PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Müslüm Babanin Regalinin Hikayesi

müslüm baba
11.Nisan.2008, 11:46
Bugün size kendi motorumu tanıtacağım,

http://img107.imageshack.us/img107/5928/img0128ayo0.jpg

http://img374.imageshack.us/img374/2397/img0130abr4.jpg

http://img245.imageshack.us/img245/5016/img0122agx2.jpg

Bu gördüğünüz küheylan benim yol arkadaşım.

Şimdi size bu motorun başından geçenleri tek tek anlatacağım, yeni regal alanlara tecrübe olsun.

Öncelikle motoru aldığım 05,2006 yılında bu motor çok fazla tanınmıyordu ben o meşhur Mecidiyeköy ana bayinde bu motoru gördüğümde hemen kararımı verdim çünkü tam istediğim gibi bir motordu. Daha sonra bu ana bayi ile servis ve parça konusunda sürtüşmeler başladı bu bayinin sahibi bir hanım efendi ben satarım gidin nerde yaptırırsanız yaptırın dedi,tabi ben ve arkadaşlarım bunları sanayi bakanlığını bile şikayet ettik,Ali usta da o zamanlar orada ustalık yapıyordu ama inanın regalin hiç bir şeyinden anlamıyordu bir çok motoru Ali usta bozmuştur, bu konu aslında çok konuşuldu ama o zamanlar öyleydi, fakat Ali usta artık regallerin gerçekten en iyi ustalarından biridir, tam anlamıyla regali yuttu.

İlk başıma gelen arıza, radyatör delinmesi oldu, serviste ilk bakımını yaptırdıktan sonra motoru çalıştırdık birde baktık radyatör suyu fışkırtıyor,hemen garantiden değiştirdiler,motorun km si 500 idi.

http://img238.imageshack.us/img238/2466/img0120afw2.jpg

Sonraki günlerde bir akü derdi aldı milleti , ben ustaya, usta bu akünün neden suyuna bakmıyorsun bakımlarda bunlara bakılır dedim, oda bana bunlar kuru akü dedi ?????? allah allahhhhh yaw kardeşim bunun içine ilk aldığımızda suyu sen koydun nasıl oluyorda bu akü kuru oluyor,olmaz sen anlamazsın üzerinde ellemeyin yazıyo dedi, ben yine delirmiş vaziyette,ustanın yanında akünün üst kapağını yırtarcasına açtım ve içinde gram su yok, hemen oradan çeşmeden suyu aldım şırınga ile petek seviyesine suyu doldurdum, o sırada tezgahın üzerinde bozuk diye değiştirilmiş belki 10 tane akü vardı hepsini doldurduk ve aküler canavar gibi oldu (Dikkat bu su kesinlikle saf su olmalı ve asla petek seviyesini geçmemeli) ARKADAŞLAR BENİM MOTORDAKİ AKÜ HALA ORJİNALDİR VE CANAVAR GİBİ ÇALIŞIYOR)

Daha sonra önlere sis ve cam takalım dedim, araştırmalar sonunda keeweyin ön camının bize cuk diye oturduğunu anladık ve bağlantı aparatında ufak bir değişiklikle taktık ,bu ön cam şu ana kadar 2 kere çatlayarak kırıldı,sebebi de kasıntılı takma, sislerde 3 kere değişti sebebi de bağlantı yerlerinden çatlıyor çünkü metal değil.(Kesinlikle sislere 35 Wat ın üzerinde ampul takmayın.

http://img208.imageshack.us/img208/8983/img0124arp5.jpg

Daha sonra yol yaparken hararet saati ihtiyacı doğdu bunuda Gökhan kardeşimiz halletti ve bu saat şu an tıkır tıkır çalışıyor, civalıdır.

http://img187.imageshack.us/img187/4796/img0125anu5.jpg

Muşurunu da motor bloğunun arkasındaki boş deliğe uydurduk bu delikte eski modellerde şaseye bağlantı aparatı vardı yeni modellerde sökmüşler, bizde yerine hararet muşurunu taktık.

