PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Motorumla Yaşadığım Problemler,Acil Cevap Lazım,Yardımınızı Bekliyorum

schumacher__
23.Haziran.2008, 23:17
Merhaba

Yaklaşık 1 ay önce aldığım regal raptor DD125e motosikletimle 800km ye geldim ve beni rahatsız eden bazı durumlar var.300km de servise alınıp,yağı değişti.Öncelikle bu durumları yazayım:

1-Motor soğukken(çalıştırıp 5dk gaz veriyorum) 1.vitese geçişte sanki debriyaja basmamışım gibi, büyük bir sarsıntı ile geçiyor,nerdeyse gidecek gibi oluyor.
2-2.viteste debriyaja bastığımda zzzzzzzz diye bir ses geliyor,diğer viteslerde yok.
3-Son zamanlarda olan bir durum da, debriyaja basıp vitesi değiştiğimde vites tam geçmiyor, debriyajı tam olarak bıraktığımda takk diye bi ses gelip öyle geçiyor.
4-Ani bir frenden sonra vites değişemiyorum, adeta sıkışıp kalıyor.
5-Kırmızı ışıkta dururken normal bir şekilde belli süre çalışırken birden stop ediyor,bir süre sonra çalışıyor(300km bakımından önce çok sık oluyordu,şimdi daha az)
6-Motor çok sağır, ışıklarda vs. ani kalkmam gerektiğinde susacak gibi oluyor,illa önce gaz verip deviri yükseltmem,sonra debriyajı bırakmam gerekiyor.Ama motor soğuk ve jikle açıkken çekişi süper, gaza dokunduğum an zıplıyor(bakımda bu sebepten dolayı bujileri değişti fakat çok fazla değişiklik olmadı)

300km bakımında üstteki sorunların çoğu vardı, ve (sağolsun :shock:) bursadaki servis, bu sorunların hepsinin bakımdan sonra düzeleceğini söylemişti,fakat değişen pek bişey yok.Gördüğüm kadarıyla hiç anlamıyorlar.
Öncelikle, bu sorunların sebebini biliyorsanız sebeplerini,ardından da istanbulda hangi serviste yaptırabileceğimi söylerseniz sevinirim(ithalatçı emre).Motoru 1000km bakımı için istanbula( anadolu yakası) götürmeyi düşünüyorum

MEHMETONUR
24.Haziran.2008, 10:13
Kardeşim sanırım bunların bazıları normal. Ben bir ustaya sordum.Motor çalışmayıp yatınca yerçekiminden dolayı yağ aşağı doğru toplanıyor ve ilk çalıştırmada 1. vitese atınca zıplama yapabiliyor dedi. Ayrıca ışıklarda vs. ani durunca vitesi küçültmek ve debriyajı hafif bırakınca 'tık' diye bir ses duymak da emin değilim ama galiba yarım şanzıman olayından bütün motorlarda olabiliyormuş. Sağırlığa gelince rodaj hakkında sitedeki kıdemli abiler çok yazdılar. senin motor çok yeni. gerçi benimki de 2000 km de ama rodajını iyi yapmak gerekiyor. Kabaca ilk 500 km de çok hız yapmayacaksın 50-60km/saat sonraki km lerde de motoru açacaksın diye biliyorum ben.

bilgihan
24.Haziran.2008, 10:36
Merhaba

Yaklaşık 1 ay önce aldığım regal raptor DD125e motosikletimle 800km ye geldim ve beni rahatsız eden bazı durumlar var.300km de servise alınıp,yağı değişti.Öncelikle bu durumları yazayım:

1-Motor soğukken(çalıştırıp 5dk gaz veriyorum) 1.vitese geçişte sanki debriyaja basmamışım gibi, büyük bir sarsıntı ile geçiyor,nerdeyse gidecek gibi oluyor.
2-2.viteste debriyaja bastığımda zzzzzzzz diye bir ses geliyor,diğer viteslerde yok.
3-Son zamanlarda olan bir durum da, debriyaja basıp vitesi değiştiğimde vites tam geçmiyor, debriyajı tam olarak bıraktığımda takk diye bi ses gelip öyle geçiyor.
5-Kırmızı ışıkta dururken birden stop ediyor,bir süre sonra çalışıyor(300km bakımından önce çok sık oluyordu,şimdi daha az)
6-Motor çok sağır, ışıklarda vs. ani kalkmam gerektiğinde susacak gibi oluyor,illa önce gaz verip deviri yükseltmem,sonra debriyajı bırakmam gerekiyor.Ama motor soğuk ve jikle açıkken çekişi süper, gaza dokunduğum an zıplıyor(bakımda bu sebepten dolayı bujileri değişti fakat çok fazla değişiklik olmadı)

