PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : En güvenli 20 Kask (SHARP)

carvalho
15.Aralık.2008, 15:06
SHARP (The safety helmets assesment and rating programme; kask güvenliği değerlendirme ve derecelendirme programı) tarafından en güvenli 20 çeneden açılır kask açıklandı ve derecelendirildi. Pazardaki en popüler 20 çenesi açılabilen kapalı kaskı (flip-front) test eden SHARP'tan, İngiliz Hükümeti'nin belirlediği yıldızlama sistemine göre 5 yıldız alan kasklar; BMW System 5 ve Caberg Trip oldu. Derecelendirme, İngiliz hükümetinin öngördüğü ve kabul ettiği 5 yılızlı sisteme göre yapıldı.

İngiltere Yol Güvenliği Bakanı (Road Safety Minister) Jim Fitzpatrick konu ile ilgili şöyle bir açıklama yaptı: “ Motosikletliler günümüzde, İngiltere yollarında yaralanmaya en açık gruptur. Trafiğin %1’ini oluştursalar da yollarda gerçekleşen ölümlerin maalesef %20’sini oluşturmaktadırlar. Eğer tüm sürücüler mümkün olduğunca en güvenli kaskları taksalardı her yıl en az 50 hayat kurtulabilirdi. Biz SHARP derecelendirmesini kullanarak motor sürücülerinin kask tercihlerine göre kendilerine en uygun bağımsız güvenlik bilgilendirmesini vermeyi sağlıyoruz. Bugünkü mutluluğumun sebebi SHARP’ın çeneden açılır kasklar için yaptığı ilk derecelendirmeyi sunmaktan duyduğum keyiftir.”

Motosiklet kullanıcıları, ödeyebilecekleri tutar, kask modelinin uygunluğu ve konforuna göre geniş fiyat aralığında tercih yaparlar. Tüm kasklar asgari güvenlik standardını karşılamak zorundadır ancak SHARP derecelendirmesi, yapılan birçok test sayesinde kaskların kaza anında ne kadar koruma sağlayacakları hakkında bilgi verici niteliktedir. Amaç, sürücülere kendileri için en uygun kaskı seçebilmeleri için tavsiye vermektir. Bir ile 5 yıldız arasında derece veren SHARP testi, değişik markadaki kaskların %70 civarında güvenlik sağlayabildiğini tespit etmiştir.

Test sonuçlarına göre en güvenli çeneden açılır kask sıralaması:

[5*] BMW System 5
[5*] Caberg Trip

[4*] AGV Longway
[4*] Caberg Justissimo GT
[4*] Grex RF2
[4*] Lazer Granville
[4*] Lazer Revolution
[4*] Nolan N102
[4*] Nolan N103
[4*] ROOF Boxer
[4*] Schuberth C2
[4*] Shark Evoline
[4*] Viper RS 101

[3*] G-MAC Concept
[3*] Shark Openline
[3*] Shoei Multitech
[3*] Viper RS V121

[2*] Airoh Matisse RS

[1*] Duchinni D601
[1*] KBC FFR

Kaynak: http://sharp.direct.gov.uk/news/

HONEY
15.Aralık.2008, 15:17
Ne kadar çeneden açılır tipler güvenlik onayından geçsede ben şahsen tercih etmiyorum.

Kapalı kask ile birebir aynı güvenliği sağladığına emin bile olsam kendi rahatımız için genelde yazın çene açık kullanılıyor allah korusun önden gelecek darbelerde ön açık durumda ise tüm güvenlik belgelerine sahip olsa bile hiç bir anlamı olmuyor.

carvalho
15.Aralık.2008, 16:42
Bu sıralamaya göre Lazer fiyatına da bakılacak olursa alınabilecek ideal bir kask. Schubert-Shoei beni şaşırttı.

aidikurt
15.Aralık.2008, 17:06
valla guvenlık konusunda her zamanen saglam ve guvenlıklı aksklar fullface kasklardır.Ama ben gerek kullanıs gerek rahatlık acısından ceneden acılır kaskları tercıh edıyorum.fıyat performans acısından tercıhımde lazer kasktan yana olur.

