PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dd125e çaliştirma Problemi! Acil!!!!

schumacher__
29.Mayıs.2008, 13:41
Merhaba

Geçtiğimiz hafta edremitten bir RR DD125E satın aldım.Motor montajlı biçimde kamyonet ile bursaya getirildi.İlk geldiğinde aküsü bitik olduğundan çalıştıramamıştık.Şimdi aküsünü doldurduk fakat, motor hala çalışmıyor. Marş basıyor, fakat motor tam çalışacak gibi homurdanmaya başladığında tekrar susuyor. Ne yaptıysam bir türlü çalıştırmayı başaramadım.

Emre LTD nin kitapçığında belirtilen bursadaki servislerden birkaç tanesini aradım,birisi taşınmış,iletişime geçemedim. Bir diğerini aradım,adamın yetkili servis olduğundan haberi yok, madem servisiz getirin bakalım dedi adam, tabii ki götürmedim ben de.Kalan son servis de uzak bir ilçede olduğundan oraya gidemedim ve şimdilik böyle ortada kaldım.

Sizce motorun çalışmama nedeni nedir, ve en kısa zamanda nasıl çalışır hale getirebilirim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

polat
29.Mayıs.2008, 15:57
benzin var dimii yeni ya az koymuşlardır yada depoyu yedeğe al bi dene ne diyelim açıklayıcı bişi yok yada en yakın herhalgi bir servise göster

aynı konu içinde bu kadar başlık açmasan iyi olur merak etme ilgilenir arkadaşlarda bu konuyla

Tayfun
29.Mayıs.2008, 16:11
Eğer çalışacak gibi oluyorsa muhakkak çalışır.
1-) Benzin varmı
2-) Gaz elciğinin orda bulunan kırmızı motordaki elektiriği kesen anahtar açık konumdamı.
3-) Eğer yan ayaklıktaki müşür iptal edilmemişse motoru çalıştıramazsın, yan ayağı kapatarak dene.
4-) Sigortan atmış olabilir kontrol et.
5-) Buji üzerindeki pipoyu çıkartarak içine tornavida sok ve depo harici yakın bir metale tutarak marş yap, bak bakalım kıvılcım atlama yapıyormu.

Eğer bunların hepsi tamsa motorun çalışması gerekiyor.

schumacher__
29.Mayıs.2008, 21:03
Eğer çalışacak gibi oluyorsa muhakkak çalışır.
1-) Benzin varmı
2-) Gaz elciğinin orda bulunan kırmızı motordaki elektiriği kesen anahtar açık konumdamı.
3-) Eğer yan ayaklıktaki müşür iptal edilmemişse motoru çalıştıramazsın, yan ayağı kapatarak dene.
4-) Sigortan atmış olabilir kontrol et.
5-) Buji üzerindeki pipoyu çıkartarak içine tornavida sok ve depo harici yakın bir metale tutarak marş yap, bak bakalım kıvılcım atlama yapıyormu.

Eğer bunların hepsi tamsa motorun çalışması gerekiyor.

İlk 3 olaya dikkat ettim,sorun yok.Fakat çalıştırma denemelerinden sonra akü tekrar bitti,ne dandik aküymüş mübarek,10-15 denemede bitti! Aküyü doldurtup 4 ve 5i deneyeceğim. Bir de marşa basarken gaz vermelimiyim,vermemelimiyim o konuda da detaylı bilgi verirseniz sevinirim.Daha öncesinde bir honda ve mondiale bindim,honda gaz vermeden çalışmıyor,mondial ise gaz verince boğuluyordu.

Bu ve aklınıza gelen diğer tüm detaylar hakkında bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler

Mr.Quanta
29.Mayıs.2008, 21:10
jikle cekili ise gaz vermeden calistirabilmen lazim. buji problemi gibi geldi bana. baska bujilerle dene bence.

Tayfun
29.Mayıs.2008, 21:57
İlk 3 olaya dikkat ettim,sorun yok.Fakat çalıştırma denemelerinden sonra akü tekrar bitti,ne dandik aküymüş mübarek,10-15 denemede bitti! Aküyü doldurtup 4 ve 5i deneyeceğim. Bir de marşa basarken gaz vermelimiyim,vermemelimiyim o konuda da detaylı bilgi verirseniz sevinirim.Daha öncesinde bir honda ve mondiale bindim,honda gaz vermeden çalışmıyor,mondial ise gaz verince boğuluyordu.

Bu ve aklınıza gelen diğer tüm detaylar hakkında bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler

Bizim motorları sadece jigle ile çalıştıracaksın, gaz verip çalıştırmaya kalkarsan motoru boğarsın, jigleyi sonuna kadar çek ve öyle marş yap, sakın gaz verme.

schumacher__
29.Mayıs.2008, 23:28
Bizim motorları sadece jigle ile çalıştıracaksın, gaz verip çalıştırmaya kalkarsan motoru boğarsın, jigleyi sonuna kadar çek ve öyle marş yap, sakın gaz verme.

Tamam, jikle olayını anladım.Fakat aklıma bir arkadaşın akü konusu ile ilgili söylediği söz takıldı. Dediğine göre akünün hemen bitmesinin sebebi aküyü besleyen kabloda kaçak olmasıymış. Arkadaşın başına da 3.günde gelmiş ve kabloyu değişince sorun kalmamış. Nasıl anlayacağımı ise marşa bastığımda (N) yeşil ışığı yanıp sönüyo mu bak diye söyledi ki, gerçekten de kırpışıyor.

Bu durum sizde de oluyor mu?

X__utku__X
30.Mayıs.2008, 00:16
arkadaşım sen kontağı açtığında farların yada vitesi boşa aldığında ışık yanıyomu.yanıyorsada kesinti oluyomu.sinyalleri yakınca ses nasıl geliyo.kablolarda kaçak olabilir ondan akü hemen bitiyo olabilir.senin aküde yandamı bilmiyorum ama akü kapafını sök.akünün yanında kutup başlarını kontak açıkken tornavidayla (sapı plastik olsun ) birleştir yani düz kontak yap.geçenlerde benimde aküm bitmişti.marş motorunu döndüremiyodu.düz kontak yaptım çalıştı.biraz gezdim sorun kalmadı.

schumacher__
30.Mayıs.2008, 00:21
arkadaşım sen kontağı açtığında farların yada vitesi boşa aldığında ışık yanıyomu.yanıyorsada kesinti oluyomu.sinyalleri yakınca ses nasıl geliyo.kablolarda kaçak olabilir ondan akü hemen bitiyo olabilir.senin aküde yandamı bilmiyorum ama akü kapafını sök.akünün yanında kutup başlarını kontak açıkken tornavidayla (sapı plastik olsun ) birleştir yani düz kontak yap.geçenlerde benimde aküm bitmişti.marş motorunu döndüremiyodu.düz kontak yaptım çalıştı.biraz gezdim sorun kalmadı.

Kontağı açtığımda farlar ve boş vites ışığı kesintisiz yanıyor,sinyal sesleri sorunsuz geliyor o konuda sorun yok. Yalnızca arkadaşın dediği olay oluyor,yani marşa bastığımda yeşil boş vites ışığı kırpışmaya başlıyor.

Aküm yan tarafta,kapak açık zaten,yarın şarj ettirmeyi düşünüyorum.Ama önce düz kontak olayını da deneyebilirim 8) Motoru alalı 1 hafta oldu ve hala çalıştırmayı başaramadım.Canım çok sıkkın bu nedenle ve motoru çatıdan atmak da dahil olmak üzere her türlü yöntemi deneyebilirim :p

X__utku__X
30.Mayıs.2008, 00:31
bişi olmaz bişi olmaz.çalışır çalışır.üzme güzel canını.bide karbüratörün altında ayar vidası var.belki tam sıkılıdır silindire benzin gitmiyordur.olamazmı

schumacher__
30.Mayıs.2008, 00:35
bişi olmaz bişi olmaz.çalışır çalışır.üzme güzel canını.bide karbüratörün altında ayar vidası var.belki tam sıkılıdır silindire benzin gitmiyordur.olamazmı

rölanti vidasını diyorsan, onu kontrol ettim,hatta açtım da bayaa,ama henüz çalıştıramadım.

altug
30.Mayıs.2008, 10:59
bence yeni buji al ,bujileri değiştir ve bas marşa çalışsın. Benzer bir durum motorum 6 ay yattıktan sonra başımıza geldi. Bujiler temiz olsa bile beklemekten işlevini yitirmiş olabilir.

bozkurt
30.Mayıs.2008, 11:36
Bujilere bak.Değiştir,aküyü doldur.Düz kontak yapmaya kalkarsan dilin bikarış dışarıda kalırsın daha çok sinir olursun,İlk önce sakin ol.Herşey güzel olacak.
Sağlıcakla kal.

