PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sabahları Regal' im çalıştıramıyorum

Anonymous
18.Ocak.2007, 15:41
herkese merhaba,
çok severek aldığım ve kullandığım Regal mi bir probleminden dolayı uzun zamandır kullanamıyorum. sorunum kısaca : sabahları motorumu bir türlü çalıştıramıyorum , marşa bastığımda duyduğum ne yazık ki motorun sesi yerinee sadece " tık " sesi. tabi birkaç deneme sonrasında da akü boşalmaya başlıyor. bu sebeple motorumu 3 kere çetincan a servis götürdüm herseferinde tek yaptıkları sadece aküyü şarj etmek ve bujileri değiştirmek, bu şekilde bana teslim ettikleri motoru 3-4 gün kullanıyorum sonra bir sabah yine aynı problem. akü sorunlu olabilir diye bu sefer aküyü değiştirdim yine 3 gün sonra aynı sorunla karşılaştım. bunun üzerine yeni akümü şarja götürdüğümde gördük kü içinde hiç su kalmamış akü saatlerce şarja bağlı kalmasına rağmen bir türlü şarj tutmuyor. kısaca motorumdaki sorun her ne ise bir şekilde akünün işini bitiriyor. servise de güvenemediğim için nasıl çözeceğimi bilmiyorum. benim aklıma gelen tek olasılık regülatörün ya gelen akımı ayarlayamayıp aküye sürekli yüksek voltajda elektrik göndermesi ve bu sebeple aküyü kaynatması ya da akü şarj olunca akımı şaşeye iletmek yerine aküye göndermeye devam etmesi.eğer bu ise regulatörü değiştirmek büyük olasılıkla sorunumu giderir ama tabi bundan emin değilim ve sorabileceğim kimseyi bilmiyorum. arkadaşlar sorunun ne olabileceği ve muhtemel çözümleri hakkında bir tahmininiz olursa benimle paylaşırsanız sevinirim, motoruma özellikle de havalar böylesine güzel giderken binememek beni çok üzüyor,
herkese şimdiden teşekkürler

innocentbystander
18.Ocak.2007, 17:39
Benzer bir sorunu motosiklet.net teki forumdan Bilge Golge isimli arkadas yasamisti, epeyce ugrastiktan sonra elektrik sisteminin bir yerinden sase yaptigini, motor calismazken dahi akunun tukenmekte oldugunu farketti, kisa devre yapan noktayi bulup sorunu cozdu (hehhe o 223 sayfayi bosa okumamisiz demek ki). Bu da olabilir sorun (ve cozum tabii). Gecen gun superevariders in sitesinde online olan adamlarin icinde gordum, gerekirse oradan da temas kurulabilir sanirsam.

aslanburclu
18.Ocak.2007, 21:01
kardeş ilk önce şarjını bir ölçtür normali 13.4 ile 14.01 volt arasında olmalıdır.eğer bu değerlerde şarj ediyorsa normaldir ve çalıştırdığın andan itibaren farların ve varsa sislerin açık kalsın gördüğüm kadarı ile regalin servislerinde elk.aksamını tam anlıyan yok. sorunun bitmezze tekrar ara mailim ... yasarakilli@superonline.com

Macgyver
18.Ocak.2007, 23:10
Güzel kardeşim senin sorunun aslında çok basit.
Harbi motor tamircisine gideceksin 2 cümle ile derdini anlatacaksın.
Vatandaş 15 dk içinde yapıp yada sorunlu parçayı sana söyleyip sende gidip senin servisdeki seni dünya kadar zarara sokan akü değiştiren yok buji değiştiren adamların gözüne o parçayı sokacaksınki öğrensinler.
Elektrik üreten sargı dinamosu varya yuvarlak motorun sap alt tarafında biyerde işte.
O parça düzensiz akım veriyordur ondandır onun verdiği akım ölçülecek eğer öğleyse o sargı değişecek.
Geçmişte benzer sorunları yaşayan birçok arkadaştan biliyorum.
Bir diğer konuda şase kaçağı kontrol yapcaksın.

