PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vites Boşta Işığı

Lamort
13.Ocak.2009, 12:39
Merhaba ilk RR'ımın ilk bakımını yaptırdıktan sonra sorunlarım bitti ve rahatlığın tadını çıkartırken 2 gündür vites boştayken o meşhur yeşil ışık yanmamakta bunun nedeni ne olabilir?

Birde kronikleşen egzoz ile motor arasındaki manifold saplamalı vida ve somunum 3. kez kırıldı ve sürekli patlak bir ses veriyor. Bunun nedeni ne olabilir ? 2-3 haftada egzoz indirmekten pazarlarımı bu sekilde harcamaktan çok sıkıldım bu sorunlarıma bir çözüm bulabilirseniz sevinirim.

gençer
13.Ocak.2009, 13:21
Merhaba ilk RR'ımın ilk bakımını yaptırdıktan sonra sorunlarım bitti ve rahatlığın tadını çıkartırken 2 gündür vites boştayken o meşhur yeşil ışık yanmamakta bunun nedeni ne olabilir?

.

önemli bişey değil .temassızlıktan yapıyor, benimkide yapıyor, serviste düzelttiler yine yapıyor bende artık kafaya takmıyorum. diğer sorunuda bilen birileri cevaplar sanırım.

Lamort
14.Ocak.2009, 09:26
Sanırım Başıma gelen olaylar RR kullanıcalıların başına gelmedi. Gene çözümsüz kaldık desene ...Gençer bey size çok teşekkürler yorumunuz için.

doğan
14.Ocak.2009, 11:39
yeşil ve mavi ışığın altındaki kablolar çok eğreti tutturulmuş durumda. vibrasyondan dolayı genelde gevşiyor ve tamassızlık yapıyor. 2-3 sefer benimde söndü. ve her iki ışığın kapağıda yerinden çıkıp düştü. en iyi çözüm. kabloları iyice elden geçirmek ve yerine sabitlemek.

deep-impact
14.Ocak.2009, 17:03
Bu arada ampulun patlak olma ihtimalini göz önünde bulundurmak lazım eksoz civatasını direk çelik civata kullanarak sanırım halledebilirsin.

Lamort
14.Ocak.2009, 18:12
Çok teşekkürler ilginiz için... orda kullanılan somunun bir kalınlık yada dişsayısı önemlimi_?_

bozkurt
14.Ocak.2009, 18:47
Merhaba kardeşim,
vites ışığı için önce ampulü kont et,sağlamsa yerinden çıkar ve soketleri ince ağızlı bir kargaburun ile ıyice sık,takarken de kapağın altına ince tabaka silikon ile sabitle,mümkünse en az bir gün binme.
Egzot manifoltu içinse,saplama yuvasında kırıldı ise biliyorsun mutlaka yeni saplama yuvası açmak lazım.Eğer gerekmiyorsa,arızanın neden yaptığını bulmak lazım.Ekzost'un alttaki bağlantılarına baktınmı?Vida düşmüş ekzost yerinden oynayıp üst tarafta kastırma yapmış olabilir.
Bunun en güzel çözümü bulunduğun yerdeki iyi bir usta ekzost çuya gidip sorunu kökten çözmen.
Umarım naçizane yardımcı olabilmişimdir.
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kal.

Lamort
15.Ocak.2009, 09:52
Çok teşekkürler ali abi valla ışığı söktüm baktım hiç bir sorun gözükmüyor sanırım ampul patladı. Birde ustaya göstereyim. Egzost olarak evet saplamalı vida içinde kırıldı ve tutacak yer bile yok sanırım sanayide çıkırtılacak. Alttaki bağlantılarını kontrol ettim. Saçma bir düzenle montelenmiş bana göre koskoca egzost bir motora bağlantısı var birde diğer egzost a bağlantısı var onuda 3 tane civata tutuyo toplam 5 civatayla böyle bir motorun en önemli parçalarından birtanesi olan egzostu bu sekilde yapılandırılması teknik bir aksaklık. Yorumlarınız için çok teşekkürler...
Bunun birdaha krılmaması için ne yapmam gerekli bu konudada beni aydınlatırsanız sevinirim.

foreman
15.Ocak.2009, 22:43
gorkem kardesım...
o saplamaların kolay kolay kırılmayacagı aşıkar...
muhtemelen senın makınada vıbrasyon var...
ön motor kulaklarını kontrol et.oralardakı asırı bosluktan dolayı motorunu one ve arkaya dogru hareket etmesıne sebep olabılır.buda eksoz saplamalarına ekstra yuk bınmesıne ve kısa surede kopmasına yol acıyor olabılır...

saplamaları bloga sıktıktan sonra eksoz borusunu yerıne oturt.ama borunun ıcındekı yuksuğe dıkkat et.eksoz blok delıgıne ıyı ve tam oturduguna emın ol.
tam olarak oturduktan sonra somunlarını sık.ama cok degıl.yuksuk yerıne tam oturmus ıse somunları azda sıksan patlak bır ses cıkmayacaktır...
bırde bu somunları sıkarken motorunun soguk olmasına ozen goster.sıcak saplamaları sıkarken metalın dırencı azalır.buda kopmasına sebep olur...

Lamort
16.Ocak.2009, 11:48
gorkem kardesım...
o saplamaların kolay kolay kırılmayacagı aşıkar...
muhtemelen senın makınada vıbrasyon var...
ön motor kulaklarını kontrol et.oralardakı asırı bosluktan dolayı motorunu one ve arkaya dogru hareket etmesıne sebep olabılır.buda eksoz saplamalarına ekstra yuk bınmesıne ve kısa surede kopmasına yol acıyor olabılır...

saplamaları bloga sıktıktan sonra eksoz borusunu yerıne oturt.ama borunun ıcındekı yuksuğe dıkkat et.eksoz blok delıgıne ıyı ve tam oturduguna emın ol.
tam olarak oturduktan sonra somunlarını sık.ama cok degıl.yuksuk yerıne tam oturmus ıse somunları azda sıksan patlak bır ses cıkmayacaktır...
bırde bu somunları sıkarken motorunun soguk olmasına ozen goster.sıcak saplamaları sıkarken metalın dırencı azalır.buda kopmasına sebep olur...

Evet egzost u 3 ü indirişim soğukken yapmak alışım için çok önemliymiş Teşekkürler abi. Dün aksam çıkardım sanayiye gidip sonra bir civatıcıdan 4 adet tırtırlı pul 2 tane saplama (bir tarafı tersine dönen diğeri düze doğru tırtıkları olan tam bilmiyorum adını civata aldım) 4 tane o beşgen (2si kapalı 2 si açık )somunlardan aldım.

Dün gece saat ikiye kadar monteleme işlemi için uğraştım :)İlk basta saplamayı elimle sıktım ortasına kadar zaten oraya kadar giriyomuş yaklaşık 4-5 cm/(Toplam boyut )yaklaşık iki cm motor blok içindeydi en iyi sonucu yüzük ile ilk somun arasına tırtırlı pulu koydum sonra somunu sonra tekrar tırtırlı pulu en sonda bir tarafı kapalı bir somunla hem sağlam hemde tırtıklı pulla rgevşemeyi ve vibrasyonu azaltığını gördüm. Umarım benim sorunum bir baskasınada olursa bu deneyimim yararlı olur.

Ayrıca abi "ön motor kulağı" ne demek tam nerde tam bilmiyorum ben 4-5 aylık motor kullanıcısıyım :D bu konudada yardımcı olursan abi bir bakarım belki sıkılmaya ihtiyacı vardır.