PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : müşür olsamı olmasamı

ghost riders
04.Temmuz.2008, 17:26
Herkese selam

Sonunda motorumu 1 ay kadar önce mustafa ustadan aldım.Aldım ama anladım ki hayat motoru almadan önce cok sorunsuzmus,ilk problememim motorumun müşürü olmaması nedeniyle hararet yapması,mustafa usta bunu bi düğmeyle çözmüş motor ısındımı bu düğmeye basıp fanın çalışmasını sağlıyor ama motor için hak getire 3. vitese kadar cıktımsada yok gene ısınıyor gene ısınıyor,fan acık geziyorum bu seferde akü bosalıyor bosalması bişey değil sarj etmiyor buda 2. problemim bazen diorum ya hatamı ettik regal aldık.

kaanka
04.Temmuz.2008, 17:44
Kardeşim bende de aynı sorun oldu ben Ali ustaya götürdüm hem hararet hem fan müşürü arızalanmış senin anlican araya 90ytl sıkışmış. Valla bizim motorlarda parça fiyatları arabadan pahalı...:evil:

jashuaa
04.Temmuz.2008, 18:14
benim fan müşürü yandı küçük cc li arabalara ait bi fan müşürü taktırdım. tıkır tıkır çalışıyo.

X__utku__X
04.Temmuz.2008, 18:41
ya benimde motor hç ısınmıyo.daha 1 kere fanı açabildim.saatlerce sehir içinde turluyorum,basıyorum.genede açmıyo fan.bu iyi bişemi kötü bişeymi. :)

TLGYLDZ
05.Temmuz.2008, 00:30
valla arkadaslar cok temız kullanmaya bakıyor motoru ama ustune ne kadar tıtrersek bir o kadarda aksilikler bıramıyor peşimizi valla allah yardımcımız olsun..

ugurcuk
05.Temmuz.2008, 11:42
Herkese selam

Sonunda motorumu 1 ay kadar önce mustafa ustadan aldım.Aldım ama anladım ki hayat motoru almadan önce cok sorunsuzmus,ilk problememim motorumun müşürü olmaması nedeniyle hararet yapması,mustafa usta bunu bi düğmeyle çözmüş motor ısındımı bu düğmeye basıp fanın çalışmasını sağlıyor ama motor için hak getire 3. vitese kadar cıktımsada yok gene ısınıyor gene ısınıyor,fan acık geziyorum bu seferde akü bosalıyor bosalması bişey değil sarj etmiyor buda 2. problemim bazen diorum ya hatamı ettik regal aldık.
fan müşürü olmadan olmaz arkadaşım fanı manuel bağlamak geçici çözümün dışına çıkmaz sen al motoru götür ali abiye devirdaime bi baktır müşüür arızası zamanla devirdaimi bozar ve sen fanı elinle açsanda motora soğutulmuşl su geçişi olmaycaktır. bu sebeple ya git fan müşürü tak yada bu İŞTEN ANLAYAN Bİ USTAYA GÖTÜR. bu büyük harfle yazdığım çok ciddi bi olay bu memlekette herkes usta ama anlayanı çok az. devamlı olarak fanları çalıştırman durumunda fan motorlarını yakacaksındır elini çabuk tut.motorun soğumaması sana vibrasyon yokuşlarda veya yuksek hızlı gidişlerde zorlanma olarak yansıyacaktır. bunlar motora conta yakma piston kırma noktalarına kadar giden büyük masraflı bi o kadarda tehlikeli noktalarda yanısyacaktır.ben sana ali ustaya uğramanı tavsiye ederim.

X__utku__X senin olayına geince motorunun radyatörü orjinal mi yoksa kale radaytörle değiştirilmiş mi??? eğer değiştirilmişse fan nı az açması normal onların petekleri daha zor ısındığı için motoru devamlı soğuk su ile normal ısısında tutabilmektedir endişelenecek bişey yok

Tayfun
07.Temmuz.2008, 18:59
Termostat olmasa olur ama müşür olmazsa olmaz, motoru yakarsın birkaç yüz milyonla çıkarsın işin içinden onun için dikkatli ol...

carvalho
07.Temmuz.2008, 19:03
Termostat olmasa olur ama müşür olmazsa olmaz, motoru yakarsın birkaç yüz milyonla çıkarsın işin içinden onun için dikkatli ol...

