PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : akü hakkında

Anonymous
31.Mart.2007, 00:46
arkadaşlar aküm tamamen öldü şarj bile yemiyor.servis akünün garanti kapsamına girmediğini söyledi doğrumudur?

hakinen
31.Mart.2007, 00:54
benim motorumunda daha ilk haftada aku su koyverdi.servise goturdum akuyu degistirdiler birde kablosunda kacak oldugu icin kablo degisti aku benim motorda garanti kapsaminda seninki niye olmasin?eger hareket etmiyorsa akuyu al bir oto elektrikcisine gotur sarj yaptir sonra monte et servise git degistirsinler biraz diret derim.

aidikurt
31.Mart.2007, 02:27
arkadaşlar aküm tamamen öldü şarj bile yemiyor.servis akünün garanti kapsamına girmediğini söyledi doğrumudur?
ne zaman aldın motoru motorun kac km de

Darkness
31.Mart.2007, 03:04
bide arkadaslar bu cin malı akulerden kurtulun bence diye bi tavsiye edecegim size BOSCH markayla degistirsin imkanı olanlar
cin malının ne zaman su koyu verecegi belli olmuyor ustunde 9 amper yazanın 7 amper olduguda cıktı olcum sonrası bide acaip kalitesiz eski motorda (jinlun 250 ) iki far taktık aku kaldırmadı 2 kere yolda bıraktı 3 aylık makine 9 amper bosch aku taktım 2 seneye yakın akuden yana derdim kalmadı sonrada aynı aku ustunde motoru sattım

bide evet akuyu garanti disina alırlar arkadaslar eger sistemden kaynaklı bi surun yoksa arkadasta oldugu gibi fabrikasyon kablo problemi gibi onun dısında sorun yoksa calıstırmadın aku tamamen bosaldıı yada bi sekilde bosalttın dandik akuler eger tamamen desarj olursa tam sarj almamaya baslıyorlar bilginize o yuzden arada bir akulerinizi bakımını suyunu felan neyim kontrol edin

GOKHAN
31.Mart.2007, 17:06
motoru aldığım hafta gece baya yolyaptım tabi far açik park ettim 2 saatsonra yeniden bindim tıkyok sankı akukablosunu kesmişsin gibi neyse vurdurdum ve eve geldim aküyü söküp ağır şarzda 2 gün şarz ettim akü çanavar oldu yani çinliler aküyü şarz etmeden veriyor kuru halde motor satılırken aküye safsu eklenip yarımsaat bekletip teslim ediliyor dolayısıyla akü şarzı tam almadan kullanıma geçiyor tavsiyem kullan madığınız zaman aküyü söküp ağır şarzda 1-2 gün şarz edin bakın sonuca.

ethanol
31.Mart.2007, 19:28
valla çinlinin aküsüne güven olmaz gerçi benimkide sağlam epey ama ali ustanın demesi uzun yolda sisleri falanda açarsam bite bilirmiş anlaşılan bu rr larda akü tekerlek birde galiba zincir değişirse süper oluyor.

Topuz
10.Nisan.2007, 18:15
akü şarj redresörü, akü şarj cihazı.. evde kendiniz sarj edebilirsiniz.

http://www.feyizoglu.com/alisveris/category.php?cID=257

carvalho
10.Nisan.2007, 18:26
valla çinlinin aküsüne güven olmaz gerçi benimkide sağlam epey ama ali ustanın demesi uzun yolda sisleri falanda açarsam bite bilirmiş anlaşılan bu rr larda akü tekerlek birde galiba zincir değişirse süper oluyor.

Uzun yolda değil kısa yolda da bitiyor maalesef. 30 km lik yolda sisler açık (benim gafletim, kabul) gittim, motoru stop ettiğimde marşa basınca "tık" dedi sadece... Mecbur vurdurarak çalıştırdım tabii...

