PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tavsiyelerinizi bekliyorum.

bilgihan
31.Mart.2008, 11:28
Arkadaşlar..

Nasib olursa yarın veya çarşamba RR 125 ime kavuşacağım..Daha önce viresli motor kullanmadım..(arabayla 20 yıllık tecrübem var ...bisikletle İst- İzmir de yaptım ama bu biraz başka)
Motoru Istanbul-Güneşli den teslim alıp TEM den Ümraniye tarafına geleceğim..Bana sürüşle ilgili tavsiyeleriniz varsa memnun olurum..Acemilerin en sık yaptıkları hatalar nelerdir?
Her türlü tavsiyenize şimdiden teşekkürler..

carvalho
31.Mart.2008, 11:45
Bilgihan, hayırlı olsun motorun öncelikle.

Saat kaçta trafiğe gireceksin??? Akşam 5'ten önce olması için uyarıya gerek yok sanırım. En geç 5'te Güneşli'den çıkmalısın ki akşam trafiğine kalmayasın...

Ben sana birkaç tavsiyede bulunayım:

Muhakkak TEM otoyolunu kullan. E-5'te metrobüs yapılacak diye tüm şeritler birbirine girdi. Normal yolundan ilerliyorsun karşına bir üstgeçidin direği çıkıveriyor, soldan usul usul gidiyorsun hop şerit birdenbire yok oluyor, bariyerler karşına çıkıveriyor, iki çizgiyi ortalayıp şeridinde gidiyorsun, yolun ortasından yeni bir şerit çizgisi beliriyor, karmaşa karmaşa üzerine...

TEM'den sağ şeritten ilerlemeni tavsiye ederim. 60-70 km/h ile gitmen yeterli olacaktır. Trafiğin sıkıştığı yerde hızını 30 km/h lere düşürerek emniyet şeridine girebilirsin ancak pür dikkat olman ve sürekli selektör yaparak dikkat çekmen gerekir.

Aynalarını çok sık kontrol et. Zorunlu kalmadıkça şerit değiştirmemeye dikkat et, eğer şerit değiştireceksen ayna kontrolüne ek olarak kafanı şerit değiştireceğin yöne hafif çevirip yolu kontrol etmeyi unutma.

Yoldan sakın korkma. Sen de trafiğin bir parçasısın, bunu unutma.

Takip mesafesine aman çok dikkat et. İki tekerle ani fren hoş olmaz.

Motor nereye bakarsan oraya gider, sakın unutma.

Frenleme yaparken iki freni kontrollü olarak birlikte sıkmaya bak. Sadece ön yahut sadece arka freni sıkmak tehlike yaratacaktır.

Tam korumalı olacağını düşünerek bununla ilgili birşey demiyorum.

Son olarak sürüşten keyif almaya bak. Ben ilk motor kullanışımda "artık ben de motorcu oldum laaaaaannnnn" diye bağırmıştım kaskın içinde :)

Eğer sürüşe hazır olmadığını düşünüyorsan 3 gün daha bekle, Cumartesi günü Güneşli'den birlikte alalım motoru. Birlikte dönüş yaparız. Senin de ilk grup sürüşün olur :)

foreman
31.Mart.2008, 11:54
:alkis::alkis::alkis::alkis:
oncelıkle hayırlı ugurlu olsun...
yapacagın ılk ıslem benzıncıden yakıt al...
yolda kalmanı ıstemeyız...
motorunun rodaj da oldugunu hatırlayarak surus yap...
kornalardan korkma.bu panığe sebeb olur...
ve kamyonlara cok dıkkat et.hareket halınde arkalarındakı hava boslugu tehlıke yaratabılır...

müslüm baba
31.Mart.2008, 11:55
Benim sana tavsiyem oto yola çıkmadan motorunla 10 dk şehir içinde yol yap,güneşlide metro marketin alt yolu çok uygun bu iş için, senin trafik tecrüben var zaten araba kullanır gibi hiç çekinmeden bas gaza ayna kontrollerini ihmal etme, en önemlisi vites aralıklarını iyi öğren, durmadan vitesi küçültmeye çalış,durduktan sonra vitesi bire almada zorlanabilirsin,boşa almaktada zorlanacaksın o yüzden vitesleri çalış yeter, ALLAH KAZA BELA VERMESİN.

