PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : makina gene çalışmadı!Ekip yardım

dinyeper
16.Mart.2008, 23:20
Arkadaşlar selam
Geçen haftra Ctesi günü motorla biraz turladıktan sonra garaja partk edeyim derken motor yine durdu.Onun üzerine motoru garaja indirim bıraktım.Hafta içi perşembe günü de çalıştırmayı tekrar denediğim halde motoru çalıştıramadım.Bunun üzerine üzerindeki Bosch bujileri çıkartıp bizim japon NGK bujilerden takayım dedim.Ama nafile yine motoru bugün çalıştıramadım.Muhakkak ki Ankara daki ekipteki arkadaşlar bana yardımcı olacaktır ama sizce sorunum nedir?

P.S.:Bu arad ilk yardımı telefonla Bilgehan(rommel) den aldım.Ama o da olmadı kardeş...

aslanburclu
16.Mart.2008, 23:25
ya bu makinayı sen nerden ve kaç ytl.ye almıştın

dinyeper
16.Mart.2008, 23:27
ankara dan aldım komutanım.bujilleri değiştirdiğimizde olmuştu daha önce ama şimdi çalışmadı

Tayfun
16.Mart.2008, 23:50
Valla bu şekilde sana kimse yardım edemezki, belirti olmadan teşhis olmaz, sadece stop etti diyosun, koku varmı, silkeleme varmı, yığılma varmı, hiç belirti olmadan mı istop etti.

Bi tane sallıyım ben o zaman. Sigortanı kontrol et, akünün olduğu yerin kapağını aç önce, akünün yanında sigaradan biraz daha kalın ortadan ikiye açılabilen beyaz plastik bir parça var, aç onu içindeki sigortaya bak, sağlamsa bilemedim, eğer değilse ordaki yedek sigortayı takıp çalıştır motoru...

dinyeper
17.Mart.2008, 00:05
Valla bu şekilde sana kimse yardım edemezki, belirti olmadan teşhis olmaz, sadece stop etti diyosun, koku varmı, silkeleme varmı, yığılma varmı, hiç belirti olmadan mı istop etti.

Bi tane sallıyım ben o zaman. Sigortanı kontrol et, akünün olduğu yerin kapağını aç önce, akünün yanında sigaradan biraz daha kalın ortadan ikiye açılabilen beyaz plastik bir parça var, aç onu içindeki sigortaya bak, sağlamsa bilemedim, eğer değilse ordaki yedek sigortayı takıp çalıştır motoru...
tayfun koku yok!bujilerde ıslanmada yok!silkeleme de yok ama yığılmadan kastın nedir anlamadım?

Tayfun
17.Mart.2008, 00:19
Yolda giderken gaz verdiğin zaman motor hızlanmak yerine kafayı yere basarak yavaşlar gaz yemez, yığılma budur...

1-)Motorda benzin ne alemde, benzin musluğunun konumu nasıl?
2-)Anlattığım gibi sigortayı kontrol et.
3-)Bujinin üzerindeki pipoyu söküp içine bir tornavida sok ve motorun deposu hariç metal bir kısmına yaklaştırıp marşa bas, bak bakalım kıvılcım atıyor mu? (En önemlisi bu)
4-)Karburatöre benzin geliyormu kontrol et?
5-)Akünün alt tarafında monte edilmiş regülatöre göz yordamıyla bak, ona giren kablolardan yerinden çıkan var mı bak?
6-)Gaz elciğinin ordaki anahtarı güzelce kontrol et, oksitlemeden ötürü işlevini yitirmiş olabilir. (Bu anahtar kapatıldığı halde çalışmaya devam eden ragaller gördüm çünki, bunun tam terside olabilir)

Şimdilik önerilerim bunlar, aklıma başka birşey gelmiyo, gelen varsa altına eklesin...

orkun
17.Mart.2008, 00:24
marş basıyo da mı çalılşmıyo yoksa hiç ses yok mu

foreman
17.Mart.2008, 00:25
dostum bı makına nın calısma sıstemını sana kısmen anlatayım...

yakıt.elektırık. bu ıkısı varsa mutlaka calısır...

1) oncelıkle yakıtın varmı...
A)cevap: hayır...hemen bı yakıt al.bızıde ugrastırma:p

B)cevap: var...
evet yakıtım var dıyorsan ıkıncı asamaya gec...
bujı kablosunu cıkar.elıne dıkkat ederek bujı kablosununun ıcıne bır tornavıda sok.
ve motorun metal olan kısmına getırerek marsa bas.
eger kı marsa basınca bujı kablosununun ıcıne soktugun tornavıda ıle tornavıdayı degırdıgın metal kısımda çıt çıt dıye bı elektırık akımı olusması gerek...
bu olusuyormu:
A) cevap: evet...bujılerını sok.bujıler sokukken 5 sn marsa bas...yanma odasındakı benzın ucup gıtsın..bujını temızle.jıkleyı ayarla.marsa bas.calısır...
B) cevap: hayır bu ark olusmuyor...bobınlerın arızalı.veya kablolarında oksıtlenme var.deponu sok( arka artcı koltugundan baslayarak one dogru geleceksın) .onun altında ıkı adet bobın var.kablolarını kontrol et.sorun cozulmez ıse emanet ıkı adet bobın bul.o sekılde tekrar dene...
olmadı baska cozum ararız...

dinyeper
17.Mart.2008, 00:42
marş basıyo da mı çalılşmıyo yoksa hiç ses yok mu
marş basıyo ama ateşlemede sorun var
yakıt var hatta yedek depo off konumunda

foreman
17.Mart.2008, 00:45
ateslede sorun varsa kesın bobonlerın arızalandı...
yada sureklı motoru yıkmaktan dolayı bobın kabloları oksıtlendı...
soküp temızlemen gerek...

dinyeper
17.Mart.2008, 12:20
ateslede sorun varsa kesın bobonlerın arızalandı...
yada sureklı motoru yıkmaktan dolayı bobın kabloları oksıtlendı...
soküp temızlemen gerek...
motoru yıkmak nedir hocam anlamadım ben onu?hafta içi tayfunun bahsettiği sigortayı bi kontrol edeyim.ama bahsettiğin bobin kabloları gibi geliyo banada.

foreman
17.Mart.2008, 12:58
motoru yıkmak nedir hocam anlamadım ben onu?hafta içi tayfunun bahsettiği sigortayı bi kontrol edeyim.ama bahsettiğin bobin kabloları gibi geliyo banada.
YAZILIM HATASI...yıkamak olacaktı...motor temızlenırken genelde deponun altına gıden su bobınlerın kablolarını oksıtlendırıyor...
sanırım senın sorunun bu...
umarım cozersın.

dinyeper
17.Mart.2008, 13:25
hmm ya temizlerken bi sprey kullanyorum sadece ama bi çalışsa yağını falan yazlık bi bakıma sokacağım tekrar.teşekkürler foreman.