PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ilk kaza...

theanimal
31.Mart.2008, 20:34
Arkadaşlar selam, motoru geçen hafta aldım, resim çeker foruma koyarım derken kısmet ilk kazamı yazmakmış. Motoru almadan önce biraz sürmüştüm, aldıktan sonra içimde bir güven, ben yapıyorum bu işi yavv, gibilerinden bir gaza gelme oldu. 1 saat önce okuldan(odtü) eve gelirken bu gazla, altımda motor var trafikte beklemem diyerek, sıkışık trafikte karşı şeride geçip gazladım. İleride bir kaç arabanında diğer şeride burunlarını soktuklarını görünce biraz hız kestim, derken karşıdan bi arabann geldiğini görerek hafif sağa kırdım ve ön freni sıktım. Freni sıkmamla asfaltı görüp motorun üzerime devrildiğini hissetmem bir oldu. Sağ elimde bir hissizlik vardı, motorda az ilerde (iki şeridin ortasında) devrilmiş hala çalışıyor ve benzin damlatıyordu. Yanımdaki arabalardan iyimisin, yapmamızı istediğin bi şey var mı dediler, ben şok olmuş şekide yok saolun felan dedim. Motoru nasıl kaldırdım, nasıl yolun dışına çektim hayal meyal hatırlıyorum. 15 dak sonra hafiften kendime geldiğimde motoru satıp eve yürüyerek gitmeye hazırdım! Ama kendimi zorlayıp tekrar bindim. Benda hasar pek yok, sağ elimin serçe parmağı kan topladı, sağ baldırda biraz ezik var, ama motorun sağ koruyucu barı yamuldu.

Bu yazıyı yazmamın iki nedeni var, biricisi korkumu üzerimden atmak ve tekrar motora binecek cesareti toplamak, ikincisi benim gibi yeni başlayan arkadaşları uyarmak. Bu kazayı yapmamın tek sebebi benim hıyarlığım ve aptalca bir şekilde gaza gelip sınırlarımı zorlamam. Ama şanslıyım sanırım, ucuz atlattım, kafamda kask olmasaydı nolurdu bilmiyorum. Yeni başlayan arkadaşlar lütfen bundan ders alın, benim yaptığımı yapmayın.

Güvenli sürüşler dilerim

Jack_the_Ripper
31.Mart.2008, 20:45
Çok geçmiş olsun..
Valla bu Ankara trafiği yok mu ( :mrgreen:İstanbuldan bi haber biri olarak diyorum :mrgreen:) İnsana kafayı yidirtiyo valla.
Hele şu sincan yolu yokmu:shock::shock:

ARZUM
31.Mart.2008, 20:54
çok geçmiş olsun ... ama motor kullanmayı bırakma yinede sadece daha dikkatli ol yeter ... allah daha beterinden korusun ilk kazan heralde hayırlı olsun son olsun...

carvalho
31.Mart.2008, 20:59
Seni kıskandım şimdi Taylan, benden önce motorcu olmuşsun.

Bu camiada yeri öpmeyene motorcu demiyorlar da :)

Sakın sakın motorundan soğuma, aksine şu dönem daha sık motora binmelisin.

Bir de "ikarus sendromu" diye bir konu arattır. Tanıdık gelecek :)

Hatandan ders çıkardığına göre başka sosyal içerikli mesaj yazmaya gerek yok sanırım :)

Geçmiş olsun gerçek motorcu arkadaşım :)

gvnzglr
31.Mart.2008, 21:08
gecmis olsun tekrar binmek istedigine emin olmadan binmemende fayda var tecrube olmus umarim son olur

kıvılcım
31.Mart.2008, 21:11
kardeşim çok geçmiş olsun sen sanıyormusun burdaki hiç kimsenin yeri öpmedigini hepimiz tattık o duyguyu verilmiş sadakan varmış ufak tefekle atlatmışın bir yerdede bir nüsübet bin nasiyattan hayırlıdır şimdi bu işin oyuncak olmadıgını ilk biraz boş alanlarda çalış direk trafige çıkma bu arad korumanın tam fulle ve artçı almayı bir sene unut bu kulagına küpe olsun en kötü kazan bu olur inşallah allah bir daha göstermesin

