PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : batırdım

promote
03.Nisan.2007, 21:12
motoru batırdım ...
malum hiç bişi bilmeden yeni aldım 2. el
sanırım motur boğdum halde akuye yuklendıgım içinbitti doldurtum ama birinden aldığım cesaretle rolantisi ile oynadım yine akü bitti , hehe eğimliken motor yağına bakdım tabi 0 gösterdi bende gidip yeni yağ aldım alahdan doldurmadan biri hops dedide durdum
şimdi rölanti ayarı bozuk ne yapmma lazım akücük hemencecik bitiyor bu normalmidir çözüm nedir ya garajdan çıkarabilsem servise filan götürüp baktırcam , allah aşkına biri nasıl çalışcanı kısaca anlatsın once jikleyi çek sonra direk marşa basmı yoksa basarken gazda verilcekmi vs...
bide sultançiftliği gop. dan bir allahın kulu varmı bana yardım etcek bunaldım valla , araba daha mı kolay ne :)

emrahss
04.Nisan.2007, 09:20
Dostum, hava soğuksa jikleyi tam çekerek çalıştıracaksın, takriben 1 dakika sonra jikleyi indireceksin. Hava soğuk değilse, jiklesiz çalıştıracaksın. Ancak her iki durumda da gaz vererek çalıştırmayacaksın. Yani bana servisin ilk aldığımda anlattıkları bunnar. Akü bitmesi sorunu bende de vardı, hatta yeni akü aldım. Ancak sorunun konjektör kablolarının çıkmış olması, bu sebeple aküyü şarz etmediği olduğu görüldü. Bi kontrol ettirmende fayda var. Bi de orjinal bujileriyse bence vakit geçirmeden NGK ile değiştir. Umarım faydalı olmuştur.

infinitedreams
04.Nisan.2007, 11:24
Cumartesi kuvvetle muhtemeldir ki Gaziosmanpaşa Meydan'a geleceğim. Eğer sorun bahsettiğin kadarsa bir şekilde çalıştırırız, merak etme.
Cuma günü bana mail atım hatırlat, numaranı bırak... cumartesi ararım seni.
nihatuzun00@gmail.com

Tayfun
04.Nisan.2007, 12:29
Rolanti ayarı kolay, motorun sağ tarafında karbüratörün yanındaki siyah kafalı ters duran vidayla oyna ayarlarsın rolantiyi.

aidikurt
04.Nisan.2007, 14:40
motoru batırdım ...
malum hiç bişi bilmeden yeni aldım 2. el
sanırım motur boğdum halde akuye yuklendıgım içinbitti doldurtum ama birinden aldığım cesaretle rolantisi ile oynadım yine akü bitti , hehe eğimliken motor yağına bakdım tabi 0 gösterdi bende gidip yeni yağ aldım alahdan doldurmadan biri hops dedide durdum
şimdi rölanti ayarı bozuk ne yapmma lazım akücük hemencecik bitiyor bu normalmidir çözüm nedir ya garajdan çıkarabilsem servise filan götürüp baktırcam , allah aşkına biri nasıl çalışcanı kısaca anlatsın once jikleyi çek sonra direk marşa basmı yoksa basarken gazda verilcekmi vs...
bide sultançiftliği gop. dan bir allahın kulu varmı bana yardım etcek bunaldım valla , araba daha mı kolay ne :)
nihat kardeşim halleder onla irtibata geç değilmi nihatım

Aksu
04.Nisan.2007, 19:00
Rölanti ayarında o tarif edilen vidayı her iki karbüratörde de tam olarak sık ve geriye 2,5 (ikibuçuk) tur aç her iki karbüratör ayarı da aynı olsun.

emrahss
04.Nisan.2007, 19:04
İki tane mi? Ya ben sadece sağ tarafta bi tane vida görüyorum ikincisi nerede. Cahilliğe bak ya :? :?

okan
04.Nisan.2007, 19:28
İki tane mi? Ya ben sadece sağ tarafta bi tane vida görüyorum ikincisi nerede. Cahilliğe bak ya :? :? o senin gördüğün rolanti ayarı gomtanım... diğer vidalar hava ayar vidaları.... ama sen kurcalamasan iyi olur....iyi bi ustaya götür....zira bi daha eski sağlığını bulamaya bilir motörün.. ayrıca benim ayarlar 2,5 diil 3,5 şu anda...