300km bakımında üstteki sorunların çoğu vardı, ve (sağolsun :shock:) bursadaki servis, bu sorunların hepsinin bakımdan sonra düzeleceğini söylemişti,fakat değişen pek bişey yok.Gördüğüm kadarıyla hiç anlamıyorlar.
Öncelikle, bu sorunların sebebini biliyorsanız sebeplerini,ardından da istanbulda hangi serviste yaptırabileceğimi söylerseniz sevinirim(ithalatçı emre).Motoru 1000km bakımı için istanbula( anadolu yakası) götürmeyi düşünüyorum

Arkadaş Motorun hayırlı olsun öncelikle
Bende Mart sonu 125 cc RR aldım..benzer sorunlar yaşadım
1-İlk vitese atıştaki zıplama normalmiş..Park haline getirirken dişliler tam oturmuyormuş ki çalıştırmadan önce motoru biraz ileri geri yaparsan oturuyor.
2-zzzzz sesi zamnla azalıyor sebebini bilmiyorum
3-vites değiştirmede biraz daha sert ve net geçişler dene bence
4----
5-6 rölanti ayarını kontrol ettir..

Servisler bölümünde tüm servisler var..

Site içinde teknik bilgisi yüksek arkadaşlar var..yardım edeceklerdir..Ben sadece tecrübelerimi yazdım..

bozkurt
24.Haziran.2008, 11:08
Merhaba

5-Kırmızı ışıkta dururken normal bir şekilde belli süre çalışırken birden stop ediyor,bir süre sonra çalışıyor(300km bakımından önce çok sık oluyordu,şimdi daha az)

Merhaba,motorun hayırlı olsun.
Elimden geldiğince sana yardımcı olmaya çalışacağım.
1.Motoru çalıştırmadan önce vitesi 1 'e at,debriyaja bas ve motoru vitesten kurtar,sonra boşa alıp çalıştır.O büyük taklama sesini duymayacaksın.Ayrıca 5 Dk niye gaz veriyorsun anlamadım.Zaten jikleyi çekip çalıştırıyorsun dimi?
Bol bol buji yersin ona göre.
Çalıştır bin üzerine birkaç dakika sonra yürümeye hazır.
2.Ayağını vites üzerinde tutma.Çabuk vites değiştir.Merak etme kırılmaz.Sen ses gelecek diye korkuyorsun.
3.Debriyaj ayarlarına kendin bakabilirsen bak,anlamıyorsan serviste ayar yaptır.O ses zaman zaman bizde de oluyor.
4.Buna kendin alışman lazım.Eğer ani frenle durdun yüksek viteste kaldıysan.vitesi ara gazlarıyla düşür.Her vitesten sonra yavaşça debriyajı bırak vitesin sorunsuzca düştüğünü göreceksin.
5.Aynı cevap,rölanti ayarları ve hava akışını kontrol ettir.Filtre felan.
6.Motorun daha çok yeni.125 cc.Ne yapmasını istiyorsun uçmasınımı?Dimi ama.El insaf.Sen yeterince sabırı göster oda sana gerekli cevabı verecektir.Jikle açıkken süper diyorsun demekki karbüratör ayarlarınada baktırman gerekiyor.
Umarım azda olsa yardımcı olmuşumdur.
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kal.

schumacher__
24.Haziran.2008, 11:24
Merhaba,motorun hayırlı olsun.
Elimden geldiğince sana yardımcı olmaya çalışacağım.
1.Motoru çalıştırmadan önce vitesi 1 'e at,debriyaja bas ve motoru vitesten kurtar,sonra boşa alıp çalıştır.O büyük taklama sesini duymayacaksın.Ayrıca 5 Dk niye gaz veriyorsun anlamadım.Zaten jikleyi çekip çalıştırıyorsun dimi?
Bol bol buji yersin ona göre.
Çalıştır bin üzerine birkaç dakika sonra yürümeye hazır.
2.Ayağını vites üzerinde tutma.Çabuk vites değiştir.Merak etme kırılmaz.Sen ses gelecek diye korkuyorsun.
3.Debriyaj ayarlarına kendin bakabilirsen bak,anlamıyorsan serviste ayar yaptır.O ses zaman zaman bizde de oluyor.
4.Buna kendin alışman lazım.Eğer ani frenle durdun yüksek viteste kaldıysan.vitesi ara gazlarıyla düşür.Her vitesten sonra yavaşça debriyajı bırak vitesin sorunsuzca düştüğünü göreceksin.
5.Aynı cevap,rölanti ayarları ve hava akışını kontrol ettir.Filtre felan.
6.Motorun daha çok yeni.125 cc.Ne yapmasını istiyorsun uçmasınımı?Dimi ama.El insaf.Sen yeterince sabırı göster oda sana gerekli cevabı verecektir.Jikle açıkken süper diyorsun demekki karbüratör ayarlarınada baktırman gerekiyor.
Umarım azda olsa yardımcı olmuşumdur.
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kal.

