PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İKARUS SENDROMU

inci
06.Nisan.2007, 19:52
İkarus Sendromu

Ucak ve motor suruculerinin, yani pilot ve rider’larin farkinda olmadan birebir karsilastigi ilginc ve tehlikeli bir sendrom ortakligindan bahsedecegim.

Sendrom, çogunlukla yamac parasutu yapanlarin kullandigi argo deyim olarak havacilikta herkes tarafından bilinen bir kisisel evreyi tanımlar.

Techizata, tecrubeye ve dolayisiyla kendine duyulan asiri guven sonrasinda risk almak ve kacinilmaz olarak da kaza yapmak anlamina geliyor.

Bizler gibi amator motor kullanicilarinin birbirlerine sıkca soyledigi bir deyim vardır; “Ne zaman ‘Aha iste; artik ogrendim motora binmesini. Nasıl da donuyorum virajlari’ dediginde kaza yaparsin” derler ya. Iste “Ikarus Sendromu” bu Pilotun ucagina ve dolayisiyla kendine cok guvendigi zamanlarda farkinda olmadan limitlerini zorladigi anlar vardir. Motorda da aynen öyle. Nasil ki evliligin besinci yılı gecilmezi zor bir darbogazsa, motosiklet surucusunun de net bir genelleme olmamakla birlikte cogunlukla bes bininci kilometre civarında bu sendroma iyice kapıldigini bilmek ve kabul etmek gerekir. Bu sendromun biraz daha ustalastiktan ya da kendi eksiklerini tanıdıktan sonra yok oldugunu sanmayip en kucuk boslukta yeniden ortaya cikacagini da bilmek gerekir.

Bu asamada artik vitesler neredeyse kendiliginden degismekte, arka frenle kaysa bile bahse konu surucumuz kontrolu birakmamakta ve virajlar eskisi gibi korkulası degil, daha da cok yatarak donuldukce keyif alınan surus periyotlari haline gelmistir.

Sohbet toplantilarinda anlatilasi birkac hikayelik arsiv olusmus ve yeni acemilerin yanında kidem almanin hafifligi egolarimizi sarmistir. Genellikle anlatilan kaza hatiralari bir filmin icerisinde yasanmis gibi gercek disi ve nasil olduguna bir turlu akil sir erdiremedigimiz baskaca yasam detaylaridir.

Ustelik; kapali kaski taktigimizda hissettigimiz guven duygusu, korumali ceketin arada bir omzuna tik tiklayarak kontrol edip vardigimiz “Beton gibi” sonucu ve belimize sardigimiz korsenin ruhumuzda yarattigi inanilmaz guven ile elimizi yumruk yaparken bile zorlandigimiz eldivenlerimiz bizi hep gerceklerden alip goturur.

Dizliklerin verdigi asfalt islemez hissi ve uzun konclu cizmelerin ayaklarimizda yarattigi “Uzerinden araba gecse...” benzetmesi de isin icine girince geriye bir tek daha cesur ve atak olmak kalir. Ha, bir de bu kadar kusami aynı anda giymeden aynı hisse kapılanlar var ki bu tanim zaten onlari da kapsiyor.

Sonra; kamyonlarin yarattigi turbulanslar daha keyifli, araclarin arasindan sivismak cok daha estetik gelmeye baslar. Isikta beklerken goz ucuyla etrafimizda potansiyel gaz tutkunu olup olmadigini algilamaya ve daha o gaza basamadan uzayip gitmeye baslariz. Son viteste giderken cebinden telefonu cikartip kimin aradigina bakmak bile ayrica bir yetenek istemeyen basit olaylar haline gelmistir. Iste tum bunlar ve benzeri hisler; bilinc ustu ve altinda olusturdugu gittikce alisilan, kaniksanan, yadsinmayan ve farkindaliklarindan uzaklastigimiz gerceklerin goz ardi edildigi en tehlikeli doneme girdigimizin tespiti ve tescilidir.

Bu sendroma kapılmıslara sansi varsa, Allah’tan kucuk bir musibet asısı dilemek en iyisidir. Surucumuz akilliysa bunu bir ikaz ve ders olarak alip bunyesinde antikor olusumunu saglar, yok diger gruba giriyorsa “Ehe ehe nasi yirttim ama” yaklasimiyla tam olarak “Ikarus pozitif” evresine sicrar.