Birde benzin musluğunun şeklini iyice öğren rezervde bırakırsan yolda kalırsın.

carvalho
31.Mart.2008, 12:07
Ek olarak motoru ısıttıktan sonra jikleyi kapamayı unutma. Jikle açık unutulup motor boğulması olayı aynıyle vakidir...

bilgihan
31.Mart.2008, 12:10
Hepsi kulağıma küpe olacak...sağolun..
Tem den gitmek zorundayım zaten çünkü OGS falan yok şimdilik.
Carvalho : beraber gitme teklifin için çok teşekkürler ben sana bildiririm gelişmeleri.
Hava boşluklarına bisiklet gezisinden iyice tecrübeliyim :)
Müslüm Baba sen benim aklımda ki şeyi hatırlatmışsın..Viteslerin yeri hatta fren debriyaj için kas hafızası yaratmamm lazım önce...dediğin gibi motorun neyi nerde iyice öğrenip önce oralarda biraz tecrübe edeceğim.
çok sağolun.. tavsiyeleriniz çook faydalı olacak

kaanka
31.Mart.2008, 12:20
öncelikle hayırlı uğurlu olsun....:cheesy:
emiyet şeridini kullanırsan dikkat et kameralara yakalanmamaya bak yoksa benimgibi çok şık fotoğrafların gelir eve....:p

Aksu
31.Mart.2008, 12:34
Arkadaşlar gerekenleri yazmış zaten, yolda kendini göster araç sürücülerine, iki şerit arasında da kalma, mümkünse sağ şeritten git, trafiğin akış hızında git, senin gözün sağ sol aynalar olacaktır, yine de tereddüt halinde sadece başını bir saniyelik çevir ve bak. Sinyallerini kullan ve açık unutma, farını da yakarak git.
Metro marketin alt köşesinden sağa ikitelli ye doğru düz ve boş bir yol var oradan git gel, viteslere alıştır ayağını, frenleri de ikisini de aynı anda ayarlı şekilde alışmaya bak. Sonrası kolay, Önce Allaha sonra kendine güven bas, yolun açık olsun.

Tayfun
31.Mart.2008, 13:04
Dostum ilk yapman gereken şeyi ben sana söyliyim, motoru teslim aldığında yakınlarda kendine hemen bir arazi bul veya az işlek bir sokak olsun veya bi otoparkta olabilir bu, seni ilk zorlayacak şey fren olayı olacak, ayağını fren pedalına alıştırmalısın, ilk 20 dakika yada yarım saat sadece 1. vitesle hareket etme ve frenaj çalış, 2. olarak debriyaja alışmalısın, bunun için rampa yukarı motoru durdur ve başarılı olana kadar hareket etmeye çalış, adım gibi eminim bir kaç kez stop edeceksin :mrgreen: fakat allah ne verdiyse gaz verip kalkmaya çalışıp debriyaj balatanıda yeme ona göre. son olarak 2. vitese geçiş ve 1. vitese düşüş çalış gerisi kendiliğinden gelecek zaten, sen bile şaşıracaksın olanlara ;)

bilgihan
31.Mart.2008, 14:39
bir iki soru sormak istiyorum arkadaşlar

1...vites değiştirme açısından ne tip ayakkabı tercih etmeli?

2... Seyir sırasında (mesela 50-60 km/s le giderken) ola ki motor stop etti..(bunu başarmak zor olsa gerek ama :)) ne yapmalı? giden motor tekrar çalıştırılabilir mi?

3..ikinci soruya ek olarak...seyir halinde gaz teli koptu varsayalım...ne yapmalı.?(dörtlüleri yakıp kendini kenara atmaktan başka)

carvalho
31.Mart.2008, 14:44
bir iki soru sormak istiyorum arkadaşlar

1...vites değiştirme açısından ne tip ayakkabı tercih etmeli?

2... Seyir sırasında (mesela 50-60 km/s le giderken) ola ki motor stop etti..(bunu başarmak zor olsa gerek ama :)) ne yapmalı? giden motor tekrar çalıştırılabilir mi?