1-Bahsettiğiniz şeyi uygulamaya çalışıcam,ama ikna edici yorumlar geldi,motor soğukken yağlama olmaması normal.Servisin dediği gibi, 300km bakımında herşey düzelmeyince, bende de soru işaretleri oluştu tabii.
2-Ayağımı vites üzerinde tutmuyorum,fakat yorumlardan anladığım kadarıyla o ses de normalmiş, bu şekilde devam edeceğim artık.
3-Debriyaj ayarı 2 hafta önce 300km bakımında yapıldı,kendim anlamıyorum,1000km bakımında tekrar yapılmasını söyleyeceğim.
4-Bu durum normalse sorun yok,zaten dediğiniz gibi yapıyorum, fakat tam ben durup, trafik akmaya başlayınca ortada sap gibi kalıyorum böyle bi durumda.Daha dikkatli olmaya çalışacağım.
5-Bakımda kontrol ettireceğim 8)
6-Anlatmaya çalıştığım,gaza basınca uçup gitmesi değil.Ani durumlarda hızlı kalkış yapamıyorum,önce deviri iyice yükseltip, sonra debriyajı bırakmam gerekiyor,yani senkron bir şekilde 2sini aynı anda yapınca motor susuyor. Fakat jikle çekiliyken durum süper,ok gibi fırlıyor ani kalkışlarda.Benim tahminimde karbüratör ayarıyla ilgiliydi fakat, bursadaki servise söylediğimde, kesinlikle karbüratörü elletmemem gerektiğini, karbüratörle işim olmadığını, onun zaten ayarlı olduğunu söylediler. O nedenle de istanbulda bakımı iyi yapabilecek yetkili servis önerisi bekliyorum ( garanti: emre ltd)

schumacher__
24.Haziran.2008, 22:31
serviste mutlaka şunlara baktır, şu ayarları yaptır dediğiniz birşey varsa o konuda da cevaplarınızı bekliyorum

siyahus
26.Haziran.2008, 00:21
debriyaj kolu üzerindeki vidayı daha doğrusu telin içinden geçtiği vidayi biraz ileri veya geri çevirerek debriyaj ayarını kendin yapabilirsin . O takılmaları o vida sayesinde halledebilirsin. Benimde ilk servisten çıktığında 1. vitease attığımda kaçmaya çalışıyodu motor hatta ufak ufak kaçırıyodu dururken. onu biraz açtım düzeldi.

MEHMETONUR
26.Haziran.2008, 14:01
serviste mutlaka şunlara baktır, şu ayarları yaptır dediğiniz birşey varsa o konuda da cevaplarınızı bekliyorum

Bence normal bakımın yanında sübab/sente ayarı yaptırabilirsin. belki sübaplar açılmaya başlamıştır.ben 1000 km de yaptırmıştım çünkü istiyordu makine.

Topuz
27.Haziran.2008, 15:18
schumacher,

motoru sıfır mı, ikinci el mi aldığınızı tam anlayamadım. büyük ihtimal sıfır aldınız. sıfır alınan bir motosiklet size mağazadan değil, servisten teslim edilmelidir. yani tüm ayar ve bakımı yapılmış olarak teslim almanız gerekirdi. sizin böyle bir durumunuz oldu mu bilmiyorum. yazdığınız sorunlar için arkadaşlar cevaplamaya çalışmışlar. hemen hemen tam soruna odaklı cevaplar verilmiş. yine de anladığıma göre sizin motor tam ayarlı ve bakımlı size verilmemiş gibi duruyor. ikinci el almış iseniz buna bir diyeceğimiz olmaz. sizin servis bakımı yaptırmanız gerekir.