Akü "mutlu akü" bu arada... 12v 9 amper (fabrika verileri)

aslanburclu
10.Nisan.2007, 20:51
arkadaşlar hiç uğraşmayın ben taktım bir şarj göstergesi ve olayı gözledim kendi orjinal tesisatı ile her şey güzel makina kendi kendine yetiyor ama sisleri taktığınız ve yaktığınız anda şarjı yetmiyor ve aküden yemeye başlıyor ne yapsanız boş ancak sis yerine bisiklet farı gibi watajsız bişeyler takabilirsiniz

Kino
11.Nisan.2007, 13:24
motoru aldığım hafta gece baya yolyaptım tabi far açik park ettim 2 saatsonra yeniden bindim tıkyok sankı akukablosunu kesmişsin gibi neyse vurdurdum ve eve geldim aküyü söküp ağır şarzda 2 gün şarz ettim akü çanavar oldu yani çinliler aküyü şarz etmeden veriyor kuru halde motor satılırken aküye safsu eklenip yarımsaat bekletip teslim ediliyor dolayısıyla akü şarzı tam almadan kullanıma geçiyor tavsiyem kullan madığınız zaman aküyü söküp ağır şarzda 1-2 gün şarz edin bakın sonuca.

gökhan üstad şimdi görüyor ve okuyorum da ağır şarj nedemek oluyor

yani söküp sanayiye götürecez de, adamlar bilirsin ukalalık yaparlar olmaz abicim agır şarjda aküyü yersin falan diye hani bilip de adama o şekilde yaklaşım gösterelim

emrahss
11.Nisan.2007, 16:38
Dün ustaya sordum, ikinci bir akü koysak ve sisteme paralel bağlasak motor ikinci aküyü de şarz eder mi diye, olur dedi usta. Bilen arkadaşların yorumları nedir, misal Yaşar Baba, Okan'ın babası baba gibi.

GOKHAN
11.Nisan.2007, 16:53

gökhan üstad şimdi görüyor ve okuyorum da ağır şarj nedemek oluyor

yani söküp sanayiye götürecez de, adamlar bilirsin ukalalık yaparlar olmaz abicim agır şarjda aküyü yersin falan diye hani bilip de adama o şekilde yaklaşım gösterelim
kıno baba ağır şarz profosyonel makinalarda amperi düşürüp yükselte bilirsin hızlı şarz yüksek amper kıza zaman yavaş şarz düşük amper ama uzun zaman kı akünün gözlerindeki plakalar yumşayıp daha fazla elektrostatik olsun (daha fazla elektirik depolasın) bilmem aydınlatabildimmi baba bence aydınlandın hatta ışıl ışıl oldun :mrgreen:

Kino
11.Nisan.2007, 17:50
anlamışım gökhad üstad teşekkürler :cheesy: pırıl pırıl oldum parlatın inşallah biraraya gelince de parlatırız :wink:
şimdi sıra prof bir elektrikci ayarlamakta ki ağır şarj çekelim aküye düşük amp derken kaçla yapmamı tavsiye edersin
1-2-3 amp herhalde 3 amp olur yani düşük amp derken 1 le de olmaz galiba doğrumu?

GOKHAN
11.Nisan.2007, 18:28
anlamışım gökhad üstad teşekkürler :cheesy: pırıl pırıl oldum parlatın inşallah biraraya gelince de parlatırız :wink:
şimdi sıra prof bir elektrikci ayarlamakta ki ağır şarj çekelim aküye düşük amp derken kaçla yapmamı tavsiye edersin
1-2-3 amp herhalde 3 amp olur yani düşük amp derken 1 le de olmaz galiba doğrumu?
cihaz uzerindeki endüşük kademe çok saat diyeyım zaten bizim aküler minik en iyisi böyle olur .sana bir örnek vereyim abi inci hocamın aku zayıftı bende mustafadan hurda bi akü aldım garantiden deyişmş mustafaya iade olmuş onu 2 gündür şarzda tutuyorum akü oldu canavar ben onu incıye yedek yaptım 1-2 gun idare etsinde onun aküsünüde şarz ediyim diye kandi aküsünden iyi oldu şimdi yedek akü

inci
11.Nisan.2007, 19:26
:alkis: :alkis: :alkis:

CANIMSIN YA TEŞEKKÜR EDERİM :cheesy:

aslanburclu
11.Nisan.2007, 20:01
Dün ustaya sordum, ikinci bir akü koysak ve sisteme paralel bağlasak motor ikinci aküyü de şarz eder mi diye, olur dedi usta. Bilen arkadaşların yorumları nedir, misal Yaşar Baba, Okan'ın babası baba gibi.

