PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hararet Müşürü

Kino
13.Mart.2008, 13:45
arkadaşlar benim hararet müşürü sizlere ömür.. durdukyerde kırmız yanmaya başladı
bozulmuş dediler yenisini alacam

http://www.raptorriders.net/forums/showthread.php?t=1379&highlight=hararet+m%FC%FE%FCr%FC
http://www.raptorriders.net/forums/showthread.php?t=794&highlight=hararet+m%FC%FE%FCr%FC

bu linklere baktım okudum ama yeni başlık açmak istedim kusura bakmayın.

Mersin de araştırdım soruşturdum maalesef bulamadım araba parçacılarına bak falan dediler. zaten su soğutmalı kaç tane motor vardır ki mersinde bu parçayı bulabileyim.
müşür şase yaparak devamlı kırmızı lambayı yakıyor aslında içinde bulunan civa sıcaktan etkilenip platine temas edince şase yapması ve lambanın yanması gerekliymiş.
müşürü çekiçle 2 tıkladım mıı platinden ayrılıyor ve lamba sönüyor ama bir cukura girdim mi yine temas edip lambayı yakıyor.

SONUÇ : sarıkayalar dışında alternatif varmı? yoksa onlardan mı istemem gerekli
uyan parça varmıdır.
ayrıca bu hararet müşürü dereceliymiş 80 90 100 ( de su kaynar) bizimkilerin derecesinin kaç olduğunu bilen varmıdır ??

yenikoylu_ua
13.Mart.2008, 13:48
Kino baba Mehmete söliyelim göndersin bitane varsa elinde onda yoksa Alide vardır ben bi konişim ararım seni birazdan

Kino
13.Mart.2008, 14:00
eyvallah kubilay saolasın.

aslında telefonları varsa bende temas kurabilirim.
bir ara ya sen yada selcuk ali ustanın telefonunu vermiştiniz. hani kullanılmış yan kapak içindi galiba. ama telefonu bulamıyorum
konu arama yapıyorum ali - yan kapak yazıyorum cıkmıyor 3 harf olunca kabul etmiyor aramayı

olmadı, sen telefonları varsa ver ben arayıp sorayım senin vaktini almayayım kubilay.
diyecem şimdi kızacaksın :|

yenikoylu_ua
13.Mart.2008, 14:02
evet kızarım hihihihi

Kino
13.Mart.2008, 14:05
mehmet, bizim mehmet.

junior mehmet herhalde oda bilmezki dükkanda ne var ne yok
hatta o balıktadır belkide :mrgreen::mrgreen:

ali de dikilitaştaki ali ustamı acep?

Aksu
13.Mart.2008, 14:06
Kino Baba merhaba
Geçen bir yerde tesadüf ettim bizim Regallere hararet müşürü Toyota Corolla nın eski kasa hararet müşürü aynen oluyormuş fiyatı da 17 YTL. Regal inki de 30 YTL.
Sen bir önce müşürü sök git Toyota parçacısına birebir aynısını al. Sen laf yapar onu 15 YTL. ye bağlarsın.

Kino
13.Mart.2008, 14:12
aksu eyvallah 17 15 önemli değil de saniyiye git bak bir arabanınki uyar onu alırsın demişlerdi

ama bunlar dereceli galiba onu bilmiyorum ne derece gerçek
dur bakalım bir sağlamını temin edelim kubilay bakıyor saolsun . birde yedek alırım toyota nınkinden ne de olsa yaza ne kaldı ?? 8)

ha bu arada müşür zaten elimde sökülü ben kazan sanayi kepçe ama araba markası bilmeden falan hiç olmuyor

beykozlu
13.Mart.2008, 14:53
Abi,

Toyota arabaların müşüride oluyormuş.Arkdaş taktı çalışıyor

ugurcuk
13.Mart.2008, 15:22
bizim müşürler 80lik kino baba. toyotolarınki uyuyor deniyor ama bizim motorların 2 tip müşürü var bi ince olanlar bi kalın olanalar. medem müşür elinde sen git sananyiye bak toyotanın müşürüne eğer uyuyorsa al tak ama uymuyorsa yane ince kalıyorasa bizimki ali abi ye söleyelim sana müşür yollasın :d

kawancha
13.Mart.2008, 15:31
bahsettiğiniz toyota müşürünü ben daha geçen hafta aldım ve kullanıyorum. takınca denemesini de yaptım 88de pervaneleri açıyor 70e kadar soğutuyor. eminim orjinal regal müşüründen çok daha dayanıklı çıkacaktır. 22 liraya almıştım regal müşürü de 35 liradı

yenikoylu_ua
13.Mart.2008, 16:16
ya ben Aliyle konuştum ama toyotanınki uyuyorsa daha sağlıklı olur diye düşünüyorum Bide aksu baba 30 demiş Ali 50 diyince kaldım öle bunların bi sabit fiyatı yokmudur acep

