PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egsozlarin Farkli Isinmalarinin Sebepleri Ne Olabilir?

vatansever
30.Mayıs.2008, 16:01
sevgili dostlar .dün akşan motorsikletimin egsozlarının birinin çok birinin az ısındığını farkettim.motorda silindirlerin bulunduğu kısma dokunduğumda oradaki ısı dağılımı da aynıydı.yani benim makinenin sağ silindir ve egsoz kısmı soldakinden çok ısınıyor.bir sorun olduğu belli.bu sorun nelerden kaynaklanabilir?motorsikleti kullanmamız halinde ne gibi durumlarla karşılaşabilirim? çözümü nasıl olmalıdır?fikri olanlar paylaşırsa sevinirim.

foreman
30.Mayıs.2008, 16:10
soguk olan taraf ateslme yapmıyor olabılır...
muhtemelen su an tek sılındır kullanıyorsundur...
bu seklıde kullanma...
bujı ve bobın kontrolu yap...
olmazsa pazar bulusur bakarız..
dert etme.
ama ıhmalde etme...

vatansever
30.Mayıs.2008, 16:18
VALLAHA Fatih abicim o sorun bitiyor bir başkası başlıyor.ne olacak bakalım bu işin sonu.ilgine teşekkür ederim.bu arada dün akşam seni gördüm.ufaklık öndeydi.dikkatini dağıtmamak için seslenmedim....
ravsiyelerine uyacağım....

Mr.Quanta
30.Mayıs.2008, 22:39
aslinda boyle bi sicaklik farki olmamasi lazim, cunku egsozlarin arasindaki boru bu ise yariyor. eger ateslemede bi problem olursa tek egsoza yuklenmemek icin, egsozun gereksiz isinarak menevislesmesini engellemek icin o boruyu koymuslar. (bence)

aslinda su an aklima geldi. belki egsozunun teki tikanmis olabilir. ya da disarida birakiyosan (olur mu olur) dangalagin biri bisey tikmis olabilir icine. bu yuzden o taraftan bosaltim yapamiyo olup soguk kaliyor olabilir. walla aklima baska bisey gelmedi. umarim yardimci olabilmisimdir.

Tayfun
31.Mayıs.2008, 00:10
aslinda boyle bi sicaklik farki olmamasi lazim, cunku egsozlarin arasindaki boru bu ise yariyor. eger ateslemede bi problem olursa tek egsoza yuklenmemek icin, egsozun gereksiz isinarak menevislesmesini engellemek icin o boruyu koymuslar. (bence)

aslinda su an aklima geldi. belki egsozunun teki tikanmis olabilir. ya da disarida birakiyosan (olur mu olur) dangalagin biri bisey tikmis olabilir icine. bu yuzden o taraftan bosaltim yapamiyo olup soguk kaliyor olabilir. walla aklima baska bisey gelmedi. umarim yardimci olabilmisimdir.

Bencede 2. tahmin çok doğru, ama şöyle birşeyki bazı modellerde o ara bağlantı yok, bu çinlilerin ne halt yaptığı belli değil...

ugurcuk
31.Mayıs.2008, 09:38

tahminlerinin doğru olma olasılığı var ancak tayfununda dediği gibi bazılarında o bağlantı yok :D
ve sorun sadece egsoz soguklugu değil motorda da aynı sorun oldugu için tezin çürüdü :) dediğin gibi egsoz tıkalı olsa motor sıcaklıgında fark olmaz (ara baglantı varsa) yada motor bogulup stop ede( ara bağlantı yoksa)
buradaki sorun bi çok arkadassımızn başına gelmişti daha once motor tek piston çalışıyor ve bence çok sakıncalı durum olabilecekler;
egzoslarda patlama yapar ve sonrasında nikelajın üzerinde yanık izi oluşur
buji ateşleme yapamadığı halde sürekli benzinle temas edip uç kısmının eriyip pistonların içine düşmesi ve piston ve yatağa vermesi (buji kesmesi denilen olay)
ve bunlarda başına masraf açar bana kalırsa sen git bi takım buji al ve değiştir baktın sorun devam edioo en seri (motoru zorlamadan) şekilde servise götür yada bobin kontrolu yapabilecek bi bilene götür erken teşhis buyuk masraftan kurtarır :D