Daha sonra arka ışıkların zayıf olduğunu ve altta kaldığını farkettik ve çantaların üzerine led lerle lamba taktık buda çok hoş oldu, özellikle gece çok faydalı oluyor

http://img238.imageshack.us/img238/1738/img0123aml5.jpg

Ve lastikler her kafadan bi laf çıktı o zamanlar bir çok arkadaş boşu boşuna lastiklere para verdi sonuçta değişen hiçbirşey olmadı, ben de lastiği inceledim aslında KENDA VE DURO lastikleri çok iyi fakat çok sert kavuçuktan yapılmış o yüzden ısınmadan yeri kavramıyor, bunun üzerine daha yumuşak bir lastik aradım ve KENDANIN CHALLENGER tipini sirkecide buldum 60YTL ye ve onu taktırdım birde balans yaptırdım işi bitirdim, hala o lastik var üzerinde

http://img187.imageshack.us/img187/8243/img0118anc7.jpg

Motorun en önemli arızası çatalca Ormanlıya giderken kulağıma gelen dişli sesiyle ortaya çıktı belki gider ve dönerdik ama ben yinede yürümedim üzerinde motoru bir fabrikaya bıraktık döndük,ertesi günü yol yardımına aldırdım motoru oradan söktük ve şok,

http://img187.imageshack.us/img187/5715/photo0007oe0.jpg

Karşıda blokta gördüğünüz masura rulman çıkmadı motordan, kimse inanmadı ama yok işte Çinli bu rulmanı koymamış motoru kontrol için Denizliye Sarıkayalara gönderdik ordan gelen raporda aynı rulman yok zaten yeride açılmamış mil orada blok içinde çalışmış tam 18000 km ve ben bu motorla 30000km hiç durmadan yol yaptım Gaziantep e gidip geldim,usta sarıkayalar ben hepimiz şoktayız,ama garantiden hepsi yapıldı ve bu arada dişlerin hepsi tertemiz çıktı biz keyfekeder 2 dişliyi değiştirdik ve işte bu arada DİŞLİLERİ ISIL İŞLEME SOKTUK.

http://img107.imageshack.us/img107/2231/photo0009cs3.jpg

http://img208.imageshack.us/img208/6480/photo0008zp7.jpg

Başkada önemli bir arıza gelmedi başıma.

Şu an 26 bin küsurda olan motorumun debriyeji,arka fren
balatası,aküsü,marşı,şarzı,fanları,radyatörü, ön lastiği,sinyal lambaları, km halatı hiç değişmedi.

Ön fren balatası,zincir,arka lastik,sisler,ön cam,artçı koltuğu,değişti.

Kullandığım kaska gelince Lazer in Vertigosu, ve camında da içten takılan buğu camı vardır, buğu camını hepinize tavsiye ederim 35 YTL ama yeri geldiğinde can kurtarıyor.

http://img107.imageshack.us/img107/9949/img0127atw8.jpg

http://img238.imageshack.us/img238/4786/img0126aua9.jpg

HEPİNİZE KAZASIZ BELASIZ SÜRÜŞLER.

bilgihan
11.Nisan.2008, 11:53
Müslüm Baba
Sana yakışacak halde motor...Çok iyi görünüyor..Maşallah

Kazsız belasız...

delibeygir
11.Nisan.2008, 12:20
maaşallah inşallah bizimkilerde sorunsuz olur.

carvalho
11.Nisan.2008, 12:24
MAşallah, bu kadar km'de sonra nüfusuna alırsın artık Raptorunu Müslüm abi :):)

müslüm baba
11.Nisan.2008, 12:37
MAşallah, bu kadar km'de sonra nüfusuna alırsın artık Raptorunu Müslüm abi :):)

Ben bu regali satmam, 20 sene sonra tarihi eser diye Osman Koç müzesine verecek,ben yaşamam o kadar.

kıvılcım
11.Nisan.2008, 12:50
allah uzun ömür versin üstat saglıklı sıhatli inşallah bunun gibi 5 tanesini daha eskitirsin

matemmatik
11.Nisan.2008, 13:45
Baba niye öyle diyon ya... Allah sana sağlıklı uzun ömürler versin... Daha senden öğrenecek çok şeyimiz var... Bu arada seninkine motor tanıtımıdeğil kullanma kılavuzu denir. Çok işe yarayacak bilgiler var... Emeğine sağlık üstad...