emrahss
04.Nisan.2007, 19:32
Tamam dostum, sağol.

promote
04.Nisan.2007, 20:25
valla nihat bey bu işi halledersen dile benden istediğin kadar kebap :)
akü bitmiş komşunun arabasından aktarma yapmakda sorun olurmu ?
rölanti ayarı kötü ise motor çalışmaz dimi ?
bir adet kafa şişiren sorun daha motor boğulmuşsa ne yapmalı :)

Tayfun
05.Nisan.2007, 19:38
Arabadan takviyeden sorun olmaz, rolantiyi arttır düzgün çalışınca ona göre bir aar çekersin, motor boğulmuşsa ya 1 gece motoru kendi haline bırak bujilerdeki benzin uçsun, yada sök bujileri kurula güzelce, bujileri yerine takmadan öylece beklet birazki içerideki benzin uçsun yada varsa hava tabancası kullan, sonra tak bujileri çalıştır.

promote
05.Nisan.2007, 19:54
bujilri söktüm temizletip takıcam bakalım çalışcakmı bu sefer :)
rolantiyi sonuna kadar sıkıp 2.5 tur geri getircem çalışırsa bi ustaya götürürm artık :)
saat 17: 59
hallettim sonunda bana bujiyi sök temizle diye arkadaşım uğura sevgilerimi sunuyorum :) sabırla bana ki hayatında buji görmemiş adama onu msn den anlattı ve yaptırdı harikasın:)
şimdi çalışıyor ama sanırım rölanti ayarından boştayken çalışırken durmaya başladı rölantiyi ileri aldığımdada egzosdan patlamalar gelmeye başladı bu normal midir? daha yapmma gereken ne kaldı :) servis demeyin ona gidicem eninde sonunda ama bilgim olsun diye soruyorum ...
:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Tayfun
08.Nisan.2007, 01:43
Dostum ilk çalıştırmada jigleyi kullanmıyorsun heralde, gidonun sol elciginde tam aynanın dibinde nikelajdan bir minik kol var, çekebiliyorsun onu, sonuna kadar çekip gaz vermeden çalıştır motorunu 3-5 dakika ısıt sonra indir jigleyi birkaç derin ara gaz yap motorun düzenli çalışmaya başlayacaktır, bunları yaptınmı hiç?

promote
08.Nisan.2007, 11:21
jikleyi çekiyorum fakat sadece marşa basarak çalışmıyor , azcıkda gaz vermek gerekiyor çalışması için gazı bırakdığımdada duruyor ısınana kadr gaz verıyorum galıba rölanti ayarını ii yapamadım

okan
08.Nisan.2007, 14:15
dostum senin jikle tertibatında bi arıza vardır ... teli felan çekme yapmıyodur . ona bi baktır...

Tayfun
09.Nisan.2007, 21:24
jikleyi çekiyorum fakat sadece marşa basarak çalışmıyor , azcıkda gaz vermek gerekiyor çalışması için gazı bırakdığımdada duruyor ısınana kadr gaz verıyorum galıba rölanti ayarını ii yapamadım

O zaman jigle telininde ayarlanması lazım, jigleyi çeksende tel gerilmediği için bir işe yaramıyor büyük ihtimal telde boşluk vardır, germesi kolay aslında, jigle telini sonuna kadar takip et, karbüratörün üzerinde son bulacak zaten, uygun anahtarla civatayı gevşet boşluğu al ve sıkıştır, sonra tekrar dene.

promote
09.Nisan.2007, 22:50
rölantiden olamaz değilmi ..
ben vitess değiştirmeleri ii yapamıyorum bazen boşa alıp motoru bağırtıyorum
veya dönüşlerde motoru durduruyorum bazen motor küt küt vuuryor bunlar motora zararlımı ?
debriyaja basılırken sonuna kadarmı basılacak
yokuşdan kalkarken durduruyorum yıne bunlar sorun yaratı mı motorda

Tayfun
10.Nisan.2007, 11:00
Rolantide düşük olabilir bunun içinde stop edebilir sana rolantiyi ayarlayabilmen için bir yerlerden resim bulayım, rolanti ayar vidasının yerini gösteren resim.

promote
10.Nisan.2007, 20:11
yerini biliyorum zaten uraşdım i ibi sesde yakaldım ama olmadı galıba
debriyaja basılırken sonuna kadarmı basılacak ??