Rommel
31.Mart.2008, 21:16
ucuz atlatmışsın... ama hatanıda anladıysan bişey söylemeye gerenk kalmıyor....... motordan soguyacak da bir şey yok ortada....

ki zaten vazgeçemezsin artık... :):):)

lunatic
31.Mart.2008, 21:19
Düşmeden motora binmesini öğreneceğini sanıyorsan yanılmışssın. İllaki düşecektin. İster senin hatan olsun ister başkasının. Bu sanki düşmeden kayak yapmayı öğrenirim demek gibi bişey. Öğrendikten sonra da düşeceksin. Tek temennimiz bunun düşükhızda ve kazasız olması (başkalarına çarpmadan). Öyle ufak tefek düşmelere can kurban (mecazi anlamda yani). Bozma moralini. İllaki olur. Birdahakine daha tecrübelşi olursun. Ani hareket yapmazsın. Yavaş kullanırsın. Hele tam öğrenmeden karşı şeritlere çıkıp risk almazsın. Ben de bazen yapıyorum o işi ama uzaktan gelen gördü mü hemen yavaşlar yanaşır dururum. Ani fren zaten yapmam. Hele ıslak zeminde hiç olmaz. Tekrar geçmiş olsun.

orkun
31.Mart.2008, 21:25
geçmiş olsun seninde dediğin gibi allahtan kaskın varmış

emresahin
31.Mart.2008, 21:57
Gecmis olsun ,dedigin gibi gaza gelmemek lazim,herzaman kontrollu olmak lazim...

foreman
31.Mart.2008, 22:16
gecmıs olsun...
allah beterınden saklasın...

X__utku__X
31.Mart.2008, 23:24
geçmiş olsun.lütfen daha dikkatli olalım.ben sana motordan soğuma demicem çünki zaten soğuyabileceğini sanmıyorum.ben ne motorcular gördüm.3 ay yataktan kalkamayıp kalkar kalkmaz yeni motor alanlar hey gidi hey.merak etme en fazla 3 4 gün daha hevessiz binersin.hele o demiri bi düzelttir şöyle bi motoru süz olay tamamdır.kazasız sürüşler

RoS
01.Nisan.2008, 00:00
valla gecmiş olsun okudumda neler hissettiğini anlayabiliorum bende öyle bi kza atlattım bi arkadasın motoruyla bi içeye giderken boş yolda oldu yani 1 anlık dalgınlıdı benimkisi...

tekrardan gecmiş olsun...

gitarist murat
01.Nisan.2008, 00:13
kardeşim yinede Allah korumuş.. daha kötü zarar görebilirdin büyük geçmiş olsun..
daha sakin daha emin ol sürüşün keyifli olsun... tekrar geçmiş olsun...

okan
01.Nisan.2008, 00:49
Taylan kardeşim geçmiş olsun... en büyük kazan bu olsun.. takma kafana ufak işler bunlar.. durmak yok... devam....

hakkı
01.Nisan.2008, 01:10
geçmiş olsun, allah korumuş. kesinlikle hevesinin kırılmasına müsaade etme. bundan sonra daha temkinli ve kendinden emin olarak motor kullanmaya çalış. unutma iki çeşit moorcu vardır. biri düşecek motorcu, diğeri düşen motorcu. ne mutlu ki sen küçük yaralarla düşen motorcu oldun. artık nasıl davranman gerektiğinin gayet farkındasındır. iyiki kaskın başındaymış. ama unutma kask yetmez. korumalı eldiven, dizlik, mont ve bel kemeride gerekli.
allah beterinden saklasın.

