PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 135 VE 140 KM.GÖRENLERİN DİKKATİNE

aslanburclu
21.Ocak.2007, 13:20
YA ARKADAŞLAR 130,,,,,140 KM.LERE NASIL ÇIKIYORSUNUZ YA BEN NERDEYSE MOTORU PATLATACAKTIM 110 KM.YE ZOR ÇIKTIM ZATEN KİTABIDA MAX.HIZI 105 KM. YAZIYOR HELE Bİ ANLATIN LÜTFENDE BİZDE UÇALIM

madasret
21.Ocak.2007, 14:05
valla ben bi ara motosiket.net teki forum da arka dişliyi modifiye ederek o hızlara çıkıldığını okumuştum ama sayfa çok tekrar bakmaya üşendim şimdi. bi de çok gerekli diil bence o hızlara çıkmak. boşuna tehlikeye atmayalım kendimizi

aidikurt
21.Ocak.2007, 16:45
Arkadaşım motorunun resimlerine baktım herhalde sen motoru o kadar çok yüklüyorsunki alet gitmiyor:)Biraz üstündeki aksesuarlardan azaltki moto hafiflesin sonra gaza bas çıkması lazım :cheesy:

ilkerkoparal
21.Ocak.2007, 21:19
aslında iş motoru doğru açmakta bitiyor. ben ustaların tavsiyesi ile 500 km den sonra her vitesi en son devrine kadar zorlayarak kullandım. hep yüksek devirlerde kullanarak tam açtım. evet zorlamak yakıt kullanımı bir nebze arttırıyor ama sonuçta bugün çok rahat 140 km yi görebiliyorum makinam çok deli fırlıyor hatta arkamda 80 kg luk bir artçıyla bile çok rahat 120 km yi bulabiliyor. korkmadan bakımları tamamsa motorunuzu sonuna kadar zorlayın. inanın ben 4. viteste 110 km görüyorum herkez bu güzel makinadan sonuna kadar isatifade etsin. gerçekten motorumuz çok ama çok iyi bir makina ve herkez bunu tadını çıkarsın...

yasinsubay
22.Ocak.2007, 00:43
ben 85 kg.yum ve 135 km yi tek basıma cok rahat cıkıyorum,90 kg luk artı ile 120 yide rahat goruyorum herhangibir modifiye falan da yapmadım

tan21
07.Şubat.2007, 02:25
hava filtresi kurşunsuz 97 ve ayrıca ii bir karbüratör ayarı ile 135 hatta kadranı zorlarsın bile gider yani ama güvenli değil lastiklerimiz çok kötü

alper_tim
07.Şubat.2007, 11:07
bende zorladığımda 4. viteesde 110 gördüm ancak 5. vitesde oda yokuş aşşağı en fazla 130 oldu ve geçmedi bende 85 kg yum ama neden geçmedi bilmiyorum sanırım 4000 bakımdan sora kendine gelecek motor çünkü tüm ayarlarını yaptıracağım

okan
09.Şubat.2007, 15:27
140 km yapan arkadaşlar km nizi kontrol etme şansınız oldumu hani yanınızda giden bi araçla aynımı .. fazla göstermesin sakın...

müslüm baba
12.Şubat.2007, 17:56
[b]Motoru bakımlı olanın motoru 130-140 km yi görür, bakımdan kasttettiğim şunlar çok basit:

1- Buji en önemli parça ben NGK da bu Km leri yapamıyorum ama BOSH buji taktım motor çok farkettir.
2- Sibop ayarı 3-4 bin Km olmuş her motorun mutlaka yaptırması gerek,
3- Senkron ayarı, her iki pistona giden benzin miktarının eşit olması gerekir, çok önemli mutlaka yaptırın, bozuk olup olmadığını motor çalışırken her iki ekzosa da aynı anda beyaz kağıt tutup anlıyabiliriz, eğer bozukluk varsa yüksek gazda pistonun biri ekzostan yağ atar o da kağıda yapışır anlarsın.
4- Hava filitresi bizim motorların büyük bir çoğunluğunun hava filitresi ile karbüratör arasındaki hortumu patlak çıkıyor,buda senkron ayarında belli oluyor,bu hortum patlaksa hem fazla benzin yakar hemde motor gitmez.
5- Zincir ve tekerlek yağlama,
6- En önemlisi ön cam, eğer motorunda ön cam yoksa kesinlikle 110 dan yukarı çıkamazsın,çünkü sen üstünde paraşüt görevi yapıyorsun.
7- Birde zayıf olacaksın :mrgreen:

aidikurt
12.Şubat.2007, 18:02
[b]Motoru bakımlı olanın motoru 130-140 km yi görür, bakımdan kasttettiğim şunlar çok basit:

1- Buji en önemli parça ben NGK da bu Km leri yapamıyorum ama BOSH buji taktım motor çok farkettir.
3- Senkron ayarı, her iki pistona giden benzin miktarının eşit olması gerekir, çok önemli mutlaka yaptırın, bozuk olup olmadığını motor çalışırken her iki ekzosa da aynı anda beyaz kağıt tutup anlıyabiliriz, eğer bozukluk varsa yüksek gazda pistonun biri ekzostan yağ atar o da kağıda yapışır anlarsın.
4- Hava filitresi bizim motorların büyük bir çoğunluğunun hava filitresi ile karbüratör arasındaki hortumu patlak çıkıyor,buda senkron ayarında belli oluyor,bu hortum patlaksa hem fazla benzin yakar hemde motor gitmez.
6- En önemlisi ön cam, eğer motorunda ön cam yoksa kesinlikle 110 dan yukarı çıkamazsın,çünkü sen üstünde paraşüt görevi yapıyorsun.
7- Birde zayıf olacaksın :mrgreen:
Müslüm baba bilgi ve paylaşım için teşekkürler bundan daha iyi açıklanamazdı valla.

müslüm baba
12.Şubat.2007, 18:06
Alper aslında işin sırrı zayıf olmakta sen motorun üstüne koy abicim 120 Kg bir sürücü arkasınada 60-70 Kg bir artçı e bu motor ne yapsın, şişmanlar alınmasın :cheesy: :cheesy:

okan
13.Şubat.2007, 22:19

7- Birde zayıf olacaksın :mrgreen: müslüm baba dün akşam bütün ayarları yaptırdım.. senkron ,sübap,karbüratör, zincir ,motor canavar oldu valla....ön camda var .. şimdi bi tek şey kaldı.. iyi bir havada sürat denemesi .. bakalım farkedecekmi? :!:

emrahss
14.Şubat.2007, 10:18
Müslüm Baba, ben 100 kilo kadarım, o halde hiç şansım yok di mi :D

turlabo
22.Şubat.2007, 15:54
motorunuzun o hızları rahat görmesi için en az 7,000 km yi geçmeniz lazım.hemhızlanır hem de yakıt düşer

yasinsubay
23.Şubat.2007, 00:36
Ben hic bir sey yaptırmadan Rodaj da iken gordum 135 km hızı :cheesy:

turlabo
26.Şubat.2007, 17:42
yasinsubay o kilometreleri şimdide görüyormusun

yasinsubay
26.Şubat.2007, 19:14
yasinsubay o kilometreleri şimdide görüyormusun
Canavarı 2000 bakımına Altan Motor a goturdum zaten ondan once 500 bakımında yag degisimin yaptırmıstım,2000 bakımda yagı degisti bujiler iyi dendi degismedi,hava filtresi temizlendi,subap ayarlari falan yapıldı,zincir mazotla temizlendi bunun gibi islemler yapıldı, Altan Motora sordugumda iyi bir rodaj gecirdigini soylediler makinanın iyi gozukdugunu de soylemisler di,ondan sonra hic 2 kisi binmedim tek kisi yine hic zorlanmadan 130 rahat bir sekilde gordum

turlabo
27.Şubat.2007, 14:42
demekki 7,000 km yi geçince kim tutar seni.Allah kaza bela vermesin

yasinsubay
27.Şubat.2007, 19:14
Bence en ideal hız 90-100 daha yukseginde zaten ruzgardan dayak yiyorsun,7000 km de neler olur bilinmez

GOKHAN
27.Şubat.2007, 22:55
Alper aslında işin sırrı zayıf olmakta sen motorun üstüne koy abicim 120 Kg bir sürücü arkasınada 60-70 Kg bir artçı e bu motor ne yapsın, şişmanlar alınmasın :cheesy: :cheesy:
babaaaa bu laf kime anladın sen onu :D

Kino
01.Mart.2007, 13:28
ne 130km ne 140km ya boşverin bunları sürat istiyorsanız değişik motorlar alacaksın
ben tabii ki şahsım adına daha bu motora cokkkk binmek istiyorum belki uzun yolda 80-100 arası olabilir şehir ici 40-70 ooffff artıyor bile bana geze geze
aslında zaten ben bu motoru gezmek icin aldım hafta sonları da biraz vaktimi harcamak icin :roll: (sizleri bilmiyorum ama )

" yavaş git ; çok gez " way be imza güzel oldu :mrgreen:

ben halen 1250 km deyim :) motor eskimesin :D

agresus
01.Mart.2007, 13:57
motor mekanik bi hadisedir... amma duygu yüklü bi mekanikliktir onun ki... yatmayı sevmez... unutulduğu düşüncesi çıldırtır ve kapris yapmaya iter onu... ilgi bekler... konuşma bekler... arada bi sınırlarının zorlanmasını ister motor... her zaman diil.. ama arada bi... gaza gelip yüklenmenizi ister... devir görmek ister... tanımanızı ister onu.. sınırlarını bilmenizi ister... bazen şaşırtmak ister... gözlerinizin parladığını bilmek ister... insan gibidir motor.. ruh gibidir... bazen bağırmak çağırmak gürlemek ister...ona güvendiğiniz ibilmek ister... bildiği sürece de sizi yolda bırakmaz...

Kino
01.Mart.2007, 14:25
agresus haklısın
bende zaten gerek ilgi alakayı gösteriyorum kerataya
baksana 1,5 x 3 metre ev yaptık kendisine (4,5 m2) temizliyoruz , tühh deyip beze parlatıyoruz :lol:
o yönden rahatım benim sınırlarım 70-90km bende onu o sekilde zorluyorum yani diyorum sen yarışa girmeyeceksin gezeceksin tozacaksın

zaten oda biliyorki i efendisi benim ve ben bir emekli 2 cocuklu hafif göbekli bir adamım ve KRAL benim
oda bana göre göre davranacak yok öyle kapris yapmak falan

keserim benzini cekerim akü kablosunu yaşamını söndürrüm :mrgreen: :mrgreen:

hatta :x ibreti alem olsun diye benzin döker yakarım :mrgreen: :mrgreen:

:mrgreen: Yaşasın KRAL :mrgreen:

turlabo
01.Mart.2007, 14:39
KİNO ABİM KORKMA R&R LAR KAPRİS NEDİR BİLMEZLER .ÇİN MALI OLDUKLARINDAN TÜRKİYE YOLLARINDA GEZMEK ,BU TOPRAKLARDA BULUNMAK ONLARA YETER.ÇİN DE OLSA KİM YAPACAK ONA EV,KİM TEMİZLİYECEK PASTA CİLA İLE DEĞİLMİ

agresus
01.Mart.2007, 15:05
Bilemedim Babacım... Harbi Kralmışsın...Ben bunca yıldır motor kullanırım, bu tavrı koyamadım ortaya ona yanarım... :mrgreen:

Kino
01.Mart.2007, 15:36
turlabo haklısın walla

agresus
baba biz regal alırken bu şartlarla aldık nerde trak orada bırak yaparım dedim yani dedigin gibi tavrımızı alırken koyduk

turlabonun da dedigi gibi hatta biraz da aşalığayacaksın
" ulen çinli hişşşttt " falan diye ufaktan aşağılayacaksın tabii herkes icinde değil yoksa oda seni yolda herkesin içinde aşağılar

alemde kral - motorda regal :lol: :lol: :lol: way beee

madasret
01.Mart.2007, 22:50
gerçekten de yaa
düşük devirde o gürül gürül sesi dinleyerek gitmek varken niye bruce lee gibi bağırtalım gariban çinliyi :)

GOKHAN
02.Mart.2007, 01:20
gerçekten de yaa
düşük devirde o gürül gürül sesi dinleyerek gitmek varken niye bruce lee gibi bağırtalım gariban çinliyi :)
haklısın kardesim yavaş git gideceğin yere varırsın.

emrahkucukgirgin
02.Mart.2007, 01:43
Amaç iki nokta arası mesafeyi hızlı değil sağlıklı şekilde almak.

gideceğin yere varamadıktan sonra yemişim motorunu da hızını da...

emrahss
02.Mart.2007, 09:57
agresus haklısın
bende zaten gerek ilgi alakayı gösteriyorum kerataya
baksana 1,5 x 3 metre ev yaptık kendisine (4,5 m2) temizliyoruz , tühh deyip beze parlatıyoruz :lol:
o yönden rahatım benim sınırlarım 70-90km bende onu o sekilde zorluyorum yani diyorum sen yarışa girmeyeceksin gezeceksin tozacaksın

zaten oda biliyorki i efendisi benim ve ben bir emekli 2 cocuklu hafif göbekli bir adamım ve KRAL benim
oda bana göre göre davranacak yok öyle kapris yapmak falan

keserim benzini cekerim akü kablosunu yaşamını söndürrüm :mrgreen: :mrgreen:

hatta :x ibreti alem olsun diye benzin döker yakarım :mrgreen: :mrgreen:

:mrgreen: Yaşasın KRAL :mrgreen:

Babaaa, büyüksün :cheesy:

Anonymous
02.Mart.2007, 22:25
tabiki amaç sürekli hızlı gitmek değil tabikide ama uzun yolda hele birde otobandaysanız 110 çok yavaş geliyor benimkide bu hızdan yukarı çıkmıyor.

emrahkucukgirgin
31.Mart.2007, 13:34
YA ARKADAŞLAR 130,,,,,140 KM.LERE NASIL ÇIKIYORSUNUZ YA BEN NERDEYSE MOTORU PATLATACAKTIM 110 KM.YE ZOR ÇIKTIM ZATEN KİTABIDA MAX.HIZI 105 KM. YAZIYOR HELE Bİ ANLATIN LÜTFENDE BİZDE UÇALIM

Yaşar abi biliyorsun motoru açıyorum ya. O yüzden Ali ustadan aldığım onayla köküne kadar zorluyorum. Kırmızı ışık yanmadıktan sonra mesele yok demişti. Açılmayı net hisseder oldum. Vibrrasyon azaldı. Motorun sesi de azaldı.