3..ikinci soruya ek olarak...seyir halinde gaz teli koptu varsayalım...ne yapmalı.?(dörtlüleri yakıp kendini kenara atmaktan başka)

Birinci sorunun cevabını vereyim önce. Her türlü sürüşte ideal olan motosiklet ayakkabısı-botu-çizmesidir. Full koruma derken ayakkabı da kapsam içidir. Herhangi bir düşme anında ayak bileğini mümkün olduğunca korur. Giyeceğin ayakkabı vitesle ayak pegi arasına rahatlıkla girmelidir tabii...

İki: Motor seyir halindeyken çalıştırılabilir ancak eğileceğim büküleceğim derken motoru devirme riskin de yok değildir. En güzeli yavaşlayıp durmak, motoru sonra çalıştırmaktır.

Üç: Kopmaz abicim :) bu kadar titiz olma, sürüş yaparken aklını bunlarla meşgul etme. Sürüşünün tadını çıkar...

Sen yine de bana bakma, üçüncü sorunun cevabını ben de merak ediyorum...

foreman
31.Mart.2008, 15:20
telın nereden koptugu onemlı tabı...
eger elcıkten koparsa karburetorun ordan saglam telı bularak spıralın ıcınden cıkarıp telı manuel olarak cekmen gerekebılır...

bu su anlama gelır kı:
ipin uzerınde 5 takla atıp akabinde ayakkabı bagını baglaman gıbı bişi...:p

bıraz zahmetlı bısı...en azından yolda kalmamıs olursun...

bilgihan
31.Mart.2008, 15:34
Çok sağolun ...

ben yan çantaya atmak üzere küçük bir yangın söndürme tüpü alacağım ilk fırsatta..çantada yangın tüpü taşımanın sakıncaları var mı? sanırım araba gibi taşıma zorunluluğu yok değil mi motorlarda?

carvalho
31.Mart.2008, 15:38
Çok sağolun ...

ben yan çantaya atmak üzere küçük bir yangın söndürme tüpü alacağım ilk fırsatta..çantada yangın tüpü taşımanın sakıncaları var mı? sanırım araba gibi taşıma zorunluluğu yok değil mi motorlarda?

Çantan sert ise ses yapmasının dışında bir sakıncası olmaz, niye olsun ki...
Açıkçası böyle bir zorunluluk var mı daha önce hiç sorgulamadım. Ben taşımıyorum.

aslanburclu
31.Mart.2008, 15:47
arkadaş gel sen vazgeç 125 lik makinadan şimdiden başına dert alma aman uzak dur bide otobandan falan diye yazmışsın tekrar diyorum 125 makinayı tek kalemle geçççççççç (dost acı söylermiş düşün düşün bidaha düşünnnnnn)

bilgihan
31.Mart.2008, 15:54
ikinci el 250 cc lik düşünmedim değil ama bu 125 lık 0 km yi az peşin kredi kartına taksitle aldım.2.elde taksit yapma şansı yok gibi birşey..Maddi olarak finanse edebileceğim buydu...yıllardır ertelemekten de bıkmıştım..başlangıç için fena sayılmaz...eminim en kısa zaman da 250 lık hatta daha büyüğü ile değiştiririm..

Bu motoru evden işe ulaşım aracı olarak kullanacağım...şimdilik idare eder..

Önce motorsiklet sürücüsü olayımda adam akıllı..sonrası Allah kerim..Yinede sağol tavsiye için..

aslanburclu
31.Mart.2008, 16:01
sen yinede vaz geç derim 2 gün sonra elinde patlar hem regalin 125 cc liğini kim nerde görmüş kesin 150 cc liktir o makina tek silindir birisi sanal çift buji yataklı dır

bilgihan
31.Mart.2008, 16:11
vazgeçecek durum kalmadı...bugün ruhsat -plaka çıkıyor..parayı ödedim..

araştırıken 2 bayiiden sordum...150 lik tek silindir yerine 125 lik 2 silindirli almamı tavsye ettiler.(250 lik için param yetmediğinden)..
150 lik tek silindir 0 piyasa fiyatı 3500 + 200 ytl
125 lik 2 silindir 0 piayasa fiyatı 3900 + 200 ytl
250 lik 2 silindir 0 piyasa fiyatı 5200 + 200 ytl
Ben 125 lik i fuardan anahtar teslim 3500 e aldım..Kredi kartına faiz bindi tabii ama ,o zaten olacaktı.

