PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön Tekerden Gelen Ses

UMITTO
16.Nisan.2007, 18:17
Arkadaslar walla buda yeni basladı ön tekerden ses geliyor sanki sürekli yağlıymışta yağı bitmiş gibi.Sinir oluyorum sanki dededen kalma bisiklete biniyomuş gibi abuk sabuk sesler geliyor.DELİRCEM!Aranızda bu sorunla karşılasan warsa yardım bekliyorum yoksa da yağlıcam ben bunu :?

aslanburclu
16.Nisan.2007, 18:25
1..disk ile balatan arasında yabancı maddeler vardır disk yüzeyini kontrol et disk ile balata arasını .temizleme spreyi ile temizle

2.. ön teker bilyalarını kontrl et

başka da bişey olcağını tahmin etmiyorum dahada olmadı kaldır at

UMITTO
16.Nisan.2007, 18:27
ewet doğru tabi ama yazmayı untmuşum diski temizledim geriye bilyeler kaldı onada bi baktırmam gerekecek çok saol .

alper_tim
16.Nisan.2007, 18:27
bence bi balata temizleme spreyi al ve balatanın oralara sık
ses bi müddet kaybolacaktır ancak gene kirleneceğinden ve tozlanacağından dolayı o ses gene başlıyacaktır
bilgilerinize sunarım

UMITTO
16.Nisan.2007, 18:29
bu balata spreyini hangi marka tavsiye ediyorsunuz?castrol iimidir?

uni88
27.Nisan.2007, 13:05
Aynen Dediğin gibi aynı ses bende de var ve bir kaç kere balata spreyi ile temizledim 2-3 gün kayboldu amam sonra yeniden başlıyor. Zaten çalıştığım yerin yolu toz toprak normaldir diyordum ama taaki aynı ses frene basınca arka kampanadan da gelmeye başlayıncaya kadar. DELİ olacağım Balatalar sert mi geliyor nedir yenisini yapıştıttacam şaşmazda herlade artık.

cellat
01.Mayıs.2007, 17:39
gelen ses periyodik olarak vıyk vıyk şeklinde ise
yavaş giderken duyuluyorsa
hızlandıkça ya gürültüden yada kendiliğinden kesiliyorsa
gene balata spreyi ile hallolur mu?

okan
01.Mayıs.2007, 18:50
Aynen Dediğin gibi aynı ses bende de var ve bir kaç kere balata spreyi ile temizledim 2-3 gün kayboldu amam sonra yeniden başlıyor. Zaten çalıştığım yerin yolu toz toprak normaldir diyordum ama taaki aynı ses frene basınca arka kampanadan da gelmeye başlayıncaya kadar. DELİ olacağım Balatalar sert mi geliyor nedir yenisini yapıştıttacam şaşmazda herlade artık.Dostum o dediğin ses bendede var ön değil ama arka balatadan geliyo.. helede motoru yıkayınca rezil oluyom frene basınca... :cry: balataların fazla kaliteli olduğundan oluyo :P bence balatalarını değiştir....ben öle yapacam....

dudu
01.Mayıs.2007, 19:15
Cellat'ın sorusuna ekleme yapıyorum:

Yavaş giderken periyodik olarak duyulan bu ses fren kolunu birazcık sıkınca yok oluyor.

aslanburclu
01.Mayıs.2007, 19:23
ya arkadaşlar belki ön fren diskindede bir problem olabilir.

uni88
01.Mayıs.2007, 19:24
valla ben ses geliyor diye garantiden diskin yenisini getirttim bi değişiklik olmadı balatalardan muhtemelen. çok kaliteli ya...

okan
01.Mayıs.2007, 19:26
hehehhe.. demekki ilk önce ben keşfettim balataların kaliteli olduunu.... :lol: :mrgreen:

aslanburclu
01.Mayıs.2007, 19:52
hehehhe.. demekki ilk önce ben keşfettim balataların kaliteli olduunu.... :lol: :mrgreen:

:P :P :P :P senin mötürün kötüüüüüü at oni at karadenize (la balıklar bilem yemezzz) :P :P :P :P

class al class :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :cheesy: :cheesy: klas adama class yakışır goçummmmm :evil: :evil:

(okan samsuna bi adamım izine gelecek bi isteğin varmı)

okan
01.Mayıs.2007, 20:01
SELAMINI GETİRSİN GOMTANIM .. AĞARLAYALIM YAKIŞIR BİÇİMDE....

aidikurt
01.Mayıs.2007, 23:09
arkadaşlar balatalardan geliyor balataları cıkarıp biraz temizleyip zımpara yapınca gıdıyor ama sonra gene baslıyor cunku gene asınıyor ustundekı balata cok kaliteli değil ondan kesin cozum bunlar gıdene kadar kullanın sonra zamanı gelince kaliteli bir balatayla değiştirin

okan
02.Mayıs.2007, 01:17
yavv balata balata dedik ..
akşam eve gelirken az daha düşüyodum..
arka frene bi dokundum cayıııırrtt kitledi....az kaldı düşüyordum..soora ileri geri felan oynattım bi kaç tekmeden soora düzeldi ..
tam motoru yerine çekecem bi daha denim dedim .. bu sefer tam kitledi..ulan çokmu hakaret ettim acaba balatalara .. tööbbee....
vallaha sesimi duyduuu....
ulan bu regallerden korkulur beaa....hisli yaratıklar bunnar..
bakiim sabaha noollcak.. olmadı yeni bi balata yay felan gerekecek heralde sanırsam bi ihtimal... :( :( :(

inci
02.Mayıs.2007, 10:11
lütfen dikkattttttttttt :( :cry:

okan
02.Mayıs.2007, 12:23
EWEET .. arka balata bitmiş ve bitmesi çok büyük tehlike yaratıyor....balatayı sıkmayı sağlayan damak tam dik konuma gelince geri salmıyor bu yüzdende fren kitleme yapıyor.....ahan şimçik deiştiriyom....vışş korktum yaa..

Topuz
31.Mayıs.2007, 17:19
önden gelen vıyk vıyk gibi seslerin bir nedeni de yukarıda yazıldığı gibi tozlu yollardır. örneğin toprak bir yolda gidiyorsunuz. bu toz balatanın ordan ses yapabileceği gibi, gidon bağlantı yerlerinden de sese neden olabiliyor.

HONEY
12.Haziran.2007, 10:17
Aynı viyk viyk ses 3 günlük 250 kmdeki raptorda başladı gıcık bir ses :)

Balata spreyi alıp temizlemeyi düşünüyorum tavsiye edeceğiniz bir sprey markası var mı?

ahmet
31.Temmuz.2007, 16:53
arkadaşlar ankarakan mustafa ustayı tanırsınız bu motorların yetkili servisi 2 senedeir bu motorları tamir ediyor ben de ön tekerden yavaş giderken duyulan bu vıyk vıyk sesin çıktığını söyledim ön fren balatasını mı ne çıkarıp zımparaladı geçti fakat gene oluyor . MUSTAFA USTA balatanın içinde bi maddde nin (salaş mı yoksa başka bişeymi tam hatırlamıyorum şu anda ismini ) fazla olduğu için bu sesin çıktığını söyledi bu motora uygun yenisini alınca içinde o maddeden az olan adı her neyse :sarı rengkte beneklerdendi diskin üzerinde görülen) geçermiş dedi yeni fren balatası 18 milyon civarındaymış

yenikoylu_ua
31.Temmuz.2007, 17:10
Usta doğru sölemiş arabalardada aynı şey oluyo yumuşak balata ötmüyo ama digerine göre daha çabuk eriyo tercih sana kalmış

ahmet
31.Temmuz.2007, 17:14
saol bakalım ses bazen rezil ediyo ama geçer dediler geçmedi de ön frene hafif basınca azalıyo idare ediyoruz şimdilik

yenikoylu_ua
31.Temmuz.2007, 17:17
Yanlız o işte başka bişi var galiba benim solediğim olayda firene basınca öter firene basmadan bi sürtünme olmuyoki niye ötsün

altug
31.Temmuz.2007, 17:23
ahmet arkadaşım bir tanışma topiği açsanda seni tanısak .

ahmet
31.Temmuz.2007, 17:24
anladım benim dediğim frene basınca olmuyor hızlı 25-30 km hızın altında gidince oluyor cıyak cıyak bises çıkıyor ön balatadan benim kafamı meşgul eden en önemli sorun(bu arada motorum 8000 km oldu) bu ağustos ayında bile motorum sabahları 1 veya 2. denemem de çalışsa bile vitese geçince öne yığılarak stop ediyor hemen tekrar çalıştırıyorum tekrar vitese atıp gidiyorum bu sefer bi sorun oluşmuyor. Ama acaba bu stop etmeler motora bi zarar verir mi uzun vadede bi de bu sorunu halletmek için bişey yapabilirmiyiz bi fikriniz var mı?

yenikoylu_ua
31.Temmuz.2007, 17:32
Evet balataların sorunlu ama giderken diske sürtüyor olması balatayla alakası olan bişi değil ya firen merkezleri geri gelmiyo yada balataları firenden sona geriye çeken yaylar özelliğini yitirmiş olabilir ama böle gezme hem hafifte olsa firen yapıyosun hemde gitmeye çalışıyosun hem yakıtta fazla harcama olur hemde diski yersin bide balatanın ısınıp ani bişeyde tutmaması gibi bi sorunlada karşılaşa bilirsin

ahmet
31.Temmuz.2007, 17:36
haklısın altuğ saol hatırlattığın için dalgınlığıma geldi ben de yeni üyeyim ankarada oturuyorum (çayyolu) öğrenciyim.Tam 1 yıllık raptor kullanıcsıyım.

uludagnet
30.Ekim.2008, 23:44
anladım benim dediğim frene basınca olmuyor hızlı 25-30 km hızın altında gidince oluyor cıyak cıyak bises çıkıyor ön balatadan benim kafamı meşgul eden en önemli sorun(bu arada motorum 8000 km oldu) bu ağustos ayında bile motorum sabahları 1 veya 2. denemem de çalışsa bile vitese geçince öne yığılarak stop ediyor hemen tekrar çalıştırıyorum tekrar vitese atıp gidiyorum bu sefer bi sorun oluşmuyor. Ama acaba bu stop etmeler motora bi zarar verir mi uzun vadede bi de bu sorunu halletmek için bişey yapabilirmiyiz bi fikriniz var mı?

arkadaşım sorun teker milinin amartüsör yuvalarına yamuk oturmasından kayanaklanıyo...alta teker milinin altında 2 vidayı gevşet sonra ön teker milini gevşet...ön frene asılıp motorun üstüne yığılıp freni bırak ve sık ayarı yereine gelir...olmaz ise feren kaliperini tepede 6 numara alyanlı bi vida var ordan sök ve plastik keçelerin arasına gres yağı yla yağla ve kapat geri tepkimesi rahat çalışsın zamanla düzelir....sizlere tavsiyem balata spreyini teker miline kaçırmayın ne kadar yağ varsza söküyo sonra teker gıcırdayıp duruyo

bozkurt
31.Ekim.2008, 00:15
Güzel bilgiler,
neticeyi merakla bekliyorum.
Çok değil ama motorum 11000 km yi devirdii.
Şimdiye kadar suyun dışında hiçbir kimyasak kullanmadım.Ön diskleri tazyikli su ile yıkıyorum.Silip(çevirerek) kurutuyorum.Biraz havalanmasını bekleyip yola çıkıyorum.Ses mes yok.
Kafana da takma.Baktın balata bitti,yenisini tak,sür gitsin.
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kalın.

kaanka
31.Ekim.2008, 00:16
Yine topik hortladı...:p
Dostum biryıl önceki konuya cevap yazıyorsunuz biraz dikkat lütfen....

carvalho
31.Ekim.2008, 09:24
Çlinkkkkk....