PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorda Fren İzİ

Eileithyia
03.Eylül.2008, 17:08
Arkadaşlar yakın bir dostum motosikletle bi kaza yaşadı geçen gün, malesef yaşlı bi adam yola fırlamış ve frene basmasına rağmen adamı ezmiş :( şimdi komada adam. gelen ekipler fren izi aramışlar ve bulamamışlar, takmışlar bu duruma neden fren izi yok. Mantıken çok hızlı gitmediğinden ve teker ince diye fren izi çıkmayabilir diyorum ben ama polisler böyle düşünmüyormuş. bu konuda bir bilginiz varmı fren izi neden çıkmadı, en azından mahkemeye literatür sunmak açısından çok işimize yarar? Teşekkürler şimdiden.

kaanka
03.Eylül.2008, 17:45
Arkadaşına geçmiş olsun, çarptığı kişiyede Allah acil şifa verir inşallah.
Fren konusu da ilginç gerçekten, ön freni kullanarak durmaya çalıştıysa fren izi olmaya bilir...

foreman
04.Eylül.2008, 00:30
oncelıkle her ıkı tarfada gecmıs olsun...allah acıl sıfalar versın...

motorlarda araclardakı gıbı bı fren ızının olması ımkansız...
topu topu 4 cm bı alan yere basıyor.
yerde derın ve kalıcı bı ızın bırakılması ıstenıyorsa kullanılan lasıtıgın kaucuk mıktarının cok olması,asfalat zemının cok temız ve yumusak olması gerekır kı hıc bı standart lastıkte bu ozellıler bır arada olamaz.hele hele motoru bızımkıler gıbı uzak dogu urunu ıse orjınal lastıgındegı kaucuk mıktarı azdır...
bu sebeptendır kı ılk vırajda yada ıslak zemınde kayar duserız...
aklımız basına gelınce de paraya kıyar ıyısınden lastık alırız...

yerde eger kı cok az toprak varsa bu ız asla olmaz.
ınanın ben denedım...iz bırakabılıyor muyum dıye...
lastıklerım metzeller cok yüksek suratte degıl ama arka tekerın tam kılıtlenmesı ıle temız asfaltta bıle ız cıkmıyor...motor kılıtlenıyor,cok dengelı kayıyor kısa mesafede duruyor ama ız yok...
burada baz alınması gereken ız, motorun ılk devrılme suretı ıle yere temas eden kısımın yerde bırakdıgı ız ve son durma noktasında kı ız olmalı...buda yok ıse işiniz zor...
tek yol gorgu tanıgı...
her ıkı tarafa gecmıs olsun...

Tayfun
04.Eylül.2008, 00:48
Motorsiklette ön tekeri kiliteyip kaymasına neden olacak sert fren chopper motorda kesin sağa yada sola düşüş sağlar, racing tarzı motorda ise öne doğru takla attırır.

Aynı şekilde arka fren her iki tarz motordada motorun kıçını sağa yada sola çekerek düşmeye sebebiyet verebilir, böyle bir durumda kendini düşünecek olan sürücü tekerlekleri kilitlemeden yapılacak bir frenle yavaşlamak gerekirse karşısına çıkan sorumsuz engele en yavaş şekilde çarpmak isteyecektir, böyle bir durumda fren izinemi bakılmalı kendini hiç düşünmeden yol ortasına atanamı. Neticede motosiklet 2 tekerlekli bir alet olduğu için fren izi yaratacak bir frenleme yapmamız çoğu zaman mümkün değil, 4 teker olsaydı hak verebilirdim ama bu şekilde değil...

Eileithyia
04.Eylül.2008, 10:20
Teşekkür ederim arkadaşlar, bu bilgileri kullandırtmaya çalışıcas.. Kazasız sürüşler dilerim...

MAKAS
04.Eylül.2008, 10:41
arakadaşına çok geçmiş olsun..umarım amcam yaşar:cry:

Tayfun
04.Eylül.2008, 10:46
Teşekkür ederim arkadaşlar, bu bilgileri kullandırtmaya çalışıcas.. Kazasız sürüşler dilerim...

