PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motordan gelen zırıltı canımı çok sıkıyor,ne yapmalıyım?

schumacher__
16.Kasım.2008, 01:05
125lik regalimin motorundan son zamanlarda acayip bi zırıltı gelmeye başladı.İlk kalkışta ve ara hızlanmalarda(motoru sıkıştırdığımda) motordan sanki 2 metal birbirine değip de titreşim yapıyormuş gibi bi zırıltı geliyor.Özellikle motor soğukken daha da fazla geliyor ses ve gitgide artıyor gibi.Henüz performansı etkileyen bişey yok ama, ileride daha büyük sorunlar çıkarabilecek gibime geliyor.Tam da motoru satmaya niyetlenmişken bu durum hiç de hoş olmadı, alıcıya da bu şekilde satmak insafsızlık olur diye düşünüyorum.

EmreLTD den mustafa ustaya gösterdiğimde subap patlatmış, değişmesi gerekir diyerek 100ytl istedi, ben garantiden yararlanmak isteyince kabul etmedi, ben de bıraktım.(Sorunun ne olduğunu kesin olarak öğrendiğimde işin peşine tekrardan düşeceğim)Ama başka bikaç ustaya gösterdiğimde sorunun subap patlatmasından olamayacağını, öyle olsa motorun yağ yakması gerektiğini söylediler,Sizce bu sorunun sebebi ne olabilir?

X__utku__X
16.Kasım.2008, 01:54
Eksozlarından gelebilir.İçi dökülmeye başlamıştır.

schumacher__
16.Kasım.2008, 02:11
Eksozlarından gelebilir.İçi dökülmeye başlamıştır.

hayır ya eksozdan gelebilecek bi ses değil, gaz vermeme göre direk motordan geliyor ses( bu arada motor 6 aylık) gösterdiğim usta kranktan kaynaklanabileceğini söylemişti,ama içini açıp bakmam lazım, o zaman da garanti dışı kalır demişti.O yüzden elletmedim

foreman
16.Kasım.2008, 03:25
125lik regalimin motorundan son zamanlarda acayip bi zırıltı gelmeye başladı.İlk kalkışta ve ara hızlanmalarda(motoru sıkıştırdığımda) motordan sanki 2 metal birbirine değip de titreşim yapıyormuş gibi bi zırıltı geliyor.Özellikle motor soğukken daha da fazla geliyor ses ve gitgide artıyor gibi.Henüz performansı etkileyen bişey yok ama, ileride daha büyük sorunlar çıkarabilecek gibime geliyor.Tam da motoru satmaya niyetlenmişken bu durum hiç de hoş olmadı, alıcıya da bu şekilde satmak insafsızlık olur diye düşünüyorum.

EmreLTD den mustafa ustaya gösterdiğimde subap patlatmış, değişmesi gerekir diyerek 100ytl istedi, ben garantiden yararlanmak isteyince kabul etmedi, ben de bıraktım.(Sorunun ne olduğunu kesin olarak öğrendiğimde işin peşine tekrardan düşeceğim)Ama başka bikaç ustaya gösterdiğimde sorunun subap patlatmasından olamayacağını, öyle olsa motorun yağ yakması gerektiğini söylediler, yani mustafa usta para koparabilmek için bişeyler uydurdu gibime geldi.Sizce bu sorunun sebebi ne olabilir?

sübap patlaması....:?
kardesım sübap patlarmı yaw.bu nasıl bı yaklasım.nasıl bı izah şekli...!!!
bunca yıllık otomobılcıyım boyle bır terımı daha ılk defa duyuyorum...

hadı dıyelım kı sübap patladı !!( o da neyse)
hıc mı çekiş düşmez.hıc mı performans azalmaz...
yahu motor hıc mı teklemez...
bence yukarıdakı alıntıyı ıyı okursan senın acından daha ıyı olacak kanaatındeyım....

schumacher__
16.Kasım.2008, 13:37
sübap patlaması....:?
kardesım sübap patlarmı yaw.bu nasıl bı yaklasım.nasıl bı izah şekli...!!!
bunca yıllık otomobılcıyım boyle bır terımı daha ılk defa duyuyorum...

hadı dıyelım kı sübap patladı !!( o da neyse)
hıc mı çekiş düşmez.hıc mı performans azalmaz...
yahu motor hıc mı teklemez...
bence yukarıdakı alıntıyı ıyı okursan senın acından daha ıyı olacak kanaatındeyım....

hocam, ustanın söylediğini aynen yazdım, kendi deyimim değil yani, bana söylediği motorun sübap patlattığıydı, anlattığı ise sübap lastiklerinin yırtıldığı ve yağ kaçırdığıydı ama motorda yağ eksiltme, yağ yakma gibi bi durum da yok, o yüzden mantıksız geldiği için yaptırmadım zaten.Yukarıdaki alıntıyı niçin okumam gerektiğini anlamadım, ama yazdıklarım birebir ustaların söylediği şeyler.Motordaki sorunun ne olabileceği hakkında bilgiye sahip olduktan sonra gidip şikayetim bu diye yaptıracağım motoru. O yüzden muhtemel sorunları öğrenmek istiyorum.

foreman
17.Kasım.2008, 00:17
Yukarıdaki alıntıyı niçin okumam gerektiğini anlamadım

ah be guzel kardesım...
bazı seyler ulu orta soylenmez...
ima yolu ıle izah edılır...
halbuki daha ıyı anlayabılmen ıcın buyuk puntolarla ısaretlemişdım...

schumacher__
17.Kasım.2008, 00:27
tamamdır ........

schumacher__
17.Kasım.2008, 22:12
evet,hala potansiyel sorunun ne olduğu konusunda önerileri bekliyorum.Yok mu herhangi bir fikri olan??

schumacher__
25.Kasım.2008, 10:33
Yaptığım araştırma sonucu sanırım sorunu buldum.Belirtiler krank kol bilyalarının dağılmış olduğu ve bu yüzden vuruntulu çalıştığı yönünde. Bu konuda herhangi bir bilgisi olan (regaller hakkında) ve herhangi bir tavsiyesi olan varsa görüşlerini bekliyorum??