Uzay
15.Aralık.2008, 18:23
Bu sıralamaya göre Lazer fiyatına da bakılacak olursa alınabilecek ideal bir kask. Schubert-Shoei beni şaşırttı.

10 numara kask almışsın demiştin bana abi :D

4 numaraymış :) Yani 8 miş

carvalho
15.Aralık.2008, 18:36
Bu test sadece sağlamlık üzerine yapılıyor Uzaycım. Ses geçirmezlikten 2 puan kanaat kullanırız al sana 10 numara :)

balbar
15.Aralık.2008, 18:46
[4*] AGV Longway 240 ytl
[4*] Caberg Justissimo GT
[4*] Grex RF2 300 ytl
[4*] Lazer Granville 475 ytl
[4*] Lazer Revolution
[4*] Nolan N102 545 ytl
[4*] Nolan N103 650 ytl
[4*] ROOF Boxer 845 ytl
[4*] Schuberth C2 400 ytl
[4*] Shark Evoline 735 ytl
[4*] Viper RS 101

4 yıldızlı olanlardan araştırdım biraz.....arayıp uğraşmayın diye bulduklarımı yazim dedim:cheesy:

kaanka
15.Aralık.2008, 18:57
Testen haberim yoktu, bizde hanımla bu haftasonu [4*] Nolan N103 almıştık doğru tercih yapmışız sevindim şimdi....8)

HONEY
15.Aralık.2008, 19:08
Testen haberim yoktu, bizde hanımla bu haftasonu [4*] Nolan N103 almıştık doğru tercih yapmışız sevindim şimdi....8)

sen doğru tercih ettiğini san sen şimdi o kaska 600 ytl civarı vermişsindir

4 yıldızlı [4*] AGV Longway 240 ytl var senin aldığın yarı fiyatından daha ucuz bence KOCAMAN kazık yemişsin kardeşim :)

Hahahahaha

geçmiş olsun :)

kaanka
15.Aralık.2008, 19:11

4 yıldızlı [4*] AGV Longway 240 ytl var senin aldığın yarı fiyatından daha ucuz bence KOCAMAN kazık yemişsin kardeşim :)

Hahahahaha

Olum sen benim başımın belasımısın:?::?::?::x
Ben aldım kaskı mutluyum gayet şık ve güvenli bir kask sanane yawwww:x

Filiz KAANKA...
15.Aralık.2008, 19:21

Hahahahaha

:x Bülent merak etme sana yemek yedirecek paramız var hala derdin buysa. Ha kıskandıysan kazığın büyüğünü sen yedin diye yapacak bişey yok geçmiş olsun. Bak shoei 3*. Hem sen 850 YTL mi vermiştin ?

HONEY
15.Aralık.2008, 19:30
:x Bülent merak etme sana yemek yedirecek paramız var hala derdin buysa. Ha kıskandıysan kazığın büyüğünü sen yedin diye yapacak bişey yok geçmiş olsun. Bak shoei 3*. Hem sen 850 YTL mi vermiştin ?

Filizcim,

Tabiki benim derdim bana yemek ısmarlayacak para kalıp kalmaması o zaman sorun yok :)

Şimdi ben kocaman bir kazık yedim ya 3 yıldız 850 ytl shoeiden sizde yiyince biraz rahatladım

Hahahhahaaha

Filiz KAANKA...
15.Aralık.2008, 19:38
[Şimdi ben kocaman bir kazık yedim ya 3 yıldız 850 ytl shoeiden sizde yiyince biraz rahatladım

Hahahhahaaha[/quote]

850 YTL 2 Nolan kask parası.Biz gayet iyi aldık bence.Sen de öyle bir daha çok para iyidir bu deyip hemen kanma.Şimdi shoei kaskının üzerine takmak için 4 yıldızlı AGV Longway i 240 YTL'ye sen al da aklımız sende kalmasın.