Tayfun
01.Nisan.2008, 01:15
Valla çok hızlısın genç kardeşim, daha motoru alır almaz motorcu oldun, bu camiyada düşmeyene motorcu demiyolar valla :p bir müsibet bin nasihatten iyidir derler, bir daha yapmayacağın bir hatayı uygulamalı öğrenmiş oldun, ama motordan soğumak yok ona göre ;)

yeşilkapak
01.Nisan.2008, 02:43
Arkadaşım geçmiş olsun ...

X_FREERIDER_X
01.Nisan.2008, 09:14
Rütben hayırlı olsun !:cheesy:

haluka28
01.Nisan.2008, 10:02
çok geçmiş olsun. aslında bu gibi durumlra düşmemek için deponun üzerine sevdiklerinin resmini koymak lazım.

alper_tim
01.Nisan.2008, 10:05
çok büyük geçmiş olsun kardeşim
allah beterinden saklasın
senin için bir tecrübe oldu hem aramızada hoşgeldin (düşenler klübü:p)
artık ön freni sonuna kadar sıkmamayı öğrenmişsindir umarım hele ki yerler ıslakken asla asılma ön frene8)

foreman
01.Nisan.2008, 10:18
çok büyük geçmiş olsun kardeşim
allah beterinden saklasın
senin için bir tecrübe oldu hem aramızada hoşgeldin (düşenler klübü:p)
artık ön freni sonuna kadar sıkmamayı öğrenmişsindir umarım hele ki yerler ıslakken asla asılma ön frene8)

yaww alper'im senı daha 15 dk once cevızlıbag da gordum..ne zaman ıse gıttınde bu mesajı yazdın...
mesajıda yazalı 10 dk olduguna gore sen yıne emnıyet serıdıne gırmıssın:mrgreen:...
amman dıkkat...

altug
01.Nisan.2008, 10:44
çok geçmiş olsun . Allah korumuş.

delibeygir
01.Nisan.2008, 10:47
geçmiş olsun kardeş sakın motorundan soğuma olur böyle ufak tefek düşüşler her seferinde ne yapmaman gerektiğini öğrenirsin :)

alper_tim
01.Nisan.2008, 11:54
yaww alper'im senı daha 15 dk once cevızlıbag da gordum..ne zaman ıse gıttınde bu mesajı yazdın...
mesajıda yazalı 10 dk olduguna gore sen yıne emnıyet serıdıne gırmıssın:mrgreen:...
amman dıkkat...

hehehehe :p
emniyet şeridi yokdu ben görmedim yolda hem iş yeri yakın vatan caddesinde akgün otelin yanında8)
sağdan sağdan yavaşdan geldim[smilie=greencolorz:

Aksu
01.Nisan.2008, 13:14
Geçmiş olsun kardeşim
Ankara olarak 5 Nisan cumartesi toplantısına gelirsen tanışırız, ve senin açından da iyi olur kanısındayım. Sürüş ve tamir bakım eğitimlerine başlayacağız haberin ola.

theanimal
01.Nisan.2008, 13:29
Arkadaşlar çok teşekkürler, dün çok gergindim, hatta sabah arabyla giderim diyodum ama motoru görünce dayanamadım motorla geldim okula, tabi biraz tırsarak.

Aksu hocam, 5 Nisan'da ordayım, hayatta kaçırmam toplantıyı. Daha ehliyeti almadığım için arabayla geliyorum. 100. yıl tarafında oturan arkadaşlar isterse onlarıda arabayla alabilirim.

dağcı
01.Nisan.2008, 13:36
çok geçmiş olsun...
eğitim şart tabii...
cumartesi görüşmek ve tanışmak dileğiyle...

Aksu
01.Nisan.2008, 13:37
Arkadaşlar çok teşekkürler, dün çok gergindim, hatta sabah arabyla giderim diyodum ama motoru görünce dayanamadım motorla geldim okula, tabi biraz tırsarak.

