PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egzost

Batis
30.Mart.2008, 03:44
Arkadaşlar , egzostlarımı açtırmak istiyorum.Bu işi nerede yaptırabilirim?Kaça patlar?Bir fikri olan var mı?

aslanburclu
30.Mart.2008, 11:36
Arkadaşlar , egzostlarımı açtırmak istiyorum.Bu işi nerede yaptırabilirim?Kaça patlar?Bir fikri olan var mı?

eksost'un hangi model senin. eğer kesik tip değilde oval tipse yapacağın uzun bir matkapla içine direk ve genişçe bir delik açtırmak ... ha kesik tipse onların içinde 1 er adet susturucu var alt vidalarını gevşet o susturucu parçalarını çıkar yanlız kesik ve açık eksost kullandığın zaman bir depo 250 km.yi tam bulmadan bitiyor haberin olsun ben benim makinada denedim ve yine kapalı ve sessiz eksost kullanıyorum

Tayfun
30.Mart.2008, 11:46
Aytekincim komtanımın dediği gibi egzost tipini söylersen sana hemen yardımcı olalım.

Komtanım açık egzostla bi depo 250 km yapmıyo demişsiniz, unutmayınki benim ön susturucularım bile sökülü ve biz depoyla yaptığım kilometrelere sizde şahitsiniz, geçen seneki maşukiye gezisinde 380 km yedeğe geçmeden, bu seneki maşukiye gezisinde ise 370 km yaptım ve yazın yaptığım uzun turda 2 kere 360 km yaptım yedeğe geçmeden ;)

aslanburclu
30.Mart.2008, 13:07
SENİN MOTOR İYİ BİZİMKİLER KÖTÜ NAPALIM 8)

e eee ben denedim sonuç bu fuarda aksuların aldığı motorda aynı şekilde 250 km.de off. ya çektircen ya kaktırcan olay bu.:|:?:?:cheesy::cheesy:

müslüm baba
30.Mart.2008, 13:16
Aytekincim komtanımın dediği gibi egzost tipini söylersen sana hemen yardımcı olalım.

Komtanım açık egzostla bi depo 250 km yapmıyo demişsiniz, unutmayınki benim ön susturucularım bile sökülü ve biz depoyla yaptığım kilometrelere sizde şahitsiniz, geçen seneki maşukiye gezisinde 380 km yedeğe geçmeden, bu seneki maşukiye gezisinde ise 370 km yaptım ve yazın yaptığım uzun turda 2 kere 360 km yaptım yedeğe geçmeden ;)

Tayfun sende bi yanlışlık var yoksa musluğu yedektemi tutuyorsun,eğer öyle değilse senin km saati bozuktur. Eğer km saatinde doğruysa sen yolda 80 km yi geçmiyorsun.

ugurcuk
30.Mart.2008, 13:33
walla benimde de son susturucular çıkık ve en zorladığım zaman bile 330 km de yedeğe alıyorum :) bence tayfunla ben motorlarımıza iyi bakıyoruz onlarda bizim memur oldugumuzu unutmuyorlar :)
nabza göre şerbet veriyorlar :D

müslüm baba
30.Mart.2008, 14:04
walla benimde de son susturucular çıkık ve en zorladığım zaman bile 330 km de yedeğe alıyorum :) bence tayfunla ben motorlarımıza iyi bakıyoruz onlarda bizim memur oldugumuzu unutmuyorlar :)
nabza göre şerbet veriyorlar :D

Benim kadar bakmıyorsunuzdur ama usta farkı olabilir kime götürüyorsunuz motorları tamir için.

Batis
30.Mart.2008, 14:21
eksost'un hangi model senin. eğer kesik tip değilde oval tipse yapacağın uzun bir matkapla içine direk ve genişçe bir delik açtırmak ... ha kesik tipse onların içinde 1 er adet susturucu var alt vidalarını gevşet o susturucu parçalarını çıkar yanlız kesik ve açık eksost kullandığın zaman bir depo 250 km.yi tam bulmadan bitiyor haberin olsun ben benim makinada denedim ve yine kapalı ve sessiz eksost kullanıyorum

Komutanım benim egzost'um oval olanlardan.Delme işlemini nasıl yaparız?Kesik egzostların sesi daha iyi geliyor herhalde. Ben biraz daha fazla benzin harcamaya razıyım , scooter gibi çıkıyor benim motorun sesi!

