PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : jinlun hakkında

raci
17.Mayıs.2008, 23:01
Değerli arkadaşlar jinlun hakkında fikrinize ihtiyacım var, ekonomik bir motor ararken ( chopper ) jinlun u gördüm... hakkında fazla bir fikrim yok ama 250 lik yeni bir motoru 2.900 e başka yerde de bulamadım... Tam alsam derken jinlun da yeni bir model gördüm.. Ledow ismiyle v motor olarak yeni bir 250 lik yapmışlar ve ilkine oranla biraz daha küçük ve yamaha virago nun aynısı ... diğeri yani ilk düşündüğüm de buna göre daha kalıplı olan suzuki nin çin çalışması.... acil de karar verip bir motor almaz zorunda olduğumdan ve alternatif de bulamadığımdan bu ikisinden birini almayı düşünüyorum , siz olsanız hangisini seçerdiniz veya marka olarak bilginiz ya da başka marka öneriniz varmıdır... Yardımcı olmanız ricası ile tüm gruba selamlar....

matemmatik
17.Mayıs.2008, 23:51
Geçen bir arkadaşımın 125lik jinlununu kullandım sürüş güzel kryif vericiydi. Fakat ne yalan söyleyeyim öyle alıcı gözle bakmadım. Arkadaşlar ne der bilmiyorum ama bence ragalden sonrajinlun gelir... Yine de kullanıcılarına sormak lazım...

foreman
18.Mayıs.2008, 00:38
sıtemızde Ledow kullanan bır arkadas vardı...oda yenı almıstı...
ıkısı arasında hangısı daha estetık dıye sorarsan ben oyumu Ledow dan yana kullanırım...

ama su ana kadar ıkısınıde kullanmıs degılım...
umarım tez zamanda ıstedıgın motora kavusursun...

TLGYLDZ
18.Mayıs.2008, 01:46
valla arkadsım ne dıyeyım ama sunu derım baktım motora dırek eksılerı ıle baslamak ıstıyorum bılmıyorum cekısı kuwetı nasıl dıye ama ılk gorustee lastıklerı dublex değil tel jant ıkıncı gozume carpan eksı tarafı v motor ve su soğutma olmadığından arkadakı motorun cabuk ısınması ve bujı yakman olur ama junlın sıralı ıkı sılındır bır motoru var ledowa gore 1 beygır dusuk ama yakıtı ıyı celık jant dublex tekerlık var motorun ısınma gıbı sorunu yok cunku sıralı ledowun stılı guzel yalnızca tabııı karar senın gene ıcın neye ısınıyorsa onunla devam et derım....

bargün
18.Mayıs.2008, 09:32
Raci merhaba
Ben yaklaşık 3 ay kadar önce bahsettiğin Ledow marka 250cc lik motoru aldım. Şu ana kadar en ufak bir sorunla karşılaşmadım ( tabi motoru aldığımız yerden getirirken düşen sinyal lambasını saymazsak:)). Yaklaşık 600 km. oldu, biraz daha sürdükten sonra ( rodajı tamamlandıktan sonra) hem yakıt tüketimi hemde genel kullanımı ve bakımıyla ilgili daha net fikirlerim olacak. Benim motorla ilgili fotoğrafların ve motoruma gelen yorumların linkini veriyorum. Sağlıcakla kal...
http://www.raptorriders.net/forums/showthread.php?t=2662

RızaHoşgör
18.Mayıs.2008, 09:49
Değerli arkadaşlar jinlun hakkında fikrinize ihtiyacım var, ekonomik bir motor ararken ( chopper ) jinlun u gördüm... hakkında fazla bir fikrim yok ama 250 lik yeni bir motoru 2.900 e başka yerde de bulamadım... Tam alsam derken jinlun da yeni bir model gördüm.. Ledow ismiyle v motor olarak yeni bir 250 lik yapmışlar ve ilkine oranla biraz daha küçük ve yamaha virago nun aynısı ... diğeri yani ilk düşündüğüm de buna göre daha kalıplı olan suzuki nin çin çalışması.... acil de karar verip bir motor almaz zorunda olduğumdan ve alternatif de bulamadığımdan bu ikisinden birini almayı düşünüyorum , siz olsanız hangisini seçerdiniz veya marka olarak bilginiz ya da başka marka öneriniz varmıdır... Yardımcı olmanız ricası ile tüm gruba selamlar....
mayıs ayında 35 C sıcaklık görmeye başladıgımız dünyamızda hava sogutmalı V motor kullanılmaz.arkadaki motoru yakarsın.