olur tabi olurda
yanlız ikisininde volt ve amperajı aynı olması lazım yoksa yüksek seviyeli akü düşük seviyeli aküya zarar verebilir .ayrıca bir anahtar yardımıyla ayrılan bir sistem yaparak çantalarından birine 60 amperlik bir aküde koyabilirsin fakat şarjın buna yetmiyebilir çünkü kullandığının karşılığını alamıyacağın için uzun bir süre yolculukta bu büyük aküde biter belli bir zaman yine eski donanımınla gider sonra yine yeni donanımını uzun bir süre kullanabilirsin bu konu derin bir konu en basite indirmeye çalıştım
bide şöyle bir örnek dolu bir havuz ve havuza 1 lik boruyla su akıyor 1 lik bir boruyla su çıkıyor çıkışa bir 1 lik daha boru ekledin havuzun boşalması olayını genişce düşün

işte burda kullanım süren uzamış olacak gözünde canlandır.

Tayfun
11.Nisan.2007, 22:06
Komtanım bu sizin söylediğinizi ben başka topikte belki 20 gün önce harfiyen yazdım millet bana güldü :( zihni sinir procesi sandılar herhalde, adım çıkmış dokuza inmez sekize be gomtanım siz yürüyün ben arkanızdayım...

aslanburclu
11.Nisan.2007, 23:44
ya babam yürüyoz yürüyozda haybiye anca keh keh edip çok bilmiş diyorlardır hani bir deyiş varya ittt ürür kervanyürür bizimki bu hesap yani bu durumda itt biz oluyoz ama olsun belki biri dururda sesi duymak için elini kulana atar işteeeeeee odaaa bize yeter be koçummm

okan
11.Nisan.2007, 23:53
bu çift akü olayını ben yapacam... sırf lambalar için.. bi yakiim şölle doya doya beaa...

emrahss
12.Nisan.2007, 10:05
Aynı aküden bağlasak ikisini aynı anda şarz etmez mi? Aynı anda kullanılamaz mı?

Kino
12.Nisan.2007, 11:11
ya babam yürüyoz yürüyozda haybiye anca keh keh edip çok bilmiş diyorlardır hani bir deyiş varya ittt ürür kervanyürür bizimki bu hesap yani bu durumda itt biz oluyoz ama olsun belki biri dururda sesi duymak için elini kulana atar işteeeeeee odaaa bize yeter be koçummm

yaşar abicim o nasıl bir laftır kesinlikle kabul etmemmm sende biliyon bu sitede bu şekilde düşünecek bir tek kişi yoktur.
bazı konuları başlık açıldığında kaçırdığımız için (veya o sırada cok mesajlar geldiği için kaçıyor ,hatta sorun başımıza gelince bir konu taraması yapıyoruz) eski acılmış başlıkları görüp o konuda bilgilenmek istiyoruz abicim haşaa sakın olaki öyle bir fikirler aklına gelmeye..

yasinsubay
12.Nisan.2007, 13:26
ben en sonunda akuyu atıp yerine saglam bir aku aldım ve kurtuldum, tek mars calısıyor valla artık motor calısmıyor derdi de kalmadı :D

Kino
12.Nisan.2007, 14:40
..... yani çinliler aküyü şarz etmeden veriyor kuru halde motor satılırken aküye safsu eklenip yarımsaat bekletip teslim ediliyor dolayısıyla akü şarzı tam almadan kullanıma geçiyor tavsiyem kullan madığınız zaman aküyü söküp ağır şarzda 1-2 gün şarz edin bakın sonuca.

gökhan üstad haklısın şimdilerde hatırlıyorum da bende motoru aldığımda hatta 2 gün gidip servisten alamamıştım kendime güvenipte o sıra adamlara telefon actım ben bugün alamıyacam yarın gelir alırım dediğimde iyi olur abi hatta aküyüde şarjda tutarız bu arada falan demişlerdi ve motoru ilk aldığımda aküm serviste yaklaşık 1,5 - 2 gün şarjda kalmıştı iyide kalmış (acaba düşük amperde mi şarj ettiler bilemiyorum) şu aralar akü sorunu yaşamıyorum , arkadaşlardan okuduğum kadarı ile heran bir sorun yaşayacakmışım gibi geliyor bana demekki ilk başlangıç sağlam yapılmış bende

shiga
12.Nisan.2007, 16:51
benim motor yattığı için, geçende çalıştırmaya uğraşırken akü bitti. servise 2 ay motor yatarsa nr olur dedim. akü ölebilir, ölmüşse yeni akü takarız dedi. bunun bir çaresi yok mu acaba?