Tayfun
10.Nisan.2007, 22:53
Vites atarken sonuna kadar basacaksın tabiki debriyaja, birde tam duruş yapacağın zaman tabiki, yoksa motor stop eder basmazsan, kalkışlardada ufak ufak bırakacaksın bunu biliyorsundur yani, el alışkanlığı edindin mi gerisi kolay.

okan
10.Nisan.2007, 23:08
yerini biliyorum zaten uraşdım i ibi sesde yakaldım ama olmadı galıba
debriyaja basılırken sonuna kadarmı basılacak ?? babacan makara yapmıyon deelmi... yok eğer bu kadar bilgisizsen skooterden başlasaydın sağlığın açısından.. çok dikkat et kardeşim bu debriyaj ayarlamasını yapamassan başına çok işler açarsın...bi bilen yokmu etrafında yaaa.. valla içime sıkıntı oldun benim şimdi....
tayfun gitsene adama yardıma beaa... :P

aslanburclu
10.Nisan.2007, 23:41
bu arkadaşın önce bir sürücü kursuna ve sonrada bir e bir eğitime tabi olması gerekiyor her kafadan bir bilgi ile toprağa gider allah muhafaza

güzel kardeşim sen derhal bir motosiklet eğitim kursuna yazıl

promote
10.Nisan.2007, 23:41
ne gibi işler alırım ..
trafiğe çıkmıyorum , etrafda dolaşıyorum ama yorgunlukdanmı nedır vites değişimini yumuşak şekilde yapamadığım zart zurt sesleri geldiğinde veya motoru yanlışlıkla boşa aldığımda sinir oluyorum.hala yokuşlardan kalkışı estetik yapamıyorum motoru stop ettirip duruyorum sonunda başarsamda vede yine dönüşlerde stop ettiriyorum sanırım dönüşe çıkışa odaklanmaya çalışırken gazı az veriyorum ondna oluyor .... kavrama noktasını tam anlayamadım olay o galiba
ve sanırım motoru çalıştırma meselesini hallettim yardımlar için çok teşekürler..ama daha sorucam çok şey var şu anda netten bulduğum motorsiklet teorisini okuyorum ve uygulamaya çalışıyorum ...
urslarda bişi göstermiyorlar daha yeni bitti kurs acelem yok benim motor yurt dışında lazım olcak 2 ay sonra
valla su ana kadar bana söylennelerle motorun bazı yerlerini söküp takacak kadar oldum bu şekilde öğrenme şansım yavaşda olsa var :)

okan
10.Nisan.2007, 23:54
bazen bir kitap dolusu bilgi, bir cümlede veya başına gelmiş bi tecrübeden daha geçerli olamaz..tecrübe yol yapmakla kazanılan bi şeydir .. kulaktan dolma veya kitaptan çok zor istediğin verimi alman..ama belli başlı teorik bilgilere bende katılıyorum.. fakat hiç birini bi kitabı okuyarak veya birisinden duyarak öğrenmedim.. hep kendi tecrübelerimden birikimlerimden oluştu.. hatta bazen bir yerde bi şey okuduğum zaman , vaybe biz kendi kendimize keşfetmişiz bunu da haberimiz yokmuş dediğim çok olmuştur..

