PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : trafik cezaları yardım

getto
18.Şubat.2008, 12:40
arkadaşlar cezayı yedikten sonra her ay yüzde 5 katlandığını biliyorum peki bunu hiç ödemezsek en fazla kaç aya kadar katlıyor kendini bu ceza biliyormusunuz

VENOM
18.Şubat.2008, 13:44
Merhaba Hazİran Ayinda Moda'da Kask Takmadigim İÇİn Ceza YemİŞtİm 3 Sene Sonra Zaman AŞimina UgruyormuŞ GeÇmİŞtede Ceza Yİyen ArkadaŞlarima Sordum Onlarda Ödemedİklerİnİ SÖylÜyor :) Motoru Satarken KarŞina Çikiyor Temİz Kagidi Almaya GİttİĞİnde :)

Tayfun
18.Şubat.2008, 14:34
Bence ödeyene kadar devam eder, araştırmak lazım...

okan
18.Şubat.2008, 14:48
buradan bu iş için akıl vermek devletin gelirlerini engellemek oluyor ve suçtur..aynı yolda karşıdan gelene radarı haber vermek gibi...
ceza yediyseniz ödeyeceksiniz.. ama suçsuz olduğunuza dair delilleriniz varsa mahkemeler iptal ediyor...

getto
18.Şubat.2008, 14:57
ya merak ettiğim sadece bu para katlanma olayının kaç aya kadar devam ettiği sitede bulamadım

Tayfun
18.Şubat.2008, 15:37
Elinde trafik ceza makbuzu varsa arkasında yazması lazım, eğer çok mühimse bir trafik polisine sor hemen söyler sana...

haluka28
18.Şubat.2008, 21:28
katlama sonsuza dek sürmüyor. trafik cezaları en fazla 1 yada 2 katı kadar büyüyor orasını tam bilmiyorum ama bildiğim sürekli artmadığı.

ugurcuk
18.Şubat.2008, 21:33
3 kere katlar ve sen odeyene kadar bir daha katlamaz. istersen 5 sene sonra istersen 1 sene sonra ama ödeyeceksin mutlaka:D

Tayfun
18.Şubat.2008, 22:11
3 katlaması eskidendi, artık öyle değil, eskiden 1 ay ödemedinmi 2 katına çıkardı, 1 ay daha ödemedin mi 3 katına çıkardı ve son bulurdu, şimdi aylık %5 zamlanıyor öyle devam ediyor...

hyildirim
18.Şubat.2008, 23:30
Bu konuda kanun ve yönetmeliklerin ilgili maddelerini aşağıya çıkardım.

KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU

Para cezalarının ödenme süresi

MADDE 115- Ödeme derhal yapılmadığı takdirde para cezalarının, tutanağın tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde ödenmesi gerekir. Bir ay içinde ödenmeyen cezalar için her ay % 5 faiz uygulanır. Aylık faizin hesaplanmasında ay kesirleri tam ay olarak dikkate alınır. Bu suretle bulunacak tutar cezanın iki katını geçemez. (Değişik: 16.07.2004-5228/46 md.)

Süresinde ödenmeyen para cezaları için 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümleri uygulanır.

Bu para cezaları, Maliye Bakanlığı’nın sayman mutemetlerine, mal sandıklarına veya 114 üncü maddesinin birinci fıkrasına göre yetkili kılınmış personele ödenebileceği gibi, banka veya PTT aracılığı ile de ödenebilir.

KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ

Para Cezalarının Ödeme Süresi

MADDE 165- (Değ.: 18.05.2007-26526) Ödeme derhal yapılmadığı takdirde para cezalarının, tutanağın tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde ödenmesi gerekir. Bir ay içinde ödenmeyen cezalar için her ay % 5 faiz uygulanır. Aylık faizin hesaplanmasında ay kesirleri tam ay olarak dikkate alınır. Bu suretle bulunacak tutar cezanın iki katını geçemez.

Kesinleşen ve süresinde ödenmeyen para cezaları 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre tahsil olunur.

116 ncı maddede öngörülen itiraza ilişkin hüküm saklı kalmak üzere, para cezaları ile mahkemelerce verilen ve sadece hafif para cezalarına ait olan hükümler kesindir.

TRAFİK PARA CEZALARININ TAHSİLİNDE VE TAKİBİNDE UYGULANACAK ESAS VE USULLER İLE KULLANILACAK BELGELER HAKKINDA YÖNETMELİK

Para Cezalarının Ödeme Süresi

Madde 12- Alındı karşılığı tahsilat derhal yapılamadığı takdirde düzenlenen ceza tutanağının bir örneğinin ilgiliye verildiği veya tebliğ edildiği tarihten itibaren para cezalarının on gün içinde ödenmesi gerekir.

On gün içinde ödenmeyen para cezaları iki katına çıkar ve ödeme süresi on gün daha uzar, bu süre içinde de ödenmeyen para cezaları üç katına çıkar.

PTT veya banka idareleri bu süreleri dikkat ederek tahsilat yapmak zorundadır.

getto
19.Şubat.2008, 10:56
teşekkürler...ben ödemeyim bunu yahu

aslanburclu
19.Şubat.2008, 11:08
yolda kesilen makbuz karşılığı cezaları ben hiç kaile bile almıyorum .....

ödemiyorumda o kadar