Aksu
12.Nisan.2007, 18:12
Benim motor Aralık başı Şubat başı arası 2 ay Müslüm baba da emanette kaldı sağolsun arada çalıştırdı baktı. Derken Şubat başı Ankara ya getirdim ve bıraktım tam bir ay sonra 2 marşda çalışdı. En son 8 Nisan da yani yine bir aydan fazla sürede biraz fazla marş yaptıkdan sonra çalışdı. Aküden yana hiç bir sorun olmadı. Tabii çalıştırmadan önce benzin musluğunu açıp bekliyorum 10 dakika kadar. Ama bence en önemlisi akü arızasıyla ilgili, arkadaşların çoğu akü sularına bakmıyorlar ve yine çoğu, abi bizim aküler susuz akü neyine bakacağız diyorlar. Çünkü servislerin çoğu da öyle biliyordu da kullanıcıları öyle yönlendirdiler. (Sarıkayaların satış müdüründen aktarma) Sislerde amperi düşürüyor. Çalıştırırken tüm lambalar açık vaziyette marşa basıyorlar ve stop ederken önce stop sonra farları kapatıyorlar. Benim yeni motorda bile akü suyu eksikti tamamladım.

Tayfun
12.Nisan.2007, 21:08
Benim aküde taş gibi maşşallah, bende 1 ay yatırdım motoru hiç ellemeden, 1 ay sonra 2 dakika kadar uğraştım hava aşırı derecede soğuk olduğu için çalışmadı hemen, o kadar marş yapmama rağmen en ufak bir zayıflama bile olmadı, taş taş valla aküm ...

Darkness
17.Nisan.2007, 00:57
valla hic derdim yok
14 amper bosc marka akum var banamısın demiyorr 2 sis dahamı taksam acaba :P

Tayfun
17.Nisan.2007, 01:04
Nispet yok nispet, ayhanım sen sis farı görmek istiyosan yaşar komtanımın motoruna bakıcan, araba gibi valla :)

emrahss
17.Nisan.2007, 09:20
Benim motor Aralık başı Şubat başı arası 2 ay Müslüm baba da emanette kaldı sağolsun arada çalıştırdı baktı. Derken Şubat başı Ankara ya getirdim ve bıraktım tam bir ay sonra 2 marşda çalışdı. En son 8 Nisan da yani yine bir aydan fazla sürede biraz fazla marş yaptıkdan sonra çalışdı. Aküden yana hiç bir sorun olmadı. Tabii çalıştırmadan önce benzin musluğunu açıp bekliyorum 10 dakika kadar. Ama bence en önemlisi akü arızasıyla ilgili, arkadaşların çoğu akü sularına bakmıyorlar ve yine çoğu, abi bizim aküler susuz akü neyine bakacağız diyorlar. Çünkü servislerin çoğu da öyle biliyordu da kullanıcıları öyle yönlendirdiler. (Sarıkayaların satış müdüründen aktarma) Sislerde amperi düşürüyor. Çalıştırırken tüm lambalar açık vaziyette marşa basıyorlar ve stop ederken önce stop sonra farları kapatıyorlar. Benim yeni motorda bile akü suyu eksikti tamamladım.

Şefim neden benzin musluğunu önce on dakika açık tutuyorsun?

kaldera
23.Nisan.2007, 12:06
benim aküde 2 sene sonra bozulmuştu..
yenisini almak yerine ups pili taktım. 4 ay oldu hiç sorunum yok..piyasada 15 ytl civarı olması gerek..

Yeni akü almak isteyen arkadaşlara ithaf olunur..deneyin pişman olmayacak akü,asit derdinden kurtulacaksınız

Tayfun
25.Nisan.2007, 11:42
Hobaaaa, cereyanlar kesince direk devreye giriyormu peki :P

Darkness
25.Nisan.2007, 13:49
benim aküde 2 sene sonra bozulmuştu..
yenisini almak yerine ups pili taktım. 4 ay oldu hiç sorunum yok..piyasada 15 ytl civarı olması gerek..