şikayetlerinizin çoğu debriyaj teli ayarı, baskı balata (balataların durumunu bilmiyoruz), karbüratör hava avans ayarı ve sizin kullanımınız ile ilgili gibi duruyor. debriyajın kavrama seviyesi iyi ayarlanmalı. bu motor bloğu ve debriyaj kolu üzerindeki ayar civataları ile yapılabiliyor. siz yapamaz iseniz bile, her motorcu yapar.

debriyaj balata durumunu bilmiyoruz. motor bloğunun açılıp bakılması gerekir. balatalar bitmiş olabilir. ama motor sıfır ise bu ihtimal olmaz.

hava avans ayarı, karbüratörün altında plastik büyük bir civata gibi duruyor. motor rolantide çalışırken üç durum söz konusudur. çok yüksek devirde çalışıyor bağırıyor olabilir, çok alçak devirde çalışıyor neredeyse stop edecekmiş gibi çalışıyor olabilir. son olarak da ne hızlı ne yavaş çalışıyor olur. tam istenilen seviyededir. bunu istenilen seviyeye, o civatayı sağa sola çevirerek siz de ayarlayabilirsiniz. bu ayar yaz ve kış için farkediyor. bilginiz olsun. yazın iyi çalışan bir motor, kışın iyi çalışamaz. kışın iyi çalışan bir motor da, yazın iyi çalışamaz. ayrıca rakım nedeniyle de bu ayar yeniden yapılabilir. deniz seviyesinde sorunsuz çalışan bir motor, 1500 mt yükseklikte iyi çalışamayabilir. bu ayar civatası benzin-hava karışımını ayarlamak için konulmuştur.

tak-tuk sesleri, zzzzz sesleri gerçekten anormal. bunun en büyük sebebi bana göre debriyaj ayarsızlığıdır. vites geçmelerinin tık-tık-tık- şeklinde olması gerekir.

motor yağınız ne durumdadır. kontrol ediniz. ayrıca debriyaj kolu çekme-vites geçişi yapma-debriyaj kolunu uygunga bırakma ile ilgili olan eşgüdümlü geçişlerde sizden kaynaklanan bir durum yoktur umarım. debriyaj kolunu sert bıraktığınızda, motorun hızı attığınız vitese uygun olan hızdan daha az ise ani yığılmaya neden olursunuz. ani frenlerden sonra vites değişimi zor olabilir. bunun olmaması için yukarıda yazıldığı gibi debriyaj çekili ara gazı ver yeniden dene. kırmızı ışıklar ile ilgili olarak, durmadan önce yavaşlaya yavaşlaya vites küçülte küçülte 1. vitese iniyorsun ve kırmızı ışıkta 1. viteste, sağ ayak ayak freninde, sol ayak yerde, debriyaj sıkılı bekliyorsun. yeşil ışıkta debriyajı bırakıp, kalkıyorsun.

umarım faydalı olmuştur.

schumacher__
27.Haziran.2008, 22:11
schumacher,

motoru sıfır mı, ikinci el mi aldığınızı tam anlayamadım. büyük ihtimal sıfır aldınız. sıfır alınan bir motosiklet size mağazadan değil, servisten teslim edilmelidir. yani tüm ayar ve bakımı yapılmış olarak teslim almanız gerekirdi. sizin böyle bir durumunuz oldu mu bilmiyorum. yazdığınız sorunlar için arkadaşlar cevaplamaya çalışmışlar. hemen hemen tam soruna odaklı cevaplar verilmiş. yine de anladığıma göre sizin motor tam ayarlı ve bakımlı size verilmemiş gibi duruyor. ikinci el almış iseniz buna bir diyeceğimiz olmaz. sizin servis bakımı yaptırmanız gerekir.

şikayetlerinizin çoğu debriyaj teli ayarı, baskı balata (balataların durumunu bilmiyoruz), karbüratör hava avans ayarı ve sizin kullanımınız ile ilgili gibi duruyor. debriyajın kavrama seviyesi iyi ayarlanmalı. bu motor bloğu ve debriyaj kolu üzerindeki ayar civataları ile yapılabiliyor. siz yapamaz iseniz bile, her motorcu yapar.

debriyaj balata durumunu bilmiyoruz. motor bloğunun açılıp bakılması gerekir. balatalar bitmiş olabilir. ama motor sıfır ise bu ihtimal olmaz.

