PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorun Elektrik Problemi,ilginç Ama Can Sikici

schumacher__
11.Temmuz.2008, 22:09
Merhaba

Bugün canımı çok sıkan bir durum oldu.Arkadaşımla motorla gezerken bir ara boş vites ışığının yanmadığını farkettim. Bir süre gezdikten sonra motoru stop edip, bir yere gittik. Döndüğümde ise, kontağı açtığımda ne ışık yanıyordu, ne de marş basıyordu. Sorunun akü veya sigortada olabileceğini düşünerek akü kapağını açtım.Sigorta sağlam görünüyordu,akü kutup başlarına dokundum ve birden elektrik geldi.Marşa basıp yola devam ettim.

Fakat bir süre sonra boş ışık lambası yine gitti.Motoru durdurdum,yine marş basmıyordu. Hemen akü kutup başlarına baktım, sağa sola çevirdim, söküp tekrar taktım, fakat nafile bir türlü düzelmedi. Ardından boş bir tel aldım, acaba akü mü boşaldı diye bakmak için, telin bir ucu boşken diğer ucunu akünün + ucuna dokundurduğum an elektrik geldi. Ne olduğunu anlayamadan, kutup başlarını sağa sola oynattım, acaba temassızlık mı var ,elektrik kesilecek mi diye, ne yaptıysam kesilmedi. İyi dedim düzeldi demek ki, ardından çalıştırdım motoru, 20dk sürdüm ve stop ettiğimde yine aynı problemin olduğunu gördüm.Elektrik yoktu.

Sizce bu durum akü başlarından mı kaynaklanıyor, yoksa daha acayip bi durum mu var.Açıkçası ben pek bi anlam veremedim, sizden bu konuda acil yardım bekliyorum

X__utku__X
11.Temmuz.2008, 23:09
dostum muhtemel sorun sigortadan kaynaklanıyo.sigortaya baktığında sigorta sağlam görüyosun ama sigortanın başlarındaki metal kapaklar zamanla gevşiyo ve yerinden çıkıyo ve temassızlık oluyor.eğer yedek sigortan yoksa sigortayı aç ve başları gevşekmi bak gevşekse çıkar ve ortadaki telden kapağı tutan bi tırnak var onu biraz eyde kapağı tutsun.%90 sorunun bundan olduğunu düşünüyorum.

bozkurt
12.Temmuz.2008, 10:06
Evet,sigortayı tutan klemensler gevşemiş .Sigortayı çıkar veya değiştir.Klemensleri biraz daha sık ve tak.
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kal.

schumacher__
12.Temmuz.2008, 13:34
çok ilginç fakat, az önce dediklerinizi yapmak için aşağı indim.Hiçbişeyi ellemeden anahtarı takıp kontağı açtım, ve lamba yanıyordu.Marşa bastım,marşta da sorun yok.Halbuki dün akşam bıraktığımda ne marş vardı ne de lamba yanıyordu.Ben de o yüzden hiç ellemedim.

sizce bu durum ısınma kaynaklı olabilir mi?Hiçbirşey yapmadan, motorun sabaha çalışması bana çok ilginç geldi?

schumacher__
14.Temmuz.2008, 18:05
evet arkadaşlar, yok mu yorumları olan, durumdan anlayan birisi??

X__utku__X
14.Temmuz.2008, 18:11
sen sigortaya baktınmı.

schumacher__
17.Temmuz.2008, 12:26
sen sigortaya baktınmı.

evet,sigortaya baktım.Ama ne yazık ki sorun orada değil, klipsleri sıktım, hatta yedek sigortayı da denedim fakat sonuçta bir değişiklik yok.

Ayrıca sorun daha da ciddileşiyor.Önceden 1-2 saat sürüşten sonra motor ısınıp,elektrik gidiyordu, bugün ise 10 dk yolculuktan sonra gitti.Şehir içinde motoru bırakıp gidemiyorum, çalışması için en az 1 saat beklemem lazım diye,o yüzden çok can sıkıcı bir durum. Olabilecek çözüm önerilerini bekliyorum. :(

schumacher__
17.Temmuz.2008, 12:28
sen sigortaya baktınmı.

evet,sigortaya baktım.Ama ne yazık ki sorun orada değil, klipsleri sıktım, hatta yedek sigortayı da denedim fakat sonuçta bir değişiklik yok.

