PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : konjektör problemi ?

tan21
24.Nisan.2007, 15:23
slm arkadaşlar küçük bir problemim var aküm yeterince şarj edilmediğini bugün öğrendim 12 v 6 amper bir aküm var( mutlu akü ) 1 ay önce aldım bugün bir problemim çıktı akü boştu ve direk aldığım oto elektrikçiye gittim konjektörün yeterli şarj etmiyor dedi bende kaçak varmı diye kontrol ettirdim.
Kaçak yok! akü şarj olmuyor normal seyirde 12.3volt- 12.2volt- 12.1volt felan yazıyor ama ışık ve fan açıldığında (radyatör fanı)11. 3volt - 11 .0volt a kadar düşüyor.''Bu voltajın 13volt- 12.5volt seviyelerinde olması gerekir'' dedi oradaki oto elektrikçi ...
motor çalışırken konjektör yeterli beslemeyi yapmıyor motorum regal raptor 250 dd 9-b dadwy class 14500 km de bir makina 2 yıl garantisi var radyatördeki fan müşirini iptal ettim ve fan' ı elimle tek bir düğme ile kontrol ediyorum. müşirin yanı sıra termostatıda iptal ettim...Müşiri iptal etmekten konjektör bozulur mu? bu parça garanti kapsamında ama yetkili bayi konjektör arızasını benim fana bağladığım mikro anahtardan olduğunu ima etmeye çalıştı...
siz nedersiniz konjektör neden arızalanır ? şarj bobini şarj ediyor konjektör ise bunu aküye iletiyor akümde bir problem olmadığını söylüyorlar aküde bir problem varsa nasıl anlarım ... ayrıca kaçakta yok ! kontrol ettirdim . kontak kapalı olduğundada cdi elektrik sızıntısı kaçağı yapmıyor ama konjektörü değiştirmeye servis yanaşmıyor ki ben bu zamana kadar hiç garanti kullanmadım tavsiyelerinizi bekliyorum ..

kaldera
24.Nisan.2007, 15:30
fan müşürünü neden iptal ettiniz? ayrıca konjektörle fan müşürünün biralakası yok.
konjektör marş motorundan gelen şarzın (motorların bir çoğunda şarz dinamosu yoktur.şarz marş birliktedir)düzenlenmesi ayarlayıp aküye doğru akım gönderir.kısaca görevi budur konjektörün.

ben size başka bişe önermeden önce konjektör arızalarının tamamına yakınında
fazla şarzdan ötürü akü suyu kaynamadan ötürü eksiltir
elektirk aksamında ki ampuller i yakar
varsa cdi , beyin yakabilir..

diyeceksinizki bu şikayetlerim yok..diğer taraftan da bahsettiğiniz sorunun konjektörden olması muhtemel olsada siz başka bir yerde aküyü tekrar kontrol ettirin..
akü gözlerinden biri bozuk olursa varsayalım , yüke bindiği zaman elinizdeki cihazın değerleri düşecektir..
siz uygunsanız aküyü bir başka yerde kontrol ettirin derim..büyük ihtimal akün şarz tutmuyor..bir veya iki göz arızalı olablir.
konjektör ihtimali daha sonra düşünülmeli..kolay arıza yapmayacağı gibi tamiride mümkün değildir..eğer arızalı ise değişmesi lazım.garanti de olması gereken bir aksamdır. bu parça arıza yaparsa zaten %99 yukarda yazdıım fazla şarz arızası yapar.
yani eksik şarz değilde fazla şarza sebeb verir ki budaha ciddi sorunlara neden olur.

tan21
24.Nisan.2007, 15:42
saol ya aslında motosiklet nettede bunu yazdım orada da bir kardeş aküde problem olabileceğini söyledi bir göz arızalıdır dedi bunu aküyü garantiden değiştirerek yapabilirsiniz dedi konjektör yeterince şarj etmiyor dediler bana ama bu zamana kadar yani 14000 kilometre şarj etti şimdi niye etmiyor diye soruyorum kendime bu arada konjektör 62 ytl yani pahalı bir parça

mesela aküm tam diyelim gündüzde far kullanıyorum bu prensibim, ayrıca fanda sürekli çalışıyor bunu ben öle yaptım yani manuel bir değişiklik (termostattı iptal ettirdim yani söktüm ) bunların yanı sıra yolda giderken kornaya bastığımda kornadan kısık ses geliyor ışığımda sürekli kısık yanıyor hepsini kapatıyorum biraz topluyor sonra bir açıyorum 5 dakkada gidiyor:) işte tam problem buradan başladı ben bunun üstüdne gittim baktım nedir ne değildir diye ama büyük ihtimal akü sizinde dediğiniz gibi

