PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arka dişli somunları

bozkurt
04.Mayıs.2008, 20:16
Arkadaşlar geçen gün eve dönüşte biraz yatarak dönüş yaptım ve akabinde arka tekerlekten korkunç bir ses gelmeye başladı.Hemen durdum tabii.Araştırıyorum ama gözle birşey göremedim.Boşta yürüyorum sanki lastik demire sürtüyor gibi ritmik bir ses geliyor.Neyse olayı çözemedim ve tamirciyi aradım.Sağolsun hemen geldi.Arka dişliyi tutan somunların birisi tamamen diğer ikisi biraz gevşemiş .Tamamen gevşeyen somun arka maşanın iç tarafına sürtmüş.Aslında bayağı tehlikeli bir durum.Orada elimizden geldiği kadar sıktık.Dükkanda tekerleği sökünce asıl sorun çıktı ortaya.Dişlinin üstündeki saplamalarda gevşemiş.Bu arada conta da patlamış onuda yeniledik.Şimdi canavar gibi oldu.
Buradan alacağımız ders:
1.Arka dişli somunları sık sık kontrol edilecek.Özellikle zincir yağlarken.
Meydana gelebilecek sorunlar:
1.Boşalan somun maşaya takılıp kaza meydana gelebilir.
2.Zincir boşalması dediğimiz olay meydana gelir ve biz zincire kabahat bulabiliriz.
3.Gaz verişte silkeleme olayı fazlalaşır.
Arkadaşların dikkatine.Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kalın.

Aksu
04.Mayıs.2008, 20:43
Geçmiş olsun tertip, aman dikkat her daim fırsat buldukça her vidayı somunu kelepçeyi kontrol etmekte fayda var.

Senin talepleri İstanbul a ileteceğim, liste halinde ve sana kargo yaparlar.

yeaks
04.Mayıs.2008, 23:49
hehee benimde fatih köprüsüne gişelerden çıkarken tekerim fırlamıştı :mrgreen:

bozkurt
05.Mayıs.2008, 10:30
Aksu sağol,alakan için.
Yeaks,sanada geçmiş olsun.
Aman dikkat.Kazasız sürüşler.Sağlıcakla kalın.

müslüm baba
05.Mayıs.2008, 11:44
Ne diyorsunuz siz yaw, lastik fırlaması somun düşmesi gevşek civatalar, hastamısınız siz, hiçmi kontrol etmezsiniz motorun sağını solunu, yahu o somun düşene kadar elli tane belirti vermiştir nasıl anlamazsınız, lastik fırlayana kadar motorun yolda dans etmiştir nasıl anlamazsın, hiçmi dikkatini çekmedi, biz bi ses geldiğinde sebebini bulmadan marşa basmıyoruz. Yapmayın çocuklar eliniz biraz anahtar tutsun, kulağınız biraz ses algılasın, kuyruk sokumun motorun her hareketini sana iletsin.

bozkurt
05.Mayıs.2008, 17:24
Eyvallah müslüm abi.Daha dikkatli olacağım.Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kal.

Kino
06.Mayıs.2008, 10:13
hehee benimde fatih köprüsüne gişelerden çıkarken tekerim fırlamıştı :mrgreen:

geçmiş olsun tertip

yeaks sana da geçmiş olsun verilmiş sadakan varmış

neler neler daha duyacağız allah beterinden korusun.

yeaks
06.Mayıs.2008, 13:34
müslüm baba teker çıkmadan önce motor sallandı sağa sola zaten bende kenara çektim baktım gece karanlığında bişi göremedim bindim tekrar tam gaz veriyodum çıktı teker o kadarda anlamıyo değiliz :D