PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : öntakim Bakimi

kayar2
25.Ocak.2009, 00:33
Geçen Gün Baktim ön Maşalarda Yag Lekesi Var Keçelerden Yag Terliyor Motor 23 000 Km Ye Geldi Normaldir Oturdum Söktüm Lastiği Ve Baglantilari Sag Maşayi Söktüm Keçe özel Sonra Araştirdim Daha Güzel Uygun Bir Keçe Bulup Yagini Da Değiştirip Taktim Diğerinide Daha Kestirmeden Kisa Zamanda Halettim şimdi Motorun önü çok Güzel Esniyor Normalde 2 Senede Yagin Değişmesi Gerekiyor Zamani Gelen Arkadaşlara Tavsiye Ederim Eli Anahtar Tutanlarada Yardimci Olurum

bozkurt
25.Ocak.2009, 19:57
Aydınlatıcı bilgilerin için çok teşekkürler hocam.
Sağol varol.
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kal.

foreman
31.Ocak.2009, 21:12
hocam ellerıne saglık...
velekın resımlı ve acıklayıcı bır yazı yazmıs olsaydınız daha bır makbule gececektı...

kayar2
02.Şubat.2009, 00:15
evet resimli olsa daha güzel olurdu ama eminim biraz ani oldu ve yanlız yaptığım için resim aklıma gelmedi aslında bu resim işinden anlıyan bir arkadaş yakınlarda olsa sökerken takarken resiml çekerse yayınlarız arkadaşlara daha faydalı oluruz

siyahus
02.Şubat.2009, 15:14
nerede oturduğunuzu bildirirseniz , yakında olan arkadaşlar sizinle beraber bu işlemi gerçekleştirebilir. Emeğinize sağlık. Birde yeni keçeleri nereden ve nasıl alınabileceğinide yazarsanız cok güzel olur. Teşekkürler.

kayar2
03.Şubat.2009, 11:11
üsküdar da ve bostancı arasdında ki arkadaşlar bana yakın sayılır keçeler her hangi bir keçeciden bilyacıdan temin ediliyor

foreman
17.Şubat.2009, 21:51
hocam su ısı tane tane anlatman mumkun mu?
yag olarak ne kullandın?
kecenın bı numarası varmı?
sokum ıslemını sırasıyla yazarmısın..
sokunce bı suprızle karsılasmayalım...

bende fotolar sıtemızde yayınlarım...

zeko
17.Şubat.2009, 23:10
arkadasalr yakında ben toplıcam fotoralarla anlatırım size veya zamamnım olursa siizin icin toplıyomus gibiyaparım fotolarını cekerim :D:D:D bide cok onemli her eyrde satılıyo dediniz ya keceleri onlar olmaz ozel basınca dayanıklı kece olması lazım kececiye gitiginizde belirtin basınca dayanıklı kece cunku normal piasada satılan kecelr basınca dayanmıyo patlıyo bizim endruda oyle oldu 2 kere topladık 2 sindede patladı simdi patlak yag kacırıyo kececiye soyledik getirecek basınca dayanıklı kece

kaanka
18.Şubat.2009, 09:54
arkadasalr yakında ben toplıcam fotoralarla anlatırım size veya zamamnım olursa siizin icin toplıyomus gibiyaparım fotolarını cekerim :D:D:D bide cok onemli her eyrde satılıyo dediniz ya keceleri onlar olmaz ozel basınca dayanıklı kece olması lazım kececiye gitiginizde belirtin basınca dayanıklı kece cunku normal piasada satılan kecelr basınca dayanmıyo patlıyo bizim endruda oyle oldu 2 kere topladık 2 sindede patladı simdi patlak yag kacırıyo kececiye soyledik getirecek basınca dayanıklı kece
Zeko şu motoru artık biran önce toparla kardeşim...:x
Merakla bekliyoruz yawwww:p:p

zeko
19.Şubat.2009, 20:06
ya toplanmıyo biyerden bisey cıkıyo kesin daha parcalr gelecek para buala bilirsem oda siiparis vercem ölme esem ölmeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee anlıcanız eylul ayına anca cıkar :D:D:S

kayar2
20.Şubat.2009, 01:50

zeki kardeşim normal keçeleri çift dudaklı aynısını bulamıyorsun 2 keçe üst üste takabiliyorsun eskisinden daha dayanıklı oluyor yanlız yag miktarını fazla doldururusan o zaman sıkı bir darbede patlatır yag
miktarına dikkat buraya uyan keçe de eksantirik keçesi arabaların 2 keçe yerine 4 tane takıyorsun ben topladım 1000 km oldu gayet iyi tavsiye ederim fotalarsan güzel olur

foreman
22.Şubat.2009, 00:26
ben ve benım gıbı meraklılar halen bu ısın nasıl yapıldıgını acıklayıcı bı yazıyla beklıyoruz...:x