Bu bilgilerin şifai olarak aktarılması mahkeme ortamında pek birşey değiştirmez, böyle durumlarda bilirkişi heyeti devreye girerek olayı enine boyuna inceler ve gerçek tespitleri yapmaya çalışırlar, nasıl bir katil zanlısına olay yerinde tatbikat yaptırılıyorsa kaza içinde böyle bir canlandırma yapılabilir. Bu ülke böyledir, hayatından bezmiş birisi önünüze atlar ve kendini size zorla öldürttürür, kör ölür badem gözlü olur misali sonra uğraşıp durur hatta hapis yatarsınız hepsi bu.

ol_gu87
04.Eylül.2008, 10:53
Öncelikle geçmiş olsun motorsıkletlerde arabalara degişik olarak özellikle çin mallarında ucuz ve sert lastik kullanılır yumusak bır lastigin omru 10000 km dır fakat çin malı bır lastikle 20000 km yol yapılabılır artısı olarak motorlarda fren yuku %70 olarak ön frendedır ve tabı tek kısı bınıldıgınde agırlıkta on tarafta olacagı ıcın arka frenın pek bı anlamı kalmıyor anı durusta ve arkadakı fren yukunun olmayısından teker kendını rahat hısseder ve kaymaz fakat on fren sıkılmadıgında arka teker kayar fakat bızım çin lastikleri sertlik bakımından iz bırakmaz fren izinin olmaması bu durumda lastıklerın sertlıklerini ileriye surulerek ıddaa edılebılır tabi bırde yoldakı en azından toz olması veya asfaltın yazın sıcaklarından dolayı kaynaklanan kaymaksı yapısı ıle savunma yapılabılır tekrardan geçmiş olsun herkese yaşlı amcamada acıl sıfalar

Kino
05.Eylül.2008, 21:48
evet geçmiş olsun hem arkadaşınıza hemde amcaya inşallah sağlığına bir an önce kavusur sizde bu işten bir an önce kurtulursunuz.

lastik olayına gelince benim aklıma bir fikir geldi
acabaaaa mı??

al lastiği sürt bir tahtaya izi cıkacakmı ? veya bir parça bu tür lastikten alıp bir düz beton parçasına yere sürtün bakalım bu çin malı lastik iz bırakacakmı?

aslında lastikler motor ilk çalıştığında serttir ve yolu tam kavrayamaz ama yol yaptıkca lastik sıcakta yumuşar ve yolu kavramaya başlar ( çin malı lastiklerde öyledir ama yumuşama kat sayısı düşüktür öyle kaliteli lastikler gibi yumuşamazlar ama nispeten ilk harekettekine nazaran evet yumuşar) sertken de pek iz bırakmazlar aslında yumuşasada araba gibi iz bırakması imkansız..

dediğim gibi lastiği alıp hakimin önünde yere sürtmek acaba iz çıkarmı?? birde cıkıyormuşşş amaaannnn o zaman bu olayı unutun.

tekrar geçmiş olsun

Eileithyia
07.Eylül.2008, 15:47
Kino, evimde herhangi bir elektronik cihazımda teknik arıza yaşadığımda, teknik servis çağırdığımda ne hikmetse servisçilere o arızayı yapmadan tıkır tıkır çalışıyo cihazlar.. (ne uyuz bi durum) bunu mahkemede yaşamak nası olur tahmmin edemiyorum.. ben gene de söylerim arkadaşa.. çok teşekkürler herkese..

perioğlu
07.Eylül.2008, 22:43
arkadaşına ve amcaya geçmiş olsun.pek anlamam diye yorum yapmamıtım ama dün akşamkam kabataşta üçük bir kaza atlattım bitane mercedes çıktı önüme (eziyordum adamcağızı azdaha :=) (panik yaptım sadece ön frene bastım neyse santimler kala durdum neyse bugün arkadaşla ordan geçiyorduk arkadaşa göstereyimdiye baktım o noktaya yerde inanılmaz lastik izi vardı çıkıyormuş

foreman
07.Eylül.2008, 23:44
arkadaşına ve amcaya geçmiş olsun.pek anlamam diye yorum yapmamıtım ama dün akşamkam kabataşta üçük bir kaza atlattım bitane mercedes çıktı önüme (eziyordum adamcağızı azdaha :=) (panik yaptım sadece ön frene bastım neyse santimler kala durdum neyse bugün arkadaşla ordan geçiyorduk arkadaşa göstereyimdiye baktım o noktaya yerde inanılmaz lastik izi vardı çıkıyormuş

muhti gecmıs olsun...
sadece on frenı sıktın.yerde ınanılmaz bı ız vardı!!!
o ızın sana aıt olduguna emın mısın?...
yaww muhtı oruc basa mı vurdu.o hızda sadece on fren mı sıkılır..
allah korusun yan yatarsında dunyayı 90 derece acıyla gorursun...(pek bı karısık.hıc hos degıl...)
haberlerını alıyoruz.bu aralar cok hızlı kullanıyormussun 135 km felan...
amman haaaa....:x
sen sen ol sıkısık trafıkte daha dıkkatlı ol...
severım senı...8)

kıvılcım
07.Eylül.2008, 23:44

helal olsun sana artçı yaramış fren izi seninse kesin artçıyla olmuştur yoksa ben özellikle denedim iz çıkıyormu diye beceremedim seni tebrik etmek zorundayım başarılar saygılar:cheesy::cheesy::cheesy: