PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beşinci vites dişlisi problemi ve yaşadıklarım...

rafethasal
05.Şubat.2008, 16:35
Selamlar arkadaşlar,
Motosikletimden gelen bir beni ses rahatsız ettiği için servisine gittim Çünkü bu motordan en çok servisinin anlayacağını düşünüyordum. Şanzumanımdan geldiğini tahmin ettiğim, 5.viteste ortaya çıkan problemi anlattım. Şikayetimi söyledim. Hatta dükkan sahibi kendi binip tur attı. egzosdaki çızırdıdan başka bişey yok dedi. Sorunu bildiğim ve sesi tanığım için hemen gidip egzosu yaptırıp geri geldim. Bu sefer servisteki genç usta arkadaşı arkama alıp bir turda onunla gazladım ve sesi duymasını motorun 4.viteste nasıl sektiğini(vitesten kendi kendine çıkıp girdiğini), 5. viteste nasıl çakırrrr çakıırrr çakııırrr diye ses çıkardığını gösterdim. Debriyaj balatasını değiştiricez dediler. İnandım düzelicek zannettim. Değiştirdiler. Motorun arızası aynen devam ediyor. Kızdım eski bir ustam var Motorcu Ferit ve oğlu Serkan abi. Ona gittim.
Neden tekrar servise gitmedin diyenlerede şunu diyorum. Motorumu tekrar işten anlamayan birinin eline teslim etmek istemedim. Ve tabiki boşuna yüzleşip tartışma gereği duymadım.
Servise almadan motora bindi bir tur attı ve dediki 5.vites dişlisi abicim. İşçilik 300 lira tutar artı arızalı parçaların tutarına mal olur sana.Servis formunu doldurup telefonumu aldıktan sonra motoru onların ellerine güvenle teslim edip, oradan ayrıldım. Biliyorumki inşallah çok ekstra bişey çıkmazsa motorun sorununu giderip sağlam bi şekilde teslim edecekler.
Bu arada(iki hafta önce yağ ve buji değiştirmiş olmama rağmen tekrar yağ değiştirmek zorunda kaldım) 110 lira servise yağ+debriyaj balatası+işçilik olarak vermiştim. Egsozu da yaptırdım 15 lira da o tutmuştu. Veeeeee....

Sonuç: Şöyle motorcu olunur, böyle motorcu olunur diye nutuk atan servis ve dükkan sahibi abimizin ve hatta servisteki ustasının bi halttan haberi olmadığını cebimden giden param+zamanım+yürüdüğüm yol ve emeğim karşılığında anladım. Eğer ustanıza güvenmiyorsanız kesinlikle motorunuza dokundurtmayın. Ben çok üzüldüm. Sizde üzülmeyin.

Sevgi, Selam...

Rafet HAŞAL

foreman
05.Şubat.2008, 17:58
gecmıs olsun dostum...
umarım servıslerden olan sıkayetın bununla sınırlı kalır...
su servısın ısmını bana ozelden yazarmısın...
cok merak ettım...
ıs bıtımınde yapılan masrafıda burda yazarsan bızlerıde bılgılendırmıs olursun...
tekrar gecmıs olsun...

kaanka
05.Şubat.2008, 18:15
dostum öncelikle geçmişolsun...
bu işçilik 300YTL biraz bana uçuk bir fiyat gibi geldi. birkaç yerden fiyat alsaydın keşke...

Tayfun
05.Şubat.2008, 19:49
Motordaki bu problem sendenmi kaynaklandı yoksa başından berimi vardı, belki hata senden değil ve garantiye sokabilirdin parçayı, biraz araştırsaydın keşke. Servise verilen 300 milyonun 150 milyonu motoru indirme parasıdır, kıçı kırık bi dişli 300 ytl etmez, kör tuttuğunu topal bulduğunu hesabı işte.

spydx
05.Şubat.2008, 22:53
Bu olay açıkça belli ediyor bence bizim motorların kronik rahatsızlığı var şanzımandan bunun en büyük suçlusu bence bilinçsiz servisler bi b...ktan anlamayan kişiler ve tabiki birazda bizleriz
Ama şuna kanaat getirdim şanzıman bölümü motorun en hassas ve dayanıksız yeri.........

Tayfun
06.Şubat.2008, 01:08
Peygamber efendimize sormuşlar kıyamet ne zaman kopacak diye, hemen cevap vermiş "iş ehline verilmediği zaman" diye, eline anahtarı alan ustayım dedi ve sonuç ortada işte...

rafethasal
06.Şubat.2008, 12:14
Abi dün akşam yine gittim, Ferit amca kızdı bana.
Dedi ki: olum napmışsın sen.
_ Ne yapmışım abi?
_ Motorda su yok
_ Nasıl olur Abi servisten geliyo motor. Haspinallah.

Yani anlayacağınız gibi motor servisten susuz çıkıor. Nasıl oluyorsa. Suyuna bakılmıyor.
Diyicemki ben mi susuz bıraktım. Oda mümkün değil çünki her binişimde yağına suyuna ve sinyallerin çalışıp çalışmadığına bakarım. Alışkanlıklarım var.
Sonuç olarak , süreç devam etmekte. bu işlemler bitip motoru sağlam aldığımda hepsinin maliyetini ve yapılanları listerim burda.

Spydx 'in de dediği gibi bu problem kronik bizim motorlarda. Yapacak bişey yok. şansımız böyle. Birde tamircide öğrendim bizim motorlarda birde radyotör problemi kronikmiş. Neyse tekrar yazarım ve size bilgi veririm.
Hepiniz Allah'a emanet olun.

Sevgi, selam...

Rafet HAŞAL

Tayfun
06.Şubat.2008, 13:36
Hem suçlu hem güçlü ne güzel valla, demekki hararetten ötürü motorunda sorun oluşsa onunda faturasını sana kesecekler, nasıl iştir bu ya :evil:

rafethasal
06.Şubat.2008, 14:34
Tayfun kardeşim, motorda su olmadığını farkeden sonradan gittiğim ustam. Servis farketmedi hiç.

Tayfun
06.Şubat.2008, 14:43
Tayfun kardeşim, motorda su olmadığını farkeden sonradan gittiğim ustam. Servis farketmedi hiç.Tel açıp kalaylasaydın biraz servisi, hiçbirşey bilmiyorsa gitsin kasaplık o zaman. Şimdi yaz olsaydı, sen o motoru servisten susuz şekilde alıp uzun yola çıksaydın ve allah ne verdiyse bassaydın ne olacaktı peki, kim verecekti bunun hesabını?

rafethasal
06.Şubat.2008, 15:00
Walla ben şükrediyorum. Çünki önce eve giderken arzızanın düzelmediğini fark ettim ve hemen diğer tamircime gitim. Dediğin gibi kış olmasının ve fazla yol yapmamış olmamın eseri ucuz yırttık. Şans yani tamamen.

MKG
06.Şubat.2008, 16:10
benımde motorda 5 vıtesde takıldı motor dıslıde bı sey yoktu ancak bır mıl ıle bır yay degıstı yaklasık 200 ytl ye halletı alı usta sanada gecmıs olsun ayrıca debıyaj balatasıda degısmıstı.

rafethasal
09.Şubat.2008, 20:26
Arkadaşlar bu akşam tamirciden aldığım bi haber daha size, radyatörüm delik çıkmış. Antifiriz koyarken farketmişler. Pazartesiye kaldı işim. Radyatör tamirden gelince motorum hazır olacak. Sizlerer yine yine bilgi veririm.
Sevgi, selam...

Rafet HAŞAL

yanar17
10.Şubat.2008, 02:16
Arkadaşlar bu akşam tamirciden aldığım bi haber daha size, radyatörüm delik çıkmış. Antifiriz koyarken farketmişler. Pazartesiye kaldı işim. Radyatör tamirden gelince motorum hazır olacak. Sizlerer yine yine bilgi veririm.
Sevgi, selam...

Rafet HAŞAL

Sana da geçmişler olsun
Malesef usta konusunda yaşadıklarımız aynı. Emin olmadığım firmayla çalışmam.
Kendimin yapacağı işler olduğunda kendim yaparım. aşan durumlarda kafama yatan ustayla beraber çalışırım yine kendim takip ederim. Bu son radyatör olayın da da sadece peteklerin montajında ustaya muhtaç oldum. O da zaten tanıdığım sözüm nazımın geçtiği biri. Sağolsun iyi işcilik yaptı memnunum.
Radyatör konusunda tamir bir yere kadar gidecektir. Bir sonraki arızada petekleri değiştirmeni tavsiye ederim.
Sakın yenisini alma kalite bariz bir şekilde belli oluyor.
Saygılar selamlar. Sağlıcakla kal.

rafethasal
10.Şubat.2008, 03:19
Şimdi konu nereden nerelere gelmiş diye bakarken fark ettim. Birkaç mesaj önce radyatör problemi kronikmiş filan diye yazmışım. Sanki içime doğmuş gibi. Trajik-komik bi durum :cry: ama napalım. Herşeye rağmen motorumu seviyorum...

Sevgi, selam...

Rafet HAŞAL

Tayfun
10.Şubat.2008, 04:12
Gülerim abi buna, radyatörü deliksiz regal yok, literatüre gircek bu olay artık :)

enginbcn
10.Şubat.2008, 05:38
bu anlatılanlara çok benzer bir sorunda bende var ve nedense çözül(e)medi 10 gün kadar önce acayip bir ses rahatsız edercesıne sankı bi şeyler bişeyleri sürtünerek öldürüyor çaydanlıkta su kaynarken çıkan sesler gibi sesler çıkıyor gittim servisime şanzuman dendi motor göremediğim bir bölümde 1 saat uğraşıldıktan sonra geri geldi ve hakkaten çözüldü vedalaşıp ayrıldım 40km sonra yine başladı ve ben yine serviste bittim bu kez bence bu şanzumandan değil onu düzelttik bu ses egzos içindeki perdelerin kırılmasından kaynaklanıyor dendi egzos cuya gittim yokmuş ööle bişi naapmalı acaba iyice parçalanmalı sonra bende 300 500 ytl ler mi harcamalıyım ne dersiniz??

Tayfun
10.Şubat.2008, 14:52
Adamlar sana ne işlem yaptıklarını anlatmadılarmı, bunu öğren ve adamlara açık açık söyle eğer aynı olaydan ötürü motorum zarar görürse tüm mesüliyet sizindir diye, salla pati iş yapmasınlar insanlara.

rafethasal
11.Şubat.2008, 10:50
Walla hocam sana tavsiyem, diğer motorcu arkadaşlara bi sor İzmir'de sağlam bi usta denilince kimi söylüyorlar. Ona git. Tabi önce servisine gitmeni yaşadığım tüm olumsuzluklara rağmen söylüyorum. Ve arıza tekrar ediyor ise bişeyşer eksik veya gözden kaçmış demektir. Servisten garanti dahilinde çözmelerini iste. Çözmezlerse kendi güvendiğin bir ustaya başından geçenleri ve şikayetini anlat. Değişen parçaları söyle. O zaten olayı çözer inşallah.

Sevgi selam...

Rafet HAŞAL

kawa500
11.Şubat.2008, 11:38
bu anlatılanlara çok benzer bir sorunda bende var ve nedense çözül(e)medi 10 gün kadar önce acayip bir ses rahatsız edercesıne sankı bi şeyler bişeyleri sürtünerek öldürüyor çaydanlıkta su kaynarken çıkan sesler gibi sesler çıkıyor gittim servisime şanzuman dendi motor göremediğim bir bölümde 1 saat uğraşıldıktan sonra geri geldi ve hakkaten çözüldü vedalaşıp ayrıldım 40km sonra yine başladı ve ben yine serviste bittim bu kez bence bu şanzumandan değil onu düzelttik bu ses egzos içindeki perdelerin kırılmasından kaynaklanıyor dendi egzos cuya gittim yokmuş ööle bişi naapmalı acaba iyice parçalanmalı sonra bende 300 500 ytl ler mi harcamalıyım ne dersiniz??

bu seslere benzer bir sesle bende karşılaştım ve ustaya dediğim şanzıman öldü galiba.....usta kısa bir tur atti ve arka tekerden kaynaklandığını soyledi...tekerleği çıkardığımızda dişli için konan bilyanin bozulmuş olduğunu gördük ve değiştirdik....şimdi maşallahı var....bu olay 16.000 km de oldu...şu an 17.000 km de.....

rafethasal
11.Şubat.2008, 17:56
Arkadaşlar nihayet ustam aradı ve motorun hazır alabilirsin dedi.
150lira (önceden vermiştim) + 315 lira dedi.
Gidip alıcam bakalım. Yine bilgi veririm. inşallah bidaha böyle şeyler yaşamam. Allah sizede yaşatmasın.

Sevgi, selam...

Rafet HAŞAL

yanar17
11.Şubat.2008, 22:00

Sayın enginbcn acaba bu ses motoru kullanırken mi çıkıyor? Yoksa stop ettikten sonra mı çıkıyor?
Eğer stop ettiktem sonraysa gayet normaldir. Eksozt metalinin ısınıp soğumasından mütevellit genleşme büzüşme olayından dolayı çıkardığı bir sestir. telaşlanmaya gerek yoktur.
Çaydanlığın sobanın üzerinde demlenirken çıkardığı sese benzer. Birde ağlamsı var dır.
yaw canım çay çekti şimdi heee.. :)

rafethasal
12.Şubat.2008, 15:01
Arkadaşlar forumu takip edenler hatırlayacak hemen. Serviste debriyaj balatasını değiştirdiklerinden bahsetmiştim. Ustam pek söylemek istemedi ama bu şerefsizler galiba değştirmemişler balatayı. Motoru akşam aldım evin önünde bir iki dur kalk yaptıkytan sonra debriyajın ayırmadığını fark ettim. Artık büsbütün dürüstlüklerine inancım kalmadı. Resmen beni kazıklamak için ellerinden geleni yapmışlar. Şimdi ilk fırsatta tekrar tamircime gidip bidaha debriyaja baktırıcam. Allah onlardan razı olsun. Çünki gerçekten işleri doğru dürüst yapıyolar.

Sevgi selam...

Rafet HAŞAL

Tayfun
12.Şubat.2008, 15:16
O nasıl iş dostum ya, varmı böyle haysiyetsizlik. Şimdi öncelikle olayı aydınlatalım, yetkili serviste debriyaj balatası değişim ücreti verdin ve bunun karşılığında debriyaj balatanı değiştirdiğinimi söylediler sana, eğer öyle deyip değiştirmedilerse, bunu hemen sarıkayalara bildirip yetki belgelerinin iptalı için baskı yaparız, yok öyle 3 kuruşa 5 köfte.

rafethasal
12.Şubat.2008, 15:38
Tayfun Kardeşim, bu söylediğini ve hatta daha kötülerini düşündüm. Ancak servis formu bile tutmadılar. Kredi kartı ile ödetmediler parayı nakit istedi. Sadece ilk gittiğim cumartesi günü kart ile zincir yağı almıştım. Yani senin anlayacağın elimde bir belge yok. Durumu belgeleyemediğim için gidip adamla yüzgöz olmak istemiyorum. Allah muhafaza başıma bela olacak. Allaha havale ediyorum o şerefsizi. 110 lira paramı aldı debriyajı ve yağı değiştirdim diye.
Bu saatten sonra uğraşmakta istemiyorum zaten.
Benim tamircim 4. ve 5. vites dişlilerini değiştirdi. Benim asıl problemim sanırım çözüldü. Bu arada radyatörün delik olduğu anlaşıldı. Oda tamir edlidi. Şimdi o şerefsizden hatıra debriyaj balatam kaldı bi , onuda değiştirince gönül rahatlığı ile binicem motoruma. Sanada ilgin için teşekkür ederim...

Sevgi, selam...

Rafet HAŞAL

Tayfun
12.Şubat.2008, 15:58
Olurmu öyle şey dostum ya, bunu onların yanına bırakırsan senden sonra başkasınada yapacaklar, ara sarı kayaları anlat olayı böyle böyle de, eşek değiller dinlerler heralde seni, eğer dinlemezlerse bizde arayalım buradan. Aslında bu herifler sopadan anlarlar, 5-10 motor gidip şansıman diferansiyel indirecen aşağıya amcamların anlayacaklar dünya kaç bucak, sanki insanlar parayı yoldan topluyorlar.

enginbcn
12.Şubat.2008, 19:30
Sayın enginbcn acaba bu ses motoru kullanırken mi çıkıyor? Yoksa stop ettikten sonra mı çıkıyor?
Eğer stop ettiktem sonraysa gayet normaldir. Eksozt metalinin ısınıp soğumasından mütevellit genleşme büzüşme olayından dolayı çıkardığı bir sestir. telaşlanmaya gerek yoktur.
Çaydanlığın sobanın üzerinde demlenirken çıkardığı sese benzer. Birde ağlamsı var dır.
yaw canım çay çekti şimdi heee.. :)

yok yanar 17, yoldayken yapıyor bu sesı motor yüklüyken yolda bir ayırdığında debriyajı ses kesiliyor..

rafethasal
13.Şubat.2008, 14:08

Bilye sesi olabilirmi o ? Yada kurcalama abi sen nerde trak orda bırak. Bak bana dünya masraf çıkarttı.

okan
13.Şubat.2008, 14:54
geçmiş olsun rafet kardeş...
yaa ne uçuk rakamlardan bahsediliyo anlamıyorum...
bu motorlara bu kadar işçilik olurmu yaa.. 15 dakkada sökülen bi motor için 300 ytl işçilik alınırmı...???
bazen diyorum ya getirin motorlarınız buraya yaptıralım...max 150 ytl ye indirip toplattırırım...

rafethasal
13.Şubat.2008, 15:20
geçmiş olsun rafet kardeş...
yaa ne uçuk rakamlardan bahsediliyo anlamıyorum...
bu motorlara bu kadar işçilik olurmu yaa.. 15 dakkada sökülen bi motor için 300 ytl işçilik alınırmı...???
bazen diyorum ya getirin motorlarınız buraya yaptıralım...max 150 ytl ye indirip toplattırırım...

Abi ne yapalım ki ? İyi usta iyi para istiyor.