Ayrıca sorun daha da ciddileşiyor.Önceden 1-2 saat sürüşten sonra motor ısınıp,elektrik gidiyordu, bugün ise 10 dk yolculuktan sonra gitti.Şehir içinde motoru bırakıp gidemiyorum, çalışması için en az 1 saat beklemem lazım diye,o yüzden çok can sıkıcı bir durum. Olabilecek çözüm önerilerini bekliyorum. :(

foreman
17.Temmuz.2008, 12:37
kontak anahtarını kontrol et...
kontagın uzerındekı nıkelajı sok ve kontaga baglanan kabloları kontrol et...
sanırım ara sıra bu noktadan elektırık gecırmemezlık yapıyor...
akun saglam olmasına ragmen kontagın ıslevını yerıne getırmedıgı ıcın bosta ısıgı ve farların calısmıyor...
buyuk bı ıhtımal sorun kontaktan...

schumacher__
17.Temmuz.2008, 13:13
kontak anahtarını kontrol et...
kontagın uzerındekı nıkelajı sok ve kontaga baglanan kabloları kontrol et...
sanırım ara sıra bu noktadan elektırık gecırmemezlık yapıyor...
akun saglam olmasına ragmen kontagın ıslevını yerıne getırmedıgı ıcın bosta ısıgı ve farların calısmıyor...
buyuk bı ıhtımal sorun kontaktan...

peki bahsettiğiniz durum ısınınca sorun oluşmasını açıklıyor mu, çünkü sorunum sürekli değil, sadece motor ısındığında oluşuyor

foreman
17.Temmuz.2008, 13:23
bunun makınanı calıstırma ıle alasası yok...yanı ısınma motorda degılde elektırık sıstemınde olması yeterlı...
kontaktan sureklı elektırık gecer...
marsa bastıgında,farları actıgında fanlar devreye gırdıgınde bu akım gecısı had safhaya cıkar...
bunun netıcesınde lehım veya eklem yerlerınde ısınma olabılır...
egerkı lehımde bı atık varsa sogukken sert sıcakken yumusamasına bunun netıcesınde gereklı akımın dogru orantıda gecmemesıne sebep verıyor olabılır...
butun bunlar bırer varsayım...
deneme yanılma usulu ıle kaybedecegın bısı olmaz...

schumacher__
17.Temmuz.2008, 13:35
bunun makınanı calıstırma ıle alasası yok...yanı ısınma motorda degılde elektırık sıstemınde olması yeterlı...
kontaktan sureklı elektırık gecer...
marsa bastıgında,farları actıgında fanlar devreye gırdıgınde bu akım gecısı had safhaya cıkar...
bunun netıcesınde lehım veya eklem yerlerınde ısınma olabılır...
egerkı lehımde bı atık varsa sogukken sert sıcakken yumusamasına bunun netıcesınde gereklı akımın dogru orantıda gecmemesıne sebep verıyor olabılır...
butun bunlar bırer varsayım...
deneme yanılma usulu ıle kaybedecegın bısı olmaz...

ok,açıklama için teşekkür ederim, ilk işim bu durumu baktırmak olacak 8) Sadece mantık yürütememiştim ilk mesaj doğrultusunda, şimdi durumu anladım 8)

Bu arada benim rr hava soğutmalı 125cc, yani fan yok

schumacher__
17.Temmuz.2008, 13:53
bu arada, az önce bahsettiğiniz şeyi denemek için motora indim.Fakat ilginç bişey gördüm.Anahtarı takıp,kontağı açtım.Farlar ve korna çalışıyordu, fakat boş vites ışığı yanmıyor, marş basmıyordu. Yani sanırım sorun kontak kısmından kaynaklanmıyor, çünkü kontak vazifesini görüyor, farlar yanıyordu.

Yeni önerilerinizi bekliyorum :(

foreman
17.Temmuz.2008, 14:31
ayak soketını cıkardın mı?

ıkıncı bı ıhtımal varkı bu bıraz zahmetlı bı ıslem...
sanzumanda motorun bosa alındıgını algılayan bı svıc olmalı...
egerkı bu arızalı ıse makınan bosta oldugunu algılamyıyor ve marsa basmıyor...

schumacher__
17.Temmuz.2008, 14:50
ayak soketını cıkardın mı?

ayak soketini çıkarmadım, fakat motoru aldığımdan beri ayaklık açıkken de motor çalışıyor.Sanırım aldığımda bozuktu, veya iptal edilmişti.O switch ten olsa, yine de boş vites lambasının yanması gerekmezmiydi?

