PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bilen söylesin lütfen

BÜLENT DAYI
14.Temmuz.2008, 22:23
merhaba dostlar..

şimdi sizlere sormak istediğim bir konu var...
hani başınıza gelmiştir , yada aramızda motor tamircisi arkadaşlarımız vardır falan..

mobil -1 tama sentetik 0W30 yağ kullanmak istiyorum..daha önceki motoruma kullanmıştım , çok faydasını gördüm , motorun sesi bile değişmişti..Fakat :

bir tamirci abimiz, mobil-1 tarzı "tam sentetik yağlar , yağlı debreyajların balatalarını bozuyor" gibi bir şey söyledi...Mantığını anlayamadım !..
varmı böyle birşey yaşayan ?..ne alakası var yahu ?..neden bozsun tam sentetik yağ debreyaj balatasını ?...bu konuda bilgilerinize ihtiyacım var..

saygılar

aslanburclu
15.Temmuz.2008, 00:04
arkadaşım sentetik yağlar. motorların ömrünü uzatır ..... bizim motorlarada olur ama kaydırma özelliği fazla (yıpranması az olur) olduğu için debriyaj balatalarının ayırma işleminde ve motorun soğutma sisteminde (yağla olan parçalarda) problem çıkarabilir (mesela yüksek ısı olur ..kaydırma özellikler daha fazla olduğu için balatalarda tam ayırma işlemi ve kavrama işlemi olmaz ve sisde motorum çekmedi veya çekmiyor dersiniz

Mr.Quanta
15.Temmuz.2008, 21:16
aynisini ben de duymustum. sentetik yaglar debriyajin kacirmasina neden olabiliyormus.

sentetik yagla yari sentetik yagin arasinda bizim "kayganlik" tabir ettigimiz duzeyde herhangi bir fark yok bulent abicim. sadece yagin elde edilis bicimleri fark ediyor. biri petrol turevli, digeri de tamamen laboratuvar ortaminda uretiliyor.

ben de yag degisim zamanim gelmeden once epey bir arastirmistim.

handojoe
15.Temmuz.2008, 21:16
sen sentetikten vazgeçme biraz pahalı ama 15-50 uygun yaz şimdi kış içinde 10-40 kullanırsın