Umarım dediğin kadar kötü değildir..

okan
31.Mart.2008, 16:28
bana söyleyecek bişey bırakmamış arkadaşlarım.. ama bi tecrübemi söyliimm 20 sene üzerine durduğum yerde düştüm .. sizde durduğunuz yerde düşmeyin...

carvalho
31.Mart.2008, 17:06
vazgeçecek durum kalmadı...bugün ruhsat -plaka çıkıyor..parayı ödedim..

araştırıken 2 bayiiden sordum...150 lik tek silindir yerine 125 lik 2 silindirli almamı tavsye ettiler.(250 lik için param yetmediğinden)..
150 lik tek silindir 0 piyasa fiyatı 3500 + 200 ytl
125 lik 2 silindir 0 piayasa fiyatı 3900 + 200 ytl
250 lik 2 silindir 0 piyasa fiyatı 5200 + 200 ytl
Ben 125 lik i fuardan anahtar teslim 3500 e aldım..Kredi kartına faiz bindi tabii ama ,o zaten olacaktı.

Umarım dediğin kadar kötü değildir..

Niye kötü olsun yahu. Güle güle bin... Sadece uzun yol performansı seni üzecektir biraz ama sen zaten şehir içi kullanacağını belirtmişsin, sorun yok yani 8)

Bisikletle İzmir-İstanbul gitmişsin gerçi, kime söylüyorum ben :)

bilgihan
31.Mart.2008, 17:29
Sağol Cavalho...ve diğer arkadaşlar

Şimdi aklıma takıldı walla...
2 silindir olmayabilir mi motor ???? Kontrol mu ettirmeliydim almadan?
Var mı böyle sahtekarlık yapanlar???
Ulen walla kafaı yiyeceğim...Motor alacağım deyince etrafımda ki herkes felaket tellallığı yaptı şimdi yetmiye oydu buydu şuydu...bu gidişle ben eskisi gibi yalnız kowboy takılacam walla..

aslanburclu
31.Mart.2008, 18:45
valla kardeşim 125 cc.. iki silindir motor ilk defa duydum neyse olan olmuş yamamen duygusal olarak sevmişsin almışsın hayırlı olsun güle güle bin ...

ya kusura bakmada kimden aldın bu makinayı ve sana ne diye sattılar tamamen merakımdan yazıyorum

Tayfun
01.Nisan.2008, 01:48
Sağol Cavalho...ve diğer arkadaşlar

Şimdi aklıma takıldı walla...
2 silindir olmayabilir mi motor ???? Kontrol mu ettirmeliydim almadan?
Var mı böyle sahtekarlık yapanlar???
Ulen walla kafaı yiyeceğim...Motor alacağım deyince etrafımda ki herkes felaket tellallığı yaptı şimdi yetmiye oydu buydu şuydu...bu gidişle ben eskisi gibi yalnız kowboy takılacam walla..

Motorun tek silindirmi çift silindirmi olduğunu anlamak için egzostları say :mrgreen: 1 tane varsa tek silindir, 2 tane varsa çift silindirdir 8)

inci
01.Nisan.2008, 01:58
komtanım güneşlide rr satan kaç bayi var ?:)
hayırlı olsun güle güle mkullanın , umarım sorunlu çıkmaz makina ,

aslanburclu
01.Nisan.2008, 09:57
Motorun tek silindirmi çift silindirmi olduğunu anlamak için egzostları say :mrgreen: 1 tane varsa tek silindir, 2 tane varsa çift silindirdir 8)

şşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş tayfun sallama şşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş

inci
komtanım güneşlide rr satan kaç bayi var ?:D
hayırlı olsun güle güle mkullanın , umarım sorunlu çıkmaz makina

evet hocam BİRRRR tane var evet size 200 lük deyip 150 cc satanlar (neyse reklam olmasın şşşşş :cheesy::cheesy:

bilgihan
01.Nisan.2008, 10:52
duygusallıktan öte param o kadara yetti..2 .el almak istemedim..

Güneşli de Emre Ltd. ten aldım..Yedek parçacı aslında bu firma..Şimdiye kadar gayet güvenilir göründüler bana..Bu firmadan Soner isimli arkadaş elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor hala sağolsun .

Eminim herkes duymuştur onları..Fuarda benim görebildiğin tek Regal stand ı onlarındı.

