PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : debriyaj balatası

promote
20.Nisan.2008, 12:17
daha yeni değiştirtiğim debriyaj balatası yine ömrünü tamamladı sanırım kendim nasıl değiştirebilirim burdaki bilgilere ek bir öneriniz var mı? http://alfamotosiklet.blogspot.com/search/label/ak%C3%BC

foreman
20.Nisan.2008, 13:10
balatan yenı degıstı ıse oncelıkle sol elcegın oradakı vıdalardan tekrar ayar yapabılırsın..
eger kı kavrama yıne ayar tutmuyor ıse balata ısını erbabına bırak...
bu amatorce yapılabılecek bı ıs degıl...

BULL
20.Nisan.2008, 14:25
bu debriyaj balatasını normal şartlarda kaç km de değiştirmek gerekir?

ömrü nedir yani?

promote
20.Nisan.2008, 22:45
degıselı 1000-2000 km olmustur elcıkdekı ayarla çok uğraştığım ıçın belki bundan geberdı çabucak yada ne bileyim nasıl olmuşsa
Birde geçen motorun zinciri çeviren dişliye baktım az biraz sallanıyordu normalmidir

Tayfun
20.Nisan.2008, 23:12
bu debriyaj balatasını normal şartlarda kaç km de değiştirmek gerekir?

ömrü nedir yani?

Bülentçim bu kullanım şartları ve şekline bağlı olarak değişir, sürekli şehir içinde kullanan, yarım debriyaj yapan, lastik yakan, motoru kompresyona veren birisinin debriyajı çabuk biter, 5000 km de olur 10.000 km de. Yavaş kalkış yapan, artistik hareketlere giremeyen motoru devrinde ve uzun yolda kullanan birinin debriyaj balatası çok uzun süre 40.000 - 50.000 km dayanır, herşeyde etken sürücü ve şartlar yani...

Tayfun
20.Nisan.2008, 23:18
degıselı 1000-2000 km olmustur elcıkdekı ayarla çok uğraştığım ıçın belki bundan geberdı çabucak yada ne bileyim nasıl olmuşsa
Birde geçen motorun zinciri çeviren dişliye baktım az biraz sallanıyordu normalmidir

1000 - 2000 km de debriyaj bitirmek büyük ustalık gerektirir ama imkansız değil, bence hata debriyah elciğinde ucu ucuna kavramaya sebep oluyor, ucu ucuna tutan kavrama az bir zaman sonra kaçırmaya başlar ve sıyırır. Debriyaj elciğinden gerginliği azalt ve kalkış denemeleriyle iyi bir ayar çekmeyi dene, beceremezsen servise götür ayarlasınlar...

promote
21.Nisan.2008, 21:18
var bir gariplik evet
balata ilk değiştiğinde 80 yapmıştım bunlarda alışma dönemi filan varmıydı?

Tayfun
21.Nisan.2008, 21:26
İlk zamanlarında biraz olabilir alışma süresi, ama 1000 kmde balata yemek zor...

promote
21.Nisan.2008, 21:43
ben yedim, gaz veriyorum gitmiyor motor 2. vıtete 30-35 3 vıtesde max 60 fıln yapıyor galıba , zaten simdiye kdr 80 ın ustunede cıkmıyordum nasıl becermişsem balatayı halletmeyi

ugurcuk
21.Nisan.2008, 21:49
sen motorunu hangi ustaya götürüyorsun??
bizim debriyajlar bazen gevsek oluyor yeterince sıkışmıyor yada vibrasyondan gevseme yapıyor buda kaçırmaya sebep olabilir ustana bunu sordun mu?

Tayfun
21.Nisan.2008, 21:55
Bence debiraj eliciğinden gergin seninki gevşetsen hiçbir sorunun kalmayacak bence ...

foreman
21.Nisan.2008, 21:55
bizim debriyajlar bazen gevsek oluyor yeterince sıkışmıyor yada vibrasyondan gevseme yapıyor buda kaçırmaya sebep olabilir

ugur'cum bu konuyu bıraz acarmısın...

ugurcuk
21.Nisan.2008, 22:39
ugur'cum bu konuyu bıraz acarmısın...
açiim abi
şimdi ben motorumu 900km de almıştım ve agresus (volkan abi) motorun gitmediğini bi sorun oldugunu ve bunu mutlaka ali abiye gostermek gerektiğini söledi satan arkadaşla birlikte gittik ali abiye ali abi söledi debriyaj gevsek dedi eretesi gun motoru alınca götürdüm ali abi ye açtı motoru balatalırı cıkartıı kontrol etti sonra bi pul koydu ve iyice sıkıştırdı(bu pul debriyajın boşlugunun tamamını alıp motora zarar vermiyor) daha sonra ufak tefek debriyaj ayarlarıyle birlikte canavar oldu taaaki 8000km de ben vites dişlilerini kırana kadar dayandı bu halde 2-3 bin daha rahat giderdi ama açılmışken haledelim dedik. benim ilk vitesli motorum oldugu için debriyajı bu kadar erken bitirmem ve dişliyi kırmam normal bence :)

TLGYLDZ
21.Nisan.2008, 22:49
hayır arkadasım mrk ettım motor kac bın km oldukı balatan bıttı hadı onu bırak ıkıncıyı değiştırmıssın sanırım onunda ömru sonladı demıssın demek kı sorun fazla kullanıyorsun debrıyajı yada elın alıskanlık yaptıkı devamlı yarım sıkık gezıyorsun bırde dığer arkadaslarımızn dedığı gıbı ısı erbabına bırakmalısın ....

aslanburclu
21.Nisan.2008, 23:27
arkadaşlar piyasada 4 tip balata var benim 14.000 km.de 3.cü balata ilk balata 12000 de bitti 2 ci balata 500 km.dayandı 3 balatada şimdi hafif kaçırıyor hissi veriyor .. benim balataların durumu var bir benim ağırlığım . 115 kg 2 cide bazen mecburan fren kullanmamak için trafikte dur kalkta yarım debriyaş kullanıyorum... 3 cüde orj. balatalar hariç yedek parça olarak gelen balatalar dandik

foreman
21.Nisan.2008, 23:34
yasar baba pıyasada kı dıger ama kalıtelı motorların balataları bızımkıne olurmu...
mesela 250 honda cbf...
ybr 250...
orjın japonladan bahsedıyorum...

aslanburclu
21.Nisan.2008, 23:37
aynısı sayılır . ama denemedim zannedersem 250 lik jawaların balataları bir uyarsa varya valla ömürlük olur bence

promote
22.Nisan.2008, 00:00
en son ali usta değiştirdi , elcikden değil onu kurcaladım bu balataların az gitme sebebi orayı arada sırada kurcalamam yada bır kere yanlışlıkla yarım debrıyajda aşırı gaz vermem vs olabılır ama normalde yarım debrıyaj dur kalk harıcı yapmıyorum...
sonucda değişcek balatalar ...
birde regalin elektrik tesisatı şeması elinde olan varmı bunu biraz karıştırmayı düşünüyorum...