kayar2
22.Şubat.2009, 01:13
nasıl yapıldıgını yazayım
önce motoru ön tekerlek havada kalacak biiçimde ortadan sehbaya alıyorsunuz ön tekerlek ve fren sistemi ön amartisörlerden sökülüyor sonra ön teker milinin yuvasının içinde alyan anahtarla sökülen civata çıkarılıyor ve ön çatalın alt kısmı üst milden ayrılmış oluyor aşağı dogru çekilince çıkıyor çıkan parçalara dikkat edilip geri toplanırken aynen yerine takılıyor çıkan yag miktarına dikkat edilip aynı miktardan çok az fazla yag konuyor ama yag toplandıktan sonra en üst tapa açılıp ordan konuyor keçeler gelince sökülenin ölçüsü 46x11x33 çift dudaklı bi keçe aynısını bul unamıyor bulunan 46x6x32 2 keçe takılıyor bu kadar kolay gelsin

zeko
22.Şubat.2009, 12:57
http://img100.imageshack.us/img100/737/adszrvi.jpg
7 nolu vidayı sokun yag bosalacak ordan dikkat sonra ince uclu tornavida yardımıyla 5 nolu toz kecesini sokun sonra 6nolu sekmanı sokun su anda bosa cıktı krom boru bir mengeneye baglayıp cekin bazen zor cıkar sıkıdır bunu sebebi 15 le 13 nolu teflon kaplı burcların birbirine deyemsi sanmayın bisey tutuyo cekmeye devam edin eninde sonuda cıkacak olmadı guclu kuvetl i birisini cagırın o ceksin artık cıkmıs olamsı lazım sonra almıs oldugunuz 11 nolu yag kecesini cıkartmaya calısın nerde diye soracak olursanı buda 6 nolu sekmanın altındaki kece yag kecesi:D normalde fotoda new yazan yerlerin degismesi lazım onlarada bakın teflonları asınmısmı diye genlde yag kecesi asınıyo yag kacırıyo onu bulup degistirin aynı olculerde olması lazım bide basınca dayanıklı olması lazım 11 nol kecenin daha bi aksiyon istiyosanız yani merakınız varsa krom borunun icinide bosaltın:D neyse krom boruyu takın sonra 7 nolu vidayı takın ve sıkınsonra 1 nolu vidayı sokup ordan takarsanınz 11 nolu yag kecesinin asınma olmaz bide aparat yapın onla cakın yag kecesinidengeli bicimde sonra 6 nolu sekman sonraa 5 nolu toz kecesini takıp sonra 1 nolu vidanın ordan yaağ koyun yagınımiktarını arstırmanız lazım egerki xt 660r varsa 640ml konuluyo tekine egerki kanuni 200 enndrunuz varsa onada 350 ml bilen birisine sorun :Dfazla olursada olmaz az olursada olmaz onemli cunku neyse bukadar bide nasıl kadırılıp nasıl tekerin sokulcegini anlatamamı tabiki istiyosanız:D:D:DD:DD:: neyse kolay gelsin :D:D:D: NOT : parca noları en usteki fotoya gore

http://img147.imageshack.us/img147/9193/adsz1.jpg

http://img27.imageshack.us/img27/7026/adsz2a.jpg
,

http://img3.imageshack.us/img3/9884/adsz3p.jpg

http://img27.imageshack.us/img27/1395/adsz4e.jpg

kayar2
22.Şubat.2009, 22:56
süper teşekkür ederim

HellRide
24.Şubat.2009, 14:02
ben bu bakımı yapmak isterim fakat kapalı bir ortam olmak durumunda ve buna imkanım yok, bana yardımcı olabilecek arkadaşlarım varmıdır acep :) beraber yapalım hı ?

kayar2
25.Şubat.2009, 01:17
ben bu bakımı yapmak isterim fakat kapalı bir ortam olmak durumunda ve buna imkanım yok, bana yardımcı olabilecek arkadaşlarım varmıdır acep :) beraber yapalım hı ?
yardımcı olmak isterim yerin nerde içerenköy tarafına gelirsen yardımcı olurum

Uzay
25.Şubat.2009, 10:38
Bıktım önbakım takımı diye okumaktan her gördüğümde...

HellRide
25.Şubat.2009, 15:38
yardımcı olmak isterim yerin nerde içerenköy tarafına gelirsen yardımcı olurum

Teşekkürler abi ben beyoğlundayım, bu cumartesi gelebilirim eğer müsait isen tabi?

foreman
25.Şubat.2009, 23:29
zekı cım elıne koluna saglık..
tam aradıgım bır bılgı..