Batis
30.Mart.2008, 14:23

Senin motosiklet'i görünce bir yakından inceleseydim keşke Tayfun , suyla mı çalışıyor yahu!Ben bir depoyla tahminen 250 KM yol yaparım!

X__utku__X
30.Mart.2008, 16:28
benim eksoz kesik olanlardan içide komple boş.geçen hafta 10lt benzin koydum.depo bomboştu. 250 km yol yaptım hala depodan benzin ses geliyo.30 km gider galiba.

Batis
30.Mart.2008, 16:44
Yahu zaten kapalı egzost berbat ses çıkarıyor , scooterdan farkım yok!:(

ugurcuk
30.Mart.2008, 18:27
Benim kadar bakmıyorsunuzdur ama usta farkı olabilir kime götürüyorsunuz motorları tamir için.
ben ali abiye götürüyorum motoru bide müslüm baba sen bizim gibi memeur değilsin o kısmını atlıytorsun olayın :D

müslüm baba
30.Mart.2008, 18:29
ben ali abiye götürüyorum motoru bide müslüm baba sen bizim gibi memeur değilsin o kısmını atlıytorsun olayın :D

işin maddi boyutunu söylüyorsun ama artık bu iş oaradan çıktı oarası olanında işi olmuyor.

ugurcuk
30.Mart.2008, 18:34
o zaman motorunu al karşına konuş baba deki işler iyii değil sen az yakki ben hep seni kullanayım falan de :D

Batis
30.Mart.2008, 19:11
Egzost diyorum , nerede açtırırım , nasıl açtırırım diyorum! :)

müslüm baba
30.Mart.2008, 19:13
Ben bu ekzos açma işine tamamen karşıyım yaptırmayın eğer ses istiyorsanız ekzosları değiştirin.

kaanka
30.Mart.2008, 19:48
müslüm baba değiştirsek ne takıcaz? maliyet neolcak? bilgi verebilirmisin.

Batis
30.Mart.2008, 19:55
Ben bu ekzos açma işine tamamen karşıyım yaptırmayın eğer ses istiyorsanız ekzosları değiştirin.

Müslüm Baba , egzostuma sponsor olacaksan değiştireyim :mrgreen: Sadece açtırmaya güçüm yeter.:)

Tayfun
30.Mart.2008, 22:21
Batisçim eğer egzostların kesik tip olsaydı sana detaylı yardım ederdim nasıl yapıalcağı konusunda, ama tüp egzost hakkında hiçbir fikrim yok inceleyip bakmak lazım. Susturucu çıkartmanın en berbat tarafı, egzostun içinden puntalı olması ve çok uğraştırıyor.bi aralar 200 ytl ye smoke head egzost takılıyodu bi yerde ama hatırlamıyorum, hatırlayan varmı ?

ugurcuk
30.Mart.2008, 22:22
git bi egsoztcuya de bunun içini boşalt de o yapar.

Tayfun
30.Mart.2008, 22:42
Aman he uğur aman aman aman diyorum, motorsiklet eğzostçusuysa tamam derim ama hayatında motor görmemiş adamın eline düşersen o egzosttan daha hayır gelmez, keser biçer kaynatır bi halta yaramaz...

orkun
30.Mart.2008, 22:53
[quote=Tayfun;57178]Aman he uğur aman aman aman diyorum, motorsiklet eğzostçusuysa tamam derim ama hayatında motor görmemiş adamın eline düşersen o egzosttan daha hayır gelmez, keser biçer kaynatır bi halta yaramaz...[/quote

isim yapmış motor egzostçuları da kawasakiye tüp takıyomuş gibi fiyat çıkarıyor bence egzost egzost tur sanayide işten anlayan bir oto egzostçusu bence daha uygun fiyata aynı işi yapabilir.

Batis
30.Mart.2008, 22:56
Fiyatın uygun olması çok önemli tabii , param olsa zaten değiştirmeyi düşünürüm. :)

deep-impact
30.Mart.2008, 22:57
oval eksoza yapacak pek bir şey yok uzun bir matkap ucu ile susturucuyu delmeyi dene ses fark edecek bu arada benim eksozlarda orjınal kesik eksozlardan ve 330 km yapabiliyorum son susturucuları çıkık şekilde.