Havacilikta, hic kimse ama hic kimse kokpit partneri ya da meslektasinin bu sendroma kapilmasina izin vermez. Ancak motosiklette olay malumunuz biraz daha farkli.

“Ben ictikten sonra da kullaniyorum sekiz yildir. Dikkat ettin mi bir sey olmaz” diyen biri için sendromdan bahsetmek yanlıs olur. Belli ki o arkadas artık bizzat Ikarus’la kadeh tokusturuyor. Oysa birgun hastanede, kendisini ya da aglayan dul esini ziyaret etmek zorunda kalacaginiz ise kacinilmaz bir gercek. Ama yine de “Iciyorsan seninle birlikte bir daha motora binmem” demek her nedense hep zor gelir. Tehlikeli sekilde motor kullananlar ise kimi cevrelerde daha tecrubeli ya da super biniciler olarak takdir bile gorurler. Hatta onlari boyle surdukleri icin elestirmenin hafif kıskanclik olarak adlandirilmasi bile mumkundur.

Kisacasi; tum techizatimiz bizi aslinda sadece yumurtanin peceteye sarilmasi kadar darbelerden korur.

Demek ki neymis; Ikarus Sendromu’na karsi surekli uyanik olalim ve gerektiginde arkadaslarimizi asilayalim.

infinitedreams
06.Nisan.2007, 19:56
Bu yazıyı tecrübem 10 km'deyken okumuştum. Şimdi 10.000'deyim. Ve bu yazıya çok şey borçluyum.

okan
06.Nisan.2007, 19:57
ahan işte örtmenim bende var bu hastalıktan...BEN DE DİODUM NE BU BENDEKİ HASTALIIN ADI...kendim çok güfeniom... arkadan seyredenler ahan gitti adam düştü felan ediyolarmışş....neydi .....ikarus mu....ikatürkü yokmu örtmenim bunun...rusları pek sevmemde...... :mrgreen:

inci
06.Nisan.2007, 19:58
ahan işte örtmenim bende var bu hastalıktan...BEN DE DİODUM NE BU BENDEKİ HASTALIIN ADI...kendim çok güfeniom... arkadan seyredenler ahan gitti adam düştü felan ediyolarmışş....neydi .....ikarus mu....ikatürkü yokmu örtmenim bunun...rusları pek sevmemde...... :mrgreen:
ne bileyim yazmışlar işte bişeyler :evil:

aslanburclu
06.Nisan.2007, 20:12
evet hocam çok haklısın şimdi bilhassa yeni başlayan arkadaşlar kendilerine çok güveniyorlar

birde yazdığınız gibi teçhizatlarına çok güveniyorlar.

ben sadece race kullanırken teçhizata dikkat ederim ortalama 30 yıldır motor kullanırım ve üstüne çıktımmı halada aklım çıkar ben değil motor kayar . bende ğil başkası gelir vurur ben görürüm ama başkası beni görmez. kesinlikle önümde ki her türlü araçla emin bir duruş sağlıyacak kadar boşluk bırakırım yani kısacası hala çok büyük bir heves ve çok yüksek bir korkuyla motora binerim bu kadar titiz ve hassas düşünüp binmeme rağmen bir kere sadece birkere ufacık bir taşın ön tekeri kaydırmasından düştüm ve bir hafta hastane işte düşünün artık benim son söyliyeceğim dikat dikkat ve yine dikkat

Kino
07.Nisan.2007, 00:16
inci öğretmenimden de bu beklenir :alkis: :alkis: :alkis:

bu bilgiler için çok ama çok teşekkürler gerçi bana küçükken bu hastalığa karşın 6 ayda bir 2 sene aşı yapmışlar

ondan dolayı bende o güven yok ; olmuyor da
ben halen rüzgarlı hava tarlada yürüken bile 5 adımda bir yukarı bakıyorum acaba bir kiremit uçarda kafama düşermi diye :mrgreen: caddede yürürken 10 adımda durup bir vitrin camına bakıyorum arkamdan biri beni takip ediyormu diye :mrgreen:
ekşın halinde bende o güven olmadığı gibi diğerlerinede o güveni duymuyorum pimpirikliyim yani

ama çok haklı yazılmış hatırlatığınız için bir kez daha teşekkürler :cheesy:

