PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sabahları ilk hareket esnasındaki 1.vitesten gelen ses

Kaynarca
18.Nisan.2008, 19:42
Üstadlar,

Sabahları motoru çalıştırıyorum ve minumum 5 dakika yüksek rölantide motoru ısıtıyorum. Sonra 1. vitese attığımda "takk" diye bi ses geliyor. Bunu önlemek adına kendi kendime denemelerde bulundum. Mesela debriyaja bir kaç kez bastım daha sonra denedim olmadı. Daha sonra Bilgehan ,Ankara'dayken "yavaşca 2.vitese at daha sonra 1 e indir,ses gelmicektir" dedi ama 2.vitese geçiremedim bile motoru. 1e taktığımda ise yine aynı ses hatta motor irkiliyor bile.. Bu durum normal midir? Değilse ne yapmam gerekir? Bu arada ilk aldığımda usta bana bununla ilgili olarak: "debriyaj ayarı yapılmalı" demişti.. bu doğru mudur?

Not: İlk motor çalıştıktan sonra ilk vitese takarken bu ses geliyor. Daha sonra gelmiyor.

matemmatik
18.Nisan.2008, 19:54
Debriyaj ayarı yapılması gerektiği doğru olabilir ama bence çokta fazla kafaya takmayın isterseniz. Çünkü regallerin devriyaj seti pek te kaliteli değil. Biliyorum bu kötü haberdi fakat hemen arkasından iyiside geliyor. Yedek parçalar çok ucuz :D
Bu arada yağınızı en son ne zaman ve kaç km önce değiştirdiğinizde önem taşır bence...
Sonuç olark derim ki bu motor hakikaten vefalıdır, kolay kolay yolda bırakmaz sizi. o yüzden sağından solundan gelen seslere pek takılmayın...
İyi sürüşler...

Kaynarca
18.Nisan.2008, 20:17
Teşekkür ederim.
Motoru sıfır aldım şuan 260 KM de. 50 KM önce yağını Castrol 10 40 scooter yağı ile değiştirdim.

matemmatik
18.Nisan.2008, 20:38
Hocam yağ ile ilgili birkaç topic vardı bir incele istersen...
Allah kaza bela vermesin...

deep-impact
18.Nisan.2008, 21:15
Bencede yağ ile ilgili topikleri inceleyin öyle hangi yağı kullanacağınıza daha kolay ve sağlıklı karar veririsin.ve yanlış hatırlamıyor isem ilk ısıtmada yüksek devirde iki dakika sonrasında jikleyi normale alıp ısıtmanız daha uygun olacaktır.saygılar.

emresahin
18.Nisan.2008, 23:08
Ben hakki abiden duydugum bi teknik uyguluyorum ve o dedigin ic acitan sesi ve motorun yerinden firlar gibi atilisini engelliyorum,
Sabahlari debriyaj yapisik oldugu icin bassanda ayirmiyor ,ben geceden 1.viteste park ediyorum ve sabah motoru calistirmadan debriyaja basip hafifce ileri geri hareket ettiriyorum ve debriyaj ayriliyor sonrada calistirip bosta isitiyorum,vitese atinca bidaha o ses cikmiyor..

BULL
18.Nisan.2008, 23:42
o ses E-9 ların çoğunda vardır. fii tarihinde birileri motorun biyerlerine bi conta takılarak giderildiğinide söylemişti ama yapanda olmadı sanırım. tehlikeli yada arıza yaratıcı gibi görünsede aslında fazla önemsenecek birşey değildir. sadece motor soğukken ilk çalıştırmada yapar.

bırakın yapsın. siz keyfinize, gezmenize bakın 8)

Aksu
19.Nisan.2008, 00:26
Üstadlar,

Sabahları motoru çalıştırıyorum ve minumum 5 dakika yüksek rölantide motoru ısıtıyorum. Sonra 1. vitese attığımda "takk" diye bi ses geliyor. Bunu önlemek adına kendi kendime denemelerde bulundum. Mesela debriyaja bir kaç kez bastım daha sonra denedim olmadı. Daha sonra Bilgehan ,Ankara'dayken "yavaşca 2.vitese at daha sonra 1 e indir,ses gelmicektir" dedi ama 2.vitese geçiremedim bile motoru. 1e taktığımda ise yine aynı ses hatta motor irkiliyor bile.. Bu durum normal midir? Değilse ne yapmam gerekir? Bu arada ilk aldığımda usta bana bununla ilgili olarak: "debriyaj ayarı yapılmalı" demişti.. bu doğru mudur?

Not: İlk motor çalıştıktan sonra ilk vitese takarken bu ses geliyor. Daha sonra gelmiyor.

23 Nisan da sana özel bir bakım vakti ayarlayayım takımları hazırla, debriyaj ayarından tut da ne gerekiyorsa bakarım.

Kaynarca
19.Nisan.2008, 09:48
23 Nisan da sana özel bir bakım vakti ayarlayayım takımları hazırla, debriyaj ayarından tut da ne gerekiyorsa bakarım.

Ben bu 23 Nisan haberine çocuklar gibi sevindim :)

Kaynarca
19.Nisan.2008, 10:00
Başkanım ayrıca Oktay'la konuştuk kendiniz için Champion buji alacakmışsınız. Afyon'a gelmeden önce alacak iseniz 2 adet de benim için fazladan alırsanız sevinirim. Ayrıca ilk 1000KM 'ye kadar başka lazım olacak ne varsa getirebilirseniz çok iyi olur. Mâlum burda herşeyi bulamıyoruz. Saygılar..

Aksu
19.Nisan.2008, 10:19
Başkanım ayrıca Oktay'la konuştuk kendiniz için Champion buji alacakmışsınız. Afyon'a gelmeden önce alacak iseniz 2 adet de benim için fazladan alırsanız sevinirim. Ayrıca ilk 1000KM 'ye kadar başka lazım olacak ne varsa getirebilirseniz çok iyi olur. Mâlum burda herşeyi bulamıyoruz. Saygılar..

Başka marka buji mesela NGK veya Bosch olurmu, oktay bulursa champıon alsın ben sana getiririm.

spydx
19.Nisan.2008, 10:37
Üstadlar,

selam motoru ısıttıkan sonra 40-50 saniye debriyaja basılı tut daha sonra gerekiyorsa bunu 2 kez tekrarla debriyaj bırakmadığı için motor silkeleme yapıyor unu uygularsan debriyaj bırakır ve senin o duyduğun taak ses ortadan kalkar. Motoru ilk aldığımda bendede aynı sorun vardı MT den biri şuan hatırlamıyorum böyle yaparsan o ses olmaz ve motor silkeleyip stop etmez demişti... Ben böyle kullanıyorum. Bu motorların kronik sorunları...

bozkurt
19.Nisan.2008, 10:41
Kaynarca kardeşim merhaba,lütfen o sesi kafana takma.Aynı şeyleri yaşadım ve yaşamaya devam ediyorum.Bende çalıştırmadan önce boştayken vitese alıyorum,debriyajı sıkıp yürütüyorum.Böylece ayrılıyor.Tekrar boşa alıp çalıştırıyorum.Ve SES YOK.Benim çözümümde böyle.Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kalın.

okan
19.Nisan.2008, 10:55
burak kardeşim o ses çok ömemli bi hadise değil..
içini rahatlataksa ne yap biliyomusun .. çık yolara ışıklarda felan değişik marka motorlarla yanyana gelip onların birinci vites seslerini dinle .. tercihin 600 cc üzeri olsun ama motoguzzi ve bmw olmasın...(onların şanzımanı ayrı motoru ayrı sistem)
yada bulursan bi capo bul da vites sesi neymiş gör ...8)

atraks
19.Nisan.2008, 11:08
O ilk tak sesi benden de geliyor kaynarca, hafiften kafaya takmıştım ama madem abiler-dedeler önemseme diyorlar dursun şimdilik. Bir de ilk çalıştırmada boşa almadan marş basmıyor, normal mi?

okan
19.Nisan.2008, 11:10
O ilk tak sesi benden de geliyor kaynarca, hafiften kafaya takmıştım ama madem abiler-dedeler önemseme diyorlar dursun şimdilik. Bir de ilk çalıştırmada boşa almadan marş basmıyor, normal mi?
muşur vardırda ondan .. daha iyi takma kafana...

emrahkucukgirgin
19.Nisan.2008, 11:11
Arkadaşım

Herkesin dediği gibi bu konu kafaya takılacak birşey değil.
aynı şeyi ben de yaşadım.
Her sabah aynı şey oluyordu hatta motor ciddi şekilde silkeleniyordu.
Nasıl çözüldü?
Valla 20-25 YTL değerinde yeni bir takım debriyaj balatası ile iş bitti. Şimdi çiçek gibi... Sorun ne yağda ne de başka birşeyde... Orijinal balatalarda... Bir dahaki yağ değişiminde hazır yağ boşaltılmışken değiştir gitsin. yarım saatlik işi var...

okan
19.Nisan.2008, 11:16
balatanız değişen ustaya rica edin .. değişmeden önce 10 dakka yağın içinde bekletsin..

emrahkucukgirgin
19.Nisan.2008, 11:32
O ne işe yarıyormuş Okanım?