Kaynarca
18.Mayıs.2008, 12:13
mayıs ayında 35 C sıcaklık görmeye başladıgımız dünyamızda hava sogutmalı V motor kullanılmaz.arkadaki motoru yakarsın.

Bu 650 lik Yamaha DragStar için de gecerli midir?

Dedebey
18.Mayıs.2008, 12:52
değerli motor dostlarına selamlar,
bende sizin gibi hesapta olmayan sebeplerden dolayı ekonomik motor arayışına girmiş idim. jinlun'u dün teslim aldım. ilk sürüş 170 km. uzun yolda sorunları net şekilde ortaya çıktı. sonuçta ikinci el ve bazıları bu paraya bu kadar diye düşünebilir ama kişler motorlarını alırken ve kullanırken sonrasında da satarken dikkatli ve dürüst olsalar belki de hiç sorun yaşamazlar. son pişmanlık fayda etmez baabında benim bu motoru zevkle binmem için ciddi anlamda elden geçirmem gerekecek. ve dün antalya'dan alanya'ya gelirken sıfır motor almak için biraz daha sabretmediğime kendi kendime kızdım. bazı arkadaşlar acemiliklerini bu tip motorlarda çıkarıp tabi bu arada motorunda canını çıkarıp piyasaya atıveriyorlar malesef. satan arkadaşa kızmıyorum ama benim adıma işlem yapan motordan çok iyi anladığını belirtip 20 yıllık motor sürücüsü arkadaşa da söyleyecek söz bulamıyorum. pek tabi hata benim bunu kabul ediyorum. jinlun görüntü açısında gerçekten güzel. diğer meseleye gelince uzun yolda yorucu tabi bu motordaki sorunlardan da kaynaklanabilir o ayrı. sonuçta 250'lik bir motor. bu hafta elden geçirme dönemi olacak sonrasında daha net konuşabilirim. ama kullanıcı arkadaşların motor kullanırken motorlarının özelliklerini bilmeleri ve hakkı ile motor kullanmaya çalışmalarını tavsiye ederim.
değerli arkadaşım raci,
sıfır motor için imkanın varsa tavsiyem o yönde öte yandan hangisi daha hoşuna gidiyorsa ve ne amaçla kulanmayı hedefliyorsan kararını o yönde ver.
ben raptor çok istemiştim ama kısmet jinlun oldu. uzun yol yapacak arkadaşlara tavsiyem ise imkanları varsa 500 cc. üzerini tercih etsinler. dün geliş yolumda karşılaştığım bu tip motorlara malesef gıpta etmekten başka şey elimden gelmedi.
tüm motor dostlarına ve motorcu arkadaşlara kazasız ve zevkli sürüşler dilerim.
saygılar....

bozkurt
19.Mayıs.2008, 10:18
Dedebey merhaba,sana hayırlı olsun,kazasız belasız sürüşler demekten başka birşey kalmıyor.Ama lütfen sıkma canını.Elindeki miktarla onu alabillmişsin.Evet sorunlar çıkmış ama halledersin merak etme.Bin ve zevk al.
Jinlun bizim motorun hava soğutmalı olanı.Birkaç değişiklik dışında hemen hemen aynı.Hepsi olur gider.Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kalın.

raci
19.Mayıs.2008, 10:55
Değerli arkadaşlar , vakit ayırıp cevapladığınız için teşekür ederim. Yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile v motor almamak daha iyi gibi ve Jinlun un 250 liği tercih edilecek gibi... V motorlu ledow biraz daha küçük diğeri daha kalıplı olduğundan hangisini tercih etmek doğru hala emin değilim bu arada...Ben emlak işlerimde anadolu yakası ile kemerburgaz arasında ve Kemerburgazda da bölge içinde müşteri ilişkilerinde kullanmak üzre bir motor aradım. Tabi aynı zmanda eski günlere özlemle biraz da keyfini çıkarabilmek , hava almak da istiyorum.. Estetik açısından çok dert etmiyorum , yolda brakmadan işimi görmesi benim için çok daha öncelikli. Bu çerçevede başka fikirlerinizi de alabilirsim yarın ya da en geç çarşamba günü motoru almak istiyorum... Alınca birlikte de çevre turları yapmak dileği ile , tekrar teşekkürlerle hepinize sevgi ve selamlarla... Raci

bargün
20.Mayıs.2008, 16:31
RızaHoşgör´isimli üyeden Alıntı http://www.raptorriders.net/forums/tren_z/buttons/viewpost.gif (http://www.raptorriders.net/forums/showthread.php?p=64788#post64788)