Kino
13.Mart.2008, 16:26
beyler bende gittim sanayiye ve toyota müşür aldım ama şekil itibarı ile böyle
kawanca senin aldığın hangi model toyota idi bunun gibimi değilmi?

http://img139.yukle.tc/image.php?id=1998Picture_2.jpg

http://img139.yukle.tc/images/1998Picture_2.jpg (http://www.yukle.tc)

nasılr esim indiriliyor hala çözemedim eskiden daha kolaydı ama neyse aaa başardım

aksu dediğin gibi 15 ytl aldım ama uyacakmı bilmem bakacaz dişlerini ölçtü tamam abi dedi amaaa

kawanca model falan verebilirsen gidip değiştirme yapabilirim de. böylemiydi sizin aldığınızda
87derecede açıyormuş bu zımbırtı.

Aksu
13.Mart.2008, 16:28
Kubilay
Ben her zaman şunu savunurum, şimdi müşür mü bozuldu bundan sonra çin malı takmayacağız ona uyan ne var Toyota müşürü onu takacağız. Bilyalar mı bozuldu hemen aynı ebadda kalite Alman malı bilyalar var onları takacağız. Korna mı bozuldu hemen kalte bir korna alıp takacağız.
Böyle davranmazsak yedek parçaya sürekli para vererek motorlarımızın da kullanım sürekliliğini sağlayamayız.

yenikoylu_ua
13.Mart.2008, 17:13
Kubilay
Ben her zaman şunu savunurum, şimdi müşür mü bozuldu bundan sonra çin malı takmayacağız ona uyan ne var Toyota müşürü onu takacağız. Bilyalar mı bozuldu hemen aynı ebadda kalite Alman malı bilyalar var onları takacağız. Korna mı bozuldu hemen kalte bir korna alıp takacağız.
Böyle davranmazsak yedek parçaya sürekli para vererek motorlarımızın da kullanım sürekliliğini sağlayamayız.

Aksu baba doğru diyon en mantıklısı bu galiba

kawancha
13.Mart.2008, 17:34
kino sana model veremiycem ben radyatörle gitmiştim müşürcüye :D deneye deneye aldım. yanımda eski müşürüm de olmadığı için iki müşürü yan yana getirip ölçemedim doğruyu aldın almadın diyemiycem ne yazık ki. ama muhtemelen doğrudur. hem ölçerek almışsın hem toyota müşürü olduğunu özellikle belirtmişsin bence problem olmayacak

okan
13.Mart.2008, 17:46
amanııınnn..:?: Kino dedemin raptoru kendini toyota gibi hissedecek şimdi...yanlış operasyon . yanlış beyin nakli....:mrgreen:
şaka bi yana benim makineninde debriyajı hidrolik kaçırıyodu parçayı aradık bulamadık distiribütör firmanın elinde yokmuş... sanayide mercedes fren oringiyle aynı olduunu kaşfettik onu kulanıyorum ama uzun ömürlü olmuyo...

Kino
13.Mart.2008, 17:56
kino sana model veremiycem ben radyatörle gitmiştim müşürcüye :D deneye deneye aldım. yanımda eski müşürüm de olmadığı için iki müşürü yan yana getirip ölçemedim doğruyu aldın almadın diyemiycem ne yazık ki. ama muhtemelen doğrudur. hem ölçerek almışsın hem toyota müşürü olduğunu özellikle belirtmişsin bence problem olmayacak

kawancha ya sen radyatörle gittiysen o herhalde fan müşürüdür gerçi öyle yada böyle takacaz bakacaz " toyota raptor" yapacaz artık..

beykozlu
13.Mart.2008, 19:06
Kubilay

Abi,

Bu Çin malları sayesinde tanıdık birbirimizi dimi?yoksa nerden bilecektim seni,Kino,alperi,yeniköylüyü ve herkesi.:cheesy:

ugurcuk
13.Mart.2008, 22:01
kino baba benim dediğim gibi senin müşür ince olanlardan olacağını sanmıyorum ama bi dene eğer yerine olursa buraya yazda bende alayım :d havalar soğukken müşür olmadan idare ediyordum ama ısınınca olmaaz :D

Kino
13.Mart.2008, 22:22
yok be ugurcuk maalesef olmadı

yarın yine sanayiye yol göründü bakalım bir daha

diş uyuyor ama bir uzun kalıyor gibi tam dişler sıkmıyor dişlerin yarısı dılarda kalıyor zorlamakda olmaz

kawancha senin dediğin müşür fanların altındaki müşür galiba dogrumudur.?

kawancha
13.Mart.2008, 22:34
kawancha ya sen radyatörle gittiysen o herhalde fan müşürüdür gerçi öyle yada böyle takacaz bakacaz " toyota raptor" yapacaz artık..