hava avans ayarı, karbüratörün altında plastik büyük bir civata gibi duruyor. motor rolantide çalışırken üç durum söz konusudur. çok yüksek devirde çalışıyor bağırıyor olabilir, çok alçak devirde çalışıyor neredeyse stop edecekmiş gibi çalışıyor olabilir. son olarak da ne hızlı ne yavaş çalışıyor olur. tam istenilen seviyededir. bunu istenilen seviyeye, o civatayı sağa sola çevirerek siz de ayarlayabilirsiniz. bu ayar yaz ve kış için farkediyor. bilginiz olsun. yazın iyi çalışan bir motor, kışın iyi çalışamaz. kışın iyi çalışan bir motor da, yazın iyi çalışamaz. ayrıca rakım nedeniyle de bu ayar yeniden yapılabilir. deniz seviyesinde sorunsuz çalışan bir motor, 1500 mt yükseklikte iyi çalışamayabilir. bu ayar civatası benzin-hava karışımını ayarlamak için konulmuştur.

tak-tuk sesleri, zzzzz sesleri gerçekten anormal. bunun en büyük sebebi bana göre debriyaj ayarsızlığıdır. vites geçmelerinin tık-tık-tık- şeklinde olması gerekir.

motor yağınız ne durumdadır. kontrol ediniz. ayrıca debriyaj kolu çekme-vites geçişi yapma-debriyaj kolunu uygunga bırakma ile ilgili olan eşgüdümlü geçişlerde sizden kaynaklanan bir durum yoktur umarım. debriyaj kolunu sert bıraktığınızda, motorun hızı attığınız vitese uygun olan hızdan daha az ise ani yığılmaya neden olursunuz. ani frenlerden sonra vites değişimi zor olabilir. bunun olmaması için yukarıda yazıldığı gibi debriyaj çekili ara gazı ver yeniden dene. kırmızı ışıklar ile ilgili olarak, durmadan önce yavaşlaya yavaşlaya vites küçülte küçülte 1. vitese iniyorsun ve kırmızı ışıkta 1. viteste, sağ ayak ayak freninde, sol ayak yerde, debriyaj sıkılı bekliyorsun. yeşil ışıkta debriyajı bırakıp, kalkıyorsun.

umarım faydalı olmuştur.

Merhaba

Öncelikle, vakit ayırıp, bu uzun yazıyı yazdığınız için teşekkür ederim.Motoru başka bir şehirden sıfır aldım, fakat aldığım bayii,işe yeni başlamış, çok da anlamayan bir yerdi, ve motor montajlı haldeydi.Ben de motoru satın alıp, kamyonetle kendi şehrime getirttim.

300km de bulunduğum şehirdeki yetkili servise bakımını yaptırdım,bahsettiğim sorunları tek tek kendilerine söyledim, fakat bana söyledikleri, 300km bakımından sonra bu sorunların hepsinin yok olacağı, hepsinin önemsiz şeyler olduğuydu. Fakat bakımdan sonra hemen hemen hiçbir değişiklik olmayınca, ben de buraya yazıp,görüş alma zorunluluğu hissettim.

Bugün farkettiğim birşey oldu, onu belirteyim hemen.Motor soğuk,jikle çekiliyken vites geçişleri,motorun çekişi vs. mükemmel. Fakat motor ısınıp,jikleyi kapattıktan sonra tüm bu sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor. Acaba bu durum servisin koyduğu yağ ile ilgili olabilir mi, diye bir soru takılmaya başladı açıkçası.

Dediğim gibi, motor soğukken bu durumların çoğu olmuyor, o nedenle benden kaynaklanan birşey olduğunu sanmıyorum.Bu durumların sonucunda yarın motoru 1000km bakımı için emre nin kendi servisine götürmeye karar verdim.Kendileriyle görüştüm, sübap,senkron vs. her türlü ayar yapılacak. Servisten sonraki gelişmeleri sizlere bildiririm 8)

schumacher__
29.Haziran.2008, 09:52
evet, dün itibariyle uzun ve yorucu bir yolculuğun ardından motoru sakaryadan istanbula emrenin kendi yerine götürüp, servisi hallettikten sonra geri geldim.Böylece ilk uzun mesafeli yolculuğumu gerçekleştirmiş oldum. Bu arada hemen araya eklemek istiyorum ki, Allah istanbullu motorculara kolaylıklar versin.Giderken e-5 ten, dönüşte de e80 otoyolundan geldim, ben hayatımda daha böyle bir trafik görmedim, resmen tecrübemi katladım diyebilirim. Ayrıca gözümün önünde 70km hızla bir arabayla 2 kişinin kullandığı bir scooter yandan çarpıştı, Allahtan motorcu son anda topladı motoru, fakat yan granajlar,ayaklık vs. bayaa dağıldı motor.
Ayrıca dikkatimi çeken bir diğer şey ise, bir sürü motorcu görmeme rağmen, 1i hariç hiçbirinin selam vermemesiydi.Ben şahsen her yerde kasklı,korumalı bir motorcu gördüğümde selamımı veririm, ve bir çok kişi de karşılığını verir.Fakat istanbulda sağımdan-solumdan basıp geçen motorcuların hiçbirinden bunu göremedim.Hatta aynama 1 karış mesafeden hızla geçip beni korkutanlardan hiç bahsetmek istemiyorum.

