PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Far Kullanımı ve Yakıt Tüketimi

snakesawar
18.Temmuz.2008, 02:49
selamlar belki güleceksiniz bu söyleyeceğime ama mazur görün bilmediğim için soruyorum. motoru olan bir arkadaşım farlar açıkken motorun aküsünün gücü cok fazla olmadıgından motorun calismasi esnasinda ateslemenin zayıf kalacağını ve benzin tüketiminin de böylece artacagını söylüyor. sizce de böyle midir? yani far kullanımı yakıt tüketimini arttırır mı?

TLGYLDZ
18.Temmuz.2008, 08:27
sırf motorda değil arkadasım arac uzerınde ne kadar cok calısan bır parca varsa aracın gucunu kullanıyor ve enerjısını dusuruyor buda demek oluyor kı aracın perfonması dustuğunden arac daha fazla yakıt yakmak zorunda kalıyor pefonmasının dusmemesı ıçın ....

snakesawar
19.Temmuz.2008, 11:54
hmm tesekkürler

police96
19.Temmuz.2008, 12:19
selamlar belki güleceksiniz bu söyleyeceğime ama mazur görün bilmediğim için soruyorum. motoru olan bir arkadaşım farlar açıkken motorun aküsünün gücü cok fazla olmadıgından motorun calismasi esnasinda ateslemenin zayıf kalacağını ve benzin tüketiminin de böylece artacagını söylüyor. sizce de böyle midir? yani far kullanımı yakıt tüketimini arttırır mı?

Motorun elektrik aksamının yakıt tüketimine etki ettiğini düşünmüyorum. Öyle olsa benim varedero gece çalıştığım günlerde aynı yakıtla daha az km yapması gerekir. Ama gece gündüz aynı miktarda yakıtla aynı km yi yapıyor. (Hep şehir içi kullanım. Yolda da bir fark yok.)

sırf motorda değil arkadasım arac uzerınde ne kadar cok calısan bır parca varsa aracın gucunu kullanıyor ve enerjısını dusuruyor buda demek oluyor kı aracın perfonması dustuğunden arac daha fazla yakıt yakmak zorunda kalıyor pefonmasının dusmemesı ıçın ....

Araç üzerinde de yine elektrik aksamının yakıta etki ettiğini düşünmüyorum. Sadece klima etki ediyor yakıta. Bunun sebebi de elektriği çok kullandığından değildir herhalde :)

foreman
19.Temmuz.2008, 12:28
aslında bu teorı hem dogru hem yanlıs...
araclar calısır calısmaz sarj dınamaosu sayesınde elektırık uretır...
ıster kullan ıster kullanma bu elektırık uretılır...
yanı farı yakınca aracın cok yakmaz.cunkı arac calıstıgı anda farın ve kucuk elektırıklı parcaların ıhtıyacı olan guc zaten uretılmektedır....buraya kadar olan harcamalar normal...

gelelım ıkıncı asamaya....
bır aracın cok yakmasına vesıle olan ekstra donanım otomatık vıtes ve klıma dır...
motor calıstıgı anda klıma pompası kayıs vasıtası ıle donmeye baslar...ama gorevı olan sogutma ıslemını yapmaz...
ta kı sız ıcerden dugmeye dokundugunuz ana kadar...
dugmeye basıldıgı anda donen pompa gercek mısyonununu devreye sokar...
ve motora ekstra bı yuk bındırır.ıste bu aracın cok yakmasına sebep olur...

farları kapalı gıderek saglıyacagımızı umdugumuz ekonomıyı ara gazı yapmayarak da elde edebılırız...
yanı farını ac ama ara gazı yapma.daya az yakarsın...8)

Mr.Quanta
20.Temmuz.2008, 10:10
belli bir hiza kadar klima yakitin artmasina sebep olur dogru.

ama 90 km hizda camlar acikken gitmek, klima acikken gittiginizden daha fazla sarfiyata sebep olur. hava direncinden dolayi kisaca