gençer
11.Nisan.2008, 14:08
müslüm baba keeway süperlight camından memnunmusun ? hani diğerlerine göre biraz dar ve küçükya o bakımdan. o benim hala göğsüme yediğim rüzgarı güzel tutuyormu ? malum hala camsız geziyorum. şekil olarak çok yakışıyor görevinide yerine getiriyorsa bundan taktırayım bari?

aidikurt
11.Nisan.2008, 14:37
baba her zamanki gibi mukemmel bir paylasım ellerin dert görmesin.

carvalho
11.Nisan.2008, 15:04
Ben bu regali satmam, 20 sene sonra tarihi eser diye Osman Koç müzesine verecek,ben yaşamam o kadar.

Allah uzun ve sağlıklı ömür versin Müslüm Abi, o ne demek...

Aksu
11.Nisan.2008, 15:11

Hadi yeme beni sen şimdi neysen 20 sene sonra da aynı olursun, anladın ne demek istediğimi, ama görüntü olurmu onu bilemem:cheesy::cheesy:

Motorun reklamını yapıyorsan bak benden en son 1.899 YTL çalışır, iyi düşün bir daha bulamazsın bu parayı. E 5 trafik tıkanınca kaldırımdan gittiklerini de yazdın mı, Birgün yol tıkalı Merter de kaldık Müslüm vurdu kaldırıma kaldırımdan devam, eh ne yapalım bende peşinden, yine birgün Atatürk Hava Limanı kavşaktan bir kapattık TEM den ikinci köprüden direk Beykoz a balık yemeğe. kaç dakika sürdü dersiniz, hemde TEM tıkalı biz emniyet şerdinden 20 dakikada vardık. :x:x

Siz siz olun dedelere uymayın.

atakanbatu
11.Nisan.2008, 15:23
diğer motor modelleri ve markaları ile bir fark yok.

Güzellik bizim(sizlerin) harcadığı emek tedir.

Diagnosticfrog
11.Nisan.2008, 15:40
müslüm baba motor çok güzel olmuş kazasız belasız inşallah ellerine saglık

kaanka
11.Nisan.2008, 16:11
Hadi yeme beni sen şimdi neysen 20 sene sonra da aynı olursun, anladın ne demek istediğimi, ama görüntü olurmu onu bilemem:cheesy::cheesy:

Motorun reklamını yapıyorsan bak benden en son 1.899 YTL çalışır, iyi düşün bir daha bulamazsın bu parayı. E 5 trafik tıkanınca kaldırımdan gittiklerini de yazdın mı, Birgün yol tıkalı Merter de kaldık Müslüm vurdu kaldırıma kaldırımdan devam, eh ne yapalım bende peşinden, yine birgün Atatürk Hava Limanı kavşaktan bir kapattık TEM den ikinci köprüden direk Beykoz a balık yemeğe. kaç dakika sürdü dersiniz, hemde TEM tıkalı biz emniyet şerdinden 20 dakikada vardık. :x:x

maşallah maşallah süper dede bizimkiler valla...:cheesy:

Aksu
11.Nisan.2008, 16:25
maşallah maşallah süper dede bizimkiler valla...:cheesy:

Yazacak macera çok, şimdi yazmaya kalksam, adminler bizi banlar, herkes bu sayfayı okur diye.:evil::evil: durun yeter derler.

Ama hakkını ödemek zordor Müslüm baba nın. Bir gün de millet toplanacak ya hazır toplanmışken mangal da yakmak lazım tabii, mangal da öyle her yerde olmaz, sahil kenarı olmalı açık alan manzara olmalı.

Bakırköy Florya dan Çekmece ye doğru motorla gidiyo, bir tarafdan da sahili gözü ile tarıyo, iyi yer bulacak ya hesapta, bilin bakalım yavaş yavaş giderken ne oldu, müslüm baba havada uçuşa geçmiş sahile tepeden bakıyo. Neden mi yola bakmadığı için kapağı çalınmış kanalizasyon a düşüyo da ondan. Ya garibim bir hafta ayağı omzu arızalı gezdi. Hep çocuklara iyi yer bulalım da eğlensinler diye.