thoraman
11.Nisan.2007, 01:19
arkadaşım sen araba kullanıyormuydun? eğer kullanıyoduysan vites geçişleri debriyaj v.s bunlar benzer şeyler yok eğer kullanmıyorduysan ben senin yerinde olsam bana 2 gününü ayırıp temel şeyleri öğreticek iyi bi arkadaş bulmadan o motora elimi bile sürmezdim trafiğe çıkıp çıkmamak mesele değil bence dümdüz uçsuz bucaksız çarpacağın hiçbiyer olmayan bi alan düşün yerlerde asfalt genede içinde bulunduğun risk trafiktekinden az değil bence acemiyken huysuz bi at gibi altında motor en ufak hatanda seni üstünden atmak ister gibi üstünden düşmende şanslıysan bi kaç sıyrık yok değilsek kol bacak kemiklerine mal olabilir gözünüde korkutmak için söylemiyorum ama bence pek aceleci davranma 2 ay sonra yurtdışı falan demişsin yapma gözünü seveyim acele etme ömrün uzun olsun ki daha uzun süreler binebilesin motoruna

Tayfun
11.Nisan.2007, 01:29
Motor işi aşk işidir, hevesin çoksa kısa zamanda kıvırırsın, ama zevk değilde mecburiyet varsa yavaştan alderim ben sana..

Kino
11.Nisan.2007, 11:52
dostum arkadaşların dediklerinde yerden göğe kadar haklılar kitap falan okumakla veya burada sorduklarına aldığın cevaplar ile motor sürmek kullanmak öğrenilmez aslında motor sürmek yüzmek gibi bisiklet sürmek gibi bir olaydır yani aradan yıllar yıllar geçsede unutmazsın benim gibi ( 28 sene sonra tekrar motora bindim ) ama yıllar sonra ilk defa denerken bile tedirgin olarak başlarsın ve cok cok kısa bir süre içinde aaa dersin unutmamışım .

http://www.regalraptor.net/forum/viewforum.php?f=20&theme=4-motosiklet-okulu-faydali-bilgileregitim.html önce burada yazılanları okumanı tavsiye ederim sadece motorsiklet için genel kültürün olması için

sonra inci öğretmenimin katkıları ile dikkat düşersin
http://www.regalraptor.net/forum/viewtopic.php?t=352-dikkat-dusersin-.html&theme=4

sonra düşme hikayeleri var
http://www.regalraptor.net/forum/viewtopic.php?t=295-dusme-hikayeleri.html&theme=4

bunları okuyunca da zannetmeki motor sürmesini öğrendim bunlar sadece süreceğinde aklında olması meleke kazanman gereken hikayeler
sen yurt dışına 2 ayı biraz uzat veya bu 2 ayı cok cok sıkı bir şekilde kullan
helede yurtdışına motoru sürerek gideceksen sakın derim 2 ayda sürmesini öğrenirsin; ama yolda kalınca nasıl kurtulursun o biraz yılların tecrübesi ile öğreniliyor..

Tayfun
11.Nisan.2007, 12:30
Kino baba arkadaşa kurs ver hızlandırılmış ;)

Kino
11.Nisan.2007, 13:53
yaa tayfunum zabitim kurs olayı deilde zaten sizin o tarafa yakın herhalde de

arkadaşımız bizi 2 ay sonra yurtdışında temsil edecek dimiii hiiişşşşşşşşşşşşşşşş

demesinler sonra ulen türkiyede böylemi motor kullanıyorlar diye. :scared: :scared:

promote
11.Nisan.2007, 18:45
yurt dışında full motor kullanmayacağım ihtiyaç olduğunda araba kiralmak yerine skoter kiralıcam pratik ucuz olsun diye.. o kadar abartıcak bişi diil ..yaa benb bazı şeyler öğrendim mesala düz yolda filan hakimiyeti kaybetcek durumdan ilerdeyim sadece vites geçişlerini ii yapmak istiyorum bazen ii de hepsi ii olsun zart zurt sesleri çıkarmadan estetik olsun ..evet tecrübe madem kendi deneyimlerim olacak ozaman uraşcam kendi kendime dimi :) yardımcı olcak biri olsa var ya tam süper olcak ozamn o arkadaşı kebap zengini yaparım :)