Kaynarca´isimli üyeden Alıntı http://www.raptorriders.net/forums/tren_z/buttons/viewpost.gif (http://www.raptorriders.net/forums/showthread.php?p=64788#post64788)

Kaynarca' nın sorusu araya kaynadı ve de benim kafam karııştığı için tekrar sormak istiyorum. Özellikle dragstar ve virago gibi hava sogutmali V motorluların bu sıcak günlerde böylesine motor yakma sıkıntısı olur mu? Madem böyle sıkıntılar var neden Yamaha hala Dragstar ın 650 lik ve 1100 lük modellerinde hava soğutmasını ve V motoru tercih ediyor. Bu modelleri kullananlar konuyla ilgili olarak beni aydınlatabilir mi???

kaanka
20.Mayıs.2008, 19:27
RızaHoşgör´isimli üyeden Alıntı http://www.raptorriders.net/forums/tren_z/buttons/viewpost.gif (http://www.raptorriders.net/forums/showthread.php?p=64788#post64788)

Kaynarca´isimli üyeden Alıntı http://www.raptorriders.net/forums/tren_z/buttons/viewpost.gif (http://www.raptorriders.net/forums/showthread.php?p=64788#post64788)

Kaynarca' nın sorusu araya kaynadı ve de benim kafam karııştığı için tekrar sormak istiyorum. Özellikle dragstar ve virago gibi hava sogutmali V motorluların bu sıcak günlerde böylesine motor yakma sıkıntısı olur mu? Madem böyle sıkıntılar var neden Yamaha hala Dragstar ın 650 lik ve 1100 lük modellerinde hava soğutmasını ve V motoru tercih ediyor. Bu modelleri kullananlar konuyla ilgili olarak beni aydınlatabilir mi???

dostum çin malı hava soğutmalı motorla japon malı hava soğutmalı motor aynı olurmu:?: kalite farkıvar arada hemde dağlar kadar.:x

Tayfun
20.Mayıs.2008, 20:22
Lafı çok uzatmak istemiyorum, ne ledow ne jinlun parana yazık edip ikisinede yanaşma sakın, gerekirse 1 sene daha motorsuz gez ama alma sakın, türkiyede jinlun devri kapanalı çok oldu, ben artık önceleri yollarda cirit atan jinlunların hiç birisini göremiyorum ne hikmetse. Jinlun hem motor yönünden hemde paslanma yönünden çok dayanıksız, 1 sene içinde nikalajlı jinlun yerine sarı bir jinlun sahibi oluyorsun ayrıca. 3 milyar gibi bir para verip jinlun almaya niyetin varsa bi arkadaşımız 3300 ytl ye çil çil regalini satıyor izmirden, hiç düşünmeden kapat gözünü al ve pişman olma...

Dedebey
21.Mayıs.2008, 08:47
sevgili tayfuna tamamen katılıyorum. ben yaptım bir hata aman dikkat. sık dişini azcık daha ve daha iyi birşey al. yok benim gibi masrafı göze almak istersen o başka tabi. böylece de astarı yüzünü geçti yani. keşke 3300 rakamını engin bey daha öncxe vermiş olsaydı durum daha farklı olurdu. neyse nasip diyelim. dediğim gibi masraf yapıp kendi zevkime binerim denirse durum farklı. motor gösterişli bir motor ancak çin-japon kalite karşılaştırması yapmayın bile. 2 yaşında bir çin malına 12 yaşında japon tercih ederim. sanırım durumu antabildim. saygılar. güzel bir gün geçirmeniz dileğimle.

innocentbystander
21.Mayıs.2008, 09:54
dostum çin malı hava soğutmalı motorla japon malı hava soğutmalı motor aynı olurmu kalite farkıvar arada hemde dağlar kadar.

