PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren Kütüğündeki Pencere Belası...

emrahkucukgirgin
27.Aralık.2008, 18:42
Arkadaşlar...

Bugün ilginç bir "bela" geldi başıma sizlerle paylaşmak istedim...

Her zamanki gibi saat 13:00'de işten çıktıktan sonra motoruma atladım ve evin yolunu tuttum. Yolda fren kütüğündeki minik pencere dikkatimi çekti. Üstünde beyaz beyaz küfe benzer şeyler vardı. Yol boyunca fazla öne yüklenmeden eve geldim. Eldivenlerimi çıkarıp çıplak parmakla bir dokunayım dedim ki; cört diye içeri göçtü... Meğer jöle kıvamına gelmiş. Bir anda tüylerim diken diken oldu. Farketmesem bir ani frende patlasa bittin işte. Alt tarafı 1,5 cm pencere... Öbür tarafa açılan büyük bir pencereye dönebilirdi... Neyse; Ali ustayı aradım. Elinde pencere var mı? dedim. Yok dedi. Bütün kütük değişiyor. 70 YE-TE-LE... Hönk dedim kaldım... Bu arada ptesi'yi düşünüyorum. Araba şirkette, motora binilemez, nasıl işe gideceğim. Derken benim içimdeki usta uyanmaya başladı... "Bir Ctesi rahat edemeyecek miyiz ulen?" diye de homurdanıyor bir yandan... Aldım elime anahtarları çıktım söktüm kütüğü, elim donmadan attım kendimi içeri... Neyse... Biraz kurcaladığımda gördüm ki; o minik pencere şu şekilde oluyormuş. Altta conta, üstünde şeffaf plastik yuvarlak malzeme, onun üstünde de segman gibi içeri geçip hepsini sıkan bakır yüzük... Uğraşa uğraşa söktüm hepsini... Aldım elime kütüğü. İndim Sarıyer'e, girdim tornacıya... Polyamidden 2mm kalınlığında yuvaya tam oturan bir parça kestirdim. Geldim eve. Taktım yerine, geçirdim yüzüğünü deee... Bu arada yakında geçireceğim yüzüğüne deeeee... Bıktım ulen... Neyse... Koydum hidroliği... Ali Usta'dan da inceliği var mı diye bilgi alıp, anlattığı gibi aldım havasını... Taş gibi oldu... Maliyet 0.... Tornacı para istemedi bile... Malzeme beyaz ama içindeki hidrolik görülüyor... Yani şeffaf olması şart değil... Mutlaka sizlerin de gelecektir başına, aklınızın bir kenarında dursun... Ali abi'den öğrendiğim kadarıyla çok olmuş böyle vak'alar... Onun başına bile gelmiş...

Bilginize...

Tekerinizi kesilmesin, pencereniz delinmesin...

Sevgiler...

X__utku__X
27.Aralık.2008, 18:53
Geçmiş olsun sorununuzu masraf yapmadan halletmeniz güzel ve keyifli olmuştur. Bu şeffaf pencere tam olarak nerede ?

kayar2
28.Aralık.2008, 01:35
geçmiş olsun bunla kalsın hidrolik o plastiği eritiyor demekki
ona uygun değil böyle bi hata olması araştırmadan yapılmasından .yeni koyulan malzmenin de dayanılırlıgı araştırılmalı.elinden işin gelmesi güzel bi sekilde haletmissin benim de elciğin bastıgı küçük piston geri kaçırıyor hidroliği fren çok yumuşak oranın kecesini bulmam lazım ufacık bi lastik için yeni takmak istemiyorum bilen varsa yardımcı olursanız sevinirim

emrahkucukgirgin
28.Aralık.2008, 19:56
Geçmiş olsun sorununuzu masraf yapmadan halletmeniz güzel ve keyifli olmuştur. Bu şeffaf pencere tam olarak nerede ?

Teşekkürler Hocam... İçine hidrolik konan ön fren manetinin yanındaki krom kutunun sana bakan yüzünde... Hidrolik seviyesini görebilmek için konuyor...

kaanka
29.Aralık.2008, 10:55
Valla elinden işçilik gelen ve kendi işini kendi halleden herkeze....:alkis::alkis::alkis::alkis::alkis::alk is::alkis::alkis::alkis::alkis::alkis:

emrahkucukgirgin
29.Aralık.2008, 11:32
Teşekkürler Alper :-)

Tabi ki insanın başı sıkışınca bir şeyleri kendi başına halledebilmesi önemli, her ufak şey için para ödemeye kalkarsan ya başedemezsin ya da çok para harcarsın. ama bence hepsinden önemlisi bunları paylaşarak aynı durumla karşılaşabilecek insanlara yardımcı olmak, potansiyel sıkıntılarını çözmeye yardımcı olmaktır. Ufacık bile olsa herkesin mutlaka kendi geliştirdiği çözümleri vardır. Minicik bir vida meselesi bile olsa burada paylaşılmalı kanaatindeyim. Belki o minicik vida bir hayat kurtaracak... Kim bilebilir? Belki de bu msj'ı okuyan birileri gidip o pencereye dokundu ve aynı durumda olduğunu görerek, yarın öbür gün yaşayacağı fren boşalmasından kurtuldu... Allah korusun...

kıvılcım
30.Aralık.2008, 14:24
elerine saglık emrah kardeşim çok güzel bir konuya deginmişin geçmiş olsun bu arada hepimizin başına er geç gelecek bir olay çok basit ama inanılmaz korkunç olaylar açacak bir olay birde resimleseymişin çok süper olacakmış ama bunla yetinelim elerine saglık saygılar

emrahkucukgirgin
30.Aralık.2008, 14:34
Teşekkürler kıvılcım. Aslında haklısın resimleyebilseydim çok iyi olacaktı. Ama hem soğuk hem de zaman darlığı nedeni ile aklıma bile gelmedi...

delibeygir
01.Ocak.2009, 22:35
kardeşim geçmiş olsunve eline sağlık bilgi için çok teşekkür :)

okan
01.Ocak.2009, 23:00
ilk defa duydum çok ilginç...geçmiş olsun Emrahım Küçükgirginim...

BULL
02.Ocak.2009, 00:37
yaw senin topiği gördükten sonra bende kontrol ettim bugün
acaba senin alette hidrolik yerine asit bulunuyor almasındı sakın
eritipte delmesi güç göründü bana :mrgreen:
ama yinede sağol gözlemin ve paylaşımın için
bizimde gözümüz orada olsun bundan sonra...

emrahkucukgirgin
02.Ocak.2009, 10:20
:-) Abi asit mi vardı bilmem ama inanılmaz bir jelleşme olmuştu. Kim bilir ne kadar zamandır o vaziyetteydi bilinmez. Bir iki günde olacak bir şey değil. Nasıl o ana kadar patlamamış anlamadım. İlk defa benim başıma gelmediğini Ali abi söyledi. dikkatli olmakta fayda var.

Okanım çok teşekkürler abi... Ne kadar acayip şey varsa beni buluyor be abi... Zamanında 74 model bir VW'im vardı. Kaplumbağa... O kadar çok sorun çıkardı ki; sonunda bir usta gibi anlar olmuştum her şeyden... Biraz daha zorlasam bir tamirhane açardım :-) Şimdi de Regal sayesinde pek çok şeyi öğreniyorum... Okul gibi mubarek ama kötü olan öğrendiklerinin başka hiç bir yerde kullanılamayacak olması. Kaç markanın kütük penceresi erir ki? Veya kaç markanın marş motoru cırlar ki, veya kaç markanın fan müşürü habire arıza yapar ki?

asi_kaptan
19.Nisan.2010, 23:13
Arkadaşlar...

Bugün ilginç bir "bela" geldi başıma sizlerle paylaşmak istedim...

Her zamanki gibi saat 13:00'de işten çıktıktan sonra motoruma atladım ve evin yolunu tuttum. Yolda fren kütüğündeki minik pencere dikkatimi çekti. Üstünde beyaz beyaz küfe benzer şeyler vardı. Yol boyunca fazla öne yüklenmeden eve geldim. Eldivenlerimi çıkarıp çıplak parmakla bir dokunayım dedim ki; cört diye içeri göçtü... Meğer jöle kıvamına gelmiş. Bir anda tüylerim diken diken oldu. Farketmesem bir ani frende patlasa bittin işte. Alt tarafı 1,5 cm pencere... Öbür tarafa açılan büyük bir pencereye dönebilirdi... Neyse; Ali ustayı aradım. Elinde pencere var mı? dedim. Yok dedi. Bütün kütük değişiyor. 70 YE-TE-LE... Hönk dedim kaldım... Bu arada ptesi'yi düşünüyorum. Araba şirkette, motora binilemez, nasıl işe gideceğim. Derken benim içimdeki usta uyanmaya başladı... "Bir Ctesi rahat edemeyecek miyiz ulen?" diye de homurdanıyor bir yandan... Aldım elime anahtarları çıktım söktüm kütüğü, elim donmadan attım kendimi içeri... Neyse... Biraz kurcaladığımda gördüm ki; o minik pencere şu şekilde oluyormuş. Altta conta, üstünde şeffaf plastik yuvarlak malzeme, onun üstünde de segman gibi içeri geçip hepsini sıkan bakır yüzük... Uğraşa uğraşa söktüm hepsini... Aldım elime kütüğü. İndim Sarıyer'e, girdim tornacıya... Polyamidden 2mm kalınlığında yuvaya tam oturan bir parça kestirdim. Geldim eve. Taktım yerine, geçirdim yüzüğünü deee... Bu arada yakında geçireceğim yüzüğüne deeeee... Bıktım ulen... Neyse... Koydum hidroliği... Ali Usta'dan da inceliği var mı diye bilgi alıp, anlattığı gibi aldım havasını... Taş gibi oldu... Maliyet 0.... Tornacı para istemedi bile... Malzeme beyaz ama içindeki hidrolik görülüyor... Yani şeffaf olması şart değil... Mutlaka sizlerin de gelecektir başına, aklınızın bir kenarında dursun... Ali abi'den öğrendiğim kadarıyla çok olmuş böyle vak'alar... Onun başına bile gelmiş...

Bilginize...

Tekerinizi kesilmesin, pencereniz delinmesin...

Sevgiler...

insan basına gelmeyince anlamıyormus benimde bugun basıma geldi bakmak isteyenlerin dikkatine sakın o küçük pencereye dokunmayın hele catlaksa!! benim gibi :))) bu istanbul trafiğinde hele mecbur ön fren kullanıyorsun!!

kayar2
20.Nisan.2010, 01:06
insan basına gelmeyince anlamıyormus benimde bugun basıma geldi bakmak isteyenlerin dikkatine sakın o küçük pencereye dokunmayın hele catlaksa!! benim gibi :))) bu istanbul trafiğinde hele mecbur ön fren kullanıyorsun!!
geçmiş oılsun ben telefonda ben başka yer sandıydım neyse yarın gel hallederiz

cenkerdemir
20.Nisan.2010, 19:09
geçmiş oılsun ben telefonda ben başka yer sandıydım neyse yarın gel hallederiz

büyüksün kaya abım.8)

CELİL
20.Nisan.2010, 19:24
asikaptan geçmiş olsun anlattığın bilğiler çok kıymetli hepimizi 70 tl den kurtarabilir paylaşım için teşekkürler 8)

asi_kaptan
21.Nisan.2010, 23:46
teşekkürler arkadaslar bugun hallettim sorunu!! kadıköydeki bi motorcudan 25 liraya mal oldu kendim el sürmek istemediğim için ama öğrendiğime göre değiştirmeyi kendimiz de halledebiliyorus önemli olan o küçük pencere onuda herhangi bi motorcudan bulma imkanı var kutu içerisindeki yag eksilme olayı için az bi hidrolik gerekiyor dot 3 hava alma olayınıda diskin oldugu kısımdan küçük bi plastik kapağın acılması yeterli ve biraz fren sık bırak yöntemiyle yada en iiisi hiç bulasmadn tamirciye götürmek!! :D bana 25 e mal oldu!!!

kayar2
22.Nisan.2010, 01:11
teşekkürler arkadaslar bugun hallettim sorunu!! kadıköydeki bi motorcudan 25 liraya mal oldu kendim el sürmek istemediğim için ama öğrendiğime göre değiştirmeyi kendimiz de halledebiliyorus önemli olan o küçük pencere onuda herhangi bi motorcudan bulma imkanı var kutu içerisindeki yag eksilme olayı için az bi hidrolik gerekiyor dot 3 hava alma olayınıda diskin oldugu kısımdan küçük bi plastik kapağın acılması yeterli ve biraz fren sık bırak yöntemiyle yada en iiisi hiç bulasmadn tamirciye götürmek!! :D bana 25 e mal oldu!!!
aferin halletmişin sonunda