lunatic
13.Nisan.2007, 21:23
Bende senin gibi yeni başlamıştım. 37 yaşında ilk kez motora bindim. Zor oldu alışması. Pazar yerlerinde az tur atmadım direkler arası. Dönüşlerim rezaletti. Bazen u donüşü yerine 90 derece ancak dönüyordum ve nasıl oluyorsqa gaza asılıp düz gidiyordum. Durunca da motoru yatırıyordum. Vites geçişlerinde ise hangi viteste olduğumu bilemiyordum. hep 2. viteste durupğunuttuğum için kalkarken stop ettiriyordum. Bayır yukarı mı... İllalah etmiştim. Ama şimdi 1200km deyim. Bayır yukarı ayak frenini kullanmadan kalkıyorum kolayca. Köşeleri rahatça dönüyorum. Ama bunun için önce boş pazar yeri bulman lazım. Temiz olsun. Pazarın hemen ertesi günü kaygan oluyor meret :roll: Benim allette de egzosta patlama, iyice (10-15 dakika trafikte kullanmadan ısınmıyor) gaz yememe ve 1 depoyle 200km gitme. Ama çözüm bulamadım henüz. Devamını servisler konusunda yazacağım. Nedir bu servislerden çektiğimiz yaa... :x

Tayfun
13.Nisan.2007, 21:32
Eline anahtarı alan servis olursa böyle olur şefim kaçış yok.

Kino
14.Nisan.2007, 14:18
................. o arkadaşı kebap zengini yaparım :)

babacım bir kaç yerde daha gördüm gibi hayırdır meslek serbest meslek diyor da kebap zengini nasıl yapacan

kollestrolden milleti gebertecen gibime geliyor :mrgreen: şahsım adına 1,5 senedir kebap falan yediğimizde yok kolestrol had safhada allaha şükür birden dikkatimi çekti bu ifade.

yurtdışında kebapcı dükkanımı açacan :wink: yoksa hani scooter falan demişsin kebapcıda mı evlere servismi olayı falan :wink:

ya şimdi hafta sonu hafta sonu ağzımızıda sulandırdın kebap falan diyerekten :lol:

promote
14.Nisan.2007, 17:17
yok be abi memlekette herkez kebap sever diye öyle söyledimm..
ben işi biraz kıvırdım gibi gerçi bu gün bir daha devirdim aleti..
bide bazen motoru yanlışlıkla durdurunca , boşa alınca ışık yanmıyor dolayısıyla marşda basmıyor sap gibi kaldım bu gun sonra ole bi yerde göz gesdirmişdim vurudma die şans eseri bırakdım kendimi bi yerden 2. vitesde elimi debriyajdan çekince çalışda eve dönebildim , sonra elek sistemi nasıl oldusa kendien geldi , sapıttırdım gıcır makinayı :)

thoraman
14.Nisan.2007, 17:19
boş ışığıyla marş basmamanın alakası yoktur arkadaşım yada ben anlamadım ne demek istediğini tam
misal benim boş ışığı hiç çalışmıyor ama marş canavar :D

promote
14.Nisan.2007, 17:32
vitesteyken marş çalışıyormu sizde....
benimki sadece boşdayken çalışmaya başlıyor boş ışığı yanmadanda marş çalışmıyor

thoraman
14.Nisan.2007, 17:33
valla bende çalışıyo ama aman deeyiim debriyaja bas önce sonra marşa

promote
14.Nisan.2007, 17:38
galiba bende ilk aldığımda çalışıyordu vitesteyken ama şimdi çalışmıyor ettiik mi iiçine ne oldu dersiniz...

madasret
15.Nisan.2007, 11:55
benim motür de vitesteyken çalışıyor.
ama şöyle bi problemim var kırmızı ışıkta filan vites düşürmeden (1 e kadar) durursam durduğum yerde vites değiştiremiyorum. birinci vitese geçmek için nasıl anlatsam motürü ayaklarımla itip bi sallamam gerekiyo fites geçirirken. normal midir bilmiyorum. o yüzden duracaksam eğer tam olarak durmadan birinci vitese geçirmiş olmam gerekiyor.

emrahss
15.Nisan.2007, 14:46
benim motür de vitesteyken çalışıyor.
ama şöyle bi problemim var kırmızı ışıkta filan vites düşürmeden (1 e kadar) durursam durduğum yerde vites değiştiremiyorum. birinci vitese geçmek için nasıl anlatsam motürü ayaklarımla itip bi sallamam gerekiyo fites geçirirken. normal midir bilmiyorum. o yüzden duracaksam eğer tam olarak durmadan birinci vitese geçirmiş olmam gerekiyor.