Kalite farki muhakkak var da, arkada kalan silindirin soğuması için japon motosikletinde de ayrı bir tertibat yok ki. Ledow/Keeway Supershadow/Bisan Roadstar'da da, Yamaha Virago'da da arkadaki silindir öndekinin tam arkasında değil, biraz yana doğru kaymış vaziyette duruyor. Virago'da arka silindir yeterince soğuyorsa, Çin motorunda neden soğumasın? Budur soru. Yoksa 'hangisi daha kaliteli' değil yani.

Kaynarca
21.Mayıs.2008, 11:03
Budur soru. Yoksa 'hangisi daha kaliteli' değil yani.

Anlaşılabilmenin dayanılmaz hafifliği:)

foreman
21.Mayıs.2008, 12:31
Budur soru. Yoksa 'hangisi daha kaliteli' değil yani.
bu soruya cevap vermek ıcın alıntı yaptım...verdıgım cevabın AYDIN arkadasımızla ılgısı yok...

su ana kadar her ıkı çeşıt motoru inceleme sansım olmadı...
ama illa çin motorlarında kı arka sılındır sogumaz motor hararet yapar teorısinde ısrarlı iseniz muhtemelen çin ve japon V motorlarında malzeme ve hava kanalı farkı vardır...
ıkı motor arasındakı fıyat farkının sadece isimden kaynaklandıgını sanmam...japon 2 sılındır V motorlu bı motor 10,000 ytl ıken aynı motorun çin kopyası 3,000 ytl...
ucuz olan çin motorsikletlerinde mutlaka motor bloğu ve ona baglı dıger malzemelerde ekonomı yapılmıstır...muhtemelen bu ıhtımal dusunulerek bu tip motorlar hararet yapar dıye dusunuluyor olabılır...

Kaynarca
21.Mayıs.2008, 13:04
bu soruya cevap vermek ıcın alıntı yaptım...verdıgım cevabın AYDIN arkadasımızla ılgısı yok...

su ana kadar her ıkı çeşıt motoru inceleme sansım olmadı...
ama illa çin motorlarında kı arka sılındır sogumaz motor hararet yapar teorısinde ısrarlı iseniz muhtemelen çin ve japon V motorlarında malzeme ve hava kanalı farkı vardır...
ıkı motor arasındakı fıyat farkının sadece isimden kaynaklandıgını sanmam...japon 2 sılındır V motorlu bı motor 10,000 ytl ıken aynı motorun çin kopyası 3,000 ytl...
ucuz olan çin motorsikletlerinde mutlaka motor bloğu ve ona baglı dıger malzemelerde ekonomı yapılmıstır...muhtemelen bu ıhtımal dusunulerek bu tip motorlar hararet yapar dıye dusunuluyor olabılır...

Fatih Bey'in de Aydın Bey'in de fikirleri oldukça yapıcı. Şuan için erken olmasına rağmen şimdiden RR'dan sonra alacağım motosikleti araştırmaya başladım. (Soruyu da konu hava soğutmalı motorlara geldiği için bu sebeple sormuştum zaten, yoksa topicin Jinlun topici olduğunun farkındayım)

Haliyle 4 adet marka var cruiser olarak karşımda.. (Japon olacak ya, o bakımdan hani :))
Kawasaki,Suzuki,Honda,Yamaha.. Fiyatları pahalıdan ucuza sıralarsak da demin yazdığım şekilde oluyor sıralama. Yamaha haricindekiler su soğutmalı. Yamaha'nın tercih edilebilir tarafı ise 648 CC olması. (vergi diliminden ötürü) Ve tabii ki fiyatı daha uygun.. Ancak hava soğutmalı bir Yamaha yazın problem yaşatacaksa tabi ki diğer markalara yönelmek gerekir. Ama hani "Japon" olması sebebiyle hava soğutmalı bile olsa sorun çıkarmıyorsa hem vergi diliminden ötürü hem de fiyat uygunluğundan ötürü Yamaha tercih edilebilir. Burda da şu soru aklı kurcalıyor; diğer markalar da "Japon" olmalarına rağmen neden su soğutmalılar? Bu bir marka tercihi olabilir muhakkak ona göre de fiyatı fazladır ancak benim ilgilendiğim tarafı farklı.. Benim için motorun su soğutmalı olmasından doğacak tek avantaj yazın problem yaşatmamasıdır. Ama "Japon olma" mantığıyla Yamaha da yazın sorun yaşatmıyorsa hem fiyatı hem de vergi diliminin düşük olması sebebiyle tercih edilebilir. (Diğer markalarla olan 100-150 CC lik fark benim için çok önemli değildir)
Markalar arasında bilmediğim başka farklılıklar da olabilir muhakkak.

Özetle;
Yamaha DragStar'lar yazın -hava soğutmalı olması sebebiyle- problem çıkartırlar mı? Yamaha ile diğer markalar arasında soğutma sistemleri dışında büyük kalite farklılıkları var mıdır? Var ise (en yakınıyla alışta 3 bin YTL, vergi dilimi olarak senelik 2 katı) fiyat farkına değer mi?

Teşekkürler.

foreman
21.Mayıs.2008, 16:29
Özetle;
Yamaha DragStar'lar yazın -hava soğutmalı olması sebebiyle- problem çıkartırlar mı? Yamaha ile diğer markalar arasında soğutma sistemleri dışında büyük kalite farklılıkları var mıdır? Var ise (en yakınıyla alışta 3 bin YTL, vergi dilimi olarak senelik 2 katı) fiyat farkına değer mi?

Teşekkürler.

sayın kaynarca;
bugun dunya devı olan porshce 911 modelı 1964/1989 yılları arası hava sogutmalı olarak uretılmıstır...
bu bahsı gecen makına 110 bg ıla 300 bg arasında olup yıllarca tırmanma ve pıst sampıyonlukları vardır...
ustelık mu motorlar aracların arkasında ve tamamen kapalı bır ortamda saklanmaktadır...
tabıkı kendıne ozgu bı hava sogutma kanalları ve havayı yonlendırme sıstemlerı vardır.
ama en azından motor ve aktarma organları bır motorsıklet tekı kadar acık ve hava alabılır degıldır...
buna bınaen sızın tercıh etmıs oldugunuz Yamaha DragStar'lar yuksek teknolojı ve mühendıslık calısması oldugundan yazın kullanmanızda bı sakınca yoktur...

hal boyle ıken bu tıp motorlarda bununla ılgılı sureklı arz eden bır problem olsa ıdı bu markaların ARGE calısanları bununla ılgılı bı cozum yolu uretırlerdı...

sızın anlıyacagınız bu makınaya bınılır...
arka sılındırın soguması ıle ılgılı hıc bır sorunda cıkmaz...

asıl sorun surda:
'''bu makınanın genel olarak parcaları neden bu kadar cok pahalı'''...
'''yanlıslıkla sanzuman dıslısı kırılsa acaba bana ne kadara maal olur'''..
yada okan ın motorunda oldugu gıbı '''kayıs sıyırsa kac lıra odemem gerek'''...
'''ekstra orjınal bır aksesuar alsam acaba ne kadardır'''

sız bu sorulara tüm samimiyetınızle kendı ıcınızde cevap verın...
olumlu bı dusunce hasıl olursa Yamaha DragStar gonul rahatlıgı ıle bınebılırsınız...

carvalho
21.Mayıs.2008, 16:58
Burak kardeşim,

Ben de yeni motor almayı kafama koyduğumda iki alterntifli yürümüştüm, honda shadow ve suzuki intruder.

Yamaha dragstar'ın görüntüsü diğer ikisine basmasına karşın hava soğutmalı diye alternatiflerim arasına almamıştım. Benim gibi 10.000 km tecrübeli yeni bir motorcunun başka bir kriteri olamazdı zaten :)

NEyse mevzu o değil. Farklı forumları araştırdım, neymiş kardeşim biri 3000 devirde maksimum tork üretirken biri 3500 de üretiyormuş da birinin beygiri diğerinden daha fazlaymış, birinin torku öbürüne basarmış yok enjeksiyonlu karbüratörlü vsvsvsvsvsvs. Netice itibarıyle herkes kendi motorunu övüyor diğer forumlarda.

