PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motor alırken dikkat edilecekler

deksuri
19.Haziran.2008, 18:10
motoru almak la işin bitmediğini asıl işin bundan sonra başladığını
motorun ilk 500 bakımında buji ve yağın değişiminin sadece para almak için yapıldığını
ilk bakımdan sonraki bakımlarda servisin bak falan km de gelmessen garanti dışı kalır ha diyerekten kulağını çekebileceğini
servis yetkili bile olsa asla motorun başından tamir bitene kadar ayrılmamak gerektiğini
bakımlarda servisin keyfine bağlı hizmetin esas olduğu ve motorun garantili olsa bile aslında olacak olan her sorunun garanti dışı olduğunu

yanlışlıkla motoru tamir yada bakım için servise bırakıp gittiğin zaman olabilecek olan olumsuzlukları (ki bu 100de 100 kesin oluyor)
peşinen kabul etmek zorundasın
eger motoru yetkili servis olsa bile bırakıp gitti isen
bundan sonra motorundan yağ damlayabilir (buyuk bir ihtimalle motor açılmış ama adam akıllı toplanamamıştır.trafikte motorunda damlayan yağ eksoza gelince yanan yağın çıkardığı duman itibari ile bütün dikkatleri üzerine çekersin ve egzos patlamış yada motor yanıyo abi gibi diyaloğlar içine girersin )
artık motoru marşı ile çalıştırmayı unutabilirsin çünkü motor açıldığı için aküyü şarj eden düzeni de bozulmuştur
motoru mecburen ayaktan çalıştırıcaksın ve azda olsa spor yapmış olursun
karbüratörünün ayarı kaçabilir ozaman motoru ne rolantisi tutmaz ne yaparsan yap ya çok devirli çalışır azaltayım dersin durur ortası gitmiştir bi kere
farların yanmaz sinyaller zaten iptal akşamları çıkamassın yola motordan sarjını yapamayan akü ne yapsın
vs.vs.bunlar gibi daha nice tecrübelere vakıf olur kırk yılın başında dişinle tırnağınla almış olduğun motorunu aç gözlü servis ve işi malı satana kadar olan firma ile başlarsın yüz göz olmaya ama nafile
olan senin parana emeğine zamanına ve moraline olur üzerinede senden garantili olmasına rağmen para alınır
burası türkiye dünyanın her yerinde 2+2=4 eder ama turkiyede maalesef bu 2+2=3
4dü bulana kadar daha çok yol lazım
http://www.enkotumotor.20m.com (http://www.enkotumotor.20m.com/)

yanar17
19.Haziran.2008, 19:08
Bu konu da haklılık payın yüksek.
Ama her servis ve usta bu tutum ve davranışta olmayabilir. Onlara haksızlık etmeyelim.
Ben yeni bir motor alsam bu olay % 100 benim başıma gelir. Çünkü öyle bir bed talihim vardır. Ama bunu üstesinden gelmek çin dediğin gibi motosikletin başında dikilirim. Ustanın yada servisin işi bitene kadar ayrılmam. Çünkü yapılan her müdaheleyi anlayacak kadar bilgi sahibiyim.

Birde kullandığımız sahibi olduğumuz motosikletin dilini bilmek onu anlamak lazım.

deksuri
19.Haziran.2008, 20:11
benim ektiğim bir şey yok
bunu işini hakkıyla yapan usta ve servisler tabiki dışında doğal olarak bu tür sorunları motosiklet kullanıcılarının başını ağrıtanlara mesaj
herkes kendini bilir

yanar17
20.Haziran.2008, 08:49
benim ektiğim bir şey yok ........

Merhaba
sanırım imza bölümün deki yazımı mesaja dahil olarak algıladın.
o yazıyı imza olarak kullanıyorum. Mesaja dahil değil.
Yanlış olmasın. Kişisel olarak algılamayın lütfen:)
Dostça sevgiyle kalın. Çanakkale / Sebahattin

bozkurt
20.Haziran.2008, 11:22
Sebahattin ben seni çok iyi anladım birader.Takma kafana.''Eşeği sağlam kazığa bağlıyacaksın,allaha sonra yalvaracaksın''
Deksuri kardeşim yazdıklarında haklısın.Dikkatli olmakta fayda var.Sonradan üzülmemek için.
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kalın.

bulutsuzluk
20.Haziran.2008, 13:45
Deksuri arkadaşım söylediklerin sonuna kadar doğru....nedeninide ben açıklıyım biraz...Benim aldığım regal ikinci motorum...Üç ustadanda duyduğum bize çinli motor gelsin büyük motor gelmesin diyorlar nedenini sordum...

--yav yapıyoruz kavasaki-suziki-yamaha--honda motorları bidaha gelmiyorlar ama çinli motorlardan daha çok ekmek yiyoruz dediler işte o zaman anladım ben ve takip ettim parça sağlam bile olsa değiştirdik diyorlar yada arıza yaratmak için ellerinden geleni yapıyorlar....hem servisten o parçayı değiştiriyor yani alıyor senin motoruna takmadan takıldı diyor vitrinine koyup onuda satıyorlar arkadaşlar....ben kendime motorcuda çalışan bir usta buldum valla evine götürüyorum....

deksuri
20.Haziran.2008, 18:42
Deksuri arkadaşım söylediklerin sonuna kadar doğru....nedeninide ben açıklıyım biraz...Benim aldığım regal ikinci motorum...Üç ustadanda duyduğum bize çinli motor gelsin büyük motor gelmesin diyorlar nedenini sordum...

--yav yapıyoruz kavasaki-suziki-yamaha--honda motorları bidaha gelmiyorlar ama çinli motorlardan daha çok ekmek yiyoruz dediler işte o zaman anladım ben ve takip ettim parça sağlam bile olsa değiştirdik diyorlar yada arıza yaratmak için ellerinden geleni yapıyorlar....hem servisten o parçayı değiştiriyor yani alıyor senin motoruna takmadan takıldı diyor vitrinine koyup onuda satıyorlar arkadaşlar....ben kendime motorcuda çalışan bir usta buldum valla evine götürüyorum....

bir başkasının hakkını gasp ederek kazanç sağlıyorlar ama benim bi lafım var başka kimselerden duymadım ..

dışarıda kime sorarsan sor adamdır delikanlıdır namusludur vs.vs.
am ortalık düzenbaz üç kağıtçı ve dolandırıcılardan geçilmez her ne hikmetse

Tayfun
20.Haziran.2008, 19:18
Ne derler "EV ALMA KOMŞU AL" bizde bunu kendimize yoralım "MOTOR ALMA USTA AL" işimiz her daim zor valla, rabbim bizi kötü niyetli ustaların elinden uzak tutsun...

herokles
27.Haziran.2013, 20:46
çok güzel bi yazı olmuş :)