kaldera
24.Nisan.2007, 15:58
konjektör yeterince şarj etmiyor dediler bana ama bu zamana kadar yani 14000 kilometre şarj etti şimdi niye etmiyor diye soruyorum kendime bu arada konjektör 62 ytl yani pahalı bir parça

mesela aküm tam diyelim gündüzde far kullanıyorum bu prensibim, ayrıca fanda sürekli çalışıyor bunu ben öle yaptım yani manuel bir değişiklik (termostattı iptal ettirdim yani söktüm ) bunların yanı sıra yolda giderken kornaya bastığımda kornadan kısık ses geliyor ışığımda sürekli kısık yanıyor hepsini kapatıyorum biraz topluyor sonra bir açıyorum 5 dakkada gidiyor:) işte tam problem buradan başladı ben bunun üstüdne gittim baktım nedir ne değildir diye ama büyük ihtimal akü sizinde dediğiniz gibi

bahsetttiğin km yi yapmış olmaz zaten yeterli süre.
ancak yolda giderken söz konusu şikayetler olmaması lazım..siz konjektörü değişip bir deneyin olmazsa..sökün oto elektirkçilerde en uygun olanını bulursunuz..fiyatlarıda dediğiniz gibi yüksek değil..

Aksu
24.Nisan.2007, 16:19
Kaldera dediklerine tamamen katılıyorum.
Tan 21, fan müşürüne güvenmedin direk bağladın ve elle fanları açıp kapatıyorsun herhalde harareti kontrol etmek için de gösterge taktırmışsındır. Termostadı neden iptal ettin, kış günü uğraş ki ısınsın. Garanti veye değil en kısa zamanda konjektörü değiştir. Bozuk konjektör eksik şarj ettirir lamba yanmıyor akü basmıyor dersin fazla ettirir, akü içi petek bağlantılarını kopartır aküyü yersin diğer elektrik aksamına vereceği zararları Kaldera yazmış zaten. Geçmiş olsun.

kaldera
24.Nisan.2007, 17:12
evet bide termostatı çıkarmıştı değilmi.. :P :P elinden geleni yapmışın yane
hiç iyi bir şey yapmamışsınız.hemen takın onu yerine..motora zarar veriyorsunuz..onun görevi motoru sabit ısıda tutmak.
ne çok ısınacak nede çok soğuyacak.
Motorun maksimum performans ve verimlilikte çalışmaları ancak belirli sıcaklıkta olur.
Motor ilk çalışmaya başladığında su soğukdur .. kapalı olan termostat suyun motorun içinde dolaşmasına karışmaz. motor suyunun ısınmaya başladığı zaman kendini kontrollü ve istenilen miktarda açarak sabit ısıda tutar.

eğer bu termostat olmasza suyun hep soğuk olacağı için motoru daha çabuk aşındırırsınız..yakıtıda arttırırı...bide fanlar açık sürekli.. :P

emrahss
24.Nisan.2007, 18:12
Bende de aynı sorun olmuştu, aküyü değiştirdim fayda etmedi, em sonunda dikkatli bakıldığında konjektörün kablolarının çıktığı görüldü. Belki sorun sandığınız kadar karmaşık olmayabilir.

aslanburclu
24.Nisan.2007, 19:26
çok bilen çok yanılır çok karıştıran iyice bulandırır bilmediğin işi karıştırmıyacaksın regallerin servisi var. ustaları var bu işi bilenleri var
kısacası babaları var .

ToMCaT
24.Nisan.2007, 20:31
akücülere ben inanmıyorum; bencede bir servise gidin benimde benzer bir problemim var motoruma aldığım yeni 12 volt 20 amper aküyü iki gün sonra kontrol ettirdim 1 gözü ölü çıktı. banada mootor şarj etmiyo dediler ama zaten makinanın üzerinde kendi voltmetresi var sürekli takip ediyorum 13 volt voltajı sürekli gösteriyor. siz önce aküyü kontrol ettirin gözlerin hepsine baksınlar. daha sonra ki adımda servise şarj kontrolü yaptırın.... her sıfır akü sağlam çıkacak diye bir garanti yok....

