PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bakım için tavsiyeler lütfen

hicsolmaz83
03.Nisan.2009, 17:29
arkadaslar bişi sormak istiyorum bu yakınlarda motorumu bakıma vericem ama güzelce elden gecsin istiyorum.bi önceki bakımdan sonra yaklaşık 3000 km yaptım (suan 5000 km de).bakımda nelere dikkat etmem ve neler yaptırmam gerekiyo.liste olarak yazarsanız cok sevinirim simdiden tesekkür ederim:cheesy:

Uzay
03.Nisan.2009, 23:29
Ben çok bilmem ama ben de 5000 gibi bir bakım yaptırmıştım. Hatırladığım kadarını yazayım

Bujiler değişti
Hava filtresi değişim veya temizleme
yağ fitlresi temizleme
yağ değişim
elektrik düzeneğinin bakımı
Zincir ve balatalara baktır.

Zaten bunlar yapılır, senin istediğin detayı verememişimdir belki ama benim motorda bunlar yapıldı.

İyi sürüşler

bozkurt
04.Nisan.2009, 11:42
Eğer motorunda sıkıntı,arıza veya şikayet yoksa;yukarıdakilere ilaveten,
-radyatör suyunu,
-fanların çalışıp çalışmadığını,
bakımdan çıktıktan sonra yağ tapasının sızdırıp sızdırmadığını,kontrol edebilirsin.
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kal.

aslanburclu
04.Nisan.2009, 13:31
eğer ustan iyiyse motorunun yatak bilyalarını. baskı balatanı,(ama bunların hepsi japon olması lazım) extra olarak arka stop lambanın koblo ve yataklarını kontrol ettir çünkü ben dahil bir çok arkadaş bu yüzden yolda kaldı ve motoruyla yangın tehlikesi geçirdi (hatta komple elk.tesisatını ezilmeye sıyrılmaya,veya kopmaya karşı kontrol ettir) birde gittiğin serviste muhakkak konan yağı kontrol et açık yağ koydurma . mümkünse piyasadan en iyi marka motosiklet 4 zamanlı motor yağını kendin al ve koydur. sibob ayarlarını iyi yaptır.

hicsolmaz83
04.Nisan.2009, 13:44
hepinize cok tesekkür ederim tavsiyelerinizi mutlaka uygulıcam :cheesy:

doktorserhan
06.Nisan.2009, 19:11
en son bakımda yaptırdıklarım ve inanması güç bir tecrübe :)

1-ilk başka zincir oringli olarak degişti
2-ön ve arka dişliler değişti
3-motor yağı degişti
4-hava filtresi
5-buji
6-sibop ayarı
7-fren balataları ve ön fren hidroliği komple boşaltıp yeniden doldurun
8-BURAYA DİKKAT ARKADAŞLAR http://motoo-gf125.webzdarma.cz/obrazky/Karburator.JPG
şöyle tarif edeyim temsili resim başka motora ait arkadaşlar motor bloguyla karburatör arasında plastik gövdeli (burda metal) ikitane çıkış var o çatlama yapıyor ve emiş randımansız oluyor birde hava filtresi tüpünden gelen çiftli giriş var buda çatlıyor ve inanmayacaksınız ama muazzam bir performans kaybı yasatıyor ben motorun km saatini degişmiş devir saatli bir pod takmıştım yani km 160 gösteriyor :) ve bu işlem den önce 120 taş çatlasın hafif aşağı 130 gören motor sabah 155-160 sınırına dayandı şanzuman uğuldamaya başladı kestim gazı biraz dehşet oldu dehşet

Tayfun
06.Nisan.2009, 20:17

3-motor yağı degişti
4-hava filtresi
5-buji
6-sibop ayarı
8-BURAYA DİKKAT ARKADAŞLAR http://motoo-gf125.webzdarma.cz/obrazky/Karburator.JPG
şöyle tarif edeyim temsili resim başka motora ait arkadaşlar motor bloguyla karburatör arasında plastik gövdeli (burda metal) ikitane çıkış var o çatlama yapıyor ve emiş randımansız oluyor birde hava filtresi tüpünden gelen çiftli giriş var buda çatlıyor ve inanmayacaksınız ama muazzam bir performans kaybı yasatıyor ben motorun km saatini degişmiş devir saatli bir pod takmıştım yani km 160 gösteriyor :) ve bu işlem den önce 120 taş çatlasın hafif aşağı 130 gören motor sabah 155-160 sınırına dayandı şanzuman uğuldamaya başladı kestim gazı biraz dehşet oldu dehşet

Bence yeni kilometre saati doğru değeri vermiyordur, bir arabayla yanyana sağlamasını yaparsanız gerçek değer orataya çıkacaktır...

gençer
09.Nisan.2009, 18:13
Bence yeni kilometre saati doğru değeri vermiyordur, bir arabayla yanyana sağlamasını yaparsanız gerçek değer orataya çıkacaktır...

tayfuncum umarım arkadaşımız söylediğin şeyi deneyip sonucu yazar. sayacın yanlış göstermesi hayalimizdeki performansı arttırmak manasına gelir. bi yerde iyi hissettirir ama trafikte işe yaramaz::)))))

wert_35
14.Nisan.2009, 17:02

3-motor yağı degişti
4-hava filtresi
5-buji
6-sibop ayarı

anladığım kadarıyla o resimdeki 2 tane çıkış dediğiniz parça manifoltlar?

ve eğer çatlak patlak varsa gerçekten performans kaybı yapıyor ama 150-160 a kadar çıkarabilecek bi artış yapabiliceğini sanmıyorum km saatinde bi yanlışlık olmasın gerçekten?