X__utku__X
30.Mayıs.2008, 11:49
bozkurt hocam düz kontak yapmanın ne gibi zararları var.ben arada bi yapıyorum.büyük bi zararı varsa yapmayım.

bozkurt
30.Mayıs.2008, 11:57
Zarar olarak demedim,insan yanlız olunca,birde çalışmayınca yoruluyorsun,takiben sinirleniyorsun,etrafa rezil olduk diyorsun,meraklılar geliyor ne oldu diye soruyorlar.İyi niyet ama ilgisiz şeyler.Onlara dert anlatmaya çalışıyorsun.Şimdi birinci işimiz en az motoru çalıştırmak.Bi çalışıp yürüse moralimiz düzelecek.Sonrası kolay sanıyorum.Olay bu yoksa ''dükkan senin''
Sağlıcakla kalın.

X__utku__X
30.Mayıs.2008, 11:59
ok.anladım hocam teşekkürler.ayrıca schumacher bujileri fln değiştirdikten sonra tekrar çalışmazsa kırmızı stop düğmesi bozuk olabilir.

schumacher__
30.Mayıs.2008, 22:10
bugün aküyü tekrar şarj edip denedim,jikle açık,kapalı , benzin açık, kapalı her türlü denedim, bir türlü çalışmadı motor. Sigortayı kontrol ettim sorun yok,sanırım problem bujilerde.Yarın ona bakacağım. Yenisini almak gerekirse,fiyatı ve modeli hakkında bilgi verirseniz sevinirim

Mr.Quanta
30.Mayıs.2008, 22:34
champion markanin Z9Y modelini tavsiye ederim. Copper Plus diye yazar kutusunda. bak tayfun abi de ondan kullaniyo, o da memnunmus. gayet basarili bi buji. jikle cekili gaz verme durumunda yuksek toleransa sahiptir. NGK'nin bujileri gibi zirt pirt yolda birakmaz.

hayir champion bayisi degilim :D:D

Tayfun
30.Mayıs.2008, 22:42
Kitapçığında kullanman gereken bujiler yazar genç kardeşim tabi kitapçığını aldıysan, eğer kitapçık yoksa üzerindeki bujilerin numalarını referans al, yada servisine sor, vereceğin parada 20 lirayı geçmesin uyanık ol...

Mr.Quanta
30.Mayıs.2008, 22:51
yok ya. tanesi 5 lira o bujilerin. hatta bi arkadasim 4 liraya almis tanesini.

schumacher__
30.Mayıs.2008, 23:14
Kitapçığında kullanman gereken bujiler yazar genç kardeşim tabi kitapçığını aldıysan, eğer kitapçık yoksa üzerindeki bujilerin numalarını referans al, yada servisine sor, vereceğin parada 20 lirayı geçmesin uyanık ol...

valla servis olsa sorcam da, kitapçıkta belirtilen 4 servisten 3ü servis olduğunu bile bilmiyor.Aradığımda haberimiz yok,servissek getirin bi bakalım diyen mobilet tamircilerini yetkili servis olarak göstermişler. Kalan son servis ise merkeze 80km uzaklıkta olan ilçede,onlar telefonda anlıyormuş gibi konuştular,fakat şimdilik bana çook uzaktalar.

Yarın ilk işim bujileri alıp,denemek olacak.Bakalım,motoru aldıktan sonra 9.günde çalıştırabilecekmiyim.Artık yarın da çalışmazsa, ne yapacağım konusunda çok da ümitli değilim.Gelişmeleri yarın yazarım

schumacher__
31.Mayıs.2008, 16:32
bugün ywni champion marka bujilerle denedim,sonuç yine hüsran !!! Ama şu an durumu birazz daha ii,homurtular bayaa arttı,sanırım karbüratör kirli,o yüzden mecburen bir motorcunun yolunu tutup,karbüratörü temizlettircem.
Ne biçim bir iş bu anlamadım.Koskoca Bursa merkezde 1 adet yetkili servis olmaz mı yaaa.Emre ltd.ye ...............:x:x