aidikurt
19.Ocak.2007, 01:19
Güzel kardeşim senin sorunun aslında çok basit.
Harbi motor tamircisine gideceksin 2 cümle ile derdini anlatacaksın.
Vatandaş 15 dk içinde yapıp yada sorunlu parçayı sana söyleyip sende gidip senin servisdeki seni dünya kadar zarara sokan akü değiştiren yok buji değiştiren adamların gözüne o parçayı sokacaksınki öğrensinler.
Elektrik üreten sargı dinamosu varya yuvarlak motorun sap alt tarafında biyerde işte.
O parça düzensiz akım veriyordur ondandır onun verdiği akım ölçülecek eğer öğleyse o sargı değişecek.
Geçmişte benzer sorunları yaşayan birçok arkadaştan biliyorum.
Bir diğer konuda şase kaçağı kontrol yapcaksın.
Eyvallah kardeşim bana yazcak birşey bırakmamışsın :D Yapılması gereken herşeyi yazmışsın :idea:

Anonymous
19.Ocak.2007, 10:42
hepinize teşekkür ederim arkadaşlar, sanırım sonunda adam gibi bir tamirci buldum, haftasonu ona götüreceğim motoru sanırım halledecektir. aslında iyi tamirci etrafta var da motorun markasını duyunca biz çinlilere bakmıyoruz bilader deyip geçiştiriyorlar, acaip sinirimi bozuyor bu durum :evil:

madasret
19.Ocak.2007, 12:35
pan bu bulduğun iyi tamircinin ismi cismi nedir? bilgi verir misin her zaman lazım :)

aidikurt
19.Ocak.2007, 12:50
hepinize teşekkür ederim arkadaşlar, sanırım sonunda adam gibi bir tamirci buldum, haftasonu ona götüreceğim motoru sanırım halledecektir. aslında iyi tamirci etrafta var da motorun markasını duyunca biz çinlilere bakmıyoruz bilader deyip geçiştiriyorlar, acaip sinirimi bozuyor bu durum :evil:
Zaten iyi tamirci motora gönül veren birisinin biz çin motorlarına bakmıyoruz diye bir cevap vermesi uygun değil.Öyle diyenlerle muhattab bile olma laflarınıda takma onlar zaten sadece seni para olarak görürler.O tür insanlara para vereceğime sokağa atarım daha iyi. :evil:

aslanburclu
20.Ocak.2007, 02:35
arkadaşlar dikilitaşta aliusta süper hemde yetkili servisi tavsiye ederim tabiki istanbuldaki arkadaşlar için :oops:

vazgeçtim............. altan motorun teknik bilgisi biraz daha fazla

aidikurt
23.Ocak.2007, 00:24
arkadaşlar dikilitaşta aliusta süper hemde yetkili servisi tavsiye ederim tabiki istanbuldaki arkadaşlar için
Baba servisler bolumune ayrıntılarıda yazarak eklermısın ?

turlabo
26.Şubat.2007, 17:49
sorun hala devam ediyorm ne oldu ne bitti bilgi lütfen

yasinsubay
26.Şubat.2007, 19:19
valla ya bi bilgi ver arkadasım

aslanburclu
26.Şubat.2007, 20:32
arkadaşlar sizlere ufak bir işlemle motorunuzda veya araçlarınızda elk.kaçağını nasıl anlayacağınızı yazayım ve deneyin elk.kaçağı varmı yokmu siz karar verin
motoru stop edin yani çalışmayacak kontak da üzerinde olmayacak çıkarın.
**** akünüzün (-) eksi ucunu aküden çıkarın
**** çıkardığınız uçla akünün (-) ucu arasına 12 v.luk bir ampül bağlayın yanlız watı düşük olsun
**** eğer ampül yanarsa kesin biryerlerde kısa devre veya kablo sıkışması vardır.
------ lambanız yanmıyorsa rahat olun hiç bir kısa devre yoktur. dikkattttttt lambanın yanmaması lazımmm.

yasinsubay
26.Şubat.2007, 20:34
Ya abicim bu lanet olası aku 3 gunde biter mi yahu benimki bitiyor yaaa kafayı yiyecem

aslanburclu
26.Şubat.2007, 20:42
yasinim akün şarjlıyken + ve - iyi kısa müddet bi kısa devre yap gözlerde kaynama olayı olacakmı eğer olursa akü gitmiştir ama bu olayı abartma uzun süre tutma bi kaza olabilir yüzünü gözünü koru eğer kaynama yoksa tesisatta kaçak vardır bunlara bi bak.