tan21
25.Nisan.2007, 17:28
konjektör 65 ytl - termostat 33 ytl - fan müşürü ise tam 62 ytl birde bunların montajı var tabi yine giren kullanıcıya girdi bu zamana kadar ne garanti kullana bildim nede başka birşey garantikapsamı olmasın diye bu zamana kadarda hep zamanında servise gittik termostatı kesinlikle tatmam gerek tabiki anlıyorum bunu buradan müşiriiptal ettirmedim aslında ama dediğim gibi çalışıp çalışmadığını bilmiyorum

kaldera
25.Nisan.2007, 18:25
konjektör 65 ytl - termostat 33 ytl - fan müşürü ise tam 62 ytl birde bunların montajı var tabi yine giren kullanıcıya aslında

bu fiyatları yüksek gerçektende :P
bak sen termostadını tak yerine.hararet müşürün arızalı değil galiba yazdıklarına göre..
genel olarak kullanıcılar fanların çalıştığını görmedikleri için arızalı olduğunu düşünüp kurcalamaya başlıyorlar.
aslında yeterli ısınmadığı için fanlar çalışmıyor.
akünden önce emin ol bozukmu değilmi..daha sonra
konjektörünü sök..al eline büyük oto elektrikçilerde türlü çeşidi var.şekli şemali farklı olsa bile uygununu bulursun.
küçük bir parça zaten..yerli olarak da markalar mevcut ve ucuz.

uni88
27.Nisan.2007, 13:28
Ulan bu çinliler piyasaya girdiler insan sıfır maldan bile şüphe eder oldu!!!

tt06
24.Mayıs.2007, 14:20
konjektör 65 ytl - termostat 33 ytl - fan müşürü ise tam 62 ytl birde bunların montajı var tabi yine giren kullanıcıya girdi bu zamana kadar ne garanti kullana bildim nede başka birşey garantikapsamı olmasın diye bu zamana kadarda hep zamanında servise gittik termostatı kesinlikle tatmam gerek tabiki anlıyorum bunu buradan müşiriiptal ettirmedim aslında ama dediğim gibi çalışıp çalışmadığını bilmiyorum

Bu fiyatlar biraz yüksek ben sana en son fiyatları vereyim
fan müşürü 52 ytl Termostat : 29 Ytl konjektör 56 YTL tabii bunlar liste fiyatları
belli iskontolarda olur
Ama sana bir tüyo vereyim yukarıda ki parçaların hepsi garanti kapsamına giren şeyler
Özellikle konjektör kesinlikle girer . Çünkü konjektöre senin direkt müdahale şansın yok Sen hakkını biraz ara bence

MotoJunior
24.Mayıs.2007, 14:49
arkadasım eğer gelebilirsen sorununa çözüm getirelim değişmesi gereken parça varsa mudahele edelim tt 06 arkadasımızın yazdığı fiatlar dogrudur fakat değişmedende bu sorunu çöze biliriz.

tt06
24.Mayıs.2007, 14:49
slm arkadaşlar küçük bir problemim var aküm yeterince şarj edilmediğini bugün öğrendim 12 v 6 amper bir aküm var( mutlu akü ) 1 ay önce aldım bugün bir problemim çıktı akü boştu ve direk aldığım oto elektrikçiye gittim konjektörün yeterli şarj etmiyor dedi bende kaçak varmı diye kontrol ettirdim.
Kaçak yok! akü şarj olmuyor normal seyirde 12.3volt- 12.2volt- 12.1volt felan yazıyor ama ışık ve fan açıldığında (radyatör fanı)11. 3volt - 11 .0volt a kadar düşüyor.''Bu voltajın 13volt- 12.5volt seviyelerinde olması gerekir'' dedi oradaki oto elektrikçi ...
motor çalışırken konjektör yeterli beslemeyi yapmıyor motorum regal raptor 250 dd 9-b dadwy class 14500 km de bir makina 2 yıl garantisi var radyatördeki fan müşirini iptal ettim ve fan' ı elimle tek bir düğme ile kontrol ediyorum. müşirin yanı sıra termostatıda iptal ettim...Müşiri iptal etmekten konjektör bozulur mu? bu parça garanti kapsamında ama yetkili bayi konjektör arızasını benim fana bağladığım mikro anahtardan olduğunu ima etmeye çalıştı...
siz nedersiniz konjektör neden arızalanır ? şarj bobini şarj ediyor konjektör ise bunu aküye iletiyor akümde bir problem olmadığını söylüyorlar aküde bir problem varsa nasıl anlarım ... ayrıca kaçakta yok ! kontrol ettirdim . kontak kapalı olduğundada cdi elektrik sızıntısı kaçağı yapmıyor ama konjektörü değiştirmeye servis yanaşmıyor ki ben bu zamana kadar hiç garanti kullanmadım tavsiyelerinizi bekliyorum ..

