PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : marş basmıyor... okü sorunu mu sizce?

saltuque
19.Ocak.2009, 16:45
selam,
5 haftadır yatan motorumu dün hava alsın diye gezdireyim dedim. komtağı çevirip marşa bastım ve tısss... hiç bir tepki vermedi. vites boşta lambası yanıyor, farlar yanıyor ama marşa basınca vites lambasının ışığı biraz azalır gibi oluyor ve çıt sesi bile çıkarmadan öölece duruyor. daha önce de 15 gün kadar yatırınca başıma gelmişti ama vurdurup çalıştırmıştım ve 2 dk çalıştırıp stop ettiğimde marş almaya başlamıştı. Dün 20 dk kadar sitede turladığım halde hala marş almıyor? acaba oksitlenme falan mı vardır bir yerinde yoksa yattığından, akünün gücü azaldığından mı marşa basmıyor? ööle olsa 20 dk da yeterince şarj olmuştur diye düşünüyorum...

bir büyüğüm akünün ömrü dolmuş olabilir diye yorum yaptı... farları yakabilecek kadar enerji depolayabiliyorken marş motorunu bi kere bile döndürebilecek güçte enerji depolayamıyorsa haklı olabilir diye düşünüyorum. eski arabamda akü öldüğünde merkezi kilidi açabiliyor ancak marş motoruna hareket veremiyordum...

sizce de aküden midir yoksa marş müşürü falan mı (öyle bi parça var mı yok mu onu da bilemiyorum) arızalanmıştır?

önümüzdeki 2 hafta servise falan da götüremiyeceğim yoğunluktan dolayı... eğer aküyle ilgili ise yakındaki elektrikçide halletmeye çalışacağım, yoksa ali ustaya gitmek için bir kaç hafta beklemem gerekecek...

kaanka
19.Ocak.2009, 18:32
Akünü sök bakıma ver, suyunu felen tamamlattır,sonra şarja bıraktır, şarj tutmazsa aküyü yenile. Bu aylarda soğuktan dolayı ve motoru yatırıyorsan akü bitiyor haberin olsun...

saltuque
19.Ocak.2009, 18:51
evet akü biter diye uyarmışlardı ama kontağı açınca farları yanar görünce sevinmiştim akü bitmemiş diye:) demekki bitmişmiş...

aidikurt
19.Ocak.2009, 20:17
valla farları acınca farlar yanıyorsa sadece marsa basınca ses gelmıyrsa tık tık dıye ses gelmesı lazım o zaman mars rolesı gıtmıstır.

sophist
10.Nisan.2010, 13:11
benim de benzer bir sorunum var bu arada ben de yeniyim.
sorunum şu 3 gün arayla motora binmek istediğim zaman oluyor genelde:marşa bastığım zaman sadece çıt çıt diye ses geliyor motor çalışmıyor.vurdurrarak çalışıyor bir süre gidiyorum stop edip açtığımda sorunsuz çalşıyor ama her defasında sanki hiç iletim yok.
farlar,sinyaller korna sıkıntısız çalışırken marştan sadece çıt sesi gelmesi ne ile ilgili olabilir ve bu sorunu nasıl çözebilirim.

Uzay
10.Nisan.2010, 14:58
sorunum şu 3 gün arayla motora binmek istediğim zaman oluyor genelde:marşa bastığım zaman sadece çıt çıt diye ses geliyor motor çalışmıyor.vurdurrarak çalışıyor bir süre gidiyorum stop edip açtığımda sorunsuz çalşıyor ama her defasında sanki hiç iletim yok.
farlar,sinyaller korna sıkıntısız çalışırken marştan sadece çıt sesi gelmesi ne ile ilgili olabilir ve bu sorunu nasıl çözebilirim.

Bana akü ömrünü tamamlıyor gibi geldi.

sir82
10.Nisan.2010, 15:37
Aynı sorun benim RR de var Akümü yeni aldığım gün de aynısını yaptı. Vurma yapıyor ama motorda yanma ile çalışma oluşmuyordu. Gerçi hala öyle hep vurdurarak çalıştırıyorum aradan 3,4 gün geçtimi hiç dokunma bana dier. Aldığım genel cevaplar akü bitmiş olabilir ,konjektör arızalıdır değişebilir, alternatör de, karbüratör temizlenebilir, motoru fazla yatırmamalı binilmesede arada bir çalıştırılıp akü şarj edilmeli, sonuç e işsizim param olsaydı yaptırırdım :)

asi_kaptan
10.Nisan.2010, 15:40
bence de sorun aküden kaynaklanıyorr uzun farların b ile yanabilir ama akü ömrü tamamlamaya yakınsa ki yakın gibi bence değiştir yada bakıma sok aküyü bu arada soguk havalarda bütün mootorlar yapar aynı şeyii 12 saatte bile akü düşebilir!!!

uzun lafın kısası bir süre daah kullan aynı sorunu yapmaya devam ediyıorsa yeni bi akü al!!!

orpheus
10.Nisan.2010, 16:05
Arkadaşlar her nekadar daha motorumu alamadıysamda konuştugum motorcu arkadaşlarım ve bu sitede edindigim muhtelif bilgilerden ve 1 yıl kadar motor kulanma tecrübemle konuşuyorum..
Motorsiklet motorlarını araba motorlarından farklı olarak düşünmeyin mantıken.
Araba motorlarının daha sadesi motorsiklet motorları..
Ve bir sorun oldugunda avantajlı tarafı ben burdayım sorun bu diye bagırıyor..:D:D:D
Arabada aynı şeyi yapsa iki şeyden süphelenirsin..
Biri akü biri marş...
Kutup başlarına bak suyuna bak önce..
Sorunun ne oldugunu o söyler..:D

sophist
10.Nisan.2010, 18:29
Arabada aynı şeyi yapsa iki şeyden süphelenirsin..
Biri akü biri marş...
Kutup başlarına bak suyuna bak önce..
Sorunun ne oldugunu o söyler..:D

bu akşam ilk işim aküye bakmak olacak ,çarpılma riskim falan yoktur umarım:)

cenkerdemir
10.Nisan.2010, 19:21
12 wolt birşey yapma ama iki uca aynı anda metal deydirme.

Uzay
10.Nisan.2010, 19:26
bu akşam ilk işim aküye bakmak olacak ,çarpılma riskim falan yoktur umarım:)

Elini belini dilini iki kutup başına birden değdirmezsen sorun yok :p Özellikle dilini :mrgreen:

CELİL
10.Nisan.2010, 20:09
lanbaların sorunsuz yanıyorsa aküde azda olsa voltaj var demektir ama yaterli voltaj yoksa bile yavaşta olsa marşın dönmesi lazım akü ve marşın üstündeki kabloları kontrol et gevşemiş veya oksitlenmişde olabilir onlarda bişey yoksa akü şarz almıyor olabilir o zaman servisin bakması lazım kolay gellsin :)

orpheus
14.Nisan.2010, 18:41
Elini belini dilini iki kutup başına birden değdirmezsen sorun yok :p Özellikle dilini :mrgreen:
Uzay var ya koptum gülmekten:D:D
uzun uzun ömürler yaşıyasın sen :D:D

snsl66
16.Nisan.2010, 00:10
olmazsa olmaz şart değilse bile her motorcunun evdeki takım çantasında bir avometresi olması taraftarıyım. pahalı bir alet değil üstelik kullanmasıda oldukça basit. akümüzde kaç volt var ? marşa bastığımızda voltaj ne kadar düşüyor? rolantide ve gaz açtığımızda ne kadar dalgalanıyor bunları bilmek bir sorunla karşılaştığımızda fikir vermek için işimize yarayabilir. ben şahsen elektroliz ölçen şırıngalardan almayıda düşünüyorum.