Mr.Quanta
31.Mayıs.2008, 12:18
tahminlerinin doğru olma olasılığı var ancak tayfununda dediği gibi bazılarında o bağlantı yok :D
ve sorun sadece egsoz soguklugu değil motorda da aynı sorun oldugu için tezin çürüdü :) dediğin gibi egsoz tıkalı olsa motor sıcaklıgında fark olmaz (ara baglantı varsa) yada motor bogulup stop ede( ara bağlantı yoksa)
buradaki sorun bi çok arkadassımızn başına gelmişti daha once motor tek piston çalışıyor ve bence çok sakıncalı durum olabilecekler;
egzoslarda patlama yapar ve sonrasında nikelajın üzerinde yanık izi oluşur
buji ateşleme yapamadığı halde sürekli benzinle temas edip uç kısmının eriyip pistonların içine düşmesi ve piston ve yatağa vermesi (buji kesmesi denilen olay)
ve bunlarda başına masraf açar bana kalırsa sen git bi takım buji al ve değiştir baktın sorun devam edioo en seri (motoru zorlamadan) şekilde servise götür yada bobin kontrolu yapabilecek bi bilene götür erken teşhis buyuk masraftan kurtarır :D

aaa ugur abi gercekten haklisin. ben soruyu iyi okumamisim. arkadas "motorda silindirlerin bulunduğu kısma dokunduğumda oradaki ısı dağılımı da aynıydı" deyince gerisi gozumden kacmis herhalde. ben silindirler ayni sicaklikta diye dusundum. haklisin evet.

o zaman ortada problemli olarak induksiyon bobini, buji veya buji kablosundan baskasi gozukmuyo. ya da soyle birsey olabilir, motoru sol tarafa meyilli biraktigimiz icin o taraftaki buji karburatorden damlayan benzinle islaniyo olabilir. motoru hic calistirmadan soldaki bujiyi sokup bi bak bence. ve bujilerinin yerlerini degistir. eger sicaklik farki da yer degistirirse sorun bujidendir. ama degismezse bobinden veya kablosundan suphelenmek lazim.

bu arada bobin de hemen yakit tankinin altinda. buji kablosu, bobinden cikip bujiye gider. belki bi oksitlenme falan vardir, gozle bi kontrol et istersen. hadi kolay gele

ugurcuk
02.Haziran.2008, 22:58
ewt ne oldu sonuç baktınız mı tamir ettiniz mi arıza geçti mi???????
bu olaya çok kızıyorum ben benim motosikletim böle böle böle yapıyor nedendir deniyor sonra herkes bişeyler yazıyor fikir veriyor. fikri alan kayboluyor konu havada kalıyor. 1 ay sonra aynı sorundan başkası bi konu daha açıyor arkadaşlar lütfen cevaplarınız yazın yaa ne oldu neye baktınız ne oldu makine patladımı tamir oldu mu arızası neymiş arasına ne şıkışmış bunlareı yazın. yoksa ne anlamı kalıyor burada paylaşmamızın cevabını alan kayboluyor ya sonuç söylemeden. nasıl bi paylaşım bu???kimse alınıp kırılmasın amacım polemik yaratmak değil!!!!!

vatansever
02.Haziran.2008, 23:14
ewt ne oldu sonuç baktınız mı tamir ettiniz mi arıza geçti mi???????
bu olaya çok kızıyorum ben benim motosikletim böle böle böle yapıyor nedendir deniyor sonra herkes bişeyler yazıyor fikir veriyor. fikri alan kayboluyor konu havada kalıyor. 1 ay sonra aynı sorundan başkası bi konu daha açıyor arkadaşlar lütfen cevaplarınız yazın yaa ne oldu neye baktınız ne oldu makine patladımı tamir oldu mu arızası neymiş arasına ne şıkışmış bunlareı yazın. yoksa ne anlamı kalıyor burada paylaşmamızın cevabını alan kayboluyor ya sonuç söylemeden. nasıl bi paylaşım bu???kimse alınıp kırılmasın amacım polemik yaratmak değil!!!!!

alınmak kesinlikle yok.darılmak ta.tamamen bu sorunla uğraştığımdan siteye cevap yazamadım.geçen gün aklımıza ilk gelen bujilerin yerlerini değiştirmek oldu.ve değiştirdik.zaten bujilerde şekil itibariyle bir olumsuzlukta gözükmüyordu.biz bir deneyelim dedik.ve sağdakini sola, soldakini de sağa taktık.
makineyi çalıştırdık sorun aynen devam ediyor.

sol pistonun olduğu kısım sağdakine göre daha geç ısınıyor.ancak motor belirli bir süre çalıştıktan sonra sıcaklıklar eşitleniyor.

benim bu sorun sadece ilk ısınma esnasında farkına vardığım bir sorun.
bence bu topiği okuyan arkadaşlar kendi motorlarına da ısınma esnasında bir baksınlar bakalım durum nasıl?

vatansever
02.Haziran.2008, 23:20
bujileri değiştirdikten sonra foremen geldi sağolsun.benim motoru kullandı.çekişinde bir sorun yok gayet iyi dedi.kesinlikle çift piston çalışıyor dedi.ancak ilk ısınma esnasında ki farklılığı ona gösteremedim.bobinden kaynaklanabileceğini söyledi.
bu arada eğer bobindense bunu nerede yaptırabilirim.Burhan ustaya ricacı mı olmam lazımmmm.ustam yardımet

foreman
02.Haziran.2008, 23:25
huseyın...aslında senın makınanın ılk eksoz cıkısları bana gore aynı sıcaklıktaydı...
eksozun sonlarına dogru sıcaklık oranı degıssede ılk cıkıs aynıydı...
sıcaklıgı esıt olmayan bolum egerkı blokta ıse sorunun kaynagı baska olabılır...
aslında aklıma turlu turlu olumsuzluklar gelıyor ama.bakalım bu sorunla baskası karsılasmıs mı?...