HONEY
15.Aralık.2008, 19:48
[Şimdi ben kocaman bir kazık yedim ya 3 yıldız 850 ytl shoeiden sizde yiyince biraz rahatladım

Hahahhahaaha

850 YTL 2 Nolan kask parası.Biz gayet iyi aldık bence.Sen de öyle bir daha çok para iyidir bu deyip hemen kanma.Şimdi shoei kaskının üzerine takmak için 4 yıldızlı AGV Longway i 240 YTL'ye sen al da aklımız sende kalmasın. [/quote]

Aynen dediğin mantıklı :)

Filiz KAANKA...
15.Aralık.2008, 19:54
Aynen dediğin mantıklı :)[/quote]

Aferin.8)

Şimdi konuya dönelim.
Ben Nolan ı çok beğendim.Sağlamlık bakımından sıralamada olduğuna da çok sevindim.İçim rahatladı.Kullanım rahatlığını test edeceğiz.

HONEY
15.Aralık.2008, 19:59
Aynen dediğin mantıklı :)

Aferin.8)

Şimdi konuya dönelim.
Ben Nolan ı çok beğendim.Sağlamlık bakımından sıralamada olduğuna da çok sevindim.İçim rahatladı.Kullanım rahatlığını test edeceğiz.[/quote]

Hayırlı olsun güle güle kullan

Allah sağlamlığını test edicek bir durum yaşatmasın işallah

Kullandıktan sonra yorumlarını bekliyoruz

Uzay
15.Aralık.2008, 21:18
Bu test sadece sağlamlık üzerine yapılıyor Uzaycım. Ses geçirmezlikten 2 puan kanaat kullanırız al sana 10 numara :)

Oleyyyy oley oley oleyyyyyyyyyyyyy :D

schumacher__
15.Aralık.2008, 22:33
bence en önemlisi 5* lı kaskları unutmuşsunuz. Mesela caberg trip (=caberg rhyno = cox trip) ucuz fiyatına rağmen 5* almış ve çok da fazla kişi tarafından kullanılmakta.Ben de dahil olmak üzere :cheesy:

perioğlu
15.Aralık.2008, 22:55
bu güzel paylaşımınız için teşekkürler :).yaw benim kask,ımda yok elbisemde elbiseler konuşundada bir bilgi paylaşımında bulunursanız çok sevinirim8).

HONEY
15.Aralık.2008, 23:36
bu güzel paylaşımınız için teşekkürler :).yaw benim kask,ımda yok elbisemde elbiseler konuşundada bir bilgi paylaşımında bulunursanız çok sevinirim8).

muhticim sen mangalı yak ben bilgi paylaşımına geliyorum :)

kaanka
15.Aralık.2008, 23:38
muhticim sen mangalı yak ben bilgi paylaşımına geliyorum :)
eyvah eyvah şimdi ayvayı yedin kardeşim, Bülo mangal yanmadan seni bırakmaz artık....:p:p:x

perioğlu
16.Aralık.2008, 00:11
eyvah eyvah şimdi ayvayı yedin kardeşim, Bülo mangal yanmadan seni bırakmaz artık....:p:p:x
ne eyvahı şeref duyarım zevkle yakarım mangalı,

HONEY
16.Aralık.2008, 00:16
ne eyvahı şeref duyarım zevkle yakarım mangalı,

sağol muhticim

kanka benden paçayı kurtarmaya çalışıyorda :) biraz zor :) kurtarır

carvalho
16.Aralık.2008, 11:46
Bu arada dikkatinizi çekti mi? Açıklamayı yapan İngiliz "YOL GÜVENLİĞİ BAKANI". Kulağa ne kadar yabancı gelse de ne kadar önemli bir bakanlık. Yılda binlerce insanımızı trafikte kurban veriyoruz, savaş çıksa daha fazla şehit vermeyiz. Bu derece önemli bir konunun bakanlık nezdinde takip edilmesi son derece mantıklı, hele hele bizim ülkemizde.

Bu bayram dönüşünde Çerkeş çıkışı İsmetpaşa rampasnda yola dökülen yeni, şerbeti yeni dökülmüş mıcırlı kaplamada yol alırken öndeki aracın fırlattığı taş camımızı kırdı. Düşündüm, eğer motorla gitseydim ve bu taş herhangi bir yerime gelseydi halim ne olurdu diye. Hele hele kask takmamış bir kafaya isabet etseydi, pekmez falan bırakmazdı Allah muhafaza...