Tayfun dostum sağol..egzos işini yalan bilmiyordum..

Herkese teşkler.

aslanburclu
01.Nisan.2008, 11:03
duygusallıktan öte param o kadara yetti..2 .el almak istemedim..

Güneşli de Emre Ltd. ten aldım..Yedek parçacı aslında bu firma..Şimdiye kadar gayet güvenilir göründüler bana..Bu firmadan Soner isimli arkadaş elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor hala sağolsun .

Eminim herkes duymuştur onları..Fuarda benim görebildiğin tek Regal stand ı onlarındı.

Tayfun dostum sağol..egzos işini yalan bilmiyordum..

Herkese teşkler.

vala brader camiyamızda şimdiye kadar adı geçen firmayla alış veriş ve servis işlemi yapan kimse memnuniyetini söyleyemez bunu bil hatta aklıma gelen iki isim vereyim siteden inci ve agresus bunlarla bi konuş olup biteni sana yazsınlar.
ha birde bu firma benim geçen sene fuarda birebir konuşmamda makinaların orj. aksesuarlarına bile + fiyat yazmışlardı ayrıca ithal edemedikleri b9 class modellerini bile onlarda iş yok yaramaz diye beyanda bulundular yüzüme karşı kimsenin ekmeği ile oynamak istemem ama şimdiye kadar oluşan fikrimle bende negatif yorum oluştu bu firmaya karşı .... sen aldığın motoru iyice bi incelet tekrar diyorum 125 cc çift silidir olmaz anca 250 cc ve üstleri çift silindir olur eksost konusuda tayfunun dediği gibi değil 2 eksost tek silindir ve çift silindirlerdede olur tek eksost ta hem tek hem çift silindirlerde olur eksost işi kafanı dağıtmasın derim

son olarak diyeceğimbütün konuları topla kafanda ve son kararını ver..

benim gördüğüm bütün firmalar malını satana kadar ondan sonra herkes yoluna heleki motor aleminde

bilgihan
01.Nisan.2008, 11:09
Aslanburcu saol dostum uyarın için..

yapacak tek birşey var ..motoru aldıktan bir ustaya göstermek..çıkan sonuca göre tavır almak..sanırım yarın alacağım motoru..parası zaten ödendi..

bilgihan
01.Nisan.2008, 11:15
Fındıkzade de bir firma da 125 E 2 silindir olarak satıyor ?Linkleri
http://www.sahibinden.com/bilen_motosiklet_den_125_cc_cift_silindir_chooper_ WQQaXQQ4030899WQQpXQQdisplayitem

Emre Ltd de 2 silindir olarak satıyor...

125 lik çift silindir olmazsa bu firmalar insanları kandırıyorlar mı???

öyleyse bişerler yapmak lazım ...

foreman
01.Nisan.2008, 11:34
bu motor cıft sılındır...
motor blogunda ıkı adet eksoz cıkısı var.
o da ıkı adet yanma odası oldugunu gosterır kı buda ıkı adet sılındır demektır...

X__utku__X
01.Nisan.2008, 11:46
bilgihan abi motor çift silindir.motora bakarsan iki eksoz çıkışı var.yani iki yanma odası var.tayfun abide bunu kastetmiş.motorun hayırlı olsun.kazasız belasız sürüşler.

bilgihan
01.Nisan.2008, 11:47
Foreman tşk ler
Sanırım senin teknik bilgin var ..

tek- çift silindir farklılığı ,,125 lik yada 250 lik olması motorun neleri farkettirir?tavsiye edilen nedir? yani 125 lik çift silindir nasılsır? tek silindir nasılsır kıyaslarsan?

biraz çarasan bu konuları sevinirim.

