PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kontak Anahtarı Problemi/ YARDIM!

ataki
09.Kasım.2008, 17:17
Merhaba arkadaşlar,

Bugün benzin alırken kontağı kapattığımda vites boşta lambasının yanmaya devam ettiğini gördüm. Daha sonra anahtar kontağa takılı değilken ışıkları açtım, sinyalleri çalıştırdım, baktım ki herşey sanki motor çalışıyormuş gibi çalışıyor. Ve anahtarı takmadan motoru çalıştırmayı denedim, çalıştı..

Şu anda kontak anahtarı işlevini yerine getirmiyor ve sürekli ateşleme pozisyonunda kalıyor. Direksiyon kilidi olmasa herhangi biri çalıştırabilecek motoru...Sürekli ateşleme pozisyonunda kalan motorlarda endüksiyon bobini ve platinin yanacağı belirtiliyor..Ne yapmam lazım??

agresus
09.Kasım.2008, 18:10
akü başlarından birini sök istersen...

tatar
09.Kasım.2008, 19:17
agresusun dedıgı gıbı yap. enazından bakıma gıdene kadar sıstem tamamlanmaz ve calısma veya akuyu bıtırme gıbı sorunları onlemıs olursun .

foreman
09.Kasım.2008, 20:23
kontan anahtarın ıcerıden takılmıs olabılır...
oncelıkle kontak spreyı denılen elektronık aletlere sıkılabılen spreyler var.
onlardan temın et.
kontak anahtarını tak ve bu spreyı kontagın ıcıne sık.
bı kac sefer ac kapa.
muhtemelen kontagın ıcındekı kablolar bırbırıne yapısmıs.ve kontagı kapatmana ragmen acık kalıyor.
bu sprey ıle bu sorunu cozebılırsın...
sadece dıreksıyon kılıdıne guvenme.
mutlaka bır adet arka tekerden baglanan kılıtlerden edın...
topıgın takıpcısı ol ve cozumunude mutlaka yaz.

ataki
10.Kasım.2008, 23:55
Gecen gun motoru yikatmistim iceri basincli su kacmis ve oksitlenme yapmis olabilir, bugun gdip baya bi hava tutturdum kontak cevresine ama nafile.. yarin bu spreylerden tedarik edip dedigin gibi yapacagim.. senin dedigin yontemde kontak kismini acip tornavidayla o sekilde mi sikayim spreyi yoksa direkt anahtarin girdigi yerden mi sikayim bilemedim..?

Tayfun
11.Kasım.2008, 13:01
Büyük ihtimalle kontak anahtarının içine çok su kaçtı ve oksitleme yaptı, kontağı kapatsan bile açık kalıyor, kontak anahtarının yuvasında bence problem yok, pim kırılmış falan olsa açılmazdı hiç.

Şimdi sana tavsiyem, kendine bi alyan takımı ile yıldız tornavida bul, kontak anahtarının olduğu yeri tamamen sök hemde iç mekanizmasına kadar, 3 tane renkli kablo göreceksin bunlarda erime yada temas olup olmadığına bak, herşey normalse bu şekilde sprey ile gerekli işlemi yapıp kurut öyle dene, bu sana büyük ihtimal başarı getirecektir.

gogo
11.Kasım.2008, 14:31
Motorsikletinde alarm var mı? Eğer varsa ve motoru uzaktan çalıştırma özelliğide varsa yanlışlıkla çalıştırma düğmesine basıp kontağı açmış olabilirsin. Alarmın kapatma düğmesine basana kadarda kontak o şekilde açık kalır. Bunuda bir değerlendir istersen.

ataki
11.Kasım.2008, 23:17
Evet sorun alarmdaymış arkadaşlar.. Gogonun uyarısıyla hemen gittim denedim sorun çözüldü.. Şimdi de alarm çalışmıyor ama, neyse ki o çok daha önemsiz bi sorun, bi ara bakıcam ona da... Herkese çok teşekkürler.. Bu durumda etkisi olmasa da yine de motoru yıkatırken bundan sonra çok daha dikkat etmek gerekiyor, korkusu yetti valla..

agresus
12.Kasım.2008, 00:58
Geçmiş olsun...:D

Tayfun
12.Kasım.2008, 13:50
Hımmmm, birşey daha öğrenmiş olduk bu vesile ile, sorun olmayan bir sorunmuş gerçekten...