PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zincirden gelen ses

Kaynarca
03.Mayıs.2008, 16:00
Arkadaşlar,

Seyir esnasında zincirden düzensiz sesler gelmekte. Özellikle artçı varsa ses daha da artmakta. Sanki bir yere "çat çat" diye vuruyor. Gidip ustaya gösterdim. Biraz gerdi zinciri, ses yine var.. Tekrar götürdüm yine bişeyler yaptı ama sonuç aynı. En son götürdüğümde ise kendisinin sürüp bakmasını istedim, sürdü ve "zincir bir yerde boşalıp bir yerde geriyor" dedi. "Zincirin değişmesi gerekir" dedi. "Bu şekilde binsen de bişey olmaz" dedi.
Usta haklı mıdır?
Zinciri değiştirmem gerekirse O-Ring'li zincirle mi değiştirmeliyim? Maliyeti ne olur?
Motorum 1050 km. de...

Teşekkürler..

Mr.Quanta
03.Mayıs.2008, 16:34
yaklasik 75 milyon bir takim (118 bakla) 5.20 o-ringli zincir.bizim motorlara 106-107 bakla yeterli geliyo. duzensiz esnemis olmasi mumkundur belki, o konuda bisey diyemicem, ama bu sekilde kullanirsan dislilere bi zarari olabilir. farkindaysan tamamen olasiliklar uzerine konusuyorum.

bu arada o ses zincirin sasiye carpmasi yuzunden geliyo olabilir. kaucuktan bir zincir muhafazasi var. o cikartilmis veya dusmus olabilir, bilemicem. o kaucuk zamazingo da zincirin ustten gectigi yerin salincaga yakin olan kisminda. kromajli zincir muhafazasinin sasiyle baglanti yaptigi yerin dibinde die hatirliyorum. biraz karisik oldu ama idare et abi.

X__utku__X
03.Mayıs.2008, 16:36
o ses benimkindende geliyodu zinciri gerdirdim geçti.senin zincir sonuna kadar gerildiyse ve hala bolsa artık değiştirme zamanı gelmiş ama daha 1050km deki motorunda zinciri o kadar bollaşırmı bilemiyorum

okan
03.Mayıs.2008, 17:21
eğer zincir değişeceksen ön arka dişliyide değişmen gerekli...dişlileri değişmeden takacağın yeni zincir çok kısa sürede deforme olacaktır..

Kaynarca
03.Mayıs.2008, 23:33
Tüm bunları maliyeti ne kadardır?

aslanburclu
03.Mayıs.2008, 23:59
takma kafanı şakırdasın dursun aynı dert bendede var . üstelik zincirim 12500 km deydi bir şeyi yoktu usta gerçi durumu iyi ama miyadını doldurmuş heran bişey yapabilir dedi bende tamam o zaman değişelim dedim ve değiştik (O-ringli zincir takıldı) ama nerden taktık ya işte bi 10 km.sonra şakırtı başladı gerdirdim bir müddet sonra yine başladı bende bıraktım artık zincir boşluğuna bakıyorum hafif boşalınca biraz gerdiriyorum bi zaman sonra yine şakırtı .. eeee işte anlıyacağın takma kafana şakırdasın dursun ses çok artarsa biraz daha gerdir gerginliği alamıyorsan zincirden bi bakla çıkar ayarla devam vaziyeti böyla idare edeceğiz anlıyacağın

matemmatik
04.Mayıs.2008, 10:09
Aynı sorun bende de vardı sağolsun Müslüm dedem o-ringli zincir yolladı bu hafta içi takarım heralde...

Kaynarca
04.Mayıs.2008, 10:36
yani bu sekilde kullanmanin bir sakincasi yok mu

matemmatik
04.Mayıs.2008, 10:42
Olmaz olurmu mutlaka var. Çözüm bulmak lazım. Mesela en basit zararı motordan gelen güç arka tekere tam randımanlı iletilmediğinden benzin sarfiyatın artar. Ben de zincir dişli takımını komple değiştirecektim fakat Müslüm baba kızdı. Yedek parçacıları sen mi zengin edeceksin dedi. Bizim dişliler gerçekten kaliteli. Gerekli olan bir adet o-ringli zincir ve güzel bir silikonlu zincir spreyi ve bunun güzel bir şekilde takılması...

Kaynarca
04.Mayıs.2008, 10:52
Fiyati nedir peki

matemmatik
04.Mayıs.2008, 10:56
70ytl + kargo
Baba daha önce 60 ytl ye başka bir zincir bulmuştu ama o zaman aysonuydu ve aybaşı olana dek zincir kalmamıştı :(

Kaynarca
04.Mayıs.2008, 11:00
Cok tesekkur ederim Aytac.. Gerci burdakilere guvenim yok olmazsa Ankara dan degistirirm.. Bir-iki hafta daha idare etse bari

matemmatik
04.Mayıs.2008, 11:23
Ben teşekkür ederim hocam. Fazla bekletme ki dişlileri de yemesin :D

X__utku__X
04.Mayıs.2008, 14:39
arkadaşlar ben zinciri temizlemek istiyorum ama öndeki dişliyi kapatan nikelajlı kapağı bi türlü sökemedim.üsteki vidayı söküyorum ama altdaki vidanın olduğu yer dar olduğu için lokmada sokamadım.nasıl sökebilirim acaba.tornacıda lokmayı traşlatsammı acaba

