PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fan motorundan gelen ses

gata
12.Mart.2008, 20:47
Arkadaşlar havalar ısınmaya başladı bende büyük bir özlemle beklediğim motorumu kış uykusundan kaldırdım.zaten kış başında aldığım için ne doya doya kullanabildim nede sorunlarını anladım.
Şimdi yeni yeni sorunlar kendini göstermeye başladı. genelde herkesin yaşadığı sorunları bende yaşıyorum. Örneğin ilk çalıştırıp vitese takıldığında motorun öne doğru hareketi ve stop etmesi gibi. Ama öncelikli sorunum, radyatör fan motorundan gelen ses beni inanılmaz rahatsız ediyor. bu sorunla karşılaşan yada sorunu çözen arkadaşlardan yardım istiyorum.
birkaç problem daha var ama önce şu motor işini halletmek istiyorum.
Şimdiden teşekkürler...

Aksu
12.Mart.2008, 23:20
gata merhaba
senin motor soğukken vitesi bire takıpda hoplama işi balataların arasına yağ tam girmiyo orada bir ayırma sorunu oluşuyo onun için hoplatıyo, sende birden önce 2 ye tak vitesi ve sonra bir e indir hoplamaz.
Fan için de bence ganı sök açıkda elinde tut çalıştır bakalım, birde fanın pervaneleri tamam mı onlara bak eksikse balans yapar ondan ses gelir veya fan yerinde civatalı iken radyatöre sürter ses yapar, bakmadan tecrübe etmeden böyle sanal ortamda arıza anlamak zordur, sadece varsayıma göre cevaplar yazarız.

gata
12.Mart.2008, 23:29
Aksu abi vitesi ikliye takıp sonra bire alma işini deneyecem.
Aksu abi fan motorunun pervaneleri sağlam, radyatörede sürtmüyo. Zaten ses fan çalışmadığı zaman geliyo. yani görünürde bişey yok.Acaba motor arızalanmış olabilirmi.

Aksu
12.Mart.2008, 23:46
fan çalışmadan nasıl ses gelir anlamadım gitti. Radyatörden gelmesin o ses suyun eksiktir hava vardır içeride o hava akımı sesidir. Hem fan açacak kadar sen hararetlendirdinmi ki motoru da fan çalışsın. O zaman fan arızalı çalışmak istiyo çalışmıyo, dikkat et elektrik kablolarını yakarsın.

gata
13.Mart.2008, 12:19
Aksu abi bende senin gibi düşünüp sesi başka yerlerde aradım, hatta hortumların üzerindeki yaydan geldiğini düşündüm. Ama sonradan fan motorundan geldiğini anladım. Nasılmı ? motor rölantide iken ses fazla diil, bende biraz gaz verip aradım. Fanın pervanesini elimle tutunca ses kesiliyo bırakınca yine başlıyo.

Aksu
13.Mart.2008, 12:49
o tip zırıltıları deneme yanılma usulü gidermeye çalışacaksın. Herkesin motorunda var ona benzer zırıltılar, benim motorda elimin değmediği yer kalmadı, nerde ne var hepsini biliyorum. Sen de el at heryerine bak, belki bir vida civata gevşemiştir.

gata
14.Mart.2008, 21:06
Aksu abi daha önce söküp bakmıştım ama herşey normalmiş gibi görünüyordu. Havalar düzelsin tekrar söküp bakacam. Teşekkürler...