Yeni akü almak isteyen arkadaşlara ithaf olunur..deneyin pişman olmayacak akü,asit derdinden kurtulacaksınız

ups pili derken bunlar kuru sarjlı aku dedigimiz cinsten haddim olmayarak duzeltiim dedim :)
dogrudur kuru sarjlı akuler hem bakım gerektirmez hemde ortalama omru 7 yıldır ama sole bir sorunları var arkadaslar kısın cok soguklarda daha cabuk donar normal akulere gore gerci gonumuz kosullarında o kadar soguk olmuyor havalar ama istanbulda :) kısacası istanbula gore cok daha sohuk bi bolgede degilseniz hic bir sorun cıkartmaz

Aksu
25.Nisan.2007, 16:06
Cevabım geç kaldı kusura bakma teknik arızadan dolayı. Alıntı yazısı yoktu belirdi sonunda.
Evet neden benzin musluğunu önce açıyorum. Bir aydan fazladır çalışmayan karbüratörde benzin kalmadığı yani uçtuğu için marşı uzun süre basmamak açısından çabuk benzin gelsin de çalışsın diye. Marşa uzun süre basmak aküye zarar verir. Yine marşa uzun süre kesintisiz basmak da marş dinamosuna zarar verir. Dinamo ısınır kollektörün etrafındaki lehimler erir bu seferde marş arızaya geçer. En temizi motor çalışana kadar marşa aralıklı olarak en fazla 5 saniyede bir basmak.

kaldera
25.Nisan.2007, 16:11
yatan makıneler için doğru tesbitler :cheesy:
budur.

Kino
25.Nisan.2007, 16:43
.... Evet neden benzin musluğunu önce açıyorum. Bir aydan fazladır çalışmayan karbüratörde benzin kalmadığı yani uçtuğu için marşı uzun süre basmamak açısından çabuk benzin gelsin de çalışsın diye.....

aksu dostum harika bir tespit :+1: emrahta can evinden vurmuş konuyu :wink:
bunlar ehliyet sınavlarında sorulmayan sorulardır.. :cheesy: :cheesy:

Aksu
25.Nisan.2007, 17:18
.... Evet neden benzin musluğunu önce açıyorum. Bir aydan fazladır çalışmayan karbüratörde benzin kalmadığı yani uçtuğu için marşı uzun süre basmamak açısından çabuk benzin gelsin de çalışsın diye.....

aksu dostum harika bir tespit :+1: emrahta can evinden vurmuş konuyu :wink:
bunlar ehliyet sınavlarında sorulmayan sorulardır.. :cheesy: :cheesy:
Ehliyeti 1977 de alınca ve bazı zamanlar profesyonel olarak ticari amaçlı da olsa her tür araç kullanınca normal olarak arızalarda meydana geliyor ve yerine göre gideriyoruz yerine göre usta ilgilenirken bizde kopya çekiyoruz derken bilgi birikimi oluşuyor ama bilmediğimiz daha çok şeyler de vardır muhakkak. En zevklisi de paylaşmak

Tayfun
26.Nisan.2007, 22:40
Yıldızlı 5 :+1:

Buraxdj
15.Şubat.2008, 17:17
Sanırım bu akü sorunu biraz kronik...

Motoru yeni aldığımda bildiğiniz üzere bayaa bi yatmıştı,satan arkadaş bana şarz edip orjinal haliyle verdi. Bir gün sonra Golden marka çin malı akü yalan oldu. 2 kez şarz ettirdikten sonra o aküyü çöpe atıp gidip Bosch marka sıfır bir akü aldım. Gerekli işlemleri yaptırarak taktırdım . Artık tamam dedim sağ ayağımın arkası ayak marşını ıskalamaktan morarmıyacak . Ama ne oldu ? Paat 1 gün sonra ne ışık var ne korna . Dedimki bu şarz etmiyor heralde . Vurdum kendimi yollara ve samimi bir arkadaşım olan BMW servisi Acıbadem Moto As a gittim. Hasar tespiti uzadı arada saçmaladığımız zamanlar oldu. Bobinden olduğunu söylediler gittim Emre yedek parça ya bobin aldım. Döndüğümde ölçümleri yaptık bobin sağlam dendi. Bobini sardırmıştık ve sardırdığımız bobinin değerleri motosiklet elektrikçisine göre daha sağlamdı. Bobini geri verip (sağolsun aldılar) bir adet beyin ve starter aldım. Tekrar karşıya geç tak... Motor çalışmadı. Marş almadı . Sonra o tarafta bir elektrikçiye verdim elimle taşıyarak. bi gün sonra motoru yağmurla karışık havada teslim aldım. Zor bela bu tarafa geçtim o havada. Otoparka bıraktım motoru. Sabah geldim yine aynı problem. Çalışmıyor. Kafayı yiyecektim. Derhal 15 senelik motorcu arkadaşımı aradım. Dedim gel al beni senin usta ya gidiyoruz. Zeytinburnuna bu gün bıraktım motoru. Çok tavsiye edilen ustamız bakalım dd100e nin problemini halledebilecekmi ?