Ya Tayfunum ben bu işlerden çok anlamam ama termostat olmadan müşir nasıl çalışır ki? Yani radyatör suyunun belli bir ısının üzerine çıktığı sinyalini müşire kim verecek?

Tayfun
07.Temmuz.2008, 19:12
Ya Tayfunum ben bu işlerden çok anlamam ama termostat olmadan müşir nasıl çalışır ki? Yani radyatör suyunun belli bir ısının üzerine çıktığı sinyalini müşire kim verecek?

Müşür ve termostat birbirinden bağımsız 2 parçadır, termostat dolaşım sistemindeki suyun çabuk ısınıp ideal seviyeye gelmesini ve o seviyede kalmasını sağlar, termostat açmama durumunda dolaşım sisteminde su dolaşamaz ve kaynama yapar, işte bu durumda motor hararet yapar, yüksek ısıyı algılayan müşür fanları çalıştırır ama belli bir süre sonra dolaşım olmadığı ve soğutma oluşmayacağı için hararet lambamız yanar , motorumuzda termostat olmazsa motor geç ısınır ve bu hiçbir sorun yaratmaz, tek problem kışın soğuk havada iyi ısınamayan motor yüzünden düzensiz çalışma elde ederiz hepsi bu...

carvalho
07.Temmuz.2008, 19:33
Eyvallah kardeşim. Ne demişler, bilmemek değil öğrenmemek ayıptır. Senin söylediklerinin bir değişik versiyonunu aşağıda alıntı yapıyorum, benim gibi yeni öğrenenlere faydamız olsun:
------------------------------------------------
Termostat: Motorun en kısa sürede ısınmasını ve ısındıktan sonra da motor
sıcaklığının istenilen değerde kalmasını sağlar.
Çalışması: Termostat, motor suyunun sıcaklığına bağlı olarak çalışan parçadır. Termostatın içinde, ısındığı zaman gaz haline geçerek basınç meydana getiren ve soğuduğunda yoğunlaşarak vakum oluşturan bir madde vardır.. Motor suyu ısındığında termostat da ısınır. Termostatın ısınması ile içindeki madde gaz haline dönüşerek meydana getirdiği basınç ile termostatı açar.Soğuduğu zaman termostat için-
deki gaz da yoğunlaşarak vakum meydana getirir. Oluşan vakum, termostatın kapanmasını sağlar.Motor suyu soğuk iken Termostat kapalı durumdadır. Termostadın kapanmasıyla radyatöre geçemeyen su, kısa devre yaparak motor içinde devreder.
Soğutma suyunun radyatörde soğuması önlenerek motorun daha kısa zamanda ısınması sağlanır,Motor suyu ısındıkça termostat supabı da yavaş yavaş açmaya
başlar.Termostat supabının müsaade ettiği miktardaki su radyatöre geçer.Motor çalışma sıcaklığına ulaştığında, termostat tamamen açılır.
Termostat Arızaları:Termostat zamanla özelliğim yitirir ve bozulur. Uygun sıcaklıkta açılamaz veya kapanamaz. Zamanında açamayan termostat, motorun hararet yapmasına,zamanında kapanamayan termostat motorun geç ısınmasına ve araç kaloriferinin iyi ısıtmamasına neden olur.Her termostatın çalışma sıcaklığı üzerinde yazılıdır. Termostatın arızalı olduğundan şüphe edildiğinde sökülerek kontrol edilir.Termostat kontrolü kesinlikle su içinde yapılmalıdır. Kolay olsun diye
termostat altına çakmak veya kağıt yakılarak yapılan ısıtma işlemi termostatın
bozulmasına yol açar.

bozkurt
08.Temmuz.2008, 11:49
Raptorcumusunuz yoksa teknik servismi anlayamadım:shock:.Değerli bilgileriniz ve paylaşım için çok teşekkür ederim.
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kalın.

emrahkucukgirgin
08.Temmuz.2008, 16:01
Valla her birimiz ayrı birer servis işletebilecek kadar öğrendik bu işi diyebiliriz. Regal sağolsun :-)))

ghost riders
09.Temmuz.2008, 10:58
değerli paylaşımlarınız için cok teşkkür ederim bu hafta sonu bi baktırıcam motora umarım çözülür bu problemim