Bence bizim gibi yeni kullanıcıların cruiser tercih parametreleri önem sırasıyla (aynı segmentteki motorlar için, mesela shadow-intruder-dragstar)

1- 2 metre yakınından bakınca dakikada atan nabız sayın
2- Selesine oturunca hayalini kuracağın yolun uzunluğu
3- İnternette o modeller için yaptığın "tık" sayısı
.
.
.
.
55- Karbüratör&enjeksiyon (yakıt sarfiyatı için belki önemli ama çok da değil)
.
145- Yakıt tüketimi (3 aşağı 5 yukarı aynı)
146- Servis ağı (en kötüsü Suzukidir eminim, onun bile her ilde gani gani var)
147- Motorun beygiri torku (farkı hissedebilecek miyiz? 3-5 aygır farkı bu kadar önemli mi?)
148- Motorun soğutma sistemi (hava soğutmalı olup yanan dragstar varsa bunu birinci sıraya taşıyacağım ama iddia ediyorum yoktur)

Kaynarca
21.Mayıs.2008, 19:40
Tam olarak duymayı istediğim iki farklı (aslında birbirine paralel) yorum. Düşüncelerinizle bu sitenin farkını ortaya koyduğunuz ve konuyla ilgilenip, bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Mr.Quanta
21.Mayıs.2008, 21:04
cok güzel bi yaklasım bence selcuk abininki. cok hosuma gitti gercekten. essah motorcu mu olduk nedir :)

raci
22.Mayıs.2008, 00:51
Değerli Dostlar, zahmet edip yazdığınız yazılara verdiiniz fikirlere çok teşekkür ederim. Acemi ve yolun başında bir motorcu olduğumu düşünerek ( ve de yaşımı ) v motordan gözüm korktu açıkçası. Bu aralar para ayıramadığım için 3300 lük regal önerisi çok iyi olmasına rağmen vazgeçtim. Bütçeyi ve şartları tekrar gözden geçirince , Yamaha, Shadow ve benzerlerini daha sonraki keyif günlerine bırakıp 2.elde 2 adet alternatifin birine karar vereceğim... 1400 e temiz olduğu servisçe onaylanan 150 lik jinlun ile henüz pazarlığını bitiremediğim 250 lik kanuni arasında bir tercihle sizi de kendimi de daha fazla yormayacağım... Yorumlarınızı dikkatle okudum , hem bana yardımcı olurken hem de kendi aranızdaki fikir alışverişiniz Doğan sayesinde iyi ki bu siteyi ve sizleri tanımışım dedirtti bana... hepiniz sağolun .... Bugünler böyle geçsin bakalım da önümüzdeki günlerde bütçe ayırıp bu sıkıntının acısını çıkarırım :) .... Tüm gruba sevgi ve selamlarımla.... Raci

Kino
22.Mayıs.2008, 12:46
arkadaşlar
büyük 650 cc 1100 cc motorlar hava sogutmalı olanlar birde şehiriçi için uygun olmayan motorlardır ; kullanılmıyormu , yoo tabii ki kullanılıyor ama harareti kontrol altında tutman gereklidir diye düşünüyorum. Hele Mersin'de.:mrgreen:

Haa uzun yol için tabii ki 650 1100 cc hava soğutmalı olması fark ettirmez

uzun yol için hava soğutmalı ve büyük cc şehir içi için su soğutmalı ve küçük cc
(tabii şehiriçi manevralarınıda unutmazsınız )

siyahus
22.Mayıs.2008, 16:46
Kino Baba koydu son noktayı bence. Kesinlikle bende katılıyorum. Önceden düşünmüyor olmama rağmen su sıralar shadow 600 de düsünmeye başladım . Gerçi dragstarın yanında diğerleri biraz da ha boş duruyor yada volusia alacaksın bitecek olay ama oda cok para.

bargün
22.Mayıs.2008, 17:22
arkadaslar merhaba. bende kendimce son noktayı koyayım. V tipi hava soğutmalı 250cc lik motorumu bu sıcak yaz günlerinde kullanmaya devam edeceğim. bakalım beni nerede bırakacak ya da bırakmayacak sürdükçe göreceğim. eğer bir yerde bırakırsa haber veririm kurtarmaya gelirsiniz dimi?:D
herkese sevgiler saygılar...