Bak kıymetini bilin, her gördüğünüz yerde saygı da kusur etmeyin. İlerleyen zamanda başka maceralarını da anlatırım.

bilgihan
11.Nisan.2008, 16:28
Mehmet abi sen anlat böyle maceraları :) Müslüm Baba yı Allah korumuş ..
Şimdi oda senin maceralarını anlatırsa şaşırma ama :)

kaanka
11.Nisan.2008, 16:30
aksu abi naptın çizdin müslüm babanın karizmayı yawww:mrgreen:

Aksu
11.Nisan.2008, 16:37

Tamam vazgeçtim bundan sonra anlatmayacağım. İşi garantiye alalım.

Aksu
11.Nisan.2008, 16:38

Olurmu ya karizmayla ne ilgisi var, adamın niyeti ne sizin bakış açınız ne, zaten bizim bu yaşdan sonra karizmaya ihtiyacımız yok, motorla yola çıkınca karizmaları görüyoruz, arkadan plaka okuya okuya geliyorlar.

RoS
11.Nisan.2008, 18:35
güsele ne yakışmaz :Pp

müslüm baba
11.Nisan.2008, 19:16
güsele ne yakışmaz :Pp

O senin güzelliğin kardeşim benim

Olurmu ya karizmayla ne ilgisi var, adamın niyeti ne sizin bakış açınız ne, zaten bizim bu yaşdan sonra karizmaya ihtiyacımız yok, motorla yola çıkınca karizmaları görüyoruz, arkadan plaka okuya okuya geliyorlar.

Bizim karizmaya ihtiyacımız yok, karizma yolda belli oluyor, dedelerin tozunu yutacaksın ki motorcu olduğunu anlayacaksın.

Tamam vazgeçtim bundan sonra anlatmayacağım. İşi garantiye alalım.

Se anlat anlat merak etme yengeye bi şey söylemem sitedekilere söylerim.

Müslüm babanın karizması çizilmez sen merak etme

Az kaldı anlatmaya başlayacağım.

müslüm baba motor çok güzel olmuş kazasız belasız inşallah ellerine saglık

Sağol kardeşim herkes görsün diye yazdım bunları regallere çamur atmaya kalkanlar oluyorda.

diğer motor modelleri ve markaları ile bir fark yok.

Güzellik bizim(sizlerin) harcadığı emek tedir.

Sağol kardeşim sizde emek harcayın da sitemiz daha güzel olsun.

Evet o günler hiç unutulmaz, hele o Opetten galataya bi gidişimiz vardı hatırlarmısın Erkinde vardı Yunuslar trafiğin içinde peşime takılmışlardı ben makaslara girerken aynadan baktım yeni yetme bebeler de benim yaptığım hareketleri yapıyorlar, ama birde baktım yok oldular meğer asfalta yapışmışlar.

Allah uzun ve sağlıklı ömür versin Müslüm Abi, o ne demek...

Allah hepimize uzun ömür versin ama sağlılı versin.

baba her zamanki gibi mukemmel bir paylasım ellerin dert görmesin.

Elimden bu kadar geldi resimler çok güzel değil ama idare eder.

müslüm baba keeway süperlight camından memnunmusun ? hani diğerlerine göre biraz dar ve küçükya o bakımdan. o benim hala göğsüme yediğim rüzgarı güzel tutuyormu ? malum hala camsız geziyorum. şekil olarak çok yakışıyor görevinide yerine getiriyorsa bundan taktırayım bari?

Biz tüm camları tek tek denedik en iyisi Keewey camı oldu çünkü biraz büyük olursa hızı kesiyor,ufak olursa faydası olmuyor,bu ebat hepsinden iyi motora aerodinamik bir yapı sağlıyor ve motor daha hızlı gidiyor dolayısıyla az yakıyor.

Baba niye öyle diyon ya... Allah sana sağlıklı uzun ömürler versin... Daha senden öğrenecek çok şeyimiz var... Bu arada seninkine motor tanıtımıdeğil kullanma kılavuzu denir. Çok işe yarayacak bilgiler var... Emeğine sağlık üstad...

Evet aslında bu bilgileri her regalcinin bilmesi gerek.