Aksu hocam, 5 Nisan'da ordayım, hayatta kaçırmam toplantıyı. Daha ehliyeti almadığım için arabayla geliyorum. 100. yıl tarafında oturan arkadaşlar isterse onlarıda arabayla alabilirim.
Birde ehliyetin yok trafiğe çıkıyorsun, iyi cesaret yani ceza yeme açısından dedim. ODTÜ de Fizik de Burak var siyah Regali var buldun mu onu görüştünüzmü.

nino
01.Nisan.2008, 13:43
geçmiş olsun kardeşim.ayrıca bu tecrübeni bizlerle paylaşman çok güzel.inan herkes senin kadar açıksözlüdeğil bu gibi durumlarda.karizma olayı yani.ben ilk düştüğümde ilk olarak etrafda tanıdık varmı diye bakmıştım(aptallık ama) hatanı bilip bizlere uyarı niteliğinde aktarman çok değerli.BİZ SÖYLEMESEKTE SEN MOTOR ZEVKİNDEN V A Z G E Ç M E Y E C E K S İ N..........

MEHMETONUR
01.Nisan.2008, 13:45
geçmiş olsun kardeşim ben ilk düşmemde çok korkmadım ama küçük bir trafik kazası yaşadım ve eve dönerken herhalde birdaha binemem demiştim motora. ama öyle olmuyor. inan ki eskisinden daha çok istiyorsun ve daha değerli oluyor. ayrıca bu sitedeki arkadaşların, abilerin mesajlarıyla tekrar tekrar bağlanıyorsun motora.
Umarım daha büyüğünü yaşamazsın.
keyifli sürüşler.

Mr.Quanta
01.Nisan.2008, 13:49
Birde ehliyetin yok trafiğe çıkıyorsun, iyi cesaret yani ceza yeme açısından dedim. ODTÜ de Fizik de Burak var siyah Regali var buldun mu onu görüştünüzmü.

mehmet abi okulun içinde ehliyet problemi olmuyo, ama tecrübeyi de ehliyetle vermiyorlar tabi, bi de o var. biz taylan arkadaşla hergün motorların başında konusuyoruz zaten. ufak tefek yapılacak şeyler olunca da beraber hallediyoruz. saolsun taylan kardeş de bana güveniyo, yavaş yavaş elden geçiriyoruz yani makineleri. motorcu dayanışması had safhada :D

dhnsyd
01.Nisan.2008, 14:25
geçmiş olsun arkadaşım

gençer
01.Nisan.2008, 14:27
kardeş geçmiş olsun, frenlere alışma devresindeyken dururken ikikez ön tekerleği kaydırdım.birinde kuru asfalt üzerinde ıslak biyer vardı ıslak zeminde çok yavaş dönerken sıktım miktarını ayarlayamayınca önteker kaydı. ikincisinde sabah saat erkendi ve yol nemliydi yolun nemli olduğunu düşünerek freni sıktım ama durmak üzereyken yol kenarındaki beyaz devamlı şerit çizgisinin üzerindeyken ön teker yine kaydı(yol çizgilerinin daha çok kaygan olduğunu test etmiş oldum) ama bunlar durmak üzereyken olduğundan gidonu bırakmadım motor hafif yanladı ama düşmesine müsade etmedim.. daha kötüsünü yaşamamak için ben bunları düşmek olarak saymak istiyorum kendi adıma.. tekrardan geçmiş olsun..

Geçmiş olsun kardeşim
Ankara olarak 5 Nisan cumartesi toplantısına gelirsen tanışırız, ve senin açından da iyi olur kanısındayım. Sürüş ve tamir bakım eğitimlerine başlayacağız haberin ola.

valla motorumuda alıp Ankaraya taşınıcam sonunda... kıskandırıyorsunuz valla maaşallah..

trapezus
01.Nisan.2008, 17:48
gecmıs olsunnn

müslüm baba
01.Nisan.2008, 17:55
Motor düşe kalka öğrenilir, kaç kemiğim kırıldı hatırlamıyorum bile.