Mr.Quanta
04.Mayıs.2008, 17:44
utku kardes, 8 tornavida alacaksin, baska caresi yok. ben de aldim lokmayi arkadastan, hay gavur sigmiyo oraya. bi yerden 8 tornavida buldum da isim goruldu. bu arada o kapagi cikartabilmek icin vites pedalini da sokmen gerekecek. 10 acik anahtarla aciyosun abi sanzimana bagli olan zamazingonun somununu. sonra tornavidanin ucunu aradaki bosluga hafif vurarak sokup , hafifce de kanirtarak boslugu artirip cikartabilirsin.

eger tornavidayi sokarken iyice iceriye dogru giderse, ufak numara bi alyan anahtarin kisa tarafiyla kanirtarak da kendine cekersen basariya ulasirsin :D

Fiyati nedir peki

abi pek okumuyosun galiba basligi. en basta soylemistim ben 75 lira die.

Kaynarca
04.Mayıs.2008, 18:32
abi pek okumuyosun galiba basligi. en basta soylemistim ben 75 lira die.

Yok okuyorum okumasına da Ankara ile İstanbul arasında fiyat farkı olabiliyor, o sebeple Aytac İstanbul'dan yeni sipariş ettiği için ona da sormuştum. 8)

Aksu
04.Mayıs.2008, 19:24
Burak kardeşim bak beni iyi dinle

Zincirin ön tarafındaki nikelajlı kapak var ya onu sökmek için önce vites ayağını sökeceksin sonra o kapağı çıkaracaksın, vites saplaması için orada bir boşluk var ya o boşluğun iç kısmından kovanını taşlatacaksın. Zincir o çıkıntıya sürtüyor.

Zincir sünme işi çok önemlii bir kere normalin üzerinde zinciri gerdirmek, öndeki dişlinin göbeğindeki masura bilyasını bozmasına sebep olur, gerdirmeden dolayı. Şimdi zincir baklası diyelim uzunluğu yani aradaki boşluğu 5 mm. bu sünmeden dolayı uzama olunca o boşluk çıkıyor 7 mm. ye. Zincir boşluğunun oturduğu çıkıntı sabit kaldığı için zinciri istediğin kadar gerdir boşluk her daim kalacaktır. Dişliyi de aşındırması da cabası.

Sonuç sana daha önce de söylediğim gibi Ostim Vergi Dairesi yanında Yılmazlar Zincir ve Dişli Ticaret adlı dükkandan kore malı oringli 110 bakla zinciri 50 YTL ye alır bir usta da taktırırsın. Birde yukarıda yazdığım taşlama işlemini yaparsan çat çat zincir vuruntu sesinden kurtulursun.

bozkurt
04.Mayıs.2008, 19:41
Tertibim süpersin.Bulmuşsun yine çözümü.Eline sağlık.Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kal.

Kaynarca
04.Mayıs.2008, 19:50
Başkanım, önümüzdeki hafta sonu ehliyet direksiyon sınavı olacakmış. Sonraki hafta sonu (yani 17-18 Mayıs) Ankara'ya gelip zincir işlemini halletsem acaba geç mi kalırım ? Hergün motora biniyorum.. 15 gün daha var, acaba o zamana kadar sürmeye devam etsem problem çıkartır mı bu zincir? (Bu arada motor daha 1000 km.de)

Aksu
04.Mayıs.2008, 20:41
Başkanım, önümüzdeki hafta sonu ehliyet direksiyon sınavı olacakmış. Sonraki hafta sonu (yani 17-18 Mayıs) Ankara'ya gelip zincir işlemini halletsem acaba geç mi kalırım ? Hergün motora biniyorum.. 15 gün daha var, acaba o zamana kadar sürmeye devam etsem problem çıkartır mı bu zincir? (Bu arada motor daha 1000 km.de)

Zaten dün Ankara dan Abant a yağmurla çıktık yola ve bugün de yağmurla döndük Ankara ya.

Önümüzdeki hafta da full yağmurlu ve sıcaklıklar düşecek, yani sen motora biraz zor binersin.

Ancak zincir sesi olsa bile binmende bir sakınca yok. Problem çıkarmaz.

Mr.Quanta
04.Mayıs.2008, 21:20
Ostim Vergi Dairesi yanında Yılmazlar Zincir ve Dişli Ticaret adlı dükkandan kore malı oringli 110 bakla zinciri 50 YTL ye alır bir usta da taktırırsın.

mehmet abi orasi artik 50 liraya vermiyo zinciri. ben guc bela 55'e mi ne indirmistim. 70 milyon demisti galiba. hatta seninle telefonlasmistik.

müslüm baba
04.Mayıs.2008, 22:08
Zincirden ses geliyor diyenler arka tekerlek bilyelerini kontrol ettirin,benim başıma geldi usta bile zor anladı ancak sökülünce anlayabildik.

aslanburclu
04.Mayıs.2008, 22:20
Zincirden ses geliyor diyenler arka tekerlek bilyelerini kontrol ettirin,benim başıma geldi usta bile zor anladı ancak sökülünce anlayabildik.

hayda aaaa hadi buyur burdan yak bide arka teker dişlisi çıktı

müslüm kardeş bilyalarda boşlukmu vardı hadi vardı diyelim demekki milim boşluk zincire havale yaptırıyo ha ondan sonra şakır şukur

barismert
22.Ağustos.2008, 02:34
bugun ali usta zincire 160 ytl arka disliye 45 ytl iscilikde 15 ytl imis 220 ytl ye hallederim oda sana dedi :p