bilgihan
01.Nisan.2008, 11:48
Tşk ler Utku...sanada kazasız hayırlı sürüşler

foreman
01.Nisan.2008, 12:02
125 cc lık makınanın pıstonları daha kucuk oldugundan dolayı sıkıstırması ve torku dusuk olur.
buda beygır gucune yansır kı sızın makına 250 lık kadar serı ve hızlı olamaz...
aynı oranda yakıt harcamasıda azdır...
kullanım asamasında 125 cc cok buyuk bır guc uretmeyecegı ıcınde sogutulması hava ıle yapılmaktadır...bu yuzden de radyatore ıhtıyac duyulmamıstır...
eger kı tek sılındırlı olmus olsa ıdı bı ıhtımal radyator olabılırdı.
cunkı tek sılındırlı olsa ıdı daga guclu olurdu.
(DIYE TAHMIN YURUTÜYOR SOZU DIGER BILGILI ARKADASLARA DEVREDIYORUM)

okan
01.Nisan.2008, 12:07
evet 125 lik tek silindir daha güçlü olurdu...
bazı firmalar hala 800 lük makineleri bile tek silindir üretiyorlar.. yüksek devirlerde vibrasyon oluyor ama onunda çaresini krank a anti vibrasyon sistemi koyarak halletmişler...(bakınız BMW F800)
benim kullandığım diğer motorda tek silindir ve 650 lik...öyle bir kuvvet varki kalkışta capoya kafa tutuyo...ama yüksek devirlerde böbreklere çalışıyo...8)

bilgihan
01.Nisan.2008, 12:15
bir motorun çift silindir olması ne avantajlar sağlar? tek silindirle kıyalanınca

fiyatta 125 çift silindir 150 tek silindirden daha pahalı??

aslanburclu
01.Nisan.2008, 12:53
bir motorun çift silindir olması ne avantajlar sağlar? tek silindirle kıyalanınca

fiyatta 125 çift silindir 150 tek silindirden daha pahalı??

yaaa bilgihan kardeş sen beni öldürecen :cheesy::cheesy: 2 gündür ömrümü yedin valla

bak bida yazıyorum tek silindir motordan 2 eksostta çıkar tek eksostta ...bak mesela 4 silindir race motorlarda tek eksost var .. 2 silidir choperlarda 2 eksost var tek silindir bazı 125 cc makinalarda 2 eksost var yani varda var ...

mesela 2 silindir 125 cc makina olmaz olmazda olmaz kim söylüyorsa yalan söylüyo veya senimi saf buldular ne ....neyse gelelim silindir olaylarına

örnek : 250 cc. 2 silindir bir makina hassa ve vibrasyonsuz çalışır ani sert hareketlere gelmez .. belli bir seyirde sağlıklı ve rahat uzun yol yapar .(anamilin (krankın )bir dönüsünde iki silindir çalışır) 1 silindir bir makinada anamil ( krank) bir dönüsünde 1 silindir çalışır güç yani tork çok kuvvetli olur ani ve güçlü kalkışlar yapar fakat uzun yolda bu güçlü tork ve dönü kullanıcıyı duman eder yani aşırı vibrasyon olur hararet çok yüksek olur en ufak bir yağ kırizinde motor biter falan filan

yani böyle ...

sana tam bilmiyorum ama inci hocanın motorundan örnek vereyim o firmanın taktığı motor olarak tek silindir motoru çift silindir diye vermişler . üzerinde motor bloğunun üst kapağnda 2 buji girişi var ama 1 i sanal altı bloğa gelen yer kapalı gören 2 silindir dedi ama açtıkki tek silindir geçmiş forumlarda var açıklaması bul incele eeee artık ne deyim

bilgihan
01.Nisan.2008, 13:09
Yaa aslan burcu ..

ben bu konularda tecrübesizim..
ama seninde okuyacağın gibi siz tecrübeliler bile herbiriniz başka birşey söyleyince saf olmamak elde olmuyor..Hanginize inanacağım..Ömürden yiyen benim burada.

125 lik 2 silindir olmaz diyorsun...Bu iki firma insanları kandırıyor mu o zaman ????

bu konuyu ayrı bir başlık açacağım bak gör daha ne yorumlar gelecek

foreman
01.Nisan.2008, 13:18
bak bida yazıyorum tek silindir motordan 2 eksostta çıkar tek eksostta ...bak mesela 4 silindir race motorlarda tek eksost var .. 2 silidir choperlarda 2 eksost var tek silindir bazı 125 cc makinalarda 2 eksost var yani varda var ...

yasar abı affına sıgınarak bısı soylemek ısterım...
race motorda 1 eksoz var ama motor blogundan 4 adet manıfold bogazı var...
bu 4 bogaz bır yerde bırlesır ve son susturucu tek olur...yada cıft...