BULL
01.Nisan.2008, 20:13
hehehe geçmiş olsun kardeş :?:

sen hakkını böyle ucuz kazalarla doldurmaya bak, daha beterlerine sıran gelmesin:p

ayrıcada milletinde dediği gibi bundan düşmeden nasıl binileceğini asla öğrenemezsin...

sen gene iyisin... şu yaşına gelmiş, mod olmuş, başkan olmuş niceleri var daha yeri öpme şerefine nail olamamış, motorcuyum diye geziniyorlar aramızda :mrgreen::mrgreen:

kaanka
01.Nisan.2008, 20:34
dostum çok geçmiş olsun bir ay önce bende aynı senin gibi araba üzerime gelince sağa kırıp ön firenide çok sıkınca motoru yatırdım. ilk şoku atlattıktan sonra gene yola devam ediyorsun, busafer daha dikkatli hareket ediyorsun.bir musubet bin nasihatten iyidir allah beterinden korusun ufak tefek şeyler hepimizin başına geliyor. canını sıkma yolyapmaya devam....:cheesy:

X__utku__X
02.Nisan.2008, 00:18
hepinizde hep ani durumlarda ön fireni sıkıp yatmışsınız.bende hep arkayı sıkıyorum.arka baya yanlıyo ondan sonra ön firenle toparlıyorum.artık alışkanlık yaptı çok zevkli oluyo.yol boşsa tümseklere yaplaşırken özellikle sade arkaya sonuna kadar basıyorum.yayalar aa motora bak diyolar :)

snakesawar
02.Nisan.2008, 02:00
abi bu aksam boş bir yolda ortalama 80km hızla fln gidiyorum. göz göre göre korna sellektör kartalın teki ara yoldan ana yola cıktı dar da dönmedi geniş aldı tam ileri yönüme dogru.fren yalpalama ve saga dogru kırmam sonucu direksiyonu carpmaktan son anda kurtuldum ve hemen onune gecip arabanın durdum buyuk sinirle. indim motordan. bagırdım adama napıyosun ya öldürücekmisin bizi nedir zorun. adam dedi görmedim. madem görmedin duymadın damı be adam dedim. vurun .... vurun öldürüm dedim bagıra cagıra vurun anasını satayım sinek gibi ezin dedim, gözümden yas geldii. mecbur motora bindim devam ettim..

bozkurt
02.Nisan.2008, 10:47
Geçmiş olsun.Allah beterinden korusun.Aklıma güzel bi söz geldi.Teşbihte hata olmaz.''Harmanda dirgen yiyen sıpa, bir daha gelmezmiş sapa''Birdahaki sefere ön frene dokunurken tedbirli ol lütfen.Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kal.

okan
02.Nisan.2008, 11:17
abi bu aksam boş bir yolda ortalama 80km hızla fln gidiyorum. göz göre göre korna sellektör kartalın teki ara yoldan ana yola cıktı dar da dönmedi geniş aldı tam ileri yönüme dogru.fren yalpalama ve saga dogru kırmam sonucu direksiyonu carpmaktan son anda kurtuldum ve hemen onune gecip arabanın durdum buyuk sinirle. indim motordan. bagırdım adama napıyosun ya öldürücekmisin bizi nedir zorun. adam dedi görmedim. madem görmedin duymadın damı be adam dedim. vurun .... vurun öldürüm dedim bagıra cagıra vurun anasını satayım sinek gibi ezin dedim, gözümden yas geldii. mecbur motora bindim devam ettim..
kime vurun vurun dedin kardeşim... ben anlamadım burayı....ayrıca kaza atlattığın belli geçmiş olsun...

