PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motoru yatırdım yağ aktı

cenkerdemir
19.Haziran.2009, 08:17
kendimi geliştirmek için akşamları mahallede motor kullanıyorum
bayır yukarı kalkışta probşem yaşadığım için dün ona çalışıyordum
motor olduğu yerde stop etti ve olduğu yerde çok hafif şekilde sağ tarafa yattı motorum hemen kaldırdım fakat yerde bir sıvı vardı kahverengi sayılacak renkteydi
motoru düzlüğe indirdim yerdeki sıvıya gittim acaba benzinmi dedim çaknak tutum yanmadı sonra başladım motorun neresinden aktı bu sıvı diye ve vitesin girdiği bölümden aktığını tespit ettim motorda sorun varmı diye çalıştırdım hatta iki tur attım düz yolda gidişte problem yok ama vitese geçerken problem çıkarıyor acaba vitesin olduğu yerde yağ varsa omu boşaldı bilgisi olan abilerim / ablalarım yardımcı olursanız sevinirim.
kazasız sürüşler

cenkerdemir
19.Haziran.2009, 08:19
birde hangi fren ile kalkmayı denemeliyim veya nasıl kalkmalıyım bayır yukarı :(

carvalho
19.Haziran.2009, 08:54
Düşe kalka olur bu işler Cenker kardeşim. Geçmiş olsun diyeceğim ama geçmiş olsunluk bir durum yok sanki :)

Şimdi sen sorunca ben de hatırlayamadım işin teorisini nasıl kalkıyoruz yokuş yukarı diye. Zamanla yürümek gibi birşey olacak senin için. Ben arka ve ön freni sıkarak yokuş yukarı durur vaziyette oluyorum. Motor viteste oluyor, debriyaj sıkılı. Hareket edeceğim zaman yarım debriyajla birlikte iki freni de kontrollü olarak bırakıyorum.

Tarif etmek yapmaktan daha zor geldi. Zamanla yürümek gibi birşey olacak senin için de.

cenkerdemir
19.Haziran.2009, 08:57
sağol abi peki vites problemi ve akan yağ ile ilgili bilgin varmıdır acaba.

carvalho
19.Haziran.2009, 09:13
cenker kardeşim, ben bu teknik işlerden pek anlamam, işin erbapları cevap verecektir.

cenkerdemir
19.Haziran.2009, 10:34
ok sağol abi.

balbar
19.Haziran.2009, 12:16
Tarif etmek yapmaktan daha zor geldi. Zamanla yürümek gibi birşey olacak senin için de.

abi harikasın ya:) bazı yorumlarına bitiyorum senin:)

bu arada ben bayırda sadece arka freni sıkıyorum yeterli geliyo....

siyahus
19.Haziran.2009, 13:57
bende sadece arka freni sıkıp 1.viteste takılı duruyorum kalkarken debriyajı yarım boşaltıp kavramayı hissedince freni yavaşca salıyorum. ,
Motor yan yatınca herangi bir sıvı boşalmaması lazım. Sen motor yagının kapağını bir kontrol et gevsek falan olmasın.Birde senin motordan aktığına eminmisin ?

cenkerdemir
19.Haziran.2009, 14:10
eminim motor yağını kontrol ettim radyatör suyunu kontrol ettim yağ benden aktı ilginç tarafı vites milinin olduğu kısından akmasıydı sağa yatırdım saol taraftan aktı :?
ve bir sorun varmı diye iki tur attım mahallede sadece vitese geçerken ve vites atarken çok sert durumd acaba o kısımda da yağ vardıda o mu aktı bilmiorum ki bgunde deneyeceğim hala aynı ise servis çağırıcağım motoru kitlemekten korkuyorum.

MUSTAFA USTA
19.Haziran.2009, 14:33
vites keçesi patlamiştir soldan geliyorsa yağ sürekli konturol et

cenkerdemir
19.Haziran.2009, 14:37
vites keçesi patlamiştir soldan geliyorsa yağ sürekli konturol et

ama vitese geçerken çok sert geçiyor usta

MUSTAFA USTA
19.Haziran.2009, 14:40
vitese sert geçiyorsa ya debriyaj ayarin düşüktür yada motorda yağ yoktur :)

cenkerdemir
19.Haziran.2009, 14:43
vitese sert geçiyorsa ya debriyaj ayarin düşüktür yada motorda yağ yoktur :)

düşmeden sonra düz bir yere çektim bekleyip baktım yağına suyuna tamdı debriyaj ayarıda aldığım günkü gibi nerden ayarlanır onu bile bilmem :)

balbar
19.Haziran.2009, 14:55
düşmeden sonra düz bir yere çektim bekleyip baktım yağına suyuna tamdı debriyaj ayarıda aldığım günkü gibi nerden ayarlanır onu bile bilmem :)

benim motorda viteslere sert geçiyor..çat çat diye geçiyo resmen....sebebide aynı vites meneti çok aşağıda kavrıyo...baktırmak lasım