Tayfun
11.Nisan.2008, 20:01
Müslüm baba nereye gidiyon ya, daha bizi everecen, göndertmeyiz biz seni :p

matemmatik
11.Nisan.2008, 20:04
Müslüm baba nereye gidiyon ya, daha bizi everecen, göndertmeyiz biz seni :p
Essahmı diyon Zabitim? Sitedeki bütün bekarlarımı evlendiriyor?

BÜYÜKSÜN MÜSLÜM BABA...

Tayfun
11.Nisan.2008, 20:11
Essahmı diyon Zabitim? Sitedeki bütün bekarlarımı evlendiriyor?

BÜYÜKSÜN MÜSLÜM BABA...

Valla sitemizin büyükleri, müslüm baba, kino baba, aksu baba, yaşar baba, erkek tarafı sağlam yani, kızların babaları bizi almak için çok terleyecekler, olmazsa biz babaları alıcaz artık :mrgreen:

müslüm baba
11.Nisan.2008, 21:00
Valla sitemizin büyükleri, müslüm baba, kino baba, aksu baba, yaşar baba, erkek tarafı sağlam yani, kızların babaları bizi almak için çok terleyecekler, olmazsa biz babaları alıcaz artık :mrgreen:

Ya Tayfun benle bu konularda şaka yapma biliyorsun fuarda az daha üstünde kalacaktı manken.

gata
11.Nisan.2008, 22:49
Müslüm baba allah uzun ömür versin. dur nereye hemen geç bulduk seni zaten, daha tanışma şerefine bile nail alomadık. verdiğin bilgiler gerçekten çok gerekliydi bizler için çok sağol.
Ama iki sorum olacak. 1. o takılı olan camın orjinal rengimi yoksa herhangi bir işlem yaptınızmı. 2. hararet göstergesinin müşürünün takılı olduğu yer boş bir delik ve yanlış hatırlamıyorsam orda vidalamak için dişte yok, ve ordan su geçiyormuki müşürü çalıştırsın. gerçekten düzgün çalışıyorsa bende taktırmak istiyorum tavsiye edermisin.

yanar17
11.Nisan.2008, 22:58
Müslüm bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Paylaşım için teşekkürler.
Yalnız ben şimdi bu yerinde olması gerekip te olmayan masura bilyaya kafayı taktım. Koymamışlar dediniz yani mil orda alüminyum blokta sürtünmeli pim olarak 18 bin km çalışmış? akıl alır gibi değil? Eğer böyleyse bütün regallerde aynıdır. Isıl işlem yapılmayan dişliler... olmayan masura bilya... Mühendislik hatası mı İmalat hatası mı? montaj hatası mı? garip.

sitemizde kendi motorunu söküp toplayan bir arkadaş daha vardı. Acaba bu arkadaş ta aynı eksiklikleri farketmiş miydi. Çok merakettim şimdi.

efezoro
12.Nisan.2008, 00:25
Arkadaşlar, bugün itibariyle yeni bir regalciyim.. Kısrağımı Müslüm Baba nın nezaretinde içimde bin heyecanla evime getirdim..Aydın' dan İstanbul' a geleli neredeyse 15 yıl oldu ve bu süreç içerisinde hiç kimsenin karşılık beklemeden birşeyler yaptığına şahit olmadım burada.. Fakat bu siteye girdikten ve Müslüm Baba'nın vermiş olduğu telefon numarasını aradığım günden bu yana ( 1 hafta önce ) aralıksız benim için nasıl uğraştı bilemezsiniz. Raptor alım süreci içerisinde benden daha pimpirikli ve kılı kırk yararak sanki kendisine motosiklet alıyormuş gibi özendi kendisi. Hatta motorsiklete bakmak için onun meşhur Küheylanıyla gittik ve gününün neredeyse tamamını benim için harcadı ve Raptor uma sahip olmamı sağladı. Benim yüzümden ödemelerini bile geciktirdi..Umarım zarara girmez...
Eğer burada bir Raptor ailesinin varlığı söz konusu ise Müslüm Baba nın hakkının ödenmeyeceğini kendi adıma söylemek isterim..Ona karşı saygıda kusur olmamalı..Biz kendi motosikletimize yoğunlaşırken, o bir üst perdeden ruhsattaki muayenelerde yanlışlar üzerine Ankara lara laf anlatmaya çalışıyor.
Kendi adıma teşekkür ederim Müslüm Baba..
Biraz uzun oldu kusuruma bakmayın.
Saygılar.

gitarist murat
12.Nisan.2008, 02:11
emek vermek ve gerçekten gönül vermek heralde bu olsa gerek .. çok ama çok sağol müslüm baba yolun açık ve keyifli olsun....

müslüm baba
12.Nisan.2008, 12:03
emek vermek ve gerçekten gönül vermek heralde bu olsa gerek .. çok ama çok sağol müslüm baba yolun açık ve keyifli olsun....