Bu motor neden şarz almaz ?

Bu arada git gel yol paralarını ve farsız kornasız yaşadığım kaza tehlikelerini saymıyorum bile :)

dd100e
15.Şubat.2008, 21:04
abiler geçen gün yeniçiftlike gittim motor ordayatıyo benim yazdan beri marşa bastım gıy gıy gıy gıy ötüyo ayak marşı ile denedim gine olmadı (hava soğuktu)

Tayfun
15.Şubat.2008, 21:50
Sanırım bu akü sorunu biraz kronik...

Motoru yeni aldığımda bildiğiniz üzere bayaa bi yatmıştı,satan arkadaş bana şarz edip orjinal haliyle verdi. Bir gün sonra Golden marka çin malı akü yalan oldu. 2 kez şarz ettirdikten sonra o aküyü çöpe atıp gidip Bosch marka sıfır bir akü aldım. Gerekli işlemleri yaptırarak taktırdım . Artık tamam dedim sağ ayağımın arkası ayak marşını ıskalamaktan morarmıyacak . Ama ne oldu ? Paat 1 gün sonra ne ışık var ne korna . Dedimki bu şarz etmiyor heralde . Vurdum kendimi yollara ve samimi bir arkadaşım olan BMW servisi Acıbadem Moto As a gittim. Hasar tespiti uzadı arada saçmaladığımız zamanlar oldu. Bobinden olduğunu söylediler gittim Emre yedek parça ya bobin aldım. Döndüğümde ölçümleri yaptık bobin sağlam dendi. Bobini sardırmıştık ve sardırdığımız bobinin değerleri motosiklet elektrikçisine göre daha sağlamdı. Bobini geri verip (sağolsun aldılar) bir adet beyin ve starter aldım. Tekrar karşıya geç tak... Motor çalışmadı. Marş almadı . Sonra o tarafta bir elektrikçiye verdim elimle taşıyarak. bi gün sonra motoru yağmurla karışık havada teslim aldım. Zor bela bu tarafa geçtim o havada. Otoparka bıraktım motoru. Sabah geldim yine aynı problem. Çalışmıyor. Kafayı yiyecektim. Derhal 15 senelik motorcu arkadaşımı aradım. Dedim gel al beni senin usta ya gidiyoruz. Zeytinburnuna bu gün bıraktım motoru. Çok tavsiye edilen ustamız bakalım dd100e nin problemini halledebilecekmi ?

Bu motor neden şarz almaz ?

Bu arada git gel yol paralarını ve farsız kornasız yaşadığım kaza tehlikelerini saymıyorum bile :)

Dostum motorunda şase olayı olabilir, ince ayrıntısına kadar elektrik aksamını kontrol et, ucu açık ve herhangi bir yere değen bir kablo bile akünü boşaltmaya yeter, bu daha önce başkalarının başına geldi çünki, 1 aküyü anlarım ama 2 aküde aynı şeyi yaparsa sorun başka yerdedir.

Aksu
16.Şubat.2008, 01:04
Tayfun un dediği gibi ya kaçak var ya da konjektör arızası veya her ikiside. Sıkı bir elektrik kontrolü lazım arızayı bulmak için. Çoğumuzun aküler daha orjinal akülerdir.
Öyle bir aydan fazla yatan motorlar için de marşa basmadan önce iki dakikada bujileri yenileyin ve depo kapağını açıp ağzını da depoya dayayıp bir 5-10 saniye nefesle basınç yapın depoya, peşinden nasın marşa, en fazla 3 marş dfa alacaktır. Marşı da öyle tek kalem basmayın, beş saniye kadar basın almadı ise bekleyin bir 30 saniye sonra tekrar bir 5 saniye daha. Kolay gelsin. Biz Ankara da eksi 15 lerde çalıştırabiliyoruz en az 2- 3 hafta yatan motoru.