Ve gelelim servis olayına.Öncelikle şunu söyleyeyim,tam da tahmin ettiğim gibi sorunların neredeyse tamamı 3 hafta önce 300km bakımını yapan bursa servisinden kaynaklanıyormuş. Adamlar resmen motorun içine s.....lar.

1- Motorun yağ kapasitesi 1.250 litre olmasına rağmen adamlar 2 litre yağ koymuşlar
2- Koydukları yağ 10-40 kışlık yağmış.Yağ zaten ince, bi de yazın bunu kullanınca hepten su gibi olmuş yağ, çektiğim sıkıntının çoğu bu nedenleymiş.
3- Debriyajı çok germişler, bu nedenle debriyaj kaçırma yapıyormuş
4- Vites kolu, motor bloğua sürtüyormuş.Bu nedenle sert ve zor geçişler yapıyormuş
5- Hava-benzin karışımı çok kötü ayarlanmış

Sonuç olarak serviste sağolsun Mustafa Usta bütün bu sorunları giderdi, adam gibi castrol-gtx yağ koydu( 15veya20-50 di yanlış hatırlamıyorsam) Debriyaj, senkron ayarları yapıldı,vites kolu düzeltildi, benzin-hava karışımı ayarlandı,tüm civataları sıkıldı. Ve motorum şu an saat gibi, tıkır tıkır çalışıyor. Vites geçişleri mükemmel. Ücret olarak da herşey dahil 60ytl alındı (bujileri kendim getirmiştim). Artık motorumu çok daha performanslı olarak,sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorum.

Bursadaki servisin durumunu sorduğumda ise, yapılacak bişey olmadığını, bakımlar için motoru tekrar tekrar istanbula götürmem gerektiğini söylediler.Açıkçası pek hoşuma gitmedi bu durum, fakat sanırım şimdilik yapıcak başka birşey yok.

MEHMETONUR
29.Haziran.2008, 12:27
Hadi gözünüz aydın, geçmiş olsun...

Topuz
05.Temmuz.2008, 17:00
motorunuzun bakımını yaptırınca, sorunların asıl nedeni ortaya çıkmış oldu. şimdi motordan zevk almaya başladığınız için, regal ile uyum içinde sürüş yapan bir arkadaşımız daha olmuş oldu. anlaşılacağı üzere, eğitimin şart olduğu gibi, "bakım şart":).

açıklayıcı cevaplarınız için teşekkür ederim. keyifli sürüşler.

bozkurt
07.Temmuz.2008, 11:44
''1- Motorun yağ kapasitesi 1.250 litre olmasına rağmen adamlar 2 litre yağ koymuşlar
2- Koydukları yağ 10-40 kışlık yağmış.Yağ zaten ince, bi de yazın bunu kullanınca hepten su gibi olmuş yağ, çektiğim sıkıntının çoğu bu nedenleymiş.
3- Debriyajı çok germişler, bu nedenle debriyaj kaçırma yapıyormuş
4- Vites kolu, motor bloğua sürtüyormuş.Bu nedenle sert ve zor geçişler yapıyormuş
5- Hava-benzin karışımı çok kötü ayarlanmış''

Sorunların bir bir gitmesi ve bindiğin makinadan zevk almak ne güzel dimi.
Yüzün hep gülsün.
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kal.

police96
07.Temmuz.2008, 13:33
Sorunsuz sürüşlerinin sürekli olması dileğiyle Mustafa Kardeşim. Sağlıcakla kal...

schumacher__
09.Temmuz.2008, 12:19
evet,bakımlı, sorunsuz motosiklet sürmek gibisi yok, yeni yeni zevk almaya başladım motordan.Ama bakımdan sonra yakıt sarfiyatı müthiş arttı(tabii rodajdan sonra benim de yüklenmemin biraz etkisi var) km de 130-140 bin civarı yakıyor ki, 125cc için biraz yüksek bir rakam. Acaba 250 cc ye mi geçiş yapsam diye sormuyor değilim kendi kendime :)