vatansever
02.Haziran.2008, 23:35
valla abi bakacağız artık ne olacak.daha önce de dedim ya bu topiği okuyan arkadaşlar ilk çalıştırdıklarında bir dikkat etsinler bakalım pistonların ilk ısınma olayına .daha sonradan ısı eşitleniyorzaten.ama hemen kestirip atmayın arkadaşlar.biraz dikkat kesilin bakalım.sizde durum nasıl? izlenimlerinizi bekliyorum.bu arada motorun durumunda bir değişiklik olursa sizlerle paylaşacağım.....

Mr.Quanta
03.Haziran.2008, 08:58
benim de gece yaklasik -10 dereceyken falan soldaki pistonum biraz nazlaniyor. jikleyle calisirken bu problem olmuyor yalniz. eger iyice isitmadan jikleyi itersem soldaki pistonun tekledigini hatirliyorum. ama yazin boyle bi sorunla karsilasmadim. o kadar soguk havada da boyle seyler yapmasi normal galiba :D

vatansever
03.Haziran.2008, 09:20
sevgili burak.bu bir sorun mu yoksa normal mi birkaç arkadaş daha izlenimlerini yazsın bakalım.onlardan nasıl bir sonuç gelecek.burhan usta da uğraşacak bakalım neden böyle oluyormuş. paylaşacağım sizlerle.ilgine gerçekten çok teşekkür ederim.saygılar...

vatansever
03.Haziran.2008, 12:01
arkadaşlar hiç mi ilk çalıştırmada pistonların ısısını kontrol eden yok.izlenimlerinizi bekliyorum dostlar....:D

tarixxx
03.Haziran.2008, 16:06
Bu topiği okuduktan sonra bende kontrol etme ihtiyacı hissetim zira benim sağ eksozum da bir sararma mevcut , ısı farklılığı hafif var ama çekişimde bir sorun yok çok şükür , aklıma radyatörde bir sorunmu var acaba diye bir şüphe düştü , devir daim bir tarafta sağlıklı diğer tarafta biraz daha sağlıksız olabilirmi acaba , yada çekik gözlü kardeşlerimiz sağ eksozun nikelajını daha mı kalitesiz yapmışlar acaba .?

Mr.Quanta
03.Haziran.2008, 21:54
rica ederim huseyin hocam, yardimci olabildiysem ne mutlu.

devirdaim sisteminde problem olmasi boyle bir sorun cikartmaz tarik. eksozlarla radyatorun bi baglantisi yok yani sonucta.

rafethasal
04.Haziran.2008, 11:03
Arkadaşım senin problemin senkron ayarı ile çözülebilir gibi geldi bana. İyi bir ustan varsa götür baksın. Sende kotrol et buji-kablolarını filan eğer bir sorun yoksa onlarda, egsoza 2 adet beyaz kağıt kapatarak sırasıyla motor çalışırken bak. Arada bir fark varsa , ki olacağını tahmin ediyorum. senkron ayarı yaptır motora bişeyi kalmaz.

MEHMETONUR
04.Haziran.2008, 11:41
Çok net bilmiyorum ama sadece fikir olsun diye söylüyorum.
Bir gün motor servisteyken benzer bir sorundan yakınıyordu bir arkadaş. Usta devirdaim hortumunu tesadüfen açıkta buldu hani ince siyah olanlardan. klipsi düşmüş(kelepçesi) hortum fırlamış. ama bu hortom radyatorle ya da su ile ilişkili değil hava ile ilişkili diye duydum. Nedir çok net bilmiyorum geçen seneydi şöyle böyle hatırlıyorum.

Tayfun
04.Haziran.2008, 12:08
O ince siyah hortumlar devir daim değil, o hortumlardan motor bloğu içine hava giriyor, hortumları takip ederseniz radyatörün altında siyah üzeri konik şekilde olan plastik bir parçada birleştiğini görürsünüz.

foreman
04.Haziran.2008, 12:34
radyatörün altında siyah üzeri konik şekilde olan plastik bir parçada

bu parcanın gorevı nedır...
ne ıse yarar.
bı kac kısıye sordum ama benı tatmın edecek bı cevap alamadım..

MEHMETONUR
04.Haziran.2008, 18:09
Tayfun arkadaşım doğru söylüyorsun ben çok net bilmiyorum zaten.Ama o hortumlardaki silindir tarafına giren değil ama artık karşılığı neredeyse? bilmiyorum? çıkmış olabilir diye düşünüyorum. silindirlerin sıcaklığına herhalde etki ediyordur. : ?

Mr.Quanta
04.Haziran.2008, 22:05
ben ustaya sormustum, katalitik konvertor demisti. icimden sacmalama be demistim, ama disimdan diyememistim :D:D:D:D:D