Tayfun
30.Mart.2008, 22:59
[quote=Tayfun;57178]Aman he uğur aman aman aman diyorum, motorsiklet eğzostçusuysa tamam derim ama hayatında motor görmemiş adamın eline düşersen o egzosttan daha hayır gelmez, keser biçer kaynatır bi halta yaramaz...[/quote

isim yapmış motor egzostçuları da kawasakiye tüp takıyomuş gibi fiyat çıkarıyor bence egzost egzost tur sanayide işten anlayan bir oto egzostçusu bence daha uygun fiyata aynı işi yapabilir.

Valla bilemiyorum ama referansı olan bir egzostçuysa yaptırın derim, burda birkaç arkadaşımızın egzostlarını katledenler oldu gözlerimizle gördük, egzostun üstünde kaynak izleri vardı resmen ve renkleri alacalı olmuştu artık...

foreman
30.Mart.2008, 23:47
http://img358.imageshack.us/img358/916/eksozug3.png (http://imageshack.us)

uğrasırım,yaparkende zevk alırım dersen eger...
ben senın ıcın paintte ugrastım...8)8)8)

Tayfun
30.Mart.2008, 23:57
Bu iş bu kadar basit işte ;)

ugurcuk
31.Mart.2008, 00:00

ben buna peki derim ve yapabilecek bi arkadaşı ayakta alkışlamaya davet ediyorum herkesi :D:alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis ::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis: :alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis:: alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::a lkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::al kis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alk is::alkis::alkis::alkis::alkis:
bu arada çizim hakikaten çok harika olmuş abi özelikle reklamını yaptığın bölüme bayıldım :D

foreman
31.Mart.2008, 00:07
ben buna peki derim ve yapabilecek bi arkadaşı ayakta alkışlamaya davet ediyorum herkesi :D:alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis ::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis: :alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis:: alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::a lkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::al kis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alk is::alkis::alkis::alkis::alkis:
bu arada çizim hakikaten çok harika olmuş abi özelikle reklamını yaptığın bölüme bayıldım :D

bu alkıslar hepımız ıcın...:p:p:p
aslında ınanın çok kolay...
ıkı saatlık ışı var dıycem tum sıte basıma üşüşecek... ( o yüzden demiyorum ):p
yada batist verecek 300 lıra alacak yapılmısını...
tercıh sızlerın..

ugurcuk
31.Mart.2008, 00:09
sen 5 dk da yap bu işi biz senden 75 ytl ye alalım :D hehehehehehehe
nasıl ticaret ama hem sen kazan hem biz :D

X__utku__X
31.Mart.2008, 00:17
bende isterim bi çift

Tayfun
31.Mart.2008, 00:24
Abooo uğurcuk biraz daha kastırırsan bedavaya istiycen valla, yapma etme eyleme :p

Batis
31.Mart.2008, 00:26
Yahu abicim ne anlarım ben egzost'tan! :p Bi' açtırayım dedim , neredeyse sıfırdan egzost nasıl yapılır onu tarif edeceksiniz! :mrgreen: Umduğumu bulamadım yahu! :cry:

foreman
31.Mart.2008, 00:58
Yahu abicim ne anlarım ben egzost'tan! :p Bi' açtırayım dedim , neredeyse sıfırdan egzost nasıl yapılır onu tarif edeceksiniz! :mrgreen: Umduğumu bulamadım yahu! :cry:

kusura bakma.:?yardımcı olamadıgımıza üzüldüm:x
tesekkur edecegıne hala bı yardımcı olamadnız dıyorsun...
öle ugrasmadan olmuyor.armut pıs agzıma duz donemı bıttı...:p

Batis
31.Mart.2008, 01:04
kusura bakma.:?yardımcı olamadıgımıza üzüldüm:x
tesekkur edecegıne hala bı yardımcı olamadnız dıyorsun...
öle ugrasmadan olmuyor.armut pıs agzıma duz donemı bıttı...:p

Ya abicim teşekkür etmez miyim hiç?Görünce resmen duygulandım , üşenmemiş uğraşmışsın.Cidden çok teşekkür ederim.Ancak benim bunları yapabilecek ne teknik bilgim var ne de aletim.Bu bakımdan bana yararlı olmadı.Yanlış anlama. :D

ugurcuk
31.Mart.2008, 01:22
batis git ali abiye deki ben kesik tip eksoz istiyorum ama param yok yada az var bana vade taksizt veya ucuz bişeyler bulurmusun de :Dyada al bunları içini boşalt de bana yardımcı ol de. eminim bi formül bulur sana genç motorculara yardımcı olmayı sever kendisi :D

