2 ye takıp debriyajı bırakmak yeterli zıplama felan gereksiz... :mrgreen:

İŞTE TECRÜBE :cheesy: :cheesy:

xerline
24.Eylül.2007, 14:18

Hatta üstünde olmaya bile gerek yok. Düz yolda bile tek başına rahatlıkla iterek vurduruluyor.

Aksu
24.Eylül.2007, 14:47
Bende merak ediyordum Sipidi motorun üzerinde neden hababam zıplayıp duruyor diye, demek motoru stop eder dururmuş da ondan.

okan
24.Eylül.2007, 15:07
Bende merak ediyordum Sipidi motorun üzerinde neden hababam zıplayıp duruyor diye, demek motoru stop eder dururmuş da ondan.hahuhauhauahuaahaahaahaaaaaaa....

jashuaa
24.Eylül.2007, 15:30
ben motoru aldığımdan beri vurdurarak çalıştırıyom. hatta yalovadaki arkadaşlar da iyi hatırlar. sorun aküde olsa kızılkayaların aküsü haricinde dışarıdanda akü aldım oda sorun çıkardı garantiden yine değiştirdim ama durum hala aynı. ittirmeye üşendiğimdende motor şuan yatıyo.

rigormortis
24.Eylül.2007, 15:50
Herşeyi anladımda ''sağ ayağınızla 2. vitese geçin'' ifadesini anlayamadım.bi hayli zor olsa gerek :mrgreen: bi de motorumu koyduğum garajda bunu yapmak zorunda kalırsam motor çalıştığı anda ben de duvara yapışmış olacam [smilie=redcolorz3_pdt_04.gif]

Aksu
24.Eylül.2007, 15:50
ben motoru aldığımdan beri vurdurarak çalıştırıyom. hatta yalovadaki arkadaşlar da iyi hatırlar. sorun aküde olsa kızılkayaların aküsü haricinde dışarıdanda akü aldım oda sorun çıkardı garantiden yine değiştirdim ama durum hala aynı. ittirmeye üşendiğimdende motor şuan yatıyo.
Kızılkayaların aküsü olduğu için çalışmıyo, sen Sarıkayalardan alsaydın sorun çıkmazdı.

MEHMETONUR
24.Eylül.2007, 16:27
Herşeyi anladımda ''sağ ayağınızla 2. vitese geçin'' ifadesini anlayamadım.bi hayli zor olsa gerek :mrgreen: bi de motorumu koyduğum garajda bunu yapmak zorunda kalırsam motor çalıştığı anda ben de duvara yapışmış olacam [smilie=redcolorz3_pdt_04.gif]

:cheesy: :cheesy: Çarpmamak için SOL ayakla da frene basacaksın.... Muhahahah :cheesy: :cheesy:

lunatic
24.Eylül.2007, 20:51
1.

motorcu26
24.Eylül.2007, 21:46
ben senelerdir 6 amperden yüksek akü kullanırım bir sorun çıkmıyor enaz 9 amper.kullanırım arkadaşlar.motorum 251 mz.

yeaks
24.Eylül.2007, 23:23

:cheesy: :cheesy: Çarpmamak için SOL ayakla da frene basacaksın.... Muhahahah :cheesy: :cheesy:

şimdi sağ ayakla 2. vitese geçip sol ayakla frene basınca motor çalışıyo ya sağ elle de debriyajı sıkıp sol elle de ön freni sıkarsak kolumuzlada gazı verip sol ayağı arka frenden çektiğimizde motor lastik yakabilir dikkatli olmak lazım böyle konularda elimizin ayağmıızn yetmedği yerlerde ağzımızı da kullanmaktan çekinmemeliyiz :mrgreen: :mrgreen:

ozzymania
24.Eylül.2007, 23:25
güldürmeyin beni ya kolum sol kolum acıyo. :P :P :P

yeaks
24.Eylül.2007, 23:27
şimdi ozy abim sol kolun acırken sağ kolunla sol kolunu ovuştururken baktınki mesaj geldi hemen ayaklarını devreye sokup mesaj yazmaya başlıyosun.. :mrgreen:

MEHMETONUR
24.Eylül.2007, 23:27
güldürmeyin beni ya kolum sol kolum acıyo. :P :P :P

ozzymania sol kolun iyileşene kadar sen arka frene de basamazsın şimdiii malesef...

yeaks
24.Eylül.2007, 23:31
abi tepetaklak olduk motorun üstünde ya

ozzymania
24.Eylül.2007, 23:34
kulaklarımlada sinyal veririm artık :D

rigormortis
25.Eylül.2007, 17:10
Önceden sağ ayağımızla 2. vitese ayarladığımız motorumuzun üzerine bindikten keyli... :P :mrgreen: :P

infinitedreams
25.Eylül.2007, 18:10
Şaka değil, sağdan vitesli motosiklet gördüm ben. Markasını okuyamadığım, eski kırmızı bir motosikletti. Çok değil, bir-iki ay ya oluyor ya olmuyor.
Adamın yanına yanaşıp "bu..." der demez "evet, sağdan vitesli" dedi. Markasını soracak fırsat olmadı trafikte. Belki alakası yoktur ama Çekler'in Ceza mıydı neydi... o motorlarına benziyordu.

Neyse... ben de 10 gündür vurdurarak çalıştırıyorum. Öyleki, marş düğmesi artık gözüme bir garip görünmeye başladı. "Bu hep burada mıydı" diye sorasım geliyor.

Kino
26.Eylül.2007, 14:39
Önceden sağ ayağımızla 2. vitese ayarladığımız motorumuzun üzerine bindikten keyli... :P :mrgreen: :P

dogru söyler sizde kafa bulursunuz haa ; tabii sağ ayağınla vitesi 2 ye alacan

ben motor ayaklıkta iken vede motor üstünde değilken sol ayağımı destekler sağ ayağımla vitesi 2 ye alırım hatta bazen boşa bile alırım ki motoru tam park edeyim diye.

yani şimdi motor ayaklıkta ve sen motoruna vurduracan dimi. o zaman sen motor üstünde değilken sağ ayağınla at vitesi 2 ye ve elinde debriyajda hadiii başla motoru koşturmaya biraz hızlanınca kaptır ahanda motora çaktırdın

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

kim dedi al bir yuasa gitsin diye 136 ytl 5 sene dönüp bakmazsın iyide 136 ytl be abicim

şimdi ayrıca bir akü daha alsak 12 V + 9 amp ve paralel bağlasak ne olur toplam 12V 18 Amp olur dimi.
boşalmasıda geç olur tabii şarjıda o kadar geç olur zaten en fazla elektirği gece kullanıyoruz gündüz pek kullanmıyoruz dolayısı ile gündüz epeyce şarj olur gece kullanırsın (2.aküyü nereye koyacaksın onuda sen bul 8) )

yenikoylu_ua
26.Eylül.2007, 15:19
Aslında süper olur ama yer zor bulunur ancak yan çantalara yada sisybarın arkasına küçük bir kutu yapılıp koyulabilir

tt.custom
07.Ekim.2007, 21:47
12w 6 amper akü ufak gelir 12w 9 amper orijinali motorun ettiği şarz 9 ampere göre 6 amper akü basmaz yarın öbür gün ufak gelir 12w 9 amperini al mutlunun

leventse
07.Ekim.2007, 22:48
bı kac defa bende bu yontemı kullandım ama motor sogukken tek seferde almıyor baya zorluyor

handojoe
07.Ekim.2007, 23:27
yahu amma sorun yaşıyorsunuz yaa... bende ise en ufak bir tık yok bir kaç arıza var ama onlarda yüzde yüz benim hatamdan ve umursamamamdan kaynaklanıyor...

işiniz çok zor sizin...

sithocan
25.Ekim.2008, 17:28
Bizim motorlara ne marka ve hangi model akü almak lazım? Modelini de soruyorum çünkü akünün sığma durumu da var ve her modelin ebatları farklı.

kıvılcım
25.Ekim.2008, 18:57
http://img388.imageshack.us/img388/6472/20081025185529lr4.jpg (http://imageshack.us)

kardeşim al sana kulanıcagın ideal akü ebatlarını ve en iyilerden biri

sithocan
26.Ekim.2008, 02:23
Teşekkürler :)

TLGYLDZ
26.Ekim.2008, 13:36
valla benımde basıam cok gelmıstı bazende uzun sure kullanmadığım zamanda hala yapıyorum bu vurdurma ısını zaralıdır muhakkak ama her zaman yanında yedek aku bulunduramassın kı:D

pulvo47
26.Ekim.2008, 18:54
Benim motorun aküsü seyir halinde boşaldı.Arkadaşa veda için kontağı kapattım,bi daha çalışmadı.Tek bir led dahi çalışmadı.Mecbur vurdurdum. Usta bu şekilde beyni yakabileceğimi söyledi.Akünün iç hücreleri tamamen bitmiş,birbirine girmiş. Bu şekilde kullanmayın.Bobin dahil birçok parça zarar görür. Ben bakımsız akü aldım. Suyunu katıp kapağını açılmayacak şekilde kapattım. Neredeyse 6 ay oldu .Yolda hep uzun farla giderim.60Ytl. Marka bi akü de değildi...

tatar
26.Ekim.2008, 20:22
benımde grı bır t gıdon regalım vardı . bındıgım motorların ıcınde enguzel olandı . japon makınayada bındım . ama grı renklı t gıdon cok ılgı cekıyordu . mılletın nazarı degıyordu sanırım.

ama motora 3 gun bınmeyınce sıfır aku bıtıyor . otoparkta bır tıp grı motorla bır oyana bır buyana vurdurmaya calısan kanter ıcındekı ben:mrgreen:.

ustaya goturduk kı benım artı kablosu motordan sası yapıp motoru emıyor. sonucta ıyı kas yaptırdı bana .

tatar ( merter )
izmit / kocaeli RR