PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren?

theanimal
19.Mart.2008, 00:48
Arkadaşlar selam, raptorumu bu hafta alıyorum, ve bu benim ilk motorum olacak. Geçen haftasonu motora alışmak çin deneme sürüşü yapıyordum, yaklaşık 10 15 km hızla giderken debriyaja ve arka frene sonuna kadar bastım, teker kitlendi ve motor 1 metre kadar kaydı, bu normal midir? Ayrıca nasıl fren yapmalıyım? Ön ve arka aynı anda sonuna kadar mı yoksa farklı bir yöntemi var mı? Aklım biraz karıştı beni aydınlatırsanız sevinirim.

Taylan

aslanburclu
19.Mart.2008, 00:53
senin ehliyetin yokmu veya hiç ders almadınmı aman ha bu bilgilerin vede tecrübenle motora çıkma üzme bizi bu söylediğin olay burada yazmayla olmaz iyi bir eğitmenle yakın metraj ve görsel olarak çok çalışman lazım....çokkkkk

hadi almana bişey demiyorum hayırlı olsun ama bir bilenle baya çalış derim çalış
(DOST ACI SÖYLER DEMİŞLER)

carvalho
19.Mart.2008, 00:58
Arkadaşlar selam, raptorumu bu hafta alıyorum, ve bu benim ilk motorum olacak. Geçen haftasonu motora alışmak çin deneme sürüşü yapıyordum, yaklaşık 10 15 km hızla giderken debriyaja ve arka frene sonuna kadar bastım, teker kitlendi ve motor 1 metre kadar kaydı, bu normal midir? Ayrıca nasıl fren yapmalıyım? Ön ve arka aynı anda sonuna kadar mı yoksa farklı bir yöntemi var mı? Aklım biraz karıştı beni aydınlatırsanız sevinirim.

Taylan

Sakın !!!

Arka frene tek başına basılmaz. Allah muhafaza yüksek süratlerde kilitlersen arka tekeri, ayağını frenden çektiğin an "highsiding" denen olay olur ve at tepmiş gibi baş üstü yere çakılırsın, aman...

Frenleme ön arka birlikte yapılması tavsiye edilir. Herkesin tarzı muhakkak farklıdır ama ben kendi yaptığımı söyleyeyim. Ön ve arkayı kademeli (aniden değil) olarak birlikte sıkarak frenleme yapıyorum. Eğer duracaksam iyice yavaşladıktan sonra son hareketi ön frenle yapıp duruyorum; ama dediğim gibi hızım çok çok düştükten sonra...

Taylan, motor kullanmadan önce bizdeki motosiklet okulu topiklerini iyice bir hatmet. Hatta Reşat Arbaş'ın Motosiklet Teorisi kitabını muhakkak edin, orada temel sürüş tekniklerini gayet güzel anlatıyor, kulağa küpe olacak cinsten.

Aman aman, gözümüzü arkada bırakma...