Bu 35 yıllık bir motosiklet serüvenidir, ilk günlerde de aynıydı şimdide motosiklet bir sevdadır bir dostluktur arkadaşlıktır,can yoldaşlığıdır,bunu yeni motorcular en kısa zamanda anlayacaklardır.HePİNİZİN YOLU AÇIK OLSUN

Arkadaşlar, bugün itibariyle yeni bir regalciyim.. Kısrağımı Müslüm Baba nın nezaretinde içimde bin heyecanla evime getirdim..Aydın' dan İstanbul' a geleli neredeyse 15 yıl oldu ve bu süreç içerisinde hiç kimsenin karşılık beklemeden birşeyler yaptığına şahit olmadım burada.. Fakat bu siteye girdikten ve Müslüm Baba'nın vermiş olduğu telefon numarasını aradığım günden bu yana ( 1 hafta önce ) aralıksız benim için nasıl uğraştı bilemezsiniz. Raptor alım süreci içerisinde benden daha pimpirikli ve kılı kırk yararak sanki kendisine motosiklet alıyormuş gibi özendi kendisi. Hatta motorsiklete bakmak için onun meşhur Küheylanıyla gittik ve gününün neredeyse tamamını benim için harcadı ve Raptor uma sahip olmamı sağladı. Benim yüzümden ödemelerini bile geciktirdi..Umarım zarara girmez...
Eğer burada bir Raptor ailesinin varlığı söz konusu ise Müslüm Baba nın hakkının ödenmeyeceğini kendi adıma söylemek isterim..Ona karşı saygıda kusur olmamalı..Biz kendi motosikletimize yoğunlaşırken, o bir üst perdeden ruhsattaki muayenelerde yanlışlar üzerine Ankara lara laf anlatmaya çalışıyor.
Kendi adıma teşekkür ederim Müslüm Baba..
Biraz uzun oldu kusuruma bakmayın.
Saygılar.

Alp kardeşim ben her işimi bırakıp motosiklet sevdalılarının peşinden koşmuşumdur,bu yüzden eşimle bile çok sık tartışırım ama elimde değil.

Yeni motorun hayırlı olsun allah kaza bela vermesin, gerçekten güzel bir motora sahip oldun GÖKHAN'ın dediği gibi sen birde servis satın aldın, senden ve diğer arkadaşlardan tek istediğim korumasız ve ehliyetsiz asla trafiğe çıkmayın.

Müslüm bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Paylaşım için teşekkürler.
Yalnız ben şimdi bu yerinde olması gerekip te olmayan masura bilyaya kafayı taktım. Koymamışlar dediniz yani mil orda alüminyum blokta sürtünmeli pim olarak 18 bin km çalışmış? akıl alır gibi değil? Eğer böyleyse bütün regallerde aynıdır. Isıl işlem yapılmayan dişliler... olmayan masura bilya... Mühendislik hatası mı İmalat hatası mı? montaj hatası mı? garip.

sitemizde kendi motorunu söküp toplayan bir arkadaş daha vardı. Acaba bu arkadaş ta aynı eksiklikleri farketmiş miydi. Çok merakettim şimdi.

Bu konu yanlış anlaşılmış bu masura bilye Türkiyeye giren sadece 3 motorda ortaya çıktı, diğer motorlarda böyle bir şey olmadı için rahat olsun, ısıl işlem de yeni şanzıman yaptıran arkadaşlar için geçerli orjinal şanzımanlarda böyle bir sorun yok.

Müslüm baba allah uzun ömür versin. dur nereye hemen geç bulduk seni zaten, daha tanışma şerefine bile nail alomadık. verdiğin bilgiler gerçekten çok gerekliydi bizler için çok sağol.
Ama iki sorum olacak. 1. o takılı olan camın orjinal rengimi yoksa herhangi bir işlem yaptınızmı. 2. hararet göstergesinin müşürünün takılı olduğu yer boş bir delik ve yanlış hatırlamıyorsam orda vidalamak için dişte yok, ve ordan su geçiyormuki müşürü çalıştırsın. gerçekten düzgün çalışıyorsa bende taktırmak istiyorum tavsiye edermisin.

Allah herkese uzun ömür versin,beraber daha nice seneleri görürüz inşallah.

Keeweyin ön camları 3-4 renktir benim taktığım orjinal renginde yani aldığımda o renkteydi,daha önceki camlarım beyazdı.

Hararet muşurunu taktığımız boş delikte diş yok doğru ama biz muşuru oraya sıkı geçmeyle soktuk, delik biraz küçük geliyor o yüzden raybayla o deliği çok az büyülttük öyle taktık, su meselesine gelince evet orada su yok biz motor bloğunun ısısını ölçüyoruz oradan buda yeterli oluyor, suyun ısısını ölçmek için taktığımız önceki muşurlar hatalı ölçüm yaptı çünkü 750 Gr olan su miktarı gerçek motor ısısını vermedi ayrıca motorda su olmadığı zaman ısı göstermedi yada yanlış gösterdi, bir başka sorunda termostatta ortaya çıktı eğer termostat açmazsa su gelmediğinden yine ölçüm doğru çıkmadı bütün bunlar denemelerle sabitlendi en sağlıklısının motor bloğunun ısısını ölçmek olduğu kanaatine vardık ve o yüzden öyle yaptık.

mastakilla
12.Nisan.2008, 23:13
müslüm baba çok teşekkürler bizi aydınlattığın için

28 binde daha arka fren balatasını değiştirmediğini yazmışın benim arka balatalar ötmeye başladı (8 binde ) bende bitti heralde değiştiriym diye düşünürken yazını okudum kafam karıştı acaba ses standartmı değiştirmesemmi??

müslüm baba
02.Mayıs.2008, 12:23
Ben motorumun dün Mustafa ustada yazlık bakımını yaptırdım, motorun performansı müthiş arttı.

Yapılan işlemler.

- Arka tekerlek sökülüp temizlik yapıldı rulmanlar kontrol edildi balata kontrol edildi,yağlandı toplandı bi sorun yok.

- Debriyej balatası söküldü, 28 bindeki motorun balataları hala güzeldi ama saclarda ufak kararmalar vardı o yüzden balata ve saclar komple Hondanın kilerle değiştirildi.

- Sibop ayarı yapıldı.Biraz sıkı çıktı.

- Karbüratör temizlendi,senkron ayarı yapıldı son zamanlarda çok yakmaya başlamıştı.

- 12 bin Km sorunsuz çalışan bujiler değiştirildi tırnak incelmişti, yine BOSH marka takıldı.

- Şarzı ölçüldü normal,akü kontrol edildi suyu tamam.

- Motorun suyu kontrol edildi eksik yok.

- Termostatın açıp açmadığı motor ısındıktan sonra kontrol edildi çalışıyor.

- Bu arada fanların açıp açmadığına bakıldı çalışıyor.

- Ön fren hidroliği değiştirildi. Balatası yeniydi zaten.

- Arka zincir baklaları kontrol edildi herhangi bir esneme zedelenme olmadığı görüldü.

- Hava flitresi değiştirildi temiz olmasına rağmen değişti çünkü rutubet ve nemden özelliğini kaybetmişti.

- Motorun tüm elektrik aksamı elden geçirildi her şey saat gibi, bu arada ateşleme bobini testden geçti güzel çıktı.

Ve motor Mustafa ustada 2 gün kaldı usta motoru test etti ve her şey mükemmel çalışıyor,al şimdi Urfaya git dedi. Aldım tam çıkacaktım el freni muşurunun çalışmadığını farkettik derhal temizlendi ve çalışıyor.

Bu bakımları Yaza girerken yaptırmanızı tavsiye ediyorum.

matemmatik
02.Mayıs.2008, 14:56
al şimdi Urfaya git dedi.
Boşuna usta dememişler. Adam doğru söylemiş. Urfa ya gel dedecim :D