PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Allah göstermesin ama

kıvılcım
02.Aralık.2008, 11:10
allah göstermesin allah hepinizi kazadan beladan korusun ama bunlarıda bilmemizde fayda oldugunu düşündüm arkadaşlar

2918 sayılı kara yolları trafik kanunu

TRAFİK KAZASI GEÇİRDİNİZ. YARALI VAR, HASTANEYE GİTTİNİZ.

SİZLERİN 2918 NOLU yasayı BİLMEDİGİNİZİ ZANNEDEREK,
' YAPILACAK MÜDAHALE VE TEDAVİ ÜCRETLERİNİ ÖDEYECEĞİNİZE DAİR ŞU BELGEYİ İMZALAYIN' TEKLİFİ İLE KARŞILAŞIRSINIZ....
ANCAK SİZ DE 'BU BELGEYİ İMZALAMAZSAM, BANA MÜDAHALE VE TEDAVİ ETMEYECEĞİNİZE DAİR BİR BELGEYİ İMZALAYIP GETİRİN.' DEDİĞİNİZ ANDA, HASTANENİN BÜTÜN İMKANLARI SİZİN İÇİN SEFERBER OLACAKTIR.

2918 SAYILI TRAFİK KANUNUNU MUTLAKA OKUYUN.
TÜKETİCİLER BİRLİĞİ, KAZAZEDELERİN HAKLARIYLA İLGİLİ BİR RAPOR HAZIRLADI.
TRAFİK KAZASI SONUCU YARALANAN VE HASTANEYE KALDIRILARAK TEDAVİ ALTINA ALINAN KAZAZEDELERİN, KANUNA GÖRE TEDAVİ İÇİN ÜCRET ÖDEMEMESİ GEREKTİĞİ BELİRTİLDİ.
KAZA SONUCU YARALANAN VE HERHANGİ BİR HASTANEDE TEDAVİ GÖREN KAZAZEDELERDEN, BU TEDAVİLERİNE KARŞILIK HASTANE TARAFINDAN ÜCRET TALEP EDİLEMEYECEĞİNİN BELİRTİLDİĞİ RAPORDA, 2918 SAYILI TRAFİK KANUNU'NA GÖRE :
''HERHANGİ BİR TRAFİK KAZASI SONUCU YARALANAN KİŞİ, EN KISA SÜREDE HASTANEYE YETİŞTİRİLMEK VE GEREKEN TEDAVİNİN YAPILMASI'' HÜKÜMLERİNİ İÇERİYOR.
YÖNETMELİĞE GÖRE, '' HASTANE ACİL SERVİSİ, KENDİSİNE GELEN KAZAZEDENİN, MADDİ DURUMU, SOSYAL GÜVENCESİNİN OLUP OLMADIĞINA VE HASTANIN ÖZELLİĞİNE BAKMADAN, GEREKEN TEDAVİYİ VE MÜDAHALEYİ HERHANGİ BİR ÜCRET TALEP ETMEDEN YAPMAK ZORUNDA. BU TEDAVİ SONUCU OLUŞAN MASRAFIN İSE SAĞLIK BAKANLIĞI, KARAYOLLARI TRAFİK DÖNER SERMAYE İŞLETMESİ TARAFINDAN KARŞILANACAGININ BELİRTİLDİĞİ RAPORA GÖRE, VATANDAŞLARIN HAKLARINI BİLMEDİĞİ İÇİN SORUNLAR YAŞANDIĞINI VE HASTANELERİN BU KANUNDAN BİHABERMİŞ GİBİ GÖZÜKÜP VATANDAŞTAN PARA TALEP ETMELERİNİN SUÇ OLDUĞU BELİRTİLDİ. LÜTFEN TANIDIĞINIZ HERKESE İLETİNİZ.

KAZASIZ GÜNLER DİLEGİYLE...

bozkurt
02.Aralık.2008, 19:26
Tekrar eyvallah.
Bilenler bilmeyenlere söylesin.
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kalın.

matemmatik
03.Aralık.2008, 16:42
Gerçekten önemli bir bilgi... Allah bu bilgiyi kullanmayı nasip etmesin...

Tayfun
03.Aralık.2008, 17:07
Bu başlık daha önce açılmıştı galiba, hatırlatma için tekrar teşekkürler kıvılcım abi.

balbar
05.Aralık.2008, 15:38
tüm hastaneler dahilmi buna yaniii...mesela acıbadem, american hospital gibi çok pahalı hastaneler dahilmi??

gençer
06.Aralık.2008, 02:27
dediğin doğru abi.. hiçbirşey (sosyal güvence ,para ..v.s.) sorgulamadan bulunduğunuz hastanenin(özel kamu farketmez) imkanlarının elverdiği herşeyi yapmak zorunda örneğin yoğun bakım yoksa ve hasta için gerekliyse ozaman sizi sevk edebilecek pozisyona getirene kadar herşeyi yapmak zorunda. maddiyatla ilgili hiçbişey talep etmeden. bu bahsettiğimiz durum trafik kazaları için geçerli olan kısım. birde eksik olan kısmı var. SADECE TRAFİK KAZALARINI İÇERMİYOR... hayati tehlike arz eden diğer acil servis vakalarında da(adli vaka, iş kazası, darp ..v.s.) sosyal güvence ve para sorgusu yapmadan gerekli işlemin yapılması gerekiyor. ANCAK burada suistimal edilen kısım 'hayati tehlike' ve 'gerekli işlem' kısmı..

yani:

''ben ilk müdaheleyi yaptım , hayati tehlike atlatıldı . geri kalan işlemlerinize devam edelimmi ücretini ödermisiniz yoksa herhangi bir devlet hastanesine sevk edelimmi yer bulabilirseniz para ödemeden tedavinin kalanını devam ettirebilirsiniz . şu anda hayati tehlikeyi atlatmış bulunuyorsunuz karar sizin!!!!

doktorlar için kırık kol veya bacak acil bir vaka değildir! kopma yoksa(önemli derecede kan kaybı söz konusu değilse)

malesef durum böyle..

TLGYLDZ
07.Aralık.2008, 19:47
kıvılcık abı hatırlatmadan dolayı tsk ederım unutmustum belkıde böle bır durum olsa o an aklıma bıle gelmeyebılır ama beynıme ıyıce yerlestırdım bu sefer....

kıvılcım
10.Aralık.2008, 18:07
baştada yazdıgım gibi allah göstermesin kardeşim ama bilmekte ve arkadaşlarla paylaşılması gereken bir konu

deep-impact
13.Aralık.2008, 16:32
ALLAH bu bilgiyi bizden ne eksik etsin ne de bu bilgiye bizi muhtaç etsin herkese kazasız sürüşler.