PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : şanzumandan ses geliyor

gata
11.Nisan.2008, 15:39
Arkadaşlar tecrübe ve bilgilerinize dayanarak birşey sormak istiyorum. Benim sorunum motorumla seyir halindeyken vides küçültmem gerektiğinde şanzumandan gelen şakırtı. Valla sanırım birgün yolda bırakacam şanzumanı. çok acayip bir şakırtı sanki bişeyler kırılıyormuş gibi. Acaba benmi yanlış bişeyler yapıyorum yoksa motordamı var...

kaanka
11.Nisan.2008, 16:06
yanılmıyorsam hepimizinki yapıyor.:D eğer yanılıyorsam yandık.:cry: benimkide aynısını yapıyor. bazen bende birazdan aşşağı düşücek diyorum içimden...:p

Aksu
11.Nisan.2008, 16:35
Uğultu da varsa hapı yuttu demektir hemen açtırın şanzumanı ve el atılsın her yerine. Yoksa dişlileri de kırar bir şeye yaramaz.

Ya birde şu motorun saplamalarına bakın onlardan biri çıkmıştır, siz de olayı yanlış anlayıp bize yanlış bilgi vermiş olabilirsiniz.

Derler ya dökme suyla değirmen dönmez diye, sanal ortamda arıza tespiti de o kadar oluyor.

müslüm baba
11.Nisan.2008, 19:22
Vites değiştirirken çıkan şakırtılar hemen hemen zincirli bütün motorlarda vardır çok kafaya takmayın ama sesin en aza indirgenmesi güzel bir debriyej ve zincir ayarıyla sağlanabilir. Şanzıman olsaydı sanırım şu ana kadar motoru eline alırdın.

Tayfun
11.Nisan.2008, 19:33
Vites değiştirirken dişliler tam yerine geçmezse ucu ucuna birbirine sürten dişliler bu sesi yapar, buda vites takozuyla alaklı bir durum. Sıfır motor kullanılmaya başlandığında vites geçişlerine dikkat etmek lazım, yarım yamalak vites geçişleri sonra bu seslere sebebiyer veriyor, yukarı ve aşağı hareketlerin tam olarak yapılması lazım...

aslanburclu
11.Nisan.2008, 19:40
zannedersen bu arkadaş zamansız ve devirsiz vites değiştirme işlemi yapıyor .. nedenmi bende bazen (birazcıktan fazla tombalağım ya ) frenlere fazla güvenmeyip motor freninide takviye yapayım diye vitesle oynayınca arkadaşın durumuda bende oluyor kanımca olacak bişey değil biraz devirsiz vites değiştirme işleminden kaynaklanıyordur....

tabii bu alışkanlık haline gelip hala devam ederse yakın zamanda sistemi kucağına alır ...aman deyim allah muhafaza arızalı motormu bide parçasızlıktan bi köşede yatıyomu insana tam bir çin işkencesi olur ya

müslüm baba
11.Nisan.2008, 20:58
Yaw adamın ödünü koparttınız korkutmayın insanları bu seferde korkudan binemiyecekler motorlarına.

yeaks
11.Nisan.2008, 23:04
yaw benim motorumda da otobanda alıyorum boşa gidiyorum hızım düşünce 2. vitese geçiriyim diyorum langırt şakırt gümm bi anda bişi oluyo :mrgreen:

koray61
11.Nisan.2008, 23:08
O normal bi ses hepsindeolur sorun etme

gata
12.Nisan.2008, 11:16
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Doğruyu söylemek gerekirse hakkaten gözüm korktu bundan sonra bende daha dikkatli olurum. yani benim anladığım kadarıyla devirsiz vites değiştirmekten oluyo bu sesler. Ozaman motosikletler boşa atılmıyormu demek oluyo:?.,
Aksu baba sen uğultu varsa hapı yuttu demişsin. Valla dilim varmıyor söylemeye ama sanırım öle bişeyde var. Ama gaz açık giderken diilde gazı kestiğim zaman yapıyo. senin bahsettiğin bumudur yoksa benmi pinpiriklendim.:(...

müslüm baba
12.Nisan.2008, 11:43
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Doğruyu söylemek gerekirse hakkaten gözüm korktu bundan sonra bende daha dikkatli olurum. yani benim anladığım kadarıyla devirsiz vites değiştirmekten oluyo bu sesler. Ozaman motosikletler boşa atılmıyormu demek oluyo:?.,
Aksu baba sen uğultu varsa hapı yuttu demişsin. Valla dilim varmıyor söylemeye ama sanırım öle bişeyde var. Ama gaz açık giderken diilde gazı kestiğim zaman yapıyo. senin bahsettiğin bumudur yoksa benmi pinpiriklendim.:(...

Kardeşim takma kafana eğer motorunda bi durum varsa şindiye yolda kalmıştın zaten bu motorlar arızayı affetmez, yani bozuk bir mekanızmayı kabul etmez sen boş ver sesi mesi ses geçirmez bir kask al tak kafana ses mes duymazsın, öyle her sesi kafamıza taksaydık bu motorları yürütemezdik, herkes şunu bilsin ki ses çok bariz olmadığı sürece bişey olmaz.

Vitesi boşa nasıl atacaksın, 1, boş,2,3,4,5 diye giden bir vites sıralamasında, 5inci viteste giderken 100-110 gibi bir hızla vites debriyej basılı bile olsa küçültülmez,eğer yapıyorsanız, şanzımanı bir müddet sonra elinize alırsınız.

YUKARIDA YAZILANLARDAN SONRA BU MOTORLARIN NEDEN ŞANZIMAN KIRDIĞINI ÇOK İYİ ANLADIM ACİL OLARAK SİTE ÜYELERİNE VİTESLE İLGİLİ EĞİTİM VERMELİYİZ KİMSENİN BİŞEYDEN HABERİ YOK.

alex
12.Nisan.2008, 11:57
yaw benim motorumda da otobanda alıyorum boşa gidiyorum hızım düşünce 2. vitese geçiriyim diyorum langırt şakırt gümm bi anda bişi oluyo :mrgreen:

ARKADAŞLAR O LANGIRT LUNGURT SESİN ASIL KAYNAĞI ZİNCİRİNİZDEN GELİYOR DİKKAT EDİN..GEREKLİ AYARINI YAPTIR...

foreman
12.Nisan.2008, 11:58
aslında 1 boş 2,3,4,5 boş, olmus olsa daha ıyı olurdu...
bazen hızlanıp bosa atarak yakıt tasarrufu yapılabılırdı...
ama buda surus acısından tehlıklelı olurdu...

sanırım bununla ılgılı bı dunya standartı var...dısına cıkılamıyor...

ben ehlıyet alırken oranın motorsıklet hocası ıstersen benım MZ ıle sınava gır...
o daha kolay demıstı...bende onun vıteslerını bılmıyorum sıkıntı olabılır dıye kabul etmemıs kendı motorumla gırmıstım...
o zaman bana dedıkı MZ lerın 1 boş,2,boş,3,boş,4,boş,5...vıteslerı bu seklılde demıstı...
bu dogrumu?

alex
12.Nisan.2008, 12:06
mOTOR DU DEVRİYDİNASIL KULLANILIRDI...ALIN SİZE CVP...

http://haber.mynet.com/video/populer-kultur/Bu%20maymun%20müthiş/11Nisan2008/O1207926327402/%26video%3Dmms%253A%252F%252Fhaberav%252Emynet%252 Ecom%252Fhv%252Fmaymun%255Fmotor65%252Ewmv

müslüm baba
aslında 1 boş 2,3,4,5 boş, olmus olsa daha ıyı olurdu...
bazen hızlanıp bosa atarak yakıt tasarrufu yapılabılırdı...
ama buda surus acısından tehlıklelı olurdu...

sanırım bununla ılgılı bı dunya standartı var...dısına cıkılamıyor...

ben ehlıyet alırken oranın motorsıklet hocası ıstersen benım MZ ıle sınava gır...
o daha kolay demıstı...bende onun vıteslerını bılmıyorum sıkıntı olabılır dıye kabul etmemıs kendı motorumla gırmıstım...
o zaman bana dedıkı MZ lerın 1 boş,2,boş,3,boş,4,boş,5...vıteslerı bu seklılde demıstı...
bu dogrumu?

Evet doğru.

X__utku__X
o şakırtı normak.vites küçültürken olur.kaldırımda yürürken yanından bi ss yavaşlarsa yada sürersen gör şakırtıyı.şak şuk adam korkuyo.

Aksu
12.Nisan.2008, 13:07

Gazı kesince uğultu yapıyor diyorsun da sesden sese fark var, şimdi gazı kesince motor kompresöre biniyo, o ara motor gürültüsü azaldığı için uğultu dediğin ses öne çıkıyor. Şimdi her şey olabilir, tekerlerin bilyaları ve özellikle ön teker bilyası bozuk olabilir. Ya çok sebep sayarım sana da iyice kafan karışır. Birebir tecrübe etmeden anlamak çok zor ama sen teker bilyalarına baktır bakalım.

spydx
12.Nisan.2008, 14:55
Şimdi kardeş şöyle bir test yapabilirsin bu ses her viteste geliyormu??. Geliyorsa normal olması lazım çünkü 5 dişliyede zarar vermiş olsan o alet herhalde seni çoooktan yolda bırakırdı. Ha sadece 1 yada 2 viteste ses varsa şöyle bir test yap giderken gaz ver ve gazı kes ve seste bir farklı (şakırtı çıkıyormu?)birde giderken ses yapan viteste debriyaja bas ses kesiliyorsa dişlilerde yada bilyelerde bir sorun var olabilir.(bunların hepsi başıma geldi test edildi onaylandı...)Birde zincirin orjinal zincirse ses yapar o-ringli zincirle değiştirirsen ses minimuma hatta yok denecek kadar azolur
Eğer bir yanlışım varsa düzeltin arkadaşlar.

gata
13.Nisan.2008, 22:42
Kardeşim takma kafana eğer motorunda bi durum varsa şindiye yolda kalmıştın zaten bu motorlar arızayı affetmez, yani bozuk bir mekanızmayı kabul etmez sen boş ver sesi mesi ses geçirmez bir kask al tak kafana ses mes duymazsın, öyle her sesi kafamıza taksaydık bu motorları yürütemezdik, herkes şunu bilsin ki ses çok bariz olmadığı sürece bişey olmaz.

Vitesi boşa nasıl atacaksın, 1, boş,2,3,4,5 diye giden bir vites sıralamasında, 5inci viteste giderken 100-110 gibi bir hızla vites debriyej basılı bile olsa küçültülmez,eğer yapıyorsanız, şanzımanı bir müddet sonra elinize alırsınız.

YUKARIDA YAZILANLARDAN SONRA BU MOTORLARIN NEDEN ŞANZIMAN KIRDIĞINI ÇOK İYİ ANLADIM ACİL OLARAK SİTE ÜYELERİNE VİTESLE İLGİLİ EĞİTİM VERMELİYİZ KİMSENİN BİŞEYDEN HABERİ YOK.

Müslüm baba ben vites küçültürken o sesler geldiği için 5. vitesten boşa hiç almadım kortum çünki bişeyler olur diye. o tür durumlarda sadece debriyaja basıyorum saadece. verdiğin bilgiler için teşekkürler...

gata
13.Nisan.2008, 22:44
Gazı kesince uğultu yapıyor diyorsun da sesden sese fark var, şimdi gazı kesince motor kompresöre biniyo, o ara motor gürültüsü azaldığı için uğultu dediğin ses öne çıkıyor. Şimdi her şey olabilir, tekerlerin bilyaları ve özellikle ön teker bilyası bozuk olabilir. Ya çok sebep sayarım sana da iyice kafan karışır. Birebir tecrübe etmeden anlamak çok zor ama sen teker bilyalarına baktır bakalım.

Aksu baba allah nasip ederde ayvalık buluşmasına gelirken Ankara'da bir bakarsın olmadı çekeriz hemen servise birgüzel baktırırız olmazmı...

aslanburclu
14.Nisan.2008, 00:36
o olaydan korkup hep debriyaş kullanırsan bu seferde balataları götürürsün çünkü bizim makinalar birden balata sıyırıyor ve yolda kaldın allaaaa ittir artık emin bi yere kadar

okan
14.Nisan.2008, 01:21
Yunus...giden motosiklet boşa alınmaz... saçmalama....araba gibi istediğin vitese bi seferde geçemeyeceğin için gaz verip de denge kurman veya kendini kurtarman gerektiği anlarda zor durumda kalırsın...

KESİNLİKLE GİDEN MOTOSİKLETİ BOŞA ALMAYIN!!!!!!

Aksu
14.Nisan.2008, 10:11
Aksu baba allah nasip ederde ayvalık buluşmasına gelirken Ankara'da bir bakarsın olmadı çekeriz hemen servise birgüzel baktırırız olmazmı...

Tabii baktırırız, Ayvalığa gitmeden bir gün önce gelirsen, gelmeden de haber et bana, Birol un oraya motoru çekip genel bir bakım yapılır.

aslanburclu
14.Nisan.2008, 10:26
Tabii baktırırız, Ayvalığa gitmeden bir gün önce gelirsen, gelmeden de haber et bana, Birol un oraya motoru çekip genel bir bakım yapılır.

ya aksum birol usta dediğiniz arkadaş ustamı yoksa yönetmenmi:cheesy::cheesy:
geçen fotolarınızda gördüm herhal onun dükkanıydı o ayakta herkesin elinde bi anahtar veya benzeri herkes kendi işini kendi yapıyordu:cheesy::cheesy: eğer öyleyse süper ya :cheesy::cheesy:

Tayfun
14.Nisan.2008, 12:41
Yunus...giden motosiklet boşa alınmaz... saçmalama....araba gibi istediğin vitese bi seferde geçemeyeceğin için gaz verip de denge kurman veya kendini kurtarman gerektiği anlarda zor durumda kalırsın...

KESİNLİKLE GİDEN MOTOSİKLETİ BOŞA ALMAYIN!!!!!!

Niye geçemiyon yaw, istediğin vitese atlayamasanda sırayla geçersin, 140 bas 5. vistesten bire bile inersin sırayla ama debriyahı bırakırsan söyleyeceğin ilk kelime EŞHEDÜ ile başlamalı :mrgreen: boştan üçe üçten beşe atılabilir ama yapmayın arkadaşlar 8)

okan
14.Nisan.2008, 12:59
Kesinlikle Giden Motosikleti Boşa Almayin!!!!!!

Tayfun
14.Nisan.2008, 13:06

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgr een::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:: mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgre en::mrgreen:

okan
14.Nisan.2008, 13:11
la tayfun .. olm dellenme .. yanlış anlayacak millet denemeye felan kalkarlar bişi olur ....:mrgreen:

Aksu
14.Nisan.2008, 14:00
Eskiden kara şanzuman derlerdi, vites değiştirirken özellikle küçültürken vitesi önce boşa atıp sonra debriyajı çekip, akabinde tekrar debriyaja basıp bu ara da da bir ara gazı verip, motor devrini bulsun diye, sonra diğer vitese takılırdı. Neden çünkü o dişli düzeneğinde sekromenç denilen dişlilerin vites değitirirken yani dişililerin kayarken kolaylığını sağlayan genelde pirinçden imal metal bir parlak ara parça diyeyim.

Şimdi bizim motorlarda da bu sekromenç yok yani kara şanzuman.
5. vites giderken debriyaja basıp sırayla vitesi küçültür ve boşa atarsın, bir sorun olmaz, tabii vites yerlerini iyi bulmak ve sırayla yavaş yavaş yani lank lank diye hissederek boşa kadar indirmek normal.

Şimdi işin kötü tarafı düze gelince vitesi boştan 5. vitese çıkararak debriyajı bırakıp gaz verip gitmek. diyelim 75 km. hızla gidiyorsun vites boşta, bastın debriyaja attın 2 ye, cart diye bir ses hissedeceksin sonra 3 e attın ve sırayla 4 ile 5 dedin bıraktın debriyajı ve gaz açtın devam ettin. İşte işin sakıncalı ve Okan ın dediği riskli durum vitesi büyütürken olur, her an şanzumanı eline alabilirsin, itersen usta alsın eline.:cheesy::cheesy:

Tüm motosikletlerde vitesden atma olayı çok sakıncalıdır.

Yunus gata nın açtığı konunun içine ettin, ama bu arada da birşey daha öğrendin.

müslüm baba
14.Nisan.2008, 14:44
La hawleeee bunlar kaşınıyor ne istiyorsunuz bu şanzımanlardan bırakın her şeyi anlatmış Mehmet Aksu, Okan da söylemiş hiç giden bir motosikletin vitesi 5 den 1 e yada boşa atılırmı, siz bu motorun çalışma prensibini bilmiyormusunuz.

Usulüne göre kullanırsanız 18 bin km rulmansız bile gidersiniz, şekil A da gösterdiğim gibi.

Aksu
14.Nisan.2008, 14:55
Usulüne göre kullanırsanız 18 bin km rulmansız bile gidersiniz, şekil A da gösterdiğim gibi.

:cheesy::cheesy: 8)8)

ali marmaris
19.Mayıs.2009, 18:23
öncelikle tüm üyelere saygılar selamlar

ali marmaris
19.Mayıs.2009, 18:38
birsenedir rr 250 kullanıcısıyım ilk motorum.aldığım zaman 3000 km deydi suan 5800 km de.aldığımda yüksek devirlerde hafif sarsıntılı çalısıyodu ve seyir halindeyken gazı açtığımda bi uğultu geliyodu bi ustaya gösterdim bindi gezdi ''normal bu abi ''dedi.ama sesde sarsıntıda sanki artmaya basladı. ne yapmalıyım neden kaynaklanabilir.?

kayar2
19.Mayıs.2009, 22:14
ugultunun çeşitli sebebleri olur genelde bilyalardan kaynaklanır
z,ncir çok gerilirse masura bilayı zorlar zamanlada dagılmasına sebeb olur

mertyagci
20.Mayıs.2009, 23:49
Abilerim bende motorumu 3 hafta önce aldım.RR 125 E.Vites küçültürken bazen tık diye bir ses geliyor ama çok hafif bir ses.Birde hızımı düşürmek için vites küçültüyorum vites küçültürken motor biraz fazla bağırıyor bu normal midir acaba?

slamdunk_tr
04.Temmuz.2011, 12:52
Arkadaşalar,

motorum daha 900 küsür kilometrede. Vitesi yükseltirken hiç bir problem yok. Düşürürken ise sizin de yukarda bahsettiğiniz "lak" sesini duyuyorum her defasında. Anladığım kadarıyla bu normal bir durum.

O nedenle keyfimi bozmuyorum ve gezmeye devam diyorum.. :)

madleon
05.Temmuz.2011, 17:05
geçen yıl almış oldugum rr250 imde aynı sorunlar vardı. geçen hafta yaptığım zincir değişiminden sonra vites geçişlerim rahatladı ses kesildi ve titreşim yok denecek kadar azaldı. bir ihtimal belki zinciriniz ömrünü bitirmiş olabilir.

Emix
05.Temmuz.2011, 17:13
Arkadaşalar,

motorum daha 900 küsür kilometrede. Vitesi yükseltirken hiç bir problem yok. Düşürürken ise sizin de yukarda bahsettiğiniz "lak" sesini duyuyorum her defasında. Anladığım kadarıyla bu normal bir durum.

O nedenle keyfimi bozmuyorum ve gezmeye devam diyorum.. :)

devirsiz vites düşürürseniz motorunuz sizin keyfini bozacaktır ;) bu lafımı unutmayın :) test edilmiştir.

slamdunk_tr
18.Temmuz.2011, 18:08
devirsiz vites düşürürseniz motorunuz sizin keyfini bozacaktır ;) bu lafımı unutmayın :) test edilmiştir.

Ne önerirsiniz? Ben yapılabilecek iki şey olduğunu düşünüyorum.

1- yavaşladıkça vites küçültmek ve bu esnada o "lak" sesini duymamak, dişlilerin rahat oturması için ara gaz vermek.

2-iyice yavaşlayıp durmaya az kala peşpeşe vites küçülterek 1'inci vitesi bulmak.

ben ilk yazdığımı yapıyorum ama yine de "lak" sesini duyduğum zamanlar oluyor.

Emix
18.Temmuz.2011, 18:34
Ne önerirsiniz? Ben yapılabilecek iki şey olduğunu düşünüyorum.

1- yavaşladıkça vites küçültmek ve bu esnada o "lak" sesini duymamak, dişlilerin rahat oturması için ara gaz vermek.

2-iyice yavaşlayıp durmaya az kala peşpeşe vites küçülterek 1'inci vitesi bulmak.

ben ilk yazdığımı yapıyorum ama yine de "lak" sesini duyduğum zamanlar oluyor.

1. adımı uygulayın ;) sırasıyla motorunuzun hızına vede Devrine göre düşürün

vites düşürmek için acele etmeyin şlak şlak 5'den 3'e iniyimde fren yapıcam virajı alırken 3 yeterli diyerekten

vites'i tamamen alışkanlık haline getirin.

debriyaj balatamız yavaş yavaş değil birden bitiyor bunların.
yanlış ve hor vites değişim,debriyaj kullanımı bir o kadar kalitesiz olan hilallerimizi yamultabilir. zincir gerginliğinizi kontrol ettiriniz yağını eksik etmeyin.

bunları yapmayıp hor kullanırsanız sol blok çatlayabilir dişlilerinizi mahvedebilir.

atıp tutmuyorum yani yaşadım aynı şeyleri :D ve motorumun ne durumda olduğunu forum biliyor :)

slamdunk_tr
25.Temmuz.2011, 18:20
Hocam ne kadar dikkat etsek de, vites düşürürken az biraz gaz verip alt vites için doğru deviri bulmaya çalışsak da, yine bazen şu "lakır lukur" :) sesleri duyuyorum. Her defasında içim cız ediyor ama napalım. Kaderimse çekerim.

Çocuğuna bakar gibi bakıp, çocuk sever gibi sürüyoruz.. Yine de bozulursa, bi hayır vardır deriz. :D

köylü
27.Temmuz.2011, 07:50
zincir şaseye çarpıyor ses oradan geliyor