alper_tim
19.Nisan.2008, 11:57
dostum o tak sesi motorlarımızı ilk aldığımızda bizden de geliyordu
motorunu ısıtırken debriyaja 40 saniye felan basılı tut basılı tutarken ufak ufak gaz ver bu işlemi 2 kere tekrarla vitese attığında ses gelmeyecektir zaten bu işlemi sabahları yaparken alışkanlık haline getirceksin ve motorda bi müddet sora alışmış olacak saygılar:)
emrah kardeş okanın dediği doğru balataları takarken yağın içinde bekletirse sabah çalışmasında bu vites geçiş sesi daha aza iniyor bilgine8)

okan
19.Nisan.2008, 13:09
O ne işe yarıyormuş Okanım?
kuru bi yer kalıpta ilk çalıştırmada hasar vermesin diye...

Kaynarca
19.Nisan.2008, 13:20
İlgilenen herkese verdiği değerli bilgiler için teşekkürler..

Aksu başkanım, NGK olmasın. Champion bulamazsanız Bosch da olur. Saygılar..

Cumali
19.Nisan.2008, 13:21
arkadaşım bana yedek parçalar lazım nerden veya kimden temin edebilirim internet üzerinden yardımcı olursan sevinirim motorumla kaza yaptım ve bir kaç parçasının değişmesi gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim ilk sana mesaj atıyorum gerçi bu mesaj direk sanamı yoksa herkesin görebileceği şekildemi onuda bilmiyorum acil yardım lazım teşekkürler.

emrahkucukgirgin
19.Nisan.2008, 13:36
kuru bi yer kalıpta ilk çalıştırmada hasar vermesin diye...
Eyvallah abi :-)
Bir şey daha öğrendik sayende...

X__utku__X
19.Nisan.2008, 14:45
ben bi soru sorcam ama bu konu hakkında deyil.yeni konu açıp kalabalık yapmayım diye buraya yazıyorum.benim motorun benzini bitince yedeğe alıyorum ve daha 1 km gidince oda bitiyo.sizin motorlarda kaç km gidiyo yedekte.bıktım yolda kalmaktan.motoru benzinliğe yite yite vücut yaptım

matemmatik
19.Nisan.2008, 14:49
arkadaşım bana yedek parçalar lazım nerden veya kimden temin edebilirim internet üzerinden yardımcı olursan sevinirim motorumla kaza yaptım ve bir kaç parçasının değişmesi gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim ilk sana mesaj atıyorum gerçi bu mesaj direk sanamı yoksa herkesin görebileceği şekildemi onuda bilmiyorum acil yardım lazım teşekkürler.
Hangi parçaların lazım olduğunu yazarsan yardımcı olmaya çalışırız... Geçmiş olsun...

X__utku__X
19.Nisan.2008, 14:52

cumali bey.sarıkayalardan temin edebilirsiniz.www.sarikayalar.com.tr (http://www.sarikayalar.com.tr) adresine gir.ordan iletişim no ları var.ana sayfada sabrım taştı denizliye gidiyorum diye bi başlık var.orayada yazarsan sana yardımcı olurlar.

matemmatik
19.Nisan.2008, 14:52
ben bi soru sorcam ama bu konu hakkında deyil.yeni konu açıp kalabalık yapmayım diye buraya yazıyorum.benim motorun benzini bitince yedeğe alıyorum ve daha 1 km gidince oda bitiyo.sizin motorlarda kaç km gidiyo yedekte.bıktım yolda kalmaktan.motoru benzinliğe yite yite vücut yaptım
Kesin bir sorun var. 50-60km gitmesi lazım...

dağcı
19.Nisan.2008, 14:56
sizden ses geliyormuş. o iyi. benimki taaakk diyo ve stop ediyo. ikinci sefer sizinkini yapıyo...

aslanburclu
19.Nisan.2008, 19:34

abicim senin yedek depo boru ağzında veya yolunda bi tıkanıklılık vardır depo altı vanayı yedek durumuna getir ve bnz.hortumunu çıkarıp dışardan depo içine bi hava tuttur .. çünkü yedek durumun depo içi bnz. alış borusu daha kısa olduğu için pislik falan gelip o tertibatı tıkamış olabilir

kostak06
19.Nisan.2008, 20:52
Benimde tak sesiyle ilgili bir tesbitim var rolantiyi motor ısındıktan sonra normale getirmezsen hem ses fazla oluyor hemde stop ediyor.Bir arkadaşta vites boşta olmayınca çalışmıyor demiş bence o vitesde iken debriyaja basmayı unutuyor (Benim gibi) :)