Yazın güneye yaptığım motor seyahatinden de bilyorum, yollarımız düşük maliyetli olsun diye mıcırla kaplanmış, o kadar tehlikeli ki ölüme adeta davetiye çıkarıyor.

Yol güvenliği kesinlikle üzerinde devlet politikası oluşturulmaya değer bir konu. Karayolları'na bu konuda üst düzey destek ve yönlendirme vermek gerekiyor.

HONEY
16.Aralık.2008, 12:08
Bu arada dikkatinizi çekti mi? Açıklamayı yapan İngiliz "YOL GÜVENLİĞİ BAKANI". Kulağa ne kadar yabancı gelse de ne kadar önemli bir bakanlık. Yılda binlerce insanımızı trafikte kurban veriyoruz, savaş çıksa daha fazla şehit vermeyiz. Bu derece önemli bir konunun bakanlık nezdinde takip edilmesi son derece mantıklı, hele hele bizim ülkemizde.

Bu bayram dönüşünde Çerkeş çıkışı İsmetpaşa rampasnda yola dökülen yeni, şerbeti yeni dökülmüş mıcırlı kaplamada yol alırken öndeki aracın fırlattığı taş camımızı kırdı. Düşündüm, eğer motorla gitseydim ve bu taş herhangi bir yerime gelseydi halim ne olurdu diye. Hele hele kask takmamış bir kafaya isabet etseydi, pekmez falan bırakmazdı Allah muhafaza...

Yazın güneye yaptığım motor seyahatinden de bilyorum, yollarımız düşük maliyetli olsun diye mıcırla kaplanmış, o kadar tehlikeli ki ölüme adeta davetiye çıkarıyor.

Yol güvenliği kesinlikle üzerinde devlet politikası oluşturulmaya değer bir konu. Karayolları'na bu konuda üst düzey destek ve yönlendirme vermek gerekiyor.

geçmiş olsun modum :(

2 teker şeytan işi o yuzden eğitimli ve güvenlik ekipmanlarımızın tam olması şart

gençer
16.Aralık.2008, 14:25
bence en önemlisi 5* lı kaskları unutmuşsunuz. Mesela caberg trip (=caberg rhyno = cox trip) ucuz fiyatına rağmen 5* almış ve çok da fazla kişi tarafından kullanılmakta.Ben de dahil olmak üzere :cheesy:

caberg rhyno ile cox trip in aynı kask olduğunu bilmiyordum. yaptıkları güvenlik sıralamasına bende şaşırdım güvendiğimiz bazı markalar ancak 3 yıldız alabilmiş iyi olduklarını sanıyorduk!.. açıkçası beni şok eden cox trip oldu. nolan , lazer 4 yıldız alırken cox trip in 5 yıldız almasına hala ağzım açık şaşırıyorum:)

çok yerinde bir araştırma , çok faydalı. bizi haberdar ettiği içinde Selçuk'a teşekkür ederim.

kıvılcım
18.Aralık.2008, 15:43
baya güzel bir bilgi boşuna para vermemiş olur arkadaşlar demekki neymiş pahlı hep iyi digilmiş bilgi her zaman en büyük kazançtır ellerine saglık selçuk

Uzay
28.Ocak.2009, 18:46
Schuberth C2 kaskım hakkında bilgi vereyim...

Başka hiçbir kask denemedim fakat beni rahatsız edecek hiçbir ses yok hakikaten. En fazla 100'e çıktım ama Haliç köprüsünün üstünde ve fırtınamsı bir havada. Sadece küçük bir üfürük sesi vardı :)

Fakat bana kaskı satan kişi buğu yapmadığını söylemişti. Gerçekten de vizör içindeki ince zar sayesinde buğu yapmıyordu kaskım. Fakat o madde kabardı ve yer yer soyuldu :(
Ben de kabaran ve şişen, görüşümü bulandıran heryeri soydum haliyle. Şu anda soyduğum heryer buğu yapıyor :(

carvalho
29.Ocak.2009, 22:41
Soymayıp satıcıya iade etseydin keşke.
Yine de şansını dene derim ben, ya da yeni vizör almanı öneririm.