okan
07.Nisan.2007, 02:06
yav kino baba ben geleyim korumalığını yapiimm ...zatten iş güç yok.. bari böölle oyalanalım... :mrgreen:
banada yazmıştın bu pinpirik olayını.. ama sizin oralardada şart yani insan ın arkadada gözü olmalı.. (sanki samsun mersinden aşşaymış gibi)hani msn den görüşürkene sizin orda silahlar patlamıştıya....ahan işte o arkadaşlar bu gün buraya gelmişler heralde... burdada oldu ölle bişi .... patpat çat bi gürültü.. soora yandım anam sesleri... teksasa döndü memeleket beaaaa... :(

agresus
07.Nisan.2007, 03:30
anaaaaa... ben de sadece İstanbulda yaşanmass zannediyodummm.. şu hale bak yawww.... silahlar falan patlıyo.. akşın filmi gibin... anaaaa....

Örtmenim... yaww.. nerden buluyon elin ipsiz sapsızını.... yaww getirme bööleee dengesizzleri siteye yaww... du ben bunu gökhan abiye sööliim de bi halletsin... ne o öölee isme bak... töbe töbeee....

inci
07.Nisan.2007, 03:37
ya hiç sorma volkan ettik bir hata kusuruma bakma artık :oops: .... bidaa olmasss söz ... :mrgreen:

agresus
07.Nisan.2007, 03:39
yaww.. annamıyom .. nerde oturuyo bu sünnetsizzz... gidelim bi görüşelim...

inci
07.Nisan.2007, 03:49
yaww.. annamıyom .. nerde oturuyo bu sünnetsizzz... gidelim bi görüşelim...

şimdi bak şoooordan sokağa girince sağ -sol yapıyon ondan sonra bakkal salihin ordan az bi yukarıya çıkıyon ,aysel teyzeler varya hah işte onların kadın berberini de epeyce geçtikten sonra ötobüs durağı var işte amerkan diyarına giden otobosa biniyon ama akbilini unutma yoksam para geçmiyo maazallah şöfeer indirir seni bu meret otobos hergün bir defa geçiyo bizim duraktan biliyonmu ,artık amerikaya varınca sorarsın bu" İKARUSU NİRDEN BULURUK" deye :evil: :evil:

agresus
07.Nisan.2007, 03:52
haaa.... annadım... akbil... annadım... saat kaçta kalkıyo bu akbilli otobosss... (Allam sen etme eyleme yarabbiii... tuu tuu tuut tuutuuu... evlerden uzak... yaw falla gafayı sıyırdı bu yawww.. annaaaa. aa.. bizim deli zabitten beter oldu....)

inci
07.Nisan.2007, 03:56
haaa.... annadım... akbil... annadım... saat kaçta kalkıyo bu akbilli otobosss... (Allam sen etme eyleme yarabbiii... tuu tuu tuut tuutuuu... evlerden uzak... yaw falla gafayı sıyırdı bu yawww.. annaaaa. aa.. bizim deli zabitten beter oldu....)

yav gurban du ben otobosun saatini gün ışıdığında öğrenivereyim sana geç galmayasın ... :cheesy: 5 kibin arasam uyanık olursun hemiii :evil: :evil: :evil: :evil:

agresus
07.Nisan.2007, 04:04
(ulaaa İkarusss ne ettin bisim örtmene annamadım gitti yawww... du ben seni bi düzlükte yakaliimm neler edicemmm....)

tabii örtmenim.. ayakta olurum da... siz zahmet buyurmayınçç gerek yok yaniii... fallaaaa... lazım diil.. ben mötörnen giderimmm... ve ya hava ii yüriim ben.... koşiim hattaaa....

inci
07.Nisan.2007, 04:12
bak alla sen eğer akbilin neyim yoksa bende var hemde indirimli, ben feririm sana bak çekinme çekinirsen darılırım bak... olmass motörnen şimdi okyanusu geçerkene rüzgar neyim olur üşütme :evil: ... ya egresus hazır amerikana gitmişkene sarımemetlerin hatçe var bizim köyden diyom ki bir pastırma göndersem acaba sana zahmet virmiş olurmuyum kii :oops:

aslanburclu
07.Nisan.2007, 09:03
yawww arkadaşlar ben (çay) içiyorum siz güzelleşiyorsunuz valla ben hiç bişey anlamıyorum ???( mercanabi.com 'dan )????? ne bu yaaaa ikarus---agresus----okyanus---akpilonus---ikartürk nedir bak bide sarımemetlerin hatçe . pastırma --sucuk -- amerika hey allahım sen aklıma mukayet ol

hey bide samsunoslular mersinoslular yaww hareket iyidir nerde hareket orda bereket demişler.....

okan
07.Nisan.2007, 09:21
yawww arkadaşlar ben (çay) içiyorum siz güzelleşiyorsunuz valla ben hiç bişey anlamıyorum ???( mercanabi.com 'dan )????? ne bu yaaaa ikarus---agresus----okyanus---akpilonus---ikartürk nedir bak bide sarımemetlerin hatçe . pastırma --sucuk -- amerika hey allahım sen aklıma mukayet ol

hey bide samsunoslular mersinoslular yaww hareket iyidir nerde hareket orda bereket demişler..... gomtanım ferkettinismi herkeşler artıkın az az sıyırmaya başlıyo....bu işler başta agresus soora tayfun zaptiyesinin başının altından çıkıyo...inci örtrmenimizede tenefüsler az gelmeye başlamış heralde.... o da uymuş agresusun aklına... :) vallaha şu anda sabahın 8 i .. ben gülüyom iş yerimde millet bana bakıyo nooluyo diye.... allah iyiliğinizi versin emi..... ömrüme ömür kattı bu site ve güsel insanları.... :mrgreen: :mrgreen:

inci
07.Nisan.2007, 09:36
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: herkese günaydınlar :mrgreen:

okan
07.Nisan.2007, 09:39
günaydıııınnnnnnn .. saygıdeğer örtmenimiz..... sevgili ablamız..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

aslanburclu
07.Nisan.2007, 09:43
günaydın hocam valla hepimiz in sayesin de evde ev kedisine işyerindede pc. bağımlısı olduk. ne yapcaz bilmemki kimse kimseden aşağı kalmak istemiyor ( neyse valla çok iyi oluyo dünya telaşından falandan filandan uzaklaşıyoz allah hepimizden razı olsun doğruluk tan şaşırtmasın bu güzel arkadaşlıkları bozmasın geriyede ne olursa olsun derim

inci
07.Nisan.2007, 09:50
aminnnnn :cheesy: komtanım ne güzel dua etttiniz sabah sabah ,ALLAH kabul etsin..... :D
paylaşamadığımız ne var ki aramız bozulsun, :? bozulmaz İNŞAALLAH ,bozulmasın da bu bizim elimizde zaten .... :D

Kino
07.Nisan.2007, 11:26
ya walla klavyenizden tereyağ bal damlıyor sabah sabah GÜNAYDINLARRR herkese

hay aklınıza elinize klavyenize duygu ve hislerinizle bin yaşayın walla böyle bir site forum falan yoktur herhal

iyide chat odası path odası falan açmadı :+1: aidikurdum yoksa muhabetleri kacırıdık grup grup muhabbetler olurdu diğerleri hönnkkk :scared: derdi
açma aidikurdum açma chat path odaları böylesi daha iyi gibi walla isteyen zaten msn den de görüşüyor ama buraya yazmak farklı oluyoooo :mrgreen:

yaşar komutanım mercan abinin selamları var çay kuru kur içmesin diyoooo yanında biraz katık bulundursun diyoooo :mrgreen: :mrgreen:

emrahkucukgirgin
07.Nisan.2007, 12:39
Mitolojiye göre, Daedalus ve oğlu İkarus bir adaya hapsedilirler. Kaçabilmelerinin tek yolu gökyüzünden geçer. Baba oğul günlerce düşünür, sonunda kendilerine birer kanat yapmaya karar verirler. Daedalus, kendi ve oğlu için haftalarca uğraşır. Kuş kanatlarından, iplikten ve balmumundan kanatlar yapar. Artık hapishaneden kaçma günü gelmiştir. Baba-oğul yaptıkları kanatlarla gökyüzüne doğru süzülürler. İkarus kendini o kadar kaptırmıştır ki, uçmanın heyecanıyla babasının tüm öğütlerini bir anda unutur. Uçmak aklını başından almış ve oldukça yükseğe çıkmıştır. O kadar ki, güneşin sıcaklığından balmumu erimiş, kanatlar dağılmış ve bugün adını taşıyan denize düşüp ölmüştür.

aslanburclu
07.Nisan.2007, 12:46
hımmmmmmmm

bak bişeydaha öğrendik

ya arkadaşlar böyle şeyleri bilen böyle döktürsün canım valla süper oluyo

okan
07.Nisan.2007, 12:47
VALLA SÜPER BİŞİ DAHA ÖÖRENDİK...hep geyik yapacak deilizya demiiiiii....

emrahkucukgirgin
07.Nisan.2007, 12:50
Ben de bilmiyordum internette ufak bir araştırma :-)

aslanburclu
07.Nisan.2007, 12:52
emrahım küçükbilginim

ya bide şu agresus u bi araştır mitolojide neymiş (ruhsuz kesin savaş tanrısıdır baksana milleti güreştirecekmişş yağsız tarafından)

okan
07.Nisan.2007, 12:54
emrahım küçükbilginim

ya bide şu agresus u bi araştır mitolojide neymiş (ruhsuz kesin savaş tanrısıdır baksana milleti güreştirecekmişş yağsız tarafından) zuhahahahahahahha...... ay bana bişi oluyooooo..... ölecem bu site yüzünden ... hemide gülmekten ölecem....... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

emrahkucukgirgin
07.Nisan.2007, 13:03
Agresus:

Mitolojide boyu kız kardeşi Selvius'dan kısa olduğu için kıskanç ve sinirli bir çocukluk geçiren, agresif tavırları nedeniyle tüm halkın korktuğu, boy kompleksini yenmek için giydiği uzun tahta bacaklarının benzeri bugün bile sirklerde kullanılan bir tanrıdır. Girdiği tüm savaşlardan yara dahi almadan çıkmasının sebebi ise kimsenin tahta bacakları yüzünden ona erişememesidir. Kuzeni Achileus'un bile boyu ondan uzun diye uyurken Aşil tendonunu kesmeye çalışacak kadar da hainmiş. Agresif kelimesi tamamen onun adından türetilmiştir. :-):-):-):-)

okan
07.Nisan.2007, 13:08
anaaaaa... bizim agresus biliyomu bunu acaba... :mrgreen:

emrahkucukgirgin
07.Nisan.2007, 13:09
Neden bilsin Okanım Sazanım ben uydurdum be yahu .... HAHAHAAAAAAA

okan
07.Nisan.2007, 13:10
ulaaaaaa... benide atlattın yaa... hela olsun sana emrahım aşil tendomlu yakışıklı adamım.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

emrahkucukgirgin
07.Nisan.2007, 13:18
Bah bah... geldi daha geldi...

Hatta Achileus'us ölümünün sanıldığı gibi Sparta Prensi Parisle savaş sırasında Aşil tendonuna saplanan okla değil, Uyurken Agresus'un boyunu kısaltmak için ayaklarını kesmeye çalışması sırasında Aşil tendonuna bıçağın değdiği anda olduğu söylenmektedir. O ana kadar Achileusun tek zayıf yerinin aşil tendonu olduğu bilinmezmiş bile. Tabi koca Achileus uykuda ölür mü ölmemesi lazım o yüzden halka savaş sırasında öldüğü söylenmiş. Hatta Brutüsün bile Agresus'un torunu olduğu söylenmektedir.

okan
07.Nisan.2007, 13:22
hayret yaaa.. eğer uyduruyosan çok iyi uyduruyon valla.....o zamanda aşil tendomunuda biliyolarmış demekki....çıkçıkçııkk... :mrgreen:

aslanburclu
07.Nisan.2007, 13:45
yani şimdi agresus tahta bacaklı ve ten donlumu oluyo hala anlıyamadım ne oluyo ne yawwww

agresus
08.Nisan.2007, 02:50
neee.. nası yaww... annamadım... ben mi öldürmüşüm achili.. yok yaww.. inanmayın... agememnonun hurafeleri bunnar... olay tam annamıynan homerosun annattığı gibin ceryan etmiştir... belgelernen sabittir... tahta baçak ve ten donuma gelince... ince bacaklı ve don giymediğim mi ima edilmek isteniyo... nası yani,emrahım....gomtanım... :mrgreen:

emrahkucukgirgin
08.Nisan.2007, 09:28
hayret yaaa.. eğer uyduruyosan çok iyi uyduruyon valla.....o zamanda aşil tendomunuda biliyolarmış demekki....çıkçıkçııkk... :mrgreen:

He valla tam uydu değil mi? O efsanelerin de çoğu böyle çıkıyor bence.. Uyduranın bir tarafından :-) Bir tek achileus ve aşil tendonu ilişkisi doğru. Gerçek hikayesi de şöyle. Anası bu ölümsüz olsun diye bir nehrin sularına daldırmış. O sırada ayağının arkasından tutuyormuş. Suyun temas etmediği tek yer orası kalmış. O yüzden tek zayıf yeri orasıymış. Topuktan arka baldırın dibine uzanan ve ayağımıza fren basma hareketini yaptırabilmemizi sağlayan kasa o nedenle Achileus (aşil) tendonu denmiş. tıpta bu tür isim esinlenmeleri çok var bildiğim kadarıyla. Tabi ki Achileus yaşarken o kasın adı aşil tendonu değilmiş. Sonradan olmuş.

