PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yardım (jigle de problem mi var sizce?)

cenkerdemir
29.Mayıs.2009, 09:06
herkese selam,
benim motorun (250-e9 ) jiglesinde sorun var galiba
motoru ilk çalıştırdığımda jigle kullanıyorum jigleyi dışa doğru itince gaz veriyor kendime doğru çekince (oturur pozisyonda) gazı azaltıyor jigle açık ken 5 dakika olduğu yerde çalıştırıyorum motor bu zaman zarfında ısınır herhalde sonra jigleyi kendime çekip kapatayım diyorum tam çekince motor stop ediyor acaba bozukmu birde jigle bana ters gibi geldi.
engin deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
bu konu ile ilgili başlık bulamadım açmak zorunda kaldım.

Uzay
29.Mayıs.2009, 09:40
Ben motorda otururken kendime doğru çektiğimde jikle aktif olduğu için kafam karıştı :)
Motor modellerimiz aynı ama jikleler ters sanırım :)

Motor ısınmışken jikle aktif hale getirilirse motor durur (boğulur)

Ben bu konularda usta olmadığım için yanlış anlamışsam veya gereksiz bir cevap vermişsem kusura bakma. Senin bilgi düzeyini de bilmiyorum.

İyi günler

cenkerdemir
29.Mayıs.2009, 10:05
Ben motorda otururken kendime doğru çektiğimde jikle aktif olduğu için kafam karıştı :)
Motor modellerimiz aynı ama jikleler ters sanırım :)

Motor ısınmışken jikle aktif hale getirilirse motor durur (boğulur)

Ben bu konularda usta olmadığım için yanlış anlamışsam veya gereksiz bir cevap vermişsem kusura bakma. Senin bilgi düzeyini de bilmiyorum.

İyi günler

ben motor soğukken jigleyi kendime çekince tekliyor dışa doğru itince rolantiye geçiyor büyük ihtimalle jiglem ters ama genede gelen yorumlara bakacağım artık benim bilgi düzeyim çok çok az çok acemiyim
teşekkürler.

bozkurt
29.Mayıs.2009, 10:13
Jikle kendine doğru çekince çalışır(açılır),itince kapanır.Normali budur.Eğer yürürken jikle açıksa durduğunda motor stop eder.Senin jikle ters sanırım.
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kal.

cenkerdemir
29.Mayıs.2009, 10:16
Jikle kendine doğru çekince çalışır(açılır),itince kapanır.Normali budur.Eğer yürürken jikle açıksa durduğunda motor stop eder.Senin jikle ters sanırım.
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kal.

artık eminim kesinlikle ters :)
idare etcez artık bu şekilde binsem sorun olurmu acaba ?

aidikurt
29.Mayıs.2009, 10:39
sorun cevap bulmustur.

bozkurt:Jikle kendine doğru çekince çalışır(açılır),itince kapanır.Normali budur.Eğer yürürken jikle açıksa durduğunda motor stop eder.Senin jikle ters

KONU KİLİTLENDİ.

Tayfun
30.Mayıs.2009, 12:03
Cenker kardeşim jiggle nin ters olması gibi bir durum söz konusu olamaz. jiggle açılmadan marşa ilk bastığında motor çalışır hemde sıcak bir motormuş gibi çalışır ama kısa bir süre sonra stop eder, jiggleyi çekerken hafif ara gaz verirsen 1-2 kere karböratörden motora normal karışım benzin gider ve düzenli olarak çalışarak motor devri yükselir ve ısınmaya başlar, jigleyi indirmeden beklersen motorun stop ettiğini görürsün ısındıktan sonra.

Senin problemin galiba motor devrin yüksek ayarlı durumda, karbüratörün sağ yanında siyah başlıklı gaz ayar vidasından devri biraz düşürmen gerekiyor sanırım, devrin yüksek olduğu için motora fazla benzin gidiyor ve jigleye ihtiyaç duymuyor jigleyi çekincede stop ediyor ısınınca. tekrar söylüyorum jiglenin ters bağlanması gibi bir durum söz konusu olamaz bağlantı mantığına aykırı :p