Batis
31.Mart.2008, 01:45
Öyle yapayım en iyisi , başka çare yok. :)

okan
31.Mart.2008, 01:54
uzun ve kalın matkap ucuyla arka susturucuları 4 yerinden del.. artı şeklinde.. başkada bişeyle uğraşma...istediğin sesi anca 1 hafta sonra alırsın.. kurum bağladıkça toklaşır...

gitarist murat
31.Mart.2008, 01:55
arkadaşlar...bende yeniyim biliyorsunuz...sürekli bir ali abi sohbeti var.. sanırım iyi bir usta... benide bilgilendirirmisiniz ali abi kimdir yeri nerdedir..nasıl gidilir.. illaki ihtiyaç olacaktır.. teşekkürler..

foreman
31.Mart.2008, 02:00
Ya abicim teşekkür etmez miyim hiç?Görünce resmen duygulandım , üşenmemiş uğraşmışsın.Cidden çok teşekkür ederim.Ancak benim bunları yapabilecek ne teknik bilgim var ne de aletim.Bu bakımdan bana yararlı olmadı.Yanlış anlama. :D

bı oncekı mesajımı tesekkur et dıye yazmadım :(...
sadece senın ıcın ugrasıp çozum yolu uretmeye calıstıgımızı anlatmak ıstemıstım...
yanlıs anlasılma olmasın...

ugur
benım eksozlar daha saglam.
ama bozuldugu anda benı alkışlarsın:p fotlarına ceker koyarım...
ben ole 300 lıra veremem.ugrasır kendım yaparım...
arka tasıma sehbam nasıl ama,ugrasınca oluyor...

Tayfun
31.Mart.2008, 02:01
Ali usta regali ilk söken ustadır, yeri dikilitaştadır her daim çay içmeye bile gidebilirsin, gerekli bilgi ve krokiye servisler bölümünden ulaşabilirsin...

okan
31.Mart.2008, 02:03
aytekin bu konuya bak bide .. bende regal varken açtırmıştım egsozları ama 2 ay kullanamadan sıfırını takmıştım daha sonra.. eğer açtıracaksan bu yapılan işçilikten ustana bahsedersin dışına leke yapmaması için..
ahan sana link ....
http://www.raptorriders.net/forums/showthread.php?t=656&page=4

gitarist murat
31.Mart.2008, 02:47
Ali usta regali ilk söken ustadır, yeri dikilitaştadır her daim çay içmeye bile gidebilirsin, gerekli bilgi ve krokiye servisler bölümünden ulaşabilirsin...
teşekkürler ... nasılsa birgün gerekli olacak...sağolasın..

Batis
31.Mart.2008, 03:03
aytekin bu konuya bak bide .. bende regal varken açtırmıştım egsozları ama 2 ay kullanamadan sıfırını takmıştım daha sonra.. eğer açtıracaksan bu yapılan işçilikten ustana bahsedersin dışına leke yapmaması için..
ahan sana link ....
http://www.raptorriders.net/forums/showthread.php?t=656&page=4

Hemen bakıyorum abicim , sağol. :)

ugurcuk
31.Mart.2008, 13:21
bı oncekı mesajımı tesekkur et dıye yazmadım :(...
sadece senın ıcın ugrasıp çozum yolu uretmeye calıstıgımızı anlatmak ıstemıstım...
yanlıs anlasılma olmasın...

ugur
benım eksozlar daha saglam.
ama bozuldugu anda benı alkışlarsın:p fotlarına ceker koyarım...
ben ole 300 lıra veremem.ugrasır kendım yaparım...
arka tasıma sehbam nasıl ama,ugrasınca oluyor...
abi zaman olsa bende bayılırım uğraşmaya ama bankacıyım ben hangi ara ugrasayım ki :d

Tayfun
31.Mart.2008, 13:43
abi zaman olsa bende bayılırım uğraşmaya ama bankacıyım ben hangi ara ugrasayım ki :d

Öğle arasında uğraşabilirsin uğurcun, yemek mi önemli yoksa motormu :mrgreen:

ugurcuk
31.Mart.2008, 13:54
Öğle arasında uğraşabilirsin uğurcun, yemek mi önemli yoksa motormu :mrgreen:
hmmmm evet aslında bizim buranın karşısında kahve var oraya kurye arkadaşlar takılıyor oraya gidim aliim motorları :d ondan bi parça bundan bi parça 10 gunde halederim ben :d

Mr.Quanta
31.Mart.2008, 13:58
walla fatih abi cizdigin seyi ben de dusunmustum ama bazı endiselerim vardı. yeri gelmişken sorayım.