Agresusumuz tamamıyla masum, uzun boylu, yakışıklı, esprili, keçi sakallı, Sıcak şarap tadında bir kardeşimizdir. Yukarda uydurduğum efsaneyle alakası yoktur. Hayır tekrar tekrar söylemek lazım; bir deli kuyuya taş atar, kırk akıllı çıkaramaz. :-):-)

yelkovan
09.Eylül.2010, 12:14
:)Çok güzel bir yazı olmuş. Yeni yeni motosiklete tutulmaya başladım en yakın zamanda almak istiyorum iyi ki bu yazıyı okumusum Tesekkurler

snsl66
13.Eylül.2010, 21:45
konu hortlamış ama iyi olmuş. arasıra eski konuları tekrar ısıtmak lazım. forumda çok faydalı ama kenarda köşede unutulmuş ne konular var kimbilir.

Rona
22.Ağustos.2013, 17:14
İkarus Sendromu

Ucak ve motor suruculerinin, yani pilot ve rider’larin farkinda olmadan birebir karsilastigi ilginc ve tehlikeli bir sendrom ortakligindan bahsedecegim.

Sendrom, çogunlukla yamac parasutu yapanlarin kullandigi argo deyim olarak havacilikta herkes tarafından bilinen bir kisisel evreyi tanımlar.

Techizata, tecrubeye ve dolayisiyla kendine duyulan asiri guven sonrasinda risk almak ve kacinilmaz olarak da kaza yapmak anlamina geliyor.

Bizler gibi amator motor kullanicilarinin birbirlerine sıkca soyledigi bir deyim vardır; “Ne zaman ‘Aha iste; artik ogrendim motora binmesini. Nasıl da donuyorum virajlari’ dediginde kaza yaparsin” derler ya. Iste “Ikarus Sendromu” bu Pilotun ucagina ve dolayisiyla kendine cok guvendigi zamanlarda farkinda olmadan limitlerini zorladigi anlar vardir. Motorda da aynen öyle. Nasil ki evliligin besinci yılı gecilmezi zor bir darbogazsa, motosiklet surucusunun de net bir genelleme olmamakla birlikte cogunlukla bes bininci kilometre civarında bu sendroma iyice kapıldigini bilmek ve kabul etmek gerekir. Bu sendromun biraz daha ustalastiktan ya da kendi eksiklerini tanıdıktan sonra yok oldugunu sanmayip en kucuk boslukta yeniden ortaya cikacagini da bilmek gerekir.

Bu asamada artik vitesler neredeyse kendiliginden degismekte, arka frenle kaysa bile bahse konu surucumuz kontrolu birakmamakta ve virajlar eskisi gibi korkulası degil, daha da cok yatarak donuldukce keyif alınan surus periyotlari haline gelmistir.

Sohbet toplantilarinda anlatilasi birkac hikayelik arsiv olusmus ve yeni acemilerin yanında kidem almanin hafifligi egolarimizi sarmistir. Genellikle anlatilan kaza hatiralari bir filmin icerisinde yasanmis gibi gercek disi ve nasil olduguna bir turlu akil sir erdiremedigimiz baskaca yasam detaylaridir.

Ustelik; kapali kaski taktigimizda hissettigimiz guven duygusu, korumali ceketin arada bir omzuna tik tiklayarak kontrol edip vardigimiz “Beton gibi” sonucu ve belimize sardigimiz korsenin ruhumuzda yarattigi inanilmaz guven ile elimizi yumruk yaparken bile zorlandigimiz eldivenlerimiz bizi hep gerceklerden alip goturur.

Dizliklerin verdigi asfalt islemez hissi ve uzun konclu cizmelerin ayaklarimizda yarattigi “Uzerinden araba gecse...” benzetmesi de isin icine girince geriye bir tek daha cesur ve atak olmak kalir. Ha, bir de bu kadar kusami aynı anda giymeden aynı hisse kapılanlar var ki bu tanim zaten onlari da kapsiyor.

Sonra; kamyonlarin yarattigi turbulanslar daha keyifli, araclarin arasindan sivismak cok daha estetik gelmeye baslar. Isikta beklerken goz ucuyla etrafimizda potansiyel gaz tutkunu olup olmadigini algilamaya ve daha o gaza basamadan uzayip gitmeye baslariz. Son viteste giderken cebinden telefonu cikartip kimin aradigina bakmak bile ayrica bir yetenek istemeyen basit olaylar haline gelmistir. Iste tum bunlar ve benzeri hisler; bilinc ustu ve altinda olusturdugu gittikce alisilan, kaniksanan, yadsinmayan ve farkindaliklarindan uzaklastigimiz gerceklerin goz ardi edildigi en tehlikeli doneme girdigimizin tespiti ve tescilidir.

Bu sendroma kapılmıslara sansi varsa, Allah’tan kucuk bir musibet asısı dilemek en iyisidir. Surucumuz akilliysa bunu bir ikaz ve ders olarak alip bunyesinde antikor olusumunu saglar, yok diger gruba giriyorsa “Ehe ehe nasi yirttim ama” yaklasimiyla tam olarak “Ikarus pozitif” evresine sicrar.

Havacilikta, hic kimse ama hic kimse kokpit partneri ya da meslektasinin bu sendroma kapilmasina izin vermez. Ancak motosiklette olay malumunuz biraz daha farkli.

“Ben ictikten sonra da kullaniyorum sekiz yildir. Dikkat ettin mi bir sey olmaz” diyen biri için sendromdan bahsetmek yanlıs olur. Belli ki o arkadas artık bizzat Ikarus’la kadeh tokusturuyor. Oysa birgun hastanede, kendisini ya da aglayan dul esini ziyaret etmek zorunda kalacaginiz ise kacinilmaz bir gercek. Ama yine de “Iciyorsan seninle birlikte bir daha motora binmem” demek her nedense hep zor gelir. Tehlikeli sekilde motor kullananlar ise kimi cevrelerde daha tecrubeli ya da super biniciler olarak takdir bile gorurler. Hatta onlari boyle surdukleri icin elestirmenin hafif kıskanclik olarak adlandirilmasi bile mumkundur.

Kisacasi; tum techizatimiz bizi aslinda sadece yumurtanin peceteye sarilmasi kadar darbelerden korur.

Demek ki neymis; Ikarus Sendromu’na karsi surekli uyanik olalim ve gerektiginde arkadaslarimizi asilayalim.

konuyu hortlatmakta fayda görüyorum bilhassa yeni biniciler için............8)

omer_cip23
25.Eylül.2014, 12:01
abilerim kardeşlerim müsadenizle bu konuyu hortlatmak istiyorum foruma kayıt olduğumda ilk okuduğum konulardan biridir ve çok faydalı olduğunu düşünüyorum bazen bu tarz yazılar bizi daha dikkatli olmaya teşvik edebiliyor aramızda (ben dahil olmak üzere)5000 10000km arası yapan nice sürücülerimiz var ve benim yaşadığım gibi sizinde ikarusu yaşadığınızı düşünüyorum ve konuyu hortlatıyorum ve lütfen diyorum arkadaşlarım abilerim kardeşlerim kullanırken evde bekleyen anne baba abi abla eş çoluk çocuk olduğunu unutmadan yolumuzu alalım birbirimizi üzmiyelim tekerinize taş değmesin güneş tepenizden eksik olmasın ayrıyetten konuyu paylaşan arkadaşa görmesede burdan tekrar teşekkürlerimizi iletiyorum :)

özgürr
25.Eylül.2014, 12:14
Ben ilk defa duydum sendromu ama guzel bir paylaşım şuan bana bişeyler kattı. Ömer konuyu tekrar hortlattigin için teşekkürler karşim :)

fatih ekren
25.Eylül.2014, 12:14
ömer konuyu hortlattığın için teşekkürler çok faydalı birkaç kez okuyacağım...

turkalaturka
25.Eylül.2014, 21:19
evet konunun tekrar gündeme gelmesi iyi olmuş hiç haberim yoktu böyle sendromdan benim daha 1000 km oldu ama yine akıldan çıkarmamak lazım

ufuk
26.Eylül.2014, 13:16
Güzel bir yazı olmuş, dikkati hiçbir zaman elden bırakmamalı.