Aynısını sana motosiklet.net de yazmıştım büyük bir ihtimalle senin problemin orda belirtiğim problem çünkü geçen sene epey bir bu şekilde , konjektörü ve statörü sağlam olduğu halde, şarz tutmayan motorla uğraşılmıştı uğraşmıştık hatta Distirübitör firma bu sorunu halletmek için motorlara mutlu akü takmak istedi aküde bi sorun var diye ama daha sonra çok basit bir yöntemle bu sorun hallodu. sorunun
%100 bundandır diyemiyorum ama Sana Tavsiyem User Manual - Kullanıcı El kitabını en arka sayfasında Elektrik şeması var onu büyülterek fotokopi çektir. Ve iyi bir elektirkçiye göster.

Saygılarımla

tan21
31.Mayıs.2007, 01:53
sorun cözüldü sorunum bir kablo kopmasındanmış motora bindiğinizde sol ayağınızın altından baktığınızda DADWY yazan kromajlı yuvarlak yere doğru bir kablo geçiyor bu kablo yanmış ve kopmuş yine servis hatası tabiki ondan sonra kahramanlarda burak 21 de çok sevdiğim ve bizi çin motorlara bindiğimiz için aşağılamayan bir servis buldum oraya yaptırdım 10 ytl istedi 20 ytl verdim helal olsun 2 servis olayı çözemedi parçalar değişti neredeyse aküde değişiyodu oda değişti yuahsa akü yaktım tahlihsizlikler ardı arkası kesilmiyor aküm yani eski akümü biri satın almak istedi ve çıkarttım sarş ettirdim vericektim çocuk qalmadı önemli değil dedim motora taktım konuşurken artı ile eksiyi yanlış uçlara takmışım (kullanıcı hatası ) motor 3 gündür yatıyo servise götürücem ayağım gitmiyo ya beyin yandı yada diyot yandı yada sigortada bir problem var marş ışık korna sinyal hiç bir şey çalışmıyor sigortayı kontrol ettim oda ii durumda ama hala çalışmıyo yani motorda elektrik namına tık yok umarım konjektör felan yanmamıştır bakalım ne masraf açtım iiilik yapalım derken gözü böle çıkardık tav oldum

lunatic
31.Mayıs.2007, 05:57
Geçmiş olsun kardeş. Işık Korna marş'ın beyinle bi alakası yok. Beyin dediğin zaten basit bir ateşleme sistemi. Sigortayı gözle mi muayene ettin. Bazen dipten kopuyor teli farketmiyorsun. Sen iyice bir kontrol et. Sağlam akü ve doğru bağlı uçlarla tabiii :)

tt06
31.Mayıs.2007, 19:45
sorun cözüldü sorunum bir kablo kopmasındanmış motora bindiğinizde sol ayağınızın altından baktığınızda DADWY yazan kromajlı yuvarlak yere doğru bir kablo geçiyor bu kablo yanmış ve kopmuş yine servis hatası tabiki ondan sonra kahramanlarda burak 21 de çok sevdiğim ve bizi çin motorlara bindiğimiz için aşağılamayan bir servis buldum oraya yaptırdım 10 ytl istedi 20 ytl verdim helal olsun 2 servis olayı çözemedi parçalar değişti neredeyse aküde değişiyodu oda değişti yuahsa akü yaktım tahlihsizlikler ardı arkası kesilmiyor aküm yani eski akümü biri satın almak istedi ve çıkarttım sarş ettirdim vericektim çocuk qalmadı önemli değil dedim motora taktım konuşurken artı ile eksiyi yanlış uçlara takmışım (kullanıcı hatası ) motor 3 gündür yatıyo servise götürücem ayağım gitmiyo ya beyin yandı yada diyot yandı yada sigortada bir problem var marş ışık korna sinyal hiç bir şey çalışmıyor sigortayı kontrol ettim oda ii durumda ama hala çalışmıyo yani motorda elektrik namına tık yok umarım konjektör felan yanmamıştır bakalım ne masraf açtım iiilik yapalım derken gözü böle çıkardık tav oldum

Beyin kolay kolay yanmaz sigortan da bi sorun var sigortan sağlam ise sigortanı yani o küçük ampulü sök tekrar tak sağlam ise düzelir motorun çalışmaya başlar. çalışmazsa yeni bir siğorta tak tamammı. Geçmiş olsun inşallah motorun düzelir ve gönül rahatlığıyla binersin