X__utku__X
20.Haziran.2009, 03:58
Vites milinden yağ akmasıyla vites geçişlerinin zorlaşması söz konusu olmaz.O mil direk şanzımana girmiyor motorun sağ kapağının orda değiştirici gibi bişi var ona gidiyor.Eğer vites zor geçiyo gibi geliyosa ya piskolojik yada debriyaj ayarsızdır.Yokuşlarda durduğumdada ben arka freni daha çok kullanıyorum.Arabalarda el freniyle kalkış gibi motor kavramaya başlayınca frenlerin ikisinide brakıyorum.

cenkerdemir
20.Haziran.2009, 09:07
Vites milinden yağ akmasıyla vites geçişlerinin zorlaşması söz konusu olmaz.O mil direk şanzımana girmiyor motorun sağ kapağının orda değiştirici gibi bişi var ona gidiyor.Eğer vites zor geçiyo gibi geliyosa ya piskolojik yada debriyaj ayarsızdır.Yokuşlarda durduğumdada ben arka freni daha çok kullanıyorum.Arabalarda el freniyle kalkış gibi motor kavramaya başlayınca frenlerin ikisinide brakıyorum.

teşekkürler utku.

cenkerdemir
20.Haziran.2009, 09:27
dün akşam evde motoru çalışmazken viteslerle oynadım hepsine geçti
bugunde kullanırken deneyeceğim inşallah sorun çıkmaz :)
hem ehliyet yok hem sürüş acemiliği var servis uzakta :)
acilen yollara vurmam lazım kendimi alışmak için :cheesy:
yardımlarınızdan ve bilgilerinizden dolayı tüm raptorriders üyelerine teşekkürler.
kazasız sürüşler.

darkened
22.Haziran.2009, 17:16
sağol abi peki vites problemi ve akan yağ ile ilgili bilgin varmıdır acaba.

yağ sandığın sıvı radyatör sıvısı olabilir. radyatörün plastik kauçuk olan borusunu bağlantı yerlerinden kontrol et bence. bende düştüğümde yerde bi sıvı vardı, dokunduğumda kayganlık hissi verince bende sağlam biyer delindi dedim ama sonra araştırınca radyatör bağlantı noktası eskimiş, düşünce de delinmişti. kayganlık hissi veren ise suyun içindeki antifiriz sıvısı. öle olduğu yerde yan yatmadan yağ çıkacağını zannetmiyorum, en fazla benzin akıyo depodan:)

cenkerdemir
22.Haziran.2009, 17:27
yağ sandığın sıvı radyatör sıvısı olabilir. radyatörün plastik kauçuk olan borusunu bağlantı yerlerinden kontrol et bence. bende düştüğümde yerde bi sıvı vardı, dokunduğumda kayganlık hissi verince bende sağlam biyer delindi dedim ama sonra araştırınca radyatör bağlantı noktası eskimiş, düşünce de delinmişti. kayganlık hissi veren ise suyun içindeki antifiriz sıvısı. öle olduğu yerde yan yatmadan yağ çıkacağını zannetmiyorum, en fazla benzin akıyo depodan:)

evet ben bulldum üstat yedek su deposu gibi birşey var akünün yanıda ondan akmış sorun yok şuan için :)
teşekkür ederim.

bozkurt
23.Haziran.2009, 12:47
Bence hiçbirşey yok.Merak etme bin motoruna.Olabilir akmıştır,fazladır,akacağı vardır.Böyle ufak şeyleri dert etme.
Yokuşta eğer yüksek viteste durduysan (3) gibi.Arka frenle duruyorsun,debriyajı sıkıp hafif ara gazı vites (2),tekrar ara gazı ,debriyaj vites (1),şimdi debriyajı yavaşça bırakırken gazı ver ve kalkışını yap.
Denemeyle öğreneceksin.Merak etme.
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kalın.

cenkerdemir
23.Haziran.2009, 12:49
Bence hiçbirşey yok.Merak etme bin motoruna.Olabilir akmıştır,fazladır,akacağı vardır.Böyle ufak şeyleri dert etme.
Yokuşta eğer yüksek viteste durduysan (3) gibi.Arka frenle duruyorsun,debriyajı sıkıp hafif ara gazı vites (2),tekrar ara gazı ,debriyaj vites (1),şimdi debriyajı yavaşça bırakırken gazı ver ve kalkışını yap.
Denemeyle öğreneceksin.Merak etme.
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kalın.

sağol abi :cheesy: