PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yaz bakımı..

bilgihan
15.Nisan.2008, 10:20
Arkadaşlar..Yaz geldi sayılır..Benim gibi az tecrübeli dostlara faydalı olacağını düşündüm..Selamlar.

Akü : Aküyü sökmeden motosikletinizin marşa basıp basmadığını denemeniz gerekiyor. Eğer motosiklet marş ile çalışmazsa, aşağıdaki bakımlardan extra olarak aküyü şarj etmemizde gerekecek. Akü bakımı için yapmamız gereken aküyu sökmek ve eğer aküde su eksikse kapaklarını da çıkarıp, içine SAF SU koymak. Dikkat edin ki su akünun üstündeki ayar cizgisinden daha fazla veya daha eksik olmasın. SAF SU'yu koyduktan sonra 5 dakika bekleyip sonra kapakları kapatın. Aküyü yerine takarken önce akü başlarının üzerindeki oksidasyonu temizleyip, çok az da gres yağı sürmek faydalıdır. Lastikler: Lastikler her zaman yazdığım gibi önemlidir. Onların havalarını ölçüp, lastiğin üzerindeki veya motosikletinizin kullanma kılavunuzunda yazan ayara getirin. Zincir: Zincirli motosikletlerde zincir paslanması zincirin ömrünü kısaltıp, dişlilere de zarar verir. Yaz aylarında daha sıklıkla özel lastik spreyler ile yağlamamız gerekir. Dikkat edelim ki, normal yağlar ile yağlamamız faydalı olmaz. Su radyatörü: Su soğutmalı motosikletlerde radyatör içindeki likit (Su veya Antifiriz) eksikse, onu tamamlayın, bu işi motosikletin soğuk olması zamanda yapmanız önem taşıyor. Su yerine antifiriz koymak motorsikletin su dolaşan kısımlarını paslanmaktan da korur. Yağ ve yağ filitresi: Motosikletlerde yazın daha kalın yağ kullanmanız gerekir. Normalde 20x50 yağlar kullanılır. Motosikletlerde her 3 kez yağ değişiminde bir kez yağ filitresi değiştirilir. Ayrıca: Devir ve kilometre telinin, ayak, el fren bağlantıları varsa tellerinin, debriyaj teli ve bağlantılarının, da açılıp yağlanması da gerekmektedir."</I>

bilgihan
15.Nisan.2008, 10:28
Ekleyecekleriniz mutlaka olacaktır..Konuyu açma amacım buydu..

okan
15.Nisan.2008, 10:31
su ve antifiriz karışımını yarı yarıya yapın .. ve su yerinede saf su kullanın ...

Mr.Quanta
15.Nisan.2008, 17:05
su ve antifiriz karışımını yarı yarıya yapın .. ve su yerinede saf su kullanın ...

paslanmasın diye mi abi? yoksa başka bi püf noktası var mı?

foreman
15.Nisan.2008, 21:02
paslanmasın diye mi abi? yoksa başka bi püf noktası var mı?

burak cım saf su aku ıcın...8)

mastakilla
15.Nisan.2008, 23:30
okan abi su ve antifiriz karışımını neden yarı yarıya yapıyoruz sadece antifiriz koysak olmamı ??

okan
15.Nisan.2008, 23:58
okan abi su ve antifiriz karışımını neden yarı yarıya yapıyoruz sadece antifiriz koysak olmamı ??
Emreciim su ve antifiriz karışım olmadan görev yapmazlar...sadece antifiriz hiç bi işe yaramaz.. ayrıca saf su dediğim akü için değil .. radyatör için...
antifiriz suya göre hararete daha dayanıklıdır...su 100 derecede kaynar ama antifiriz 130 dereceye kadar motora zarar verdirmez...safsu ile karıştırırsan zaman içerisinde korozyon ve kireçlenme sıkıntın olmaz..
bütün pahalı motorların karışımları yarıyarıya saf su ve antifirizdir...

matemmatik
16.Nisan.2008, 01:22
bütün pahalı motorların karışımları yarıyarıya saf su ve antifirizdir...
Bizim motorumuz pahalı değil, biz ne koyalım? :D :D :D
Şaka şaka... Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için çok sağolun. Eminim ki bu topic daha çok uzayacak. Tecrübeli abilerimizin bu konuda söyleyecekleri çok şey olduğundan eminim. Bu arada elektrik aksamını da bir gözden geçirsek fena olmaz diye düşünüyorum. Hani oksitlenme falan varsa diye...

okan
16.Nisan.2008, 10:14
Bizim motorumuz pahalı değil, biz ne koyalım? :D :D :D
Şaka şaka... Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için çok sağolun. Eminim ki bu topic daha çok uzayacak. Tecrübeli abilerimizin bu konuda söyleyecekleri çok şey olduğundan eminim. Bu arada elektrik aksamını da bir gözden geçirsek fena olmaz diye düşünüyorum. Hani oksitlenme falan varsa diye...
Aytaç hocam emin olki piyasanın en karizma motorlarını kullanıyorsunuz...ayrıca 1000 liralık motor cennetinin olduğu bi memlekette rr lar bence fiyat olarak orta sınıfın üzerinde.. hiç te küçümsemeyin...8)

müslüm baba
16.Nisan.2008, 10:20
Yaz için birde artçınızın bakımı var onuda ihmal etmeyin. Artçısı olmayanları ilgilendirmiyor.

matemmatik
16.Nisan.2008, 10:37
Yaz için birde artçınızın bakımı var onuda ihmal etmeyin. Artçısı olmayanları ilgilendirmiyor.
O zaman ben üzerime alınmmayayım ;)

kaanka
16.Nisan.2008, 10:40
O zaman ben üzerime alınmmayayım ;)

yaza daha çok var dostum sen şimdiden umutsuzluğa kapılma bence 8)

bilgihan
16.Nisan.2008, 10:40

Müslüm baba benimde artçım yok aslında çok...olası durumda artçının bakımı nasıl yapılır? :):) tecrübelerini paylaşırsan sevinirim...

mastakilla
16.Nisan.2008, 11:10
biz artcıya anca uzaktan bakıp iç çekiyoz :p

buarada bilgilendirdiğin için saol okan abi..

müslüm baba
16.Nisan.2008, 11:17
Ne kadar dertli varmış bu konuda, bakımı yapmak için önce artçı bulmalısınız, ben sizin yaşınızdayken artçı fazlalığından sepetli motora binerdimbirini arkama 2 tanesinide sepete bindirirdim, hadi bakim gösterin kendinizi daha vakit var gezilere. Artçıları bulunca arayın bakımları nasıl yapılırmış anlatırım size. Şimdi Aksu hemen atlayacak bakın görün.

okan
16.Nisan.2008, 11:20
o zaman da bölle sırma saçların varmıydı dede.....:?

matemmatik
16.Nisan.2008, 11:24
Yaw dede biliyorsun benim özel durumları....
Fakir ama gururlu genç modundayım... ooooof off...

bilgihan
16.Nisan.2008, 11:26
Okan kardeşim güldürdün walla...Ama Müslüm Baba eski kurt...sırmalı sırmasız bulmuştur artçılar zamanında :)

müslüm baba
16.Nisan.2008, 11:27
o zaman da bölle sırma saçların varmıydı dede.....:?

Eski resimlerden birini sana gösteririm çok yakışıklıydım kızlardan başımı alamıyordum e tabi birde karizma meselesi var.8)

okan
16.Nisan.2008, 11:31
Eski resimlerden birini sana gösteririm çok yakışıklıydım kızlardan başımı alamıyordum e tabi birde karizma meselesi var.8)
eskiye hürmet olsaydı bit pazarına nur yağardı dedem benim....kelini öpiim ben senin.. boş ver saçı maçı .. maden olan yerde ot bitmezmiş.....:D

kaanka
16.Nisan.2008, 11:34
müslüm baba nerde döktü sanıyorsunuz saçları okadar çok artçıyla uğraşmak kolaymı???:x

Kaynarca
16.Nisan.2008, 11:50
Müslüm Baba ile saç konusunda benzerlikler gösterdiğimiz için saçı uzun arkadaşlara bazı deyimleri hatırlatmak isterim :)

Benzini Shell'den akılı kelden al
Maden olan yerde ot bitmez
vee Keller hergün eller :)