şimdi bize lazım olan topu topu 70 cm uzunlugunda 15 cm capında 2mm de et kalınlıgına sahip bi boru deil mi? işte bu boru herhangi bi galvanizli boru olabilir mi mesela. gerci galvanizin paslanacagı kesin ama fikir yürütmek için soruyorum.

benim dusuncem soyleydi. eksozun üzerindeki bilezikten kesip, tamamen acık iki tane boru kaynattırmaktı. yani tamamen acık iki tane eksozumuz olucak boyle yaparsak. ama işte iki gün sonra menevişleşmeye başlar mı, cok fazla ses yapar mı, uzun yolda kafa ütüler mi gibi sorular vardı kafamda. hadi ses kısmını geçtim de, eksozun rengi mora döner mi sizce öyle yaparsak. sübap ayarı ister mi eksozu deiştirirsek mesela??

foreman
31.Mart.2008, 14:31
Mr.Quanta Helal valla...aynı dılı konusan bırını buldum:p

Boru capını o kadar genıs tutmaya gerek yok.
10 cm lık borunun yeterlı olacagı kanısındayım...
borunun ıcı tamamen bos olacagından ses bır haylı fazla olacaktır...
akabınde yakıtında artacaktır...
gazın bıran evvel bosalması performansıda arttırır...ama cok bısı beklememek gerek...
eksoz normal kullanımda bıle cok ısınıyor.normalde kromaj olmasına rağmen uzun vadede sararmalar mevcut...duz boruda malesef bu renk degısımı de soz konusu...
bu yuzden de borunun tum kaynak ıslemlerı bıttıkten sonra tamamen temızlenıp kromaja verılmesı gerekır...
bu ıslemler yapıldıktan sonra yenı senkron ve subap ayarıda gerekecek...

yeaks a sormak lazım eksozlarının ıcınde susturucu varmı dıye...
bızımkı o eksozun amatör kısılerce yapılmıs olanı olacak...
sanırım yeaks 300 lıra vermıstı.onun resımlerıne bakabılırsın...

ugurcuk
31.Mart.2008, 18:20
Mr.Quanta Helal valla...aynı dılı konusan bırını buldum:p

abi sen ben mühendis arıyorum demedin ki :D benim gibi halkla ilişkiler mezunu bankacılık yapan ve tayfun gibi zabıta fakat tamircilik ve forum mod luğu yapan adamlardan bu kadar oluyor napalım :)

foreman
31.Mart.2008, 18:48
yoook allah için sızlerın yerı doldurulamaz...
hepınız kendı branslarınızda ustasınız...
bende oldum olası hesap makınasına kıl olmusumdur...
ne o bı suru tus.ne gerek var dımı:mrgreen:
ama olmaz dıye bısı yoktur...hakıkaten bızlere ımkan ve zaman verılmıs olsa basaramıyacagımız ıs yok...

okan
31.Mart.2008, 19:37
yavv fatihim foremanım fuarın önünde bi görüştük soora bi daa görüşemedik... kafam ambalaj olduydu kalabalıktan....
senden de çok şeyler öğrenebilirmişiz valla... tebrikler....

foreman
31.Mart.2008, 22:02
yavv fatihim foremanım fuarın önünde bi görüştük soora bi daa görüşemedik... kafam ambalaj olduydu kalabalıktan....
senden de çok şeyler öğrenebilirmişiz valla... tebrikler....

yav dostum ronoparkta karsılıklı oturduk.son caylarımızı karsılıklı ıctık.
ammaa senın ayaklar yere basmıyordu.gozler kancanagı.bellıkı yorgunluk basa vurmus.
sıkmayalım dedık,bızden sogumasın dedık,senı bagrımıza bastık:p:p
alacagımız olsun.dedıgın gıbı kalabalıktık ama ıyı oldu.

yanar17
31.Mart.2008, 23:35

Merhaba aşşağıdaki link var bir bak fikir verir belki.
sesini de dinleyebilirsin. Bu günün şartlarında Kaça çıkar bilemem.
Fazla bir masrafı olmaz sanırım. Yine de karar senin kolay gelsin dostum.

http://www.raptorriders.net/forums/showthread.php?t=54

8)8)8)

kıvılcım
31.Mart.2008, 23:54

helal olsun eksozu döktürmüşün üstat