1 vites: 40 km/h
2.vites: 80 Km/h
3.vites: 110 Km/h
4.vites: Yol bulamadım (Tahmin 125-130)
5.vites: Yol bulamadım (Tahmin 140-150)

aslanburclu
31.Mart.2007, 15:13
yawww emrahım etme eyleme

senin viteslerde aksilik olmasın 3 dediğin yer 5 olmasın

GOKHAN
31.Mart.2007, 16:41
bence ali usta ac kalmış iş çıkarıyo kendine :evil:

emrahkucukgirgin
31.Mart.2007, 17:09
yawww emrahım etme eyleme

senin viteslerde aksilik olmasın 3 dediğin yer 5 olmasın

Yok abi rakamlar doğru valla. Daha bugüne kadar 1 kere beşe takmak nasip oldu. O da polonezköy'e giderken. Vitesten de hızdan da eminim. 1 haftadır bununla uğraşıyorum.

GOKHAN
31.Mart.2007, 17:18
emrahım böyle devam edersen motorda şirin bi delik açarsın benden sölemesi :D

inci
31.Mart.2007, 18:16
yahu komtanım hem yavaş gidelim diyonuz, hemde hızlı gitmek istiyorsunuz bunu ben anlamadım :? :?
bide beni tehdit ediyonuz 90 km yapmazsam geziye götürmeyeceğinize dair ne edeceğim şimdi hızlı mı ? yavaşmı? :? :evil: :evil: :evil:

GOKHAN
31.Mart.2007, 18:27
bacım sen bizi takip et boşver istiyen itediği gibi gitsin.fazla hız yapma biz sana uyarız :pls:

tan21
12.Nisan.2007, 21:31
bence senin ibre bozuk dostum ben 55 kiloyum benim motorumda 4. viteste 110 km görüyor ama beşinci viteste ivmelenme çok yavaşlıyor 120 de kalıyor 135 -140 görmek baya baya zor bu motorda kimi motorların kilometre ayarı bozuk 140 gördüm kadran kırılıyodu diyorlar :))

okan
12.Nisan.2007, 22:58
bozuuukkkk booozuukkkk... 130 cular ve 140 cılar .. yanınızda veya sizi takip eden bi arabayla deneyin şu işi yaaa..son hız yokuş aşşa 125 başka yoktur.. düz yolda 110 ....yoookk.. olmazzz....ama 3 tede 110 yapıyor ... o da enteresan bi durum... :?

selcuk
13.Nisan.2007, 12:34
ben 100 km hızla giderken yanimda twingo vardi digital gostergeli olan disardan da gorebildim kendim.km degerlerimiz ayniydi yani kendi motorumu baz alirsam dogru.vitesleri biraz ust limitlerinde degistirirseniz,kilonuz uygunsa(ben 75 kiloyum),ruzgar cok siddetli degilse,motor yuklu degilse,hatta biraz da one dogru egilirseniz :)) 140 km yi gorebiliyorsunuz, ben gordum kendi motorumla.Ama vibrasyonun da zirvesini yasiyorsunuz hani :)

Aksu
13.Nisan.2007, 12:45
Evet arkadaşlar km. saati doğru. Biz Müslüm Baba ile kontrolünü hem otomobil ve hemde kendi motorlarımızla karşılıklı yaptık. Bizim motorların hız saati doğru (istisnalar, bozuk olanlar hariç) Rahatlıkla 140 km. hıza ulaşıyor hatta geçiyor bile.
Fakat bizim motorlarda en ideal hız 110 fazlası hem motoru zorluyor hemde yakıt açısından zararlı. Vites olayı da öyle 3. viteste 90 yok 4. viteste 130 falan bunlar hikaye. Motor zaten 5. viteste bas bas bağırıyor.

azelia
13.Nisan.2007, 12:45
rivayete göre benim motor 140'ı görmüs hatta astıgı bile söyleniyor...ben eski sahibi yani AytuA'nın yalancısıyım..
ben görmeyi hatta 110 u gecmeyi planlamıyorum... :mrgreen:

infinitedreams
13.Nisan.2007, 13:25
4.viteste kadranı sona dayayıp ankaray giden Regal'ci de vardı aramızda. 5.vitesin hiçbir fonksiyonu yok diyordu... 8-9 bin kilometrede şanzımanı eline aldı.

Bu motorun 140 görebildiği doğru ama... başka motorlarla da arabalarla da ölçüldü biçildi. Benim makine 140 görüyor, fazlasını zorluyor.

Yalnız 4-5 aydır hiç çıkmadım... deneyip de çıkamadım değil ama, 'çıkmadım'.
Şu an durumu nedir bilmiyorum.