bi dakka fan müşüründen bahsetmiyor muyuz zaten ben anlamadım :?

kawancha
13.Mart.2008, 22:36
kawancha senin dediğin müşür fanların altındaki müşür galiba dogrumudur.?

hoppala. evet odur ta kendisi bi yanlış anlaşılma mı yaşıyoruz saatlerdir :?:

Kino
13.Mart.2008, 23:03
hoppala. evet odur ta kendisi bi yanlış anlaşılma mı yaşıyoruz saatlerdir :?:

yok ya ben anladım olayıda bizde 2 müşür var kawancha

biri hararet müşürü deponun altında motorun sağından baktığında görürsün bu dikine bir jakla kablo takılıdır.hararet lambasını yakıyor benim dediğim

biride fan müşürü buda radyatörlerin hemen altında sağ tarafta alt köşede.
buda fanları acıyor senin dediğin bu müşür

acaba 2 side aynı tip müşürmüdür onu bilmiyorum ?

kawancha
14.Mart.2008, 13:38
ya olamaz çünkü hararet ışığı 120 derecede yanar bizim müşürler 88de çalışıyo
ama ben hepsinin radyatörün altındaki müşürden olduğunu sanıyodum :/ kusura bakma

beykozlu
14.Mart.2008, 15:03
ya olamaz çünkü hararet ışığı 120 derecede yanar bizim müşürler 88de çalışıyo
ama ben hepsinin radyatörün altındaki müşürden olduğunu sanıyodum :/ kusura bakma

Abi bir yanlışlık olmasın 120 derece çıktımı bizim motorlar dağılır.Su 100 derece kaynar normalde 90 derece max.olması gerekir.bizim motorlarda su blok ve gömlekte dolaşıyor.Eğer gömlek soğumazsa vay pistonun haline vay gömleğin haline.

kawancha
14.Mart.2008, 16:44
Abi bir yanlışlık olmasın 120 derece çıktımı bizim motorlar dağılır.Su 100 derece kaynar normalde 90 derece max.olması gerekir.bizim motorlarda su blok ve gömlekte dolaşıyor.Eğer gömlek soğumazsa vay pistonun haline vay gömleğin haline.

ben kullanım klavuzunun yalancısıyım
ayrıca su NŞA'da 100 derecede kaynıyo. radyatördeki su antifriz ile homojen bir şekilde karışmış durumda ayrıca basınç altında kaynıyo bu yüzden 120yi bulması normal. motor için 120 derece sıcaklık ne kadar normal onu bilmiyorum fakat radyatörün içinde sıcaklığın 120yi bulabileceğini sanıyorum.

Mr.Quanta
17.Mart.2008, 15:32
arkadaslar sanıyorum kino baba, radyatörün arkasında, tam benzin deposunun kulaklarının altında, üzerine bir tanecik kablo giren seyden bahsediyo. o termostatmıs galiba. yani fanı acmakla yukumlu sey o deil. sadece su sıcaklıgı belli bi dereceyi gectiginde -ki bu sıcaklık fan acma sıcaklıgının cok cok ustunde- kırmızı hararet lambasını yakıyo. ama fanı harekete gecirmekle yükümlü sey, radyatörün sağ alt köşesinde, üzerinde iki tane kablo olan zamazingo.

ben araba tamircisinin yalancısıyım bu arada arkadaşlar. evin yakınlarında ufak tefek şeyleri yaptırmak için gittiğim bi arkadaş. benim de motoru daha çalıştırmadan hararet lambam yandı bi kere de, termostatın arızalanmıs falan demişti.

Kino
17.Mart.2008, 17:03
peki termostatın arızalanmıştır dedi sen ne yaptın
yeni termostat mı aldın müşürü değiştirdin MR.quanta
ne oldu da lamban söndü

Mr.Quanta
17.Mart.2008, 18:03
peki termostatın arızalanmıştır dedi sen ne yaptın
yeni termostat mı aldın müşürü değiştirdin MR.quanta
ne oldu da lamban söndü

abi fan acmıyo makine su anda. belki hararet müşürü de arızalıdır bilmiyorum. lamba da kafasına göre, çalıştırdıktan bi iki dakika sonra sönüyo zaten. termostatın fişini çekince de sönüyo tabi bu arada. yani belli bişeyi yok. o soketi oynattıgım zaman da lamba sönükleşiyo. yani termostatın içinde bişeyler olmuş.çünkü soğuk havalarda lamba yanıyo. ters çalısıo yani sizin anlayacagınız kino babacım.

herhangi bi yerine dokunmadım ben bi de. yani deiştirme durumlarına girmedim. havalar daha hararet yapacak havalar deil çünkü henüz. biraz ısınmaya başlasın komple heryerine baktırırım. bahar bakımı gibi bişey yani.