Boşa alındığını anlayan switch veya ayak soketinden olduğunu pek sanmıyorum, çünkü daha önceki mesajlarda dediğim gibi, motoru sürdükten sonra bıraktığımda, marş basmıyor, fakat hiç ellemeden bir süre sonra denediğimde çalışmaya başlıyor. O nedenle ben de tahminen ısınmadan kaynaklı bir problem olabileceğini düşünüyorum.

Yine de olası tüm sorunlar için, tavsiye ve yorumlarınızı bekliyorum :shock:

foreman
17.Temmuz.2008, 16:10
o bahsettıgımız soketın ılk cıkıs noktasından son baglantı noktasına kadar takıp et...
eger kı bu kablo sıcak bı noktaya degıyorsa muhtemelen ısınmadan mutevellıt bı temassızlık yapıyor olabılır...

schumacher__
17.Temmuz.2008, 18:53
o bahsettıgımız soketın ılk cıkıs noktasından son baglantı noktasına kadar takıp et...
eger kı bu kablo sıcak bı noktaya degıyorsa muhtemelen ısınmadan mutevellıt bı temassızlık yapıyor olabılır...

biraz önce inip, motorun sağını-solunu bi inceledim. 125liklerde ayaklık müşürü yokmuş, o nedenle sorun oradan kaynaklanmıyor.Ayrıca sorun giderek ciddileşiyor, biraz gezip bakayım dedim, ne kadar sürede başlıcak, acaba motor çok ısındığında mı sorun çıkıyor diye.5dk 2.vitesle sakince dolaştıktan sonra geldim.İlk başta sorun yoktu, fakat motoru stop ettikten 1-2 dk sonra sorun başgösterdi. Motor bloğu çok da sıcak değildi, elimle rahatça dokunabiliyordum.
Yardım beklemeye devam ediyorum ne yazık ki :(

Bu arada, motor bloğunun arkasında-motorun altında birkaç tane ucu boş, dışarıya açılan hortum ilgimi çekti, bunların ne olduğu konusunu merak ettim, bilgisi olan biri söylerse sevinirim ( büyük olanı motor bloğundan,biri karbüratörden geliyordu,bikaç tane daha takip edemediğim vardı)

schumacher__
18.Temmuz.2008, 14:28
evet sonunda sorun belli oldu.Boş vites müşüründe bir temassızlık veya kopukluk var.Bizim motorlarda vitesteyken çalışmasını engelleyen müşür varmış,şahsen ben bilmiyordum,bugün öğrendim. Vites nasıl olsa boşta diye debriyaja basmadan çalıştırmaya çalışıyordum motoru, boş vites müşürü çalışmadığından motor kendini viteste sanıp,marş basmıyormuş. Debriyaja basınca marş bastı,motor çalıştı. Boş vites ışığı ise, kafasına göre takılıyo,bazen yanıyo bazen yanmıyo :)

Sonuçta sorun belli oldu, 3000km bakımında serviste değişecek.Yardım ve önerileriniz için herkese teşekkürler

jashuaa
18.Temmuz.2008, 14:40
sorununun çözülmesine sevindim dostum. keyifli sürüşler.

foreman
18.Temmuz.2008, 14:47

ıkı gundur bunu anlatmaya calısıyorum...
umarım faydalı olabılmısızdır...

bozkurt
20.Temmuz.2008, 10:18
İyide,zaten motor vitesteyken marş motoru basmazki,debriyajı sıkarsın ondan sonra çalışır.
Ama sorunun çözüldüğüne sevindim.
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kal.

schumacher__
20.Temmuz.2008, 12:42
İyide,zaten motor vitesteyken marş motoru basmazki,debriyajı sıkarsın ondan sonra çalışır.
Ama sorunun çözüldüğüne sevindim.
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kal.

evet, öyle bi sistem varmış, benim haberim yoktu.Fakat sorunum vites boşta olmasına rağmen, makinenin bunu anlamaması, o yüzden de marş basmaması.O da 3000km bakımında değişecek

X__utku__X
20.Temmuz.2008, 18:18
sorununu çözdüğüne sevindim.bundan sonra sorunsuz binersin inşallah