Aksu
13.Nisan.2007, 14:33
4.viteste kadranı sona dayayıp ankaray giden Regal'ci de vardı aramızda. 5.vitesin hiçbir fonksiyonu yok diyordu... 8-9 bin kilometrede şanzımanı eline aldı.

Tamam hatırladım o arkadaşı hatta fan kopmuş radyatör patlamış falan da Ankara otoban gişelerde kalmış, Müslüm Baba aracılığıyla ben aradım da elimden geldiğince yardımcı olmuştum. Ankara servis Birol halletmişti arızayı.
Evet neyse alacağın randıman o kadarından fazlasını istemeyeceksin. Yoksa Kino babanın dediği gibi sen onu taşımaya başlarsın.

madasret
13.Nisan.2007, 14:44
hızlı gitmek isteyen racing e binsin arkadaş :) hız yakışmıyor zaten motüre iyi böyle

ilkerkoparal
13.Nisan.2007, 15:33
ya arkadaşlar anlamadığım neyi ispatlamaya çalışıyoruz. Aynı anne babadan olma 2 kardeş rasında birçok farklılıklar olabiliyorken biz neyi kanıtlamaya çalışıyoruz.Ve ayrıca bizim motorların asıl amacı hız değil belli oranda rüzgarı hissederek asılmadan gaz açmak değilmi.

infinitedreams
13.Nisan.2007, 16:00
ya arkadaşlar anlamadığım neyi ispatlamaya çalışıyoruz. Aynı anne babadan olma 2 kardeş rasında birçok farklılıklar olabiliyorken biz neyi kanıtlamaya çalışıyoruz.Ve ayrıca bizim motorların asıl amacı hız değil belli oranda rüzgarı hissederek asılmadan gaz açmak değilmi.Evet, amaç hız değil tabii ki... ama hiçbir yeri seyredemeyeceğin bir otobanda başka bir Regal 140 görebiliyorken senin 120'yi geçememen can sıkıcı olur be hocam.

İdeal sürat 90 diyelim, motorlar 100'ü görmese dert etmeyelim mi yani? Bence bu sitede tartıştığımız takılardan, yan çantalardan, dövmelerden daha önemli bir konu :)

Merak ediliyor işte bee, germeyin ortamı... allah allah :)

GOKHAN
13.Nisan.2007, 17:06
vermeden almak allaha mahsus 250 cc den alınacak verim bukadar arkadaşlar bu makinelerin iyi netice vermesini istiyorsak bujiler kaliteli yakıt kaliteli ve sibob ayarıtamve senkron ayarıtam olması lazım

Anonymous
14.Nisan.2007, 22:41
agzına sağlık gökhan aga dorusu bu zaten altındaki hız motoru deyil ben 140 çok gördüm ve değişik makinelerle tamamen gökhan abimizin dediği gibi ama şöför olayıda çok önemli ben görüyom arkadaşlar devrinde vermek lazım yok öyle deyim bağırta bağırta gidiyomda basmıyo devri yakala aga bağırtmakla olmuyo ustalıkta burda başlıyo ben 125cc sukidayla bile yapıyom 130 rahat yani birincisi kullandığın makinedeki buji hava filitresi zincir ayarı ve kavrama çok önemli ve şöförde ama ben şahsen bu makineyle yavaş gitmeyi seviyom sebeb tarzbu yahu :)

kaldera
23.Nisan.2007, 11:55
valla ben bi ara motosiket.net teki forum da arka dişliyi modifiye ederek o hızlara çıkıldığını okumuştum ama sayfa çok tekrar bakmaya üşendim şimdi.
o modifiye hiç yapılmadı böyle bir şey hiç olmadı :D

okan
23.Nisan.2007, 12:02
valla ben bi ara motosiket.net teki forum da arka dişliyi modifiye ederek o hızlara çıkıldığını okumuştum ama sayfa çok tekrar bakmaya üşendim şimdi.
o modifiye hiç yapılmadı böyle bir şey hiç olmadı :D o olay tam bi geyikten ibaretti... 180 km görmeler felan.. soorada zincir koptu motoru sattım felan kapandıydı konu....motorun beygiri yetmeyince dişliyle oynasan ne fayda ...öyle değilmi kaldera abiciim...

caser
23.Nisan.2007, 12:03
Benim motorla yapabildiği son hız -ki gaz kolu dayanmıştı-115 km/saat.
Sonuçta 250 cc olarak beklentilerimi karşıladı ve daha fazlasını beklemiyorum artık...

kaldera
23.Nisan.2007, 12:08
o modifiye hiç yapılmadı böyle bir şey hiç olmadı :D o olay tam bi geyikten ibaretti... 180 km görmeler felan.. soorada zincir koptu motoru sattım felan kapandıydı konu....motorun beygiri yetmeyince dişliyle oynasan ne fayda ...öyle değilmi kaldera abiciim...

yok aslında geyik falan değildide..sonradan geyiğe döndü,döndürüldü..
neyse tekrar aynı konuyu hortlatmayalım :D

ama netice itibari ile en uygun zincir kombinasyonu üzerinde mevcut zaten..kurcalamaya gerek yok..