Aynen bende de oluyor. Hepsinde standart herhalde.

aslanburclu
15.Nisan.2007, 15:53
hiçde standart değildir arkadaşlar viteslerin bir sırası vardır (tabii motosikletlerde)sırasıyla düşüp ,kalkarlar sizler bir hata yapıyorsunuz veya debriyajlarınızla kişisel sorunlar yaşıyorsunuzdur , biraz daha sakin, dikkatli ve masafe ve hızlarınızı dikkatli ayarlayp davranırsanız bu sorunlarınızın üstesinden gelirsiniz

lunatic
15.Nisan.2007, 16:06
Bende de aynı durum var. Dururken vites değiştirmek bazen imkansız oluyor. Motoru biraz hareket ettirmeden mümkünü yok değişmiyor. Bazen de şıkır şıkır değişiyor. Kimi zaman nötrü bulmak imkansız. Biraz bastımı löp 1 e düşüyor biraz kaldırdı mı 2 ye çıkıyor. Ama bazen de istemesem bile 1 den 2 ye geçerken sıfır da takılıyor. :?

emrahss
15.Nisan.2007, 19:34
hiçde standart değildir arkadaşlar viteslerin bir sırası vardır (tabii motosikletlerde)sırasıyla düşüp ,kalkarlar sizler bir hata yapıyorsunuz veya debriyajlarınızla kişisel sorunlar yaşıyorsunuzdur , biraz daha sakin, dikkatli ve masafe ve hızlarınızı dikkatli ayarlayp davranırsanız bu sorunlarınızın üstesinden gelirsiniz

Yaşar Baba, ööle değil. Harbiden vitesi yetiştiremeyip 2nci viteste durduysan durduğu yerde bire almıyor. Accık ayakla ilerletmek gerekiyor. Sen tabii hep birde durduruyorsundur da farketmemişsin. Bi dene bence.

aslanburclu
15.Nisan.2007, 19:44
hayret hiç başıma gelmedi bi deneyim bakim

emrahss
15.Nisan.2007, 19:48
Senle bizim tecrübemiz bir mi Yaşar Baba. N'oldu emanet?

aslanburclu
15.Nisan.2007, 20:02
yarın haber verirler belki yinede ben bi arayacağım

promote
17.Nisan.2007, 00:21
evet nedır bu vıtes olayının sonucu ..
bende debrıyajı dusgun bırakmadıgımdan motoru durunca marş basmamaya yolun ortasında sap gıbı kalmaya başladım :)
devrinde debriyaj değişmek nedir ...???

Tayfun
17.Nisan.2007, 00:28
Motor marş yapmıyorsa debriyaj ayırmıyor demektir, debriyaz elciğindeki ayar vidasını gerin biraz daha kavrama yapınca motor çalışacaktır vitestyken....

promote
17.Nisan.2007, 00:48
Motor marş yapmıyorsa debriyaj ayırmıyor demektir, debriyaz elciğindeki ayar vidasını gerin biraz daha kavrama yapınca motor çalışacaktır vitestyken....
peki nasıl gerilir?
ya kardeş sana ne kadar teşekür etsem baya yardımcı oldun...
bide devrinde vites değişmek ne demek dir?
mesala regallerde hangi hızda diğre viteslere geçilir?

promote
19.Nisan.2007, 16:40
unutuldu :)

thoraman
19.Nisan.2007, 20:45
arkadaşım hız olarak düşünme vites geçişlerini motorun sesini dinleyeceksin ne zaman geç derse motor sana o zaman geçeceksin diğer vitese zamanla anlarsın neyi kastettiğimi

promote
20.Nisan.2007, 23:50
bu gün motoru birine verdim gitti geldi sonra motorda surtunme hissettim sankii daha zor ilerliyor seside tıkır tıkırdan sanki sssssssstttttttt tarzı bişeye döndü ...
ne yapmış olabilir .. vitesi aşağıya doğru bastırdığını soledi ondna olabilirmi..