bır motorda kı 1 yanma odasına 2 eksoz cıkısı olmaz...1 eksoz cıkısı olur,daha sonra ıkıye de ayrılır 4 e de...
yanı ben gormedım.
kımse yanlıs anlamasın ama ben otomobıl ustasıyım.yanı motorsıkletlerde sıstem baska ıse boynum kıldan ınce...

ornek: 1600 cc tofas sahın.4 sılındır.ama son cıkıs 1 tane...
bu o aracın tek sılındır oldugunu kanıtlamaz...

yukarıdakı 125 cc lık resmı olan makınada, motor blogunun ıkı yanından cıkan eksoz
gorulmekte....
sızın teorınız bu resme bakarak 1 pıstonun oldugunu soyluyorsunuz.buda 1 pıstona 2 eksoz cıkısı var demek kı ben bu sekılde daha once bır motor gormedım...

sürçi lisan etmiş isek affola...

gençer
01.Nisan.2008, 13:34
sakın komutanımın dediği şöyle bişey olmasın. çift silindir çift yanma odası ve herbirinden çıkan egzostlar, çift buji ... ama bunların sadece birartanesi faal.. acaba böylebir durummu var ki?

bilgihan
01.Nisan.2008, 13:36
arkadaşlar yeni konu açtım bununla ilgili

oradan okuyorum mesajları

teşekkürler

foreman
01.Nisan.2008, 13:38
sakın komutanımın dediği şöyle bişey olmasın. çift silindir çift yanma odası ve herbirinden çıkan egzostlar, çift buji ... ama bunların sadece birartanesi faal.. acaba böylebir durummu var ki?

buda mumkun degıl...aksı taktırde o calısan pıston ya sagdakıdır ya soldakı..buda muthıs bı vıbrasyon yaparkı motor yerınde durmaz...
buda her on dakıkada bır krank ve ekzantırık bılyalarını dagıtır...

Tayfun
01.Nisan.2008, 19:21
Ya yakın zamanda böyle bir sohpet olay yada birşeye şahit olmuştum, motorun üzerinde çift silindir ve buji vardı ama sadece 1 tanesi faaldi, çok ilginç bir durumdu ama gerçekti bu olay....

aslanburclu
02.Nisan.2008, 00:31
:oky:evet tayfun benim inci hocanın DD100 ünü topladığım forumdaki fotolarda var 2 silindir gözüküp tek silindir olan çin malı regal motor (150cc) açın o forumu fotolarla görün:oky::+1:

aslanburclu
02.Nisan.2008, 00:36
yasar abı affına sıgınarak bısı soylemek ısterım...
race motorda 1 eksoz var ama motor blogundan 4 adet manıfold bogazı var...
bu 4 bogaz bır yerde bırlesır ve son susturucu tek olur...yada cıft...

bır motorda kı 1 yanma odasına 2 eksoz cıkısı olmaz...1 eksoz cıkısı olur,daha sonra ıkıye de ayrılır 4 e de...
yanı ben gormedım.
kımse yanlıs anlamasın ama ben otomobıl ustasıyım.yanı motorsıkletlerde sıstem baska ıse boynum kıldan ınce...

ornek: 1600 cc tofas sahın.4 sılındır.ama son cıkıs 1 tane...
bu o aracın tek sılındır oldugunu kanıtlamaz...

yukarıdakı 125 cc lık resmı olan makınada, motor blogunun ıkı yanından cıkan eksoz
gorulmekte....
sızın teorınız bu resme bakarak 1 pıstonun oldugunu soyluyorsunuz.buda 1 pıstona 2 eksoz cıkısı var demek kı ben bu sekılde daha once bır motor gormedım...

sürçi lisan etmiş isek affola...

abisi örnek : 250 cc jawa motosikletler ,,,, 150 lik kewayy motosikletler benim biliğim birkaç tane daha varda neyse tek silidir tek bloktan çift eksost çıkışı8)

şimdi aklıma geldi emre ticaretin 2 silindir 200 cc diye taktığı ve 150 cc. tek silindir takılan inci hocanın DD100 olarak sattığı motor da tek silindir çift eksost çıkışlıydı eski forumlarda resimlerinide görebilirsin ha bi tane daha DD100 lerde tek silindir çift eksost çıkışlı