tcserkan
31.Mayıs.2007, 14:48
arkadaşlar slm,, Bende yeni bir regal ciyim. Motorumu temiz ve iyi kullanmış bir regalci den aldım. rodaj süresinde motor bende olmadğı için bişey diyemiyeceğim ama şunu söylim... 4. viteste 135 i görüyorum ve 5. vitese attığımda hiç kasmadan bağırmadan rahat bir şekilde 140 da ibre sabit olarak gidiyorum.. belki benim şansımdır bu :)

siyahus
31.Mayıs.2007, 16:25
bende fazla kasmadan 125 gördüm ama gitse gitse 130 gider en fazla , ayrıca yüksek devirde cok titreşim oluyo ayağı uyusuyo insanın resmen , alette acaip acaip zırıltılar yapıyo. Hiç zevkli değil. En güzeli 100 ü geçmeden babalar gibi gidiyosun . Gerçi benim egzostlar açık olduğundan seste cok oluyo yüksek hızda ondanda hoşlanmıyorum.

Macgyver
05.Haziran.2007, 00:44
Bir başka yerdeki yazımı aynen alıntı yaptım yardımcı olması dileğimle!!
Titreşim ilginç bir konudur bu motorlarda!

motorumun tarihçesinden şöyle biraz mırıldanıyım :D

ilk 500 km titreşim iğrenç ve ben erkekliğimden olacağımı düşünmüştüm :D
500 ila 1500 km arası biraz açılır gibi oldu ama 80 i geçince erkekliğimi tehlikede yine hissediyordum :D
1500 ila 3000 arasıtitreşim sınırı 80 km den 90 km ye çıktı.
3000 ila 5000 km arası 105 ile 110 km ye kadar rahat çıkar oldu.
5000 ila 7000 km arası 120 km ye kadar titreşim rahatsız etmemeye başladı.
Bu km lerde özellikle 3000 km den sonra defalarca 140 km yi gördüm tabii biraz sallamalarda.
Düz yollardada 135 km yi rahatlıkla görmekteyim.

ancak şunu belirtmeliğim bu motorlar hız motorları deildir benim genellikle kullandığım ortalama km 80 km dir.