Kino
02.Nisan.2008, 11:28
odtü' lü geçmiş olsun , ammann dikkat kardeşim

yavaş yavaş binersen motoru çok sürersinhem keyfini çıkarırsın . zaten amaçda motoru çok sürmek ve keyfini çıkartmak değilmi?

büyük geçmiş olsun.

theanimal
02.Nisan.2008, 11:38
Valla çok haklısınız arkadaşlar, motor düşmeden öğrenilmiyor. Kazadan önce hep ön freni sıkıyodum, kaza anındada refleksle sadece önü sıktım. Ama şimdi öğrendim ön ve arka dengeli kullanıyorum. Bana pek bişey olmadı ama olan motora oldu, sağ koruyucu demir yamuldu. Ufak tefek şeyleri sağolsun burak (mr.quanta) hallediyo ama bu koruyucu demire kayak lazım. Burak kardeşim, doğum günün ne zaman? Sana bi kaynak makinesi hediye edeyimde arada benim motoruda çıkarırsın artık :cheesy::cheesy:

Aksu
02.Nisan.2008, 11:49
mehmet abi okulun içinde ehliyet problemi olmuyo, ama tecrübeyi de ehliyetle vermiyorlar tabi, bi de o var. biz taylan arkadaşla hergün motorların başında konusuyoruz zaten. ufak tefek yapılacak şeyler olunca da beraber hallediyoruz. saolsun taylan kardeş de bana güveniyo, yavaş yavaş elden geçiriyoruz yani makineleri. motorcu dayanışması had safhada :D
Tecrübeyi de ehliyetle vermiyorlar da ehliyetsiz yakalanınca motoru parka çekiyorlar hakim karşısına çıkarıyorlar sonra da eline veriyorlar, makbuzu, üzerinde de 1.000 YTL yakın toplam ödemelerin yazılı ceza vs. :cheesy::cheesy::cheesy:

snakesawar
02.Nisan.2008, 12:09
kime vurun vurun dedin kardeşim... ben anlamadım burayı....ayrıca kaza atlattığın belli geçmiş olsun...

sinirim dedim onu önüme dogru kıran adama

snakesawar
02.Nisan.2008, 12:10

sinirimden dedim onu önüme dogru kıran adama

Mr.Quanta
02.Nisan.2008, 12:22
Valla çok haklısınız arkadaşlar, motor düşmeden öğrenilmiyor. Kazadan önce hep ön freni sıkıyodum, kaza anındada refleksle sadece önü sıktım. Ama şimdi öğrendim ön ve arka dengeli kullanıyorum. Bana pek bişey olmadı ama olan motora oldu, sağ koruyucu demir yamuldu. Ufak tefek şeyleri sağolsun burak (mr.quanta) hallediyo ama bu koruyucu demire kaynak lazım. Burak kardeşim, doğum günün ne zaman? Sana bi kaynak makinesi hediye edeyim de arada benim motoru da çıkarırsın artık :cheesy::cheesy:

:cheesy::cheesy: abi ayıpsın nolcak. cok zevkli şeyler oyle küçük tamiratlar. sana da tekrar geçmiş olsun. gerçi hergün görüyorum seni ama olsun :)

Tecrübeyi de ehliyetle vermiyorlar da ehliyetsiz yakalanınca motoru parka çekiyorlar hakim karşısına çıkarıyorlar sonra da eline veriyorlar, makbuzu, üzerinde de 1.000 YTL yakın toplam ödemelerin yazılı ceza vs. :cheesy::cheesy::cheesy:

mehmet abi bi alemsin walla yaa. eline veriolar, makbuzu. ilahi abi :cheesy::cheesy::cheesy:

mastakilla
04.Nisan.2008, 23:33
çok geçmiş olsun dostum işallah ilk ve son olur

bende motoru yeni aldım ama bu okuduklarım çok korkutuo beni herkes en az bikere düşüyo bende ister istemez bende düşcem psikolojisine giriyorum bikere düşsemde kurtulsam die bakıyorum:?

buarada bende odtüdeyim çalışıyorum bigün (mesai saatleri sonrasında) buluşsak tanışsak kaynaşsak mr quanta falan süper olur..

tekrardan geçmiş olsun..