PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lütfen Yardimmm!

bulent325
24.Mayıs.2008, 17:20
Öncelikle merhaba.Ben aranıza yeni katıldım ve eksiklerimi böyle bir fırsat bulmuşken sizlerin tecrübesine dayanarak gidermek ve iyi bir motosiklet sürücüsü olmak istiyorum....
sorunum şu: geçen hafta 250 cc regal raptor motosikletimi aldım.Kalkışlarım ve düz yolda,hafif virajlı yolda gidişim daha çok yeni olmama rağmen iyi(en azından bana göre :)
fakat,90 derece ve üstü virajlarda aynı şeyi söyleyemiycem ha tabi birde U dönüşleri var... Nasıl yapıcam ben bunları lütfen biri bana yardım etsin ve en azından bi öneride bulunsun LÜTFEEEEEEEEEEEENNNNN...:(

foreman
24.Mayıs.2008, 23:38
bulent kardesım aramıza hosgeldın...
oncelıkle kendını tanıtıcı detaylı bı gırış yapsaydın...

soruna gelınce bunlar buradan anlatma ıle olacak seyler degıl...
ama kısaca ozetlemek gerekırse once donecegın yone sınyalını yak...
vıtes kucult...
sola doneceksen genış saga doneceksen dar al...
hızını ve vıtesını dusur.
ılk zamanlar donecegın yondekı ayagını hafıf yere koyabılırsın.vıraja gorerken mutlaka zemın etutü yap.ve vırajın cıkıs noktasına bak...
unutma kı bu aletlerde nereye bakarsan makına oraya gıder...

sozun özu sıtemızde bulunan '''faydalı bılgıler''' de bununla ılgılı bı yazı mutlaka vardır...
yanlıs hatırlamıyorsam resat erbas( tam emın degılım) motorsıklet surus teknıklerı dıye bır kıtabı olması lazım...
onu bı sekılde temın edersen aradıgın herseyı orada bulabılırsın...

yolunda bahtında acık olsun...
kazasız surusler...

TLGYLDZ
25.Mayıs.2008, 00:15
SEVGILI ARKADASIM ÖNCELIKLE ARAMIZA HOSGELDIN benım tavsıyem cok pratık yapman olacak vıraslara alısıp rahat donebılmek ıstıyorsan ılk önce bır kere motora hakım olman gerrekır sonra duz alanda aralıklı olarak cesıtlı engeller koy ve dengnı sağlayarak hıcbırıne dokunmadan gecmeye calıs kı denge olayın gelıssın sonrası zaten kolay hem hakımıyetın gelısır hemde dengen yolun acık olsun ...

rüzgardede
25.Mayıs.2008, 18:20
Alışana kadar kesinlikle sür'atli dönmeye kalkma, iyi şeyler olmaz. Dar keskin sağa dönüşlerde ''Durma noktasına kadar yavaşla!'' Buradaki olay kruyzırların diğer motorlara göre daha geniş dönüş çapına sahip olmaları. Kirli, ıslak ve topraklı zeminde diğer tiplere göre daha dikkatli davranman gerek.Bu tip, yani kullandığın motor en havalısı ama en zor kullanılanıdır. Bununla devireceğin her Km. den sonra öbürleri sana çocuk oyuncağı gelir.Sakin ol ve ''- Şöle yaparsam, havam bozulur...'' triplerine asla yatma, sonra motoru yatırırsın. Önce alete alış o sana alışsın, sonra ne halt ederseniz edin bişey olmaz. Sevgiler.

bulent325
27.Mayıs.2008, 12:05
Hepinize verdiğiniz bu bilgiler için çok teşekkür ederim.Sağolun...
inşallah motoru ve tabii kendimi yatırmadan kapıcam bu işi :)
hepinize kazasız ve keyifli sürüşler....Bu arada: HOŞBULDUK8)

aidikurt
27.Mayıs.2008, 12:22
kardeşim sen bizim buluşmalara katıl biz sana herşeyi öğretiriz tek teker bile gidersin valla

police96
27.Mayıs.2008, 12:24
Öncelikle hoşgeldin. Bununla ilgili hem açıklamalı hem de görüntülü videolar da bulup izleyebilirsin. Bize yunus kursunda göstermişlerdi.8)

X_FREERIDER_X
27.Mayıs.2008, 13:12
Arkadaşlar bişeyler açıklamışlar ama;
Yeni başlayanlar için en anlaşılabilir bir izahat buldum. Umarım işine yarar;
Ayşe Şule BİLGİÇ'ten ÇALINTIDIR !

Viraj dönerken şu formülü hep hatırlayın. SLR ‘‘slow, look, lean, roll’’ yani Türkçe meali ‘‘Yavaşla, bak, yatır, gazla’’. Şimdi bu formülü biraz açalım.

1-YAVAŞLA... Gözünüzün yiyeceği bir hıza kadar yavaşla. Virajın içini tara...

2-BAK... Virajın çıkışına doğru bak. Unutma bu alet nereye bakarsan oraya gider. Gözlerini oradan oraya gezdirme.

3-YATIR... Diyelim sağ virajdayız, sağ elinle gidonu hafifçe ileri doğru it! İşte karşınızda kontra viraj tekniği... Sağa dönmek için sağ elini, sola dönmek için sol elini ileri itiyorsun. (İleri ittiriyorsun. Ağırlığını o tarafa vermiyorsun. Dikkat!)

4-GAZLA... Yavaş yavaş, yumuşacık, gittikçe arttırarak, korkmadan gaz

ver. Gerekiyorsa elinle elciği iterek yatış açısını artır. Bu açıyla

verdiğin gaz arasındaki dengeyi hisset ve iyi tuttur.

ASLA FRENE DOKUNMA

İşte bu kadar... Ha unutmadan, viraj dönerken yapılmaması gereken en önemli şey, fren... Sakın motor yatıkken fren yapmayın. Niye mi? Virajda fren yapılmaz çünkü... Hızını önceden ayarlamalısın. Korktuysan başta gaz verme ya da çok az az ver, ama fren yapma...!

kaanka
27.Mayıs.2008, 13:26
öncelikle aramıza hoş geldin...8)
arkadaşlara aynen katılıyorum. en önemlişey zaman. herşeyi zamana bırak nekadar çok pratik yaparsan okadar güzel kullanırsın. nekadar güzel kullanırsan kullan kendine fazla güvenme şunu asla unutma ikiteker üzerindesin...