Diğer bir yandan 7000 km yi geçtikten sonra motor deişmeye başlıyor.
Mesela şuan ben 13500 kmdeyim bazen yolda giderken 70-80 gibi gittiğimi zannederken gözüm ibreye takıldığında 130 km de gittiğimi farkediyor oluyorum.
Lafı şuraya getireceğim motor öle bir açıldıki ilk günlerdeki titreşim yok oldu gibi %10 lara düştü diyebilirim.
Asıl şimdi tat vermeye başladı diyebilirim. Sıfırdan 130 km ye okadar rahat ve hızlı çıkabiliyorki ve daha gitmek istiyor zorlarsam düz yolda çok daha rahat 140 km yi görebiliyor ancak 130 ile 140 km arası biraz titreşim kendini hissettirir gibi oluyor.
-------------- ____ --------------
Bunun dışındada bir konuyada dikkat çekmek istiyorum.
Infiniti Dreams olan nihat kardeşim bilir biz geçmişte bir kamplı kastro gezisi yapmıştık 7-8 regal vardı sanırım.
Yolda dönerken paralı otabanın bir bağlantı yoluydu sanırım yaklaşık 3-5 km lik 3 şeritli bomboş bir yoldu.
İçlerimizden birisi bizleri gaza getirdi ve kapışalım dedi. :D Bizde tamam dedik çünkü herşey uygundu.
Yanyana dizilip aynı anda kalktık ve uzamaya başladık ilginç birşey oldu daha doğrusu o an hepimiz farkettik :)
Benim motorum hızlanırken ve maximum hızlara çıktıktan sonra açık ara fark atarak arkada kalan gruptan kopmaya başladı.
Tabii ilerde durup bunasıl olur diye biraz sorguladık ve tekrar bir kapışma yaptık ve benim motor yine en önde açık ara ile farkı koyuyor ve mesafe alındıkça nedeyse arka grup kaybolacak gibi oluyor. Hatta birkaçkez gruba avans verdim ve arkalarından yetişip yine geçtim aldım gittim başıma :lol:
Tabii herkes deli oldu bu ne ya falan demeye başladı bende şaşırdım.
Tabi arkadaşlarım benim yanımda full takım anahtar ve yedek parçalarla dolaşan biri olduğumu ve bir çok ayarlamalardan tutta arza tespitleri yapan amatör ama aynı zamanda meraklı bir zat olduğumu bildikleri için, benim motoruma bişiler yaptığımı bişileri deiştirdiğimi sölediler.
Aslında ben motorun bu şekilde gitmesi için yani açık ara diğerlerinden fark atarak gitmesi için bişi yapmamıştım.
Daha sonraları düşündüğümde Özel bir motorsiklet tamircisi olan arkadaşımın dükkanında motoruma yağ deiştirirken bir katkı maddesi önermişti motorun daha rahat çalışmasını sağlar diye ve bir tane alıp eklemiştik. 5000 km lerde idi ozaman ben biraz motorumun rahat çalışmadığından bahsetmiştim oda bunun motorumu onun tabiriyle manyak yapacağını söylemişti. Ancak bu katkı maddesi arabalarda yıpranmış motorlara kullanılan ve bir kez kullanıldığında da motorun iç aksamını yapışarak saran kalıcı bir madde olduğunu söylemişti bunu kimsede bilmez motor için diye bazı laflar etmişti.
Neyse ben motorun bukadar açıkara ile gitmesini o katkı maddesine bağladım.
Daha sonraları eski regalci dostlarımla geçen sene motorsiklet net'in bir toplantısında bu konu gündeme geldi ve üzerine biraz sohbet ettik yani dostlarım bana sordular o nasıl oldu neden senin motor diğerlerinden hızlı gider diye? Bende orada 1-2 yağ deişim öncesindeki yağ deişimimde böle birşeyin motora arkadaşım tarafından eklendiğini hatırladığımı söyledim.
Orada bulunan kaldera abimizde katkı maddesinin etki unsuru olamayacağını beni meleterek dinleten teknik ve bilimsel bir açıklama ile ortaya döktü. Özetle o farkın aynı seri üretim olan üretimlerdeki milimetrik farklardan olabileceği ihtimalini öne sürdü.
Öte yandan benim motorun koyduğu fark milimetrik bir fark falan deildi metremelik bir farktı :lol:
Neyse sadete geleğim ben ikna oldum kaldera abimin beni meleten o açıklamasına yani hayranlıktan kendimden geçiren açıklamasına!!
Ama o metremelik fark bir muamma olarak kaldı ve bir tanı konulamadı.
Birara aklıma gelmiştiki o farka bir etken vardı bu belki kamptan ayrılırken korkunç bir yaz yağmuru daha doğrusu kasırgasından dolayı dönüş yolundaki patika yolda yaklaşık 1.5 metrelik elciklere kadar daldığım ve çıktığım su olabilir diye düşünmüştüm.
Ancak bu tezimde bir akşam ali ustanın dükkanını kapatarak karşıya beraber iki regal geçmiştik Altunizade çamlıca tüneline yaklaşırken ali abi bastı beni gaza geçirerek uzadı hızlandı fark attı ve boş olan yoldada tam gaz gitmeye başladı tabii o sıra tam zamanı dedim bende kapattım ali usta 25-30 metre ilerimde max. hızını tam almış olarak ilerliyordu ve ben sonradan sonradan hızlandım o sıra fark yaklaşık olarak 40-50 metre olmuştu neyse o tünelin uzunluğunu bilen iyi bilir tünelden çıktığımız noktada ali ustayı geçmiştim ve yaklaşık 10 metrede önündeydim :lol: Dolayısıyla o tezimde çürümüş oldu muamma devam etmekte hala :cry:
Ama hep o katkı maddesi aklımın bir köşesini kurcalamaktadır şuan!!

okan
05.Haziran.2007, 09:20
makgayvırım kardeşim.. katkı maddesinin çok faydası olacağını zannetmiyorum... olay sadece senin motorunun iyi rodaj ve tesadüfi olarak ta olsa ateşlemeve karbüratör ayarlarının tam olmasından kaynaklandığını düşünüyorum...birde arka çanta veya ön cam varmı bilmiyorum ama bunlarda sürat açısından çok etkili şeyler...

mesela ben 3 lü çanta kombinasyonu uyguladıktan soora motorumla bi daha eski süratlerime ulaşamadım... sadece bi ordu gezimizde tünelin içinde motorun üzerine yatmak koşuluyla kısa süreli 140 gördüm ve radyatör patladı ve fan ayakları kırıldı .... (nası bi vibrasyon olduğunu düşün)
bu aralarsa motorum 4, viteste 120 ve 5, viteste 110 u geçmiyor...artık üzerinede düşmüyorum zaten....en güzel sürat 90 km ...

Macgyver
06.Haziran.2007, 19:50
makgayvırım kardeşim.. katkı maddesinin çok faydası olacağını zannetmiyorum... olay sadece senin motorunun iyi rodaj ve tesadüfi olarak ta olsa ateşlemeve karbüratör ayarlarının tam olmasından kaynaklandığını düşünüyorum...birde arka çanta veya ön cam varmı bilmiyorum ama bunlarda sürat açısından çok etkili şeyler...

mesela ben 3 lü çanta kombinasyonu uyguladıktan soora motorumla bi daha eski süratlerime ulaşamadım... sadece bi ordu gezimizde tünelin içinde motorun üzerine yatmak koşuluyla kısa süreli 140 gördüm ve radyatör patladı ve fan ayakları kırıldı .... (nası bi vibrasyon olduğunu düşün)
bu aralarsa motorum 4, viteste 120 ve 5, viteste 110 u geçmiyor...artık üzerinede düşmüyorum zaten....en güzel sürat 90 km ...
Dostum bende 3 çanta kombinasyonu var cam yok yine önde önü geniş tutan iki adet sis farı var banamısın demiyor. Tabiki hız önemli deil ben genellikle 80 i geçmem.

infinitedreams
06.Haziran.2007, 23:24
Macgyver'ın artistlik yaptığına bakmayın siz. O gün ben de oradaydım ama kalkış yarışlarına katılmadım. Ne işim olur bu serserilerle... :)
Hem katılmış olsam "söyle geçtim, böyle ezdim" diye havalanamazdı şimdi :)

cemcem
06.Haziran.2007, 23:33
Valla abiler bilmiyorum bende mi bir anormallik var yoksa motor mu sifir degil ama bu gun benim motör ilen 110 u zorladim yol musait olsaydi daha bi zoryalayacaktim titresim de abarti boyutta degildi, benim motor su an 80Km de yani birakın rodajı motor daha motor oldugunun bile farkında degil. Bu nasıl oldu bir açıklyan olabilir mi acaba?

Not: vay ben inanmam, vay ben guvenmem diyenler buyursun motoru istedigi gibi deneyebilir...

handojoe
06.Haziran.2007, 23:39
daha rodajın bitmemiş dostu ne yapıyon sen. düşük viteslerde yüksek devirde kullan mnotorunu

cemcem
06.Haziran.2007, 23:48
Haklisin handojoe normalde dedigin sekilde dusuk viteste kullaniyorum hep, ancak trafigin durumuna ve akis hizina gore hareket etmem gerekiyordu eh biraz da ben zorladim ama ben hiz seven birisi degilim zaten, belki de motorun gordugu gorecegi hiz limiti bu olacaktir, ama yinede daha rodajdaki bir motorun bile bu hizlari gormesi pek anormal ben onu belirtmek istemistim...

handojoe
07.Haziran.2007, 00:33
Haklisin handojoe normalde dedigin sekilde dusuk viteste kullaniyorum hep, ancak trafigin durumuna ve akis hizina gore hareket etmem gerekiyordu eh biraz da ben zorladim ama ben hiz seven birisi degilim zaten, belki de motorun gordugu gorecegi hiz limiti bu olacaktir, ama yinede daha rodajdaki bir motorun bile bu hizlari gormesi pek anormal ben onu belirtmek istemistim... dostum kapı dağına kee way 150 ile gittim yaklaşık 1050 km yol yaptım 90 ı geçemedim eğer uzun yol yapacaksan 110 120 isteniyor yoksa yol çile olur. 120 yapacaksın ama zevk alacaksın titremeyeceksin motorun üzerinde :) eğer şehir dışına çıkacaksan motorun en az 500 lük olacak ve ben bir dragstar alacağım 150 lik yada 250 lik le bu yollar gidilmez

cemcem
07.Haziran.2007, 00:38
valla bu yaz ben gidebildigim kadar gitmeyi dusunuyorum once marmara turu ardindan ege ve akdeniz en son karadeniz turu ile de bitirmeyi dusunuyorum, cadirimi ve uyku tulumumu alip yollara vuracam kendimi... Umarim Regalim bu yollara dayanir...

handojoe
07.Haziran.2007, 00:45
hele bir yollara çıkta görürsün... ben 1050 km yol yaparken arka sinyaller düştü, sağ ayna düştü, kornaların biri düştü, egzos bağlantı yerinden koptu , stop lambası kesti, vites klamensi koptu, bunlar seninde başına gelebilir dostum regalcim

kaldera
07.Haziran.2007, 10:53
hele bir yollara çıkta görürsün... ben 1050 km yol yaparken arka sinyaller düştü, sağ ayna düştü, kornaların biri düştü, egzos bağlantı yerinden koptu , stop lambası kesti, vites klamensi koptu, bunlar seninde başına gelebilir dostum regalcim

eski bir kızılderili derki;
iyi at sahibine göre kişner.. :cheesy:

infinitedreams
07.Haziran.2007, 11:43
Rodajdaki bir motorun 110 görmesi normaldir. Anormal olan onu zorlamaktır ki senin zorladığını düşünmüyorum. Çünkü Rodaj sürecinde her ne kadar düşük hızlarda, rodaja uygun devirlerde gitmemiz gerekse de arada sırada kısa süreler için yüksek hızları da görmeliyiz diye biliyorum.
Yoksa kılavuza bakıp 500 km boyunca 40km/s'yi geçmezsek bir daha hiç geçemeyiz gibime geliyor :)

Nihayetinde motorunun 110'u görmesinde bir anormallik yok. Henüz 80 km'de olduğun için biraz risk var. Sıkılmamış bir vida gibi şeyler...