okan
26.Şubat.2009, 16:43
büyük bir eksiklik var bilgilerinizde ....
muhakkak suretde değiştirdiğiniz yağın ne yağı olduğunu bilmiyorsunuz...buna değinen de olmamış...sık sık keçe patlatan arkadaşlarda neden keçenin patladığını bilmiyorlar sanırım...
1-kesinlikle dededen kalma yöntemi unutun ve 10 numara AMORTİSÖR YAĞI kullanın...(fork oil) ELF in yağı çok iyi...
2- eğer keçeler patlak değilse sadece yağ değişecekseniz ön maşaları komple dağıtmayın (orjinali gibi toplayamayabilirsiniz) ters çevirip yada alttan tahliyesinden yağı boşaltıp üstten yenisini koyun...
3-iki maşaya da eşit miktarda yağ koyun (çok hassas olmalı) yoksa yaptığınız iş bi halta yaramaz...
4- manuelinde kaç gram yazıyosa o kadar koyun.. eğer herhangi bi değer yoksa boşaltılan yağı litre olarak ölçün 25 -30 gram fazlasını koyun...
5- kesinlikle ve kesinlikle ilk şıkkı unutmayın
(amortisör yağı soğuk ortamda çalışır ısınması çok zordur...hele kışın neredeyse donma noktasında çalışır .. eğer motor yağı yada normal makine yağı koyarsanız ön süspansiyon dan verim alamazsınız...)
6- benden bu kadar...8)

kayar2
26.Şubat.2009, 19:12
evet okan kardeşim eksik en önemli noktaya dikkati çetin

foreman
17.Mart.2009, 22:40
büyük bir eksiklik var bilgilerinizde ....
muhakkak suretde değiştirdiğiniz yağın ne yağı olduğunu bilmiyorsunuz...buna değinen de olmamış...sık sık keçe patlatan arkadaşlarda neden keçenin patladığını bilmiyorlar sanırım...
1-kesinlikle dededen kalma yöntemi unutun ve 10 numara AMORTİSÖR YAĞI kullanın...(fork oil) ELF in yağı çok iyi...
2- eğer keçeler patlak değilse sadece yağ değişecekseniz ön maşaları komple dağıtmayın (orjinali gibi toplayamayabilirsiniz) ters çevirip yada alttan tahliyesinden yağı boşaltıp üstten yenisini koyun...
3-iki maşaya da eşit miktarda yağ koyun (çok hassas olmalı) yoksa yaptığınız iş bi halta yaramaz...
4- manuelinde kaç gram yazıyosa o kadar koyun.. eğer herhangi bi değer yoksa boşaltılan yağı litre olarak ölçün 25 -30 gram fazlasını koyun...
5- kesinlikle ve kesinlikle ilk şıkkı unutmayın
(amortisör yağı soğuk ortamda çalışır ısınması çok zordur...hele kışın neredeyse donma noktasında çalışır .. eğer motor yağı yada normal makine yağı koyarsanız ön süspansiyon dan verim alamazsınız...)
6- benden bu kadar...8)

konu bıraz eskı ama bılgılendırıcı oldugu ıcın hortlatmakta bı sakınca yok...

okanım bısı sorucam...belkı bu konuda yardımcı olabılırsın....

toyota landcruser jeepler varya.hanı arac ıcınden dugmeye basınca araba alcalıyor.yıne aynı dugmeye basınca arac yukselıyor...
bunun mantıgı o dugmeye basınca motor ıcındekı bı yag haznesınden ayrı bır motorun baskısı ıle aracın amortısorlerıne yag basılması ve aracın yukselmesı...veya alcalması...
bu cok orjınal bı amortısor yagıdır...
sımdı bu yagdan bende var...:D
acaba bu yagdan benım amortısorlere koysam mı?
verım alabılırmıyım...
orjınal amortısor yagı ve baya bı pahalı yag...bahsetıgın yag bundan mıdır...?
koymadan once bı sorayımda sonra basımıza bı ıs gelmesın...

okan
18.Mart.2009, 00:23
o dediğim yağ basınç haznesi bölümünde çalışır... amortisörün içinde çalışmaz...

mesela benim caponun arka amortisörü çevirerek ayarlanması için bi vanaya sahip .. senin dediğin sistemin manueli...ama basınç için konulan yağ başka motosikletlerin ön maşalarının içindeki yağ başka... sadece viskozitesi çok yüksek yağ olmalı ki soğuklarda önmaşanın içinde katılaşarak amortisör keçelerine zarar vermesin..

foreman
18.Mart.2009, 22:01
Okan'ım cevabın ıcın tesekkur ederım...
belkı faydası olur dıye resmını koyuyorum...
verılen cevaplara gore hareket edecegım...

http://img395.imageshack.us/img395/9214/180320091313.jpg (http://img395.imageshack.us/my.php?image=180320091313.jpg)

okan
19.Mart.2009, 00:39
Fatihim foradamım...bu farklı bişey gibi geldi bana.. üzerinde 10/40 da yazmıyosa zaten hiç olmaz...''fork oil''i takip et sen en iisi.. 8)

foreman
22.Mart.2009, 02:17
bu yagı kullanarak ıslemı hallettım...
sonuc super..
detaylar ve resımler en kısa zamanda yenı baslıkta...8)