Tayfun
16.Şubat.2008, 01:58
Aksu baba resmen ilk yardım yaptırıyon motora valla, depo kapağının 4 parmak altına kalp masajıda yapmak gerekirmi 3 kerede çalışmazsa :P

Aksu
16.Şubat.2008, 02:04
Aksu baba resmen ilk yardım yaptırıyon motora valla, depo kapağının 4 parmak altına kalp masajıda yapmak gerekirmi 3 kerede çalışmazsa :P
O zaman tek çare eksoza parmak atmak kalıyo, aman ön frene basmayı unutma, parmağı yer yemez motor çalışır ve hareket eder, onun için frenleri garantiye al.

Tayfun
16.Şubat.2008, 02:26
Hahaahahaha, aksu baba öldürdün beni iyimi, motorun gidişi değişmesin bu işlemden sonra, aykırı aykırı gider belki :P

Aksu
16.Şubat.2008, 14:48
Hahaahahaha, aksu baba öldürdün beni iyimi, motorun gidişi değişmesin bu işlemden sonra, aykırı aykırı gider belki :P
Ya Tayfun zaten ikimizin de RR lerin (şimdi motor yazacam millet yanlış anlayacak onun için RR yazdım) rengi kırmızı, millet zati bakıyo düz mü gidiyo sipidinin motor gibi yanmı gidiyo diye. Bugüne kadar sapma yapmadı bundan sonra da düz gider.

Tayfun
16.Şubat.2008, 15:07
Erkek adamın erkek motoru olur :mrgreen:

Buraxdj
16.Şubat.2008, 17:56
Bıraktık bakalım inceleniyor... Ben full herşeyini söküp inceledim... Bi açık kaçık bulamadım... bu arada amma kolaymış bu aleti sökmek yaw.. Lego gibi walla çok hoşuma gitti... Bu vesileyle gevşek somunları da sıkmış oldum :)

Sanırım ben scooter a binmem artık. Chopper dan devam. :)

Tayfun
17.Şubat.2008, 02:29
Ohoooo dostum daha yeni başladın yola, zaman ilerledikçe cc lerde büyüyecek altında, anarsın sonra beni tayfun dediydi diye ;)

Buraxdj
17.Şubat.2008, 20:30
cc büyüyecek o kesin... Güzel bi arabadan inip motora binince haliyle bi hız arayışı olmadı değil. Ama alışmak lazım. Trafik mantığı genelde aynı,o yüzden pek zorlanmıyorum. Aletin sınırlarını öğrenmek biraz tehlikeli ve zaman alıyor. Fren mesafesine yeni alıştım mesela. Yüksek hızlarda şok frende bi S çizmesi oldu geçen gün , düşmeme ramak kaldı , son anda toparladım. Yusuf yusuf yani :)

Nisanda ehliyetim gelio , geçen döneme yetişemedim. Yaza rahat giricem . Bakalım nasıl geçicek.

Ben bu dd250 leri merak ediyorum. Sanırım 2. motorum o olacak. Sonra da bi kymco venox ...

Harley e binmeden gitmem bu camiadan :)

TLGYLDZ
17.Şubat.2008, 21:55
Valla benım motor daha 4000 km de pek kullanmıyorum benım akude ıkı gun basmadım mı benımkıde basmıyor ozellıkle bu soğuk havalarda cok daha kotu oluyor yaz gelsın bakalım nasıl olucak benımkının sarj etme sorunu yok ıkı dk calıstımı motor hemen basıyor yenıden ama kalıte dıye bır sey var sanırım burada kendını bellı edıyor ...

Buraxdj
18.Şubat.2008, 19:47
Arızalar belli oldu...

Konjektör arızası : honda activa konjektörü takılacak ve far manyetodan çalışacakmış. Diğer ekipmanlar ise akü den devam.

Akü taş gibi sıfır Bosch akü. Aküde hiç bi sorun yok dedi ustamız.

Tayfun
18.Şubat.2008, 22:44
Hadi hayırlısı olsun, fakat motor garantide değilmiki başka parça takılacak ?

Buraxdj
19.Şubat.2008, 18:49
Motor garantide fakat ben bayisi olmayan bir ustaya götürdüm...

Tayfun
19.Şubat.2008, 19:23
Keşke bayisine götürseydin, şimdi aynı sorun tekerrür ederse ve bu sefer servise götürürsen orada sorun çıkaracaklar, 2 ucu malum değnek hesabı...