yasinsubay
26.Şubat.2007, 23:11
Gecen Carsamba gunu Motoru aku bittigi icin vurdurarak calıstırdım her zamanki gibi :duvar: neyse calıstırdım ve islerimi hallettim 3-4 saat bindim akude sarj oldu bindigim icin,Pazar gunu cıkarayım aku yine bitmesin dedim basıyorum yok almıyor korna normal calıyor,farlar normal yanıyor ama gel gor calısmıyor abi,tık tık tık diye ses geliyor banamısın demiyor bıktım valla bu akuden :duvar:

aidikurt
27.Şubat.2007, 01:23
Gecen Carsamba gunu Motoru aku bittigi icin vurdurarak calıstırdım her zamanki gibi :duvar: neyse calıstırdım ve islerimi hallettim 3-4 saat bindim akude sarj oldu bindigim icin,Pazar gunu cıkarayım aku yine bitmesin dedim basıyorum yok almıyor korna normal calıyor,farlar normal yanıyor ama gel gor calısmıyor abi,tık tık tık diye ses geliyor banamısın demiyor bıktım valla bu akuden :duvar:
baba ya sizin nedir şu akden çektiğniz bendede akü var bastınmı marşa çaışıyor birkaç gün yatımışsam sadce zor çalışıyor ama çalışıyor bence siz motoru çok ytırıyorsunuz ondan oluyor en iisi bşka dha iyi bir akü alın yanınaa akü sarj cihaı muakkak ama muhakka alı böyle yatırırsanız dğier aküde zortlar :)

yasinsubay
27.Şubat.2007, 01:58
baba ya sizin nedir şu akden çektiğniz bendede akü var bastınmı marşa çaışıyor birkaç gün yatımışsam sadce zor çalışıyor ama çalışıyor bence siz motoru çok ytırıyorsunuz ondan oluyor en iisi bşka dha iyi bir akü alın yanınaa akü sarj cihaı muakkak ama muhakka alı böyle yatırırsanız dğier aküde zortlar :)
Alper sogukta kıcımız donuyor abi :D

emrahss
27.Şubat.2007, 14:07
Aküyü ve bujileri kesinlikle değiştirmek lazım. Ben yaptım, motorun sesi bile değişti sanki.

turlabo
27.Şubat.2007, 14:21
ben hala orjinal aküyü kullanıyorum ve senesi geçti bir sıkıntı yok.yasin subay önümüz yaz az sabır.motora az biniyorsundur tam şarz olmuyordur sanırım

yasinsubay
27.Şubat.2007, 19:16
ben hala orjinal aküyü kullanıyorum ve senesi geçti bir sıkıntı yok.yasin subay önümüz yaz az sabır.motora az biniyorsundur tam şarz olmuyordur sanırım
abi full sarjada koyduk doldu yine 1 haftada bitti zıkkım ya

yanar17
15.Mart.2007, 02:26
Motoru devirdiyseniz akü içindeki elektrolit sıvı dökülerek eksilmiştir.
Eksilen sıvı takviye edilmeli. Edilmezse kurşun plakalar hava ile temas edip bozulur.
Bir daha iflah olmaz. Akü problemi yaşanır.

Birde akü sıvısında sadece su buharlaşarak eksilir. Bu durumda sadece saf su takviyesi yapılmalı.
Yanlışlıkla elektrolit sıvı konulmamalıdır. BUNA DİKKAT.

ÇeLeBi MuRaT
15.Mart.2007, 10:04
Arkadaşlar eğer akününüzün bittiğinden şüpheliyorsanız kaç W olduğunu ölçtürün.Eğer normal sevyede ise kutup başlarını sökun ve motoru oylece bırakın.Ben geçenlerde Gazi motora gittim dedim bole bole benim motor şarj ettiğim akuyu deşarj ediyor.Bana dedikleri motorda bir sorun yoktur uğraşmak istemiyolarya akü satacaklarya kabinci abilerim.Gebze ile kadıkoy arası gidiş gelişim ortalama 70 km civarında illaki motor akuyu şarj etmiştir. Eve geldim aküyü ölçtüm herşey normaldi kontağa bastığımda tık diye alıyordu kutup başlarını soktum ve oylece bıraktım.1 hafta sonra motoru çalıştırmak için taktım ve motor hiç tık demeden çalıştı.Bence motorlarımızın elektrik aksamlarından kaçak olduğu düşüncesindeyim.