PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kaygan yol

promote
25.Aralık.2007, 14:22
selamlar
arkadaslar dun dum duz yolda giderken yolun kayganligindan motor saga sola gitmeye basladi dengesi bozuldu bende jiroskopik etki filan olsun die az daha gaz verdim ve yeri optum ,
1. motor niye kayar boyle durduk yere dun geceden bahsediyorum gizli buz dedikleri bu mudur
2.boyle bir durumda ne yapmali fren yapsan olmas gaz vermeyi denedim (hiz olsa olsa 30 0lmusdur) olmadi , kendimi motordanmi atayim ki ninja degilim , ne dersiniz ...

ugurcuk
25.Aralık.2007, 15:07
1. evet gizli buz ona bzer bişey belkide odur görmediğim için belk diyorum.(gizli buz yol kuru gibi görünmesine karşın buzdur. kagandır :D)
2. ben bu tip durumlarda gazı yavaşça bırakyorum ve dengemi ağlamaya çalışıyorum yavaşcada sağa çekiyorum kaygan bölge geçene kadar bu şekilde ilerliyorum sonra deam ediyorum :D

kaanka
25.Aralık.2007, 16:39
en mantıklı olanı ugurcuk arkadaşımızın dediği gibi gazı kesmek ve yavaşça sağa yanaşmak olurdu sanırım...
ani firen veya ani hızlanma dengeyi büsbütün bozabilir.
ayrıca büyük Geçmiş olsun umarım sende ve motorunda birşeyyoktur.

emrahkucukgirgin
25.Aralık.2007, 18:15
Ben de gazı kesip, motoru düz tutmaya çalışıyorum, istikamet doğru olmasa bile en azından kaygan zemnden çıkana kadar yön değiştirmemeye çalışıyorum.

dinyeper
25.Aralık.2007, 19:05
valla tek söyleyeceğim geçmiş olsun!

BULL
25.Aralık.2007, 21:21
en iyisi airbag taktırmak :mrgreen:

yenikoylu_ua
25.Aralık.2007, 21:50
Bencede en mantıklısı gazı kesip motoru kendi haline bırakıp yavaşlamasını sağlamak

Tayfun
25.Aralık.2007, 22:44
Bu sabah ümraniye tarafından fatihe geldim, yol bazı yerlerde cam gibiydi resmen, sabit gazla şerit değiştirmeden geldim, bide camından içine tüküremediğim dümbülyuslar olmasa daha bi güzel olacaktı.

yeşilkapak
25.Aralık.2007, 23:49
slm arkadaşım öncelikle geçmiş olsun umarım bişey olmamıştır bu günlerde havalar güneşli geçtiinden geceler ayaz oluyor malum ıslak zeminler geceleri buz tutuyor ve güneş görmeyen yerlerde sabahları gec saate kadar buzlu kalabiliyor böyle şartlarda motor kullanan arkadaşlara dikkat li kazasız belasız hayırlı sürüşler...

okan
26.Aralık.2007, 12:43
Bu sabah ümraniye tarafından fatihe geldim, yol bazı yerlerde cam gibiydi resmen, sabit gazla şerit değiştirmeden geldim, bide camından içine tüküremediğim dümbülyuslar olmasa daha bi güzel olacaktı.dümbülyus ne la.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :? :? :?

ugurcuk
26.Aralık.2007, 12:45
ondan sizin orlarda yok abi bilmezsin sen istanbulda bolca var.
hıyarla insan arasında sıkışmış kalmış bi hayvan ırkı :D

Kino
26.Aralık.2007, 14:39
yooo yok ugur, okan onlar insanoğlu ve Lamaoğlu arasında kalmış gelişmemiş bir yaratık galiba.?

öğlen öğlen kopardın yine beni tayfunnn dümbülyus demek haaa

kaygan bir yolda bırak buzlanmayı, yağlı ıslak veya sağ sol yapacak yollarda ; dedikleri gibi bırak kendini motorun akışına.
kendini kolla arkaya aynaya bak. gelene gidene sağa doğru yanaşmaya bak . diyecem de tabii kim ne kadarını uygular nasıl bir ortamda uygulanır allaha kalıyor yani..

geçmiş olsun dostum.

promote
26.Aralık.2007, 16:41
yooo yok ugur, okan onlar insanoğlu ve Lamaoğlu arasında kalmış gelişmemiş bir yaratık galiba.?

öğlen öğlen kopardın yine beni tayfunnn dümbülyus demek haaa

kaygan bir yolda bırak buzlanmayı, yağlı ıslak veya sağ sol yapacak yollarda ; dedikleri gibi bırak kendini motorun akışına.
kendini kolla arkaya aynaya bak. gelene gidene sağa doğru yanaşmaya bak . diyecem de tabii kim ne kadarını uygular nasıl bir ortamda uygulanır allaha kalıyor yani..

geçmiş olsun dostum.

sonuc olarak bunlarimi tavsiye ediyorsunuz gazi yavasca kes fren yapma saga dogru git tabii orasi aciksa park etmis arabalar yoksa bole dusmezmiyiz yani

ugurcuk
26.Aralık.2007, 16:57
walla ben hep böle kurtuldum bu tip durumlardan. ama sana düşmezsin diyemiyorum çünkü senin üzerinde bu konuda bi kara bulut var :D

siyahus
26.Aralık.2007, 17:44
Valla doğrumudur bilmem ama ben böyle durumlarda debriyaja basıp tekerleri boşa çıkarıyorum frenede basmıyorum çarpacağım bişey yoksa , gazada basmıyorum arka kendini savurabilir diye. Debriyaja basıp toparlamaya çalışıyorum. Çok şükür daha düşmedim.

okan
26.Aralık.2007, 18:57
ben nasıl düşüleceğini anlatiim isterseniz... :mrgreen:
1- arka frene sıkıca basıp motoru sol tarafa yatırabilirseniz en hasarsız düşme bu olur

2- ön frene basıp kafadan kaydırırsanız -ki genelde düşmeler böyle olur-o zaman sizde paket gibi asfalta yapışırsınız

genelde bunların yapılması için pek fırsat kalmayabilir...
ama boş bi arazide motoru düşürmeden çalışarak ani durumlar için meleke kazanmakta fayda var..
bide düşmekten korkmayın...
bu sizi sürekli acemi pozisyonunda motosiklet sürmek zorunda bırakacaktır...

ayrıca: canım motorum deyip sıkıca sarılmayın.. düşerken muhakkak motordan ayrılın...
geçen sene kaza yapan sinan kardeşimin itirafıdır...
_____motoru bıraksaydım bacağım kopmazdı.... :(
http://www.postimage.org/Pq37SaNr.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=Pq37SaNr)

ugurcuk
26.Aralık.2007, 19:02
abi kaza samsunda oldu demi. benim kuzen tanıyor bu abiyi aynı yerde çalışmışlar daha önce

okan
26.Aralık.2007, 19:04
abi kaza samsunda oldu demi. benim kuzen tanıyor bu abiyi aynı yerde çalışmışlar daha önce
ewet uğur....samsunda oldu...telefon işi yapıyodu...zaten kaza yaptığı motoruda o gün bi arkadaşından emanet almış...kendi motoru enduruydu..

ilkerkoparal
26.Aralık.2007, 19:20
dostum çok geçmiş olsun

promote
26.Aralık.2007, 20:14
yani yol kaygansa kesin dusulur mu? eger hizi azaltirsam debriyaja basip veya arka frene hafif asilip pacayi kurtara bilirmiyim

BULL
26.Aralık.2007, 20:45
durman gerekmiyorsa freni hiç kullanma

durumu düzelt yola devam et...

Tayfun
26.Aralık.2007, 22:22
Senin için farketmez bülo buzdada tek teker gidersin sen 8)

BULL
26.Aralık.2007, 23:19
epten aykırı giderim beyaaaaaw

ahey ahey aheeeyyy

:cheesy: :cheesy: :cheesy:

MaRaNtZz
29.Aralık.2007, 16:09
Çok geçmiş olsun dostum...

Tayfun
30.Aralık.2007, 14